Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 60 -


Recommended Posts

Cristinuta, ai putea sa mai ceri o parere unui alt hematolog ca sa fii sigura, sa te duci cu analizele si sa vezi ce iti spune.id="Verdana">

 

____________________________________________________________________________________________

Gena MTHFR, mutatia C677T heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot

2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

 

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile

[ruga] pentru [copil] id="purple">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 375
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Agla, am ratat o intrebare de-a ta: tratamentul este dat de dr. Uscatescu, ginecologul a fost de acord cu el.

 

Tonirro, ce ai facut? Cum a fost dr. Avram?id="Verdana">

 

____________________________________________________________________________________________

Gena MTHFR, mutatia C677T heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot

2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

 

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile

[ruga] pentru [copil] id="purple">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MeAlex, am discutat cu dna dr Avram si mi-a confirmat ca PAI 844G homozigot nu este o mutatie. Este de fapt tipul normal GG.

Ea mi-a spus ca mutatie se considera daca A inlocuieste G si ai AG sau AA in pozitia 844.

 

 

 

30 de ani, sarcina de 24 sapt oprita in evolutie, factor XIII pozitiv heterozigot, posibila trombofilie indusa in sarcina. Tratament de intretinere cu aspenter 3/sapt, acid folic 5mg, folowise 1/zi, magneB6 1/zi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

cele care ati facut sau faceti clexane; am inceput si eu de ieri clexane 0,4 ,dar ceva nu inteleg.E normal ca dupa injectare,la aprox 30 min sa-mi apara niste puncte(cerculete) rosii ?Oare nu mi le administrez corect?

 

multumesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui MeAlex
Tuturor ni s-a prescris la fel, cred ca Dr. Uscatescu intervine doar cand e vorba de ceva in plus, un caz mai special care necesita si alte medicamente...in rest, asistentele stiu ce au de facut. Dar asa e, tu ai dreptate in tot ce spui...id="Verdana">____________________________________________________________________________________________Gena MTHFR, mutatia C677T heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] id="purple">id="size1">
align="right" id="quote2">Asa e.La mine a intervenit, dupa ce dna Viorica a pus pastilutele pe reteta, si a ajustat, a adaugat si alte pastile si innohep, pt ca erau ceva probleme in afara de mutatia mea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikoniko, poti detalia ce mutatii ai si ce probleme aveai in plus? Eu ma bazez pe faptul ca a zis ca imi da Clexane de la inceput...dar initial nu era prea convinsa...a zis ca MTHFR heterozigot se compenseaza cu Femibion si ca pt PAI nu as avea nevoie de Clexane...i-am zis ca am antecedente in familie, am luat anticonceptionale si in plus, zicea ca nu e normal sa apara tromboze la ex. anatomo-patologic facut dupa chiuretaj...pana la urma a zis ca imi da, dar...na, am dubii...id="Verdana">

 

____________________________________________________________________________________________

Gena MTHFR, mutatia C677T heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot

2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

 

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile

[ruga] pentru [copil] id="purple">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles Cristinuta, am mai citit acum pe site-ul Synevo si acolo scriu doar despre polimorfismul 675 si genotipul 4G/4G:

http://www.synevo.ro/gena-inhibitorului-activatorilor-plasminogenului-pai-polimorfism-675-4g5g-risc-trombofilie/

 

O sa mai caut si pe site-uri straine.id="Verdana">

 

____________________________________________________________________________________________

Gena MTHFR, mutatia C677T heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot

2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

 

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile

[ruga] pentru [copil] id="purple">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alex. eu am MTHFR 677 homozigot, colesterol peste 300, leucocite peste val normale, fumatoare de 21 de ani(m am lasat de 3 saptamani[olala]), si antecedente in familie -tata are 4 accidente cerebrale si un infarct de miocard, unchiul meu a paralizat la 45 de ani in urma unui accident cerebral. Si mai e si varsta(39[q][q])

[pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A, si mai e si proteina Creactiva inalt sensibila cu valori care indica risc de tromboze, sau infarct de miocard sau accident cerebral. Deci am o predispozitie genetica pt astea. Si mi a dat innohep zilnic de la prima intalnire. Urmeaza sa ne revedem dupa beta pozitiv(Doamne ajuta)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspuns, Nikoniko, imi pare rau pentru asemenea situatii in familie. Si eu Proteina C reactiva mare, am ramas asa dupa ce am tratat o infectie streptococica cu ASLO marit...ASLO si VSH au scazut, PCR a ramas marita...nimeni nu mi-a explicat de ce...id="Verdana">

 

____________________________________________________________________________________________

Gena MTHFR, mutatia C677T heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot

2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

 

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile

[ruga] pentru [copil] id="purple">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...