Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 60 -


Recommended Posts

Fetelor, valorile anti-factor X sunt intre 0 si 0,1 doar la Fundeni, caci recoltarea se face, in cele mai multe cazuri la 10-12 ore de la injectare (d-na Viorica mi-a explicat ca acolo au un aparat mai sensibil, care detecteaza urme de heparina si la un interval asa lung).

 

La Synevo, intervalul e 0,3-0.5, dar la 4-6 ore de la injectare. Eu acolo mi-am facut analiza, caci n-am putut ajunge la Bucuresti si a trebuit sa merg la 4 ore de la injectarea cu Innohep 3500 UI. Acum astept rezultatul. Am sa vi-l spun.

 

 

 

MTHFR 1298 heterozigota, PAI-1 675-4G heterozigota, PAI-1 844G heterozigota, o sarcina oprita in evolutie la 9 saptamani; zilnic Aspenter, acid folic, Vit E, Q10, MgB6, Cetebe, Femibion

INNOHEP 0.35 ml

 

insarcinata in 15 +

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 375
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cristinuta_M

am fost cand aveam 6 saptamani al dr U

mi-a facut analizele si ca tratament mi-a zis asa: femibion, aspenter, magneb6 2/zi, folowise, cetebe (pe care nu l-am luat .. ). acid folic

Dupa aia am fost la ginecolog care mi-a dat si clexane 0,4 (plus arefam, pregnyl si inca 2 magne B6 .. dar astea nu-s pt trombofilie)

i-am scris d-nei U pe mail ca fac clexane 0,4 (ea initial vroia sa-mi dea 0,2 care oricum e nimic la kg mele dar pana la urma s-a razgandit) si a zis ca e f bine.

Acum sper sa fie buna doza, parerea mea ca mergea un 0,6 dar .. vedem urmatorul control gine dupa care voi mai merge si la fundeni

 

 

MTHFR C677 Homozigot

[gravired] in 10+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vaali felicitari pentru grasuni![olala][olala] ma bucur din toata inima ca sunteti bine, sa fiti sanatosi si sa va bucurati de copilasi! [pup] cu muult drag!

Apropo de rezultatul analizei factorul 10 (F Xa). Ultima oara la Fundeni, mi-a iesit valoarea 0,31. Recoltarea a fost la ora 7, si injectia la 21 seara. D-na Viorica mi-a spus ca la doza mea de 0,4, ar trebui sa-mi iasa valoarea intre 0,3 si 0,4.

Puup toate fetele, noilor venite le urez curaj si putere sa lupte cu problemele [pup][flo]

Gravidutelor le doresc sarcini usoare in continuare [pup] gliana, danezza, ileanasi.

Mamicilor sanatate si copii mancaciosi [pup][flo]

Si mutantelor dragi care ne-au sprijinit mereu cu sfaturi si pareri un mare [pup]!

Nu stiu cat de des o sa mai intru, ca ma pregatesc sa livrez comoara la sf de saptamana cred [olala], o sa va anunt cat pot de repede cum a decurs totul!

[pup] si s-auzim vesti buni!

 

[gravired] 38+ cu [fetita]

 

Gena MTHFR mutatia C677T–genotip heterozigot si mutatia A1298C –genotip heterozigot id="teal">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fly draga, iti tin pumnii si sper din suflet sa fie totul perfect si fetita sa fie o frumoasa[olala][olala] si sanatoasa. [pup]

 

mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani.

Acum sarcina in evolutie 35 s [gravired] cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, pregnacare - 1/zi, 1 captafer/zi], no-spa 1/zi

O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Citesc de cateva zile acest forum pentru ca dupa trei sarcini oprite in evolutie la 7, 10 si 13 sapatmani am facut analizele legate de trombofilie si am descoperit ca sunt si eu o "mutanta": gena MTHFR, mutatia C677T genotip heterozigot si gena PAI, 4G/4G homozigot. Ginecologul mi-a recomandat doar aspenter si acid folic pana raman din nou insarcinata, dar vad ca multe dintre voi luati si alte vitamine. Ce ma sfatuiti?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vali, felicitari! Sa va traiasca si sa va bucurati de ei!

 

Cristinuta_M, Angelica, multa putere sa mergeti mai departe!

 

Fetelor, cu discutia asta despre anti Fxa sunt intr-o mare ceata, pt ca eu inainte sa imi recolteze la Fundeni nici macar nu stiam cand trebuie sa ma injectez, am citit pe net si am vazut ca se face analiza la 4 -6 ore de la injectare. Eu nici macar nu am mai intrebat-o pe dna dr de asta, caci presupusesem ca am procedat corect. Acum vad ca de fapt la fundeni ei se asteapta sa faci doza in mod obisnuit... Ma gandesc ca asta influenteaza interpretarea. Sper ca data viitoare cand ma duc la Fundeni sa imi fac analizele si sa primesc tratament pt perioada de preconceptie sa pot lamuri aspectele astea...

 

 


MTHFR C667T Heterozigot

FIV 1 Budapesta reusit, sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani; tratament in sarcina cu Femibion, Acid Folic 5mg, Cetebe, Clexane 04, Aspenter

id="size1">id="teal">id="Tahoma">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cybele eu acum vad ca ai doar o mutatie hetero si o sarcina oprita, desi erai sub tratament - vaaaaiii, imi pare foarte rau! Aveam impresia ca tu esti o bombonica fara nicio mutatie, fara sarcini pierdute si chiar ma gandeam ce bine o fi asa. Uite ca acum am citit semnatura ta, of[pup]

 

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite id="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Agla, avem aceleasi mutatii :). Vezi in semnatura ce tratament pregatitor am.

Eu mai chiulesc uneori, mai am zile in care nu iau vitamine sua iau doar o parte. Fetelor care faceti tratament pregatitor, mai faceti si voi asa?id="Verdana">

 

____________________________________________________________________________________________

Gena MTHFR, mutatia C677T heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot

2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

 

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile

[ruga] pentru [copil] id="purple">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...