Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 60 -


Recommended Posts

  • Răspunsuri 375
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nikoniko, si eu am mare incredere in ea si sper ca totul sa fie bine!id="Verdana">

 

____________________________________________________________________________________________

Gena MTHFR, mutatia C677T heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot

2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

 

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile

[ruga] pentru [copil] id="purple">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Cristinuta_M
Maryela, am vazut mutatiile din semnatura ta...Mutatia 844G in gena PAI-1 in stare homozigota a fost si rezultatul meu dupa ce mi-am facut testele genetice la Medlife.Ideea e ca eu facusem testele genetice si in alt laborator, trimisa de un alt medic si ca acolo nu-mi iesise nici o mutatie. Asa ca am verificat din nou cu primul laborator care mi-a reconfirmat ca nu am mutatia pt sunt de tip homozigot normal GG si ca doar daca ai AG heterozigot sau AA homozigot inseamna ca ai o mutatie PAI-1 in pozitia 844.Apoi am sunat la Medlife si am vorbit cu doctorul de la laboratorul de biologie moleculara care mi-a spus ca si ei au identificat ca sunt de tip GG homozigot, adica am protectie contra trombofiliei. Doar ca ei la Medlife considera ca asta ar fi mutatia, pentru ca majoritatea indivizilor ar fi de tip AA sau AG si mi-au dat un link ca sa ma conving ca au dreptate. Am cercetat link-ul si cred ca interpretarea lor este gresita (probabil pt ca nu si-au tradus bine din engleza) http://atvb.ahajournals.org/content/20/5/1387.full.pdf+html 30 de ani, sarcina de 24 sapt oprita in evolutie, factor XIII pozitiv heterozigot, posibila trombofilie indusa in sarcina. Tratament de intretinere cu aspenter 3/sapt, acid folic 5mg, folowise 1/zi, magneB6 1/zi
align="right" id="quote2">Tot la Medlife mi le-am facut si eu[bang][bang][bang]Nu stiu ce sa mai zic....Mami cu cea mai draga minune, Mihnea( 24 ianuarie 2007)__________________________:( o sarcina pierduta -mai 2011& mutatia 1298 in gena MTHFR, in stare homozigota& mutatia 844G in gena PAI in stare homozigota
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor iata rezultatul la analize:Nu s-au detectat aneuploidii ale cromozomilor

13, 18, 21 si X.

Sexul genetic al produsului de conceptie este

feminin.id="red">

Eu inebunesc curind,cu siguranta ..........o cauza probabila tot trombofilia ar fi ......Se pare ca lucrurile nu stau chiar asa cu dr USCATESCU ,ea nu este dr hematolog ,ci dr de laborator ,acum fac legatura cind i-am cerut o scrisoare medicala ,sa eschivat ca nu are parafa la ea ,bun nu a avut-o la mine dar nu a avut-o nici la inca 3 paciente in alte zile .........,deci[:-@]..............voua retele care vi le-a dat au parafa ei ,au ceva.pe a mea nu .....oare de ce?

In alta ordine de idei acum am vazut in ziua cind am fost la Fundeni si mi-e marit doza de fragmin ,mi-a recoltat si anti-fxa si rezultatul a fost 0,38........si aveam 14 ore de la administrarea fragminului,deci teoretic nu trebuia dublata doza sub nici o forma .............

O prietena are gemeni in urma unei fertilizari si la aceiasi valoare de anti-fxa,la fel ia zis sa dubleze doza de fragmin ,Albu nu a fost deacord sub nici o forma,astazi a ajuns la dr AVRAM si ia zis ca din contra conform rezultatelor ar trebui scos fragminul si mers cu aspenter,si fragmin eventual din sem 3 de sarcina ,oricum maine are de recoltat niste analize si in urma rezultatelor va stabili daca mai continua cu fragminul.

Nu vreau sa acuz,dar nu imi da pace gindul ca poate daia sa oprit sarcina mea din cauza dozei prea mare de fragmin ,pt ca eu am dublat-o cum mi-a zis dr USCATESCU.............NU STIU CE SA MAI CRED .....STIU DOAR CA DACA O SA RAMIN IAR ,NU VREAU SA FIU COBAIUL NIMANUI ,VREAU UN HEMATOLOG COMPETENT ....NU MAI POT FACE FATA UNEI ALTE SARCINI PIERDUTE..........

 

Mutatia677-in stare homozigota

Mutatia844g -in stare heterozigota

2 INSEMINARI ,A TREIA IN CURS ,O SARCINA OBTINUTA NATURAL IN IUNIE 2010,OPRITA DIN EVOLUTIE LA 13 SAPTAMINI

Tratament actual inainte de sarcina:femibion1 1/zi,acid folic1/zi ;magmeB61/zi;vit E3/zi;cetebe1/zi,

Inseminare reusita in iunie 2011 dar pierduta la 8 saptamini.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maryela, eu te sfatuiesc sa suni la laboratorul de biologie moleculara de la Medlife si sa vorbesti cu doctorul de acolo sa-ti explice exact.

Daca vrei iti pot da numarul in PM

 

 

 

30 de ani, sarcina de 24 sapt oprita in evolutie, factor XIII pozitiv heterozigot, posibila trombofilie indusa in sarcina. Tratament de intretinere cu aspenter 3/sapt, acid folic 5mg, folowise 1/zi, magneB6 1/zi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sa spun...nu sunt in masura, nici nu am apucat sa fac tratament cu anticoagulant...eu stiu ca dr. Uscatescu este hematolog si ca, pana de curand, dr.Avram nu dadea tratamente, doar facea analize (cand era la Coltea, inteleg ca a plecat)...ea i-a spus unei prietene ca nu va ramane niciodata gravida cu analizele ei...am si eu dileme si nelamuriri, nu imi convine ca retetele de la Fundeni nu sutn stampilate si semnate...in schimb am incredere in dr. Dragos Albu, desi nu il cunosc, stiu cazuri fericite de gravidute care acum sunt mamici (si cu trombofilie si cu FIV)...Eu stiu ca dr. Uscatescu da scrisori medicale, pentru ca fetele povestesc ca se duc cu scrisoarea medicala la medicul de familie sa primeasca reteta...e greu, sunt multe chestii pe care nu le inteleg...cred ca trebuie sa mai ceri niste pareri avizate si sa prezinti exact cazul tau, abia atunci poti fi sigura ca a fost o greseala doza prea mare...dince am citit, nu am dat niciodata de un caz cu doza prea mare de anticoagulant, cred ca s-ar fi putut interveni cu ajustarea dozei...pentru mine, cel putin asa gandesc acum, cel mai grav ar fi sa am o doza prea mica de anticoagulant...

 

Dumnezeu sa ne dea putere sa ne atingem visul!id="Verdana">

 

Imi pare tare rau, stiu ca suferi, trebuie sa gasesti puterea chiar in suferinta ta ca sa poti merge mai departe!

 

____________________________________________________________________________________________

Gena MTHFR, mutatia C677T heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot

2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

 

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile

[ruga] pentru [copil] id="purple">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, uitati ce am gasit pe site-ul American Hart Association despre Anti FXa. E de studiat

 

http://atvb.ahajournals.org/content/21/7/1094.full.pdf+html

 

Curaj Angelica, fii tare si roaga-te la Dumnezeu sa te ajute sa reusesti sa ai puiul tau

 

 

 

 

30 de ani, sarcina de 24 sapt oprita in evolutie, factor XIII pozitiv heterozigot, posibila trombofilie indusa in sarcina. Tratament de intretinere cu aspenter 3/sapt, acid folic 5mg, folowise 1/zi, magneB6 1/zi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Angelica,

asa cum am mai scris mai demult, si eu am avut aceasta pb daca nu cumva doza de clexane a fost prea mare si de-aia s-a oprit din evolutia sarcina

Eu faceam de vreo 10 zile clexane 0,6 si la Fundeni mi s-a spus 0,8 .. am facut 0,8 vreo 2 zile si .. s-a intamplat ce s-a intamplat

parerile au fost pro si contra .. si ca ar fi fost doza prea mare .. si ca nu .. probabil ca nu vom afla niciodata

nu stiu ce sa cred

oricum Uscatescu este un subiect controversat printre ginecologi .. sunt multi care o recomanda dar si multi care nici nu vor sa auda ea si o recomanda pe Avram sau Institul de hemato' ...

E greu cand esti asa ca o minge de ping pong dar ..

 

MTHFR C677 Homozigot

[gravired] in 11+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...