Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 60 -


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Cristinuta_M
Maryela, eu te sfatuiesc sa suni la laboratorul de biologie moleculara de la Medlife si sa vorbesti cu doctorul de acolo sa-ti explice exact.Daca vrei iti pot da numarul in PM30 de ani, sarcina de 24 sapt oprita in evolutie, factor XIII pozitiv heterozigot, posibila trombofilie indusa in sarcina. Tratament de intretinere cu aspenter 3/sapt, acid folic 5mg, folowise 1/zi, magneB6 1/zi
align="right" id="quote2">Cristinuta, nu ai PM activat..sau nu stiu de ce nu pot eu sa-ti trimit..Mami cu cea mai draga minune, Mihnea( 24 ianuarie 2007)__________________________:( o sarcina pierduta- 12 sapt -mai 2011& mutatia 1298 in gena MTHFR, in stare homozigota& mutatia 844G in gena PAI in stare homozigota
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 375
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Fetelor, sunt foarte ingrijorata. Mi-au iesit rezultatele de la Synevo, iar la anti-factor X am 0,09 U/ml la 5 ore de la injectarea cu Innohep. In schimb D-Dimerii sunt buni, <220 ng/ml

 

Totusi sarcina merge bine, e mai mare cu 2 sapt., nu sunt probleme.

 

Vreau sa merg sambata la Medsana sa vorbesc cu dr. U, sa vad daca-mi schimba doza. Credeti ca e grav?

[q]

 

MTHFR 1298 heterozigota, PAI-1 675-4G heterozigota, PAI-1 844G heterozigota, o sarcina oprita in evolutie la 9 saptamani; zilnic Aspenter, acid folic, Vit E, Q10, MgB6, Cetebe, Femibion

INNOHEP 0.35 ml

 

insarcinata in 15 +

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ileanasi eu zic sa te linistesti. evolutia copilului e baza. daca el creste si e OK nu ai de ce sa iti faci griji.

 

---------------------------------------------

MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote

sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6

IA mai 2011 Medlife - nereusita

Tratament actual de pregatire: Femibion1 1/zi, CETEBE+Zn 2/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 2/sapt id="size1"> id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ileanasi,

stai linistita ca esti ok

 

"pentru heparinele cu greutate molecular#259; mic#259;, monitorizarea se face prin determinarea activit#259;#539;ii anti-factor Xa, care trebuie s#259; fie între 0.5-1.2 UI/ml"

 

mai citeste aici

e un articol lung dar mi mi s-a arut super interesant

 

http://www.mymed.ro/anticoagularea-in-sarcin.html

 

daca vrei, iti tr nr de tel al unei asistente de la Fundeni (Claudia) si eventual vorbesti cu ea si ea va vorbi sau ti-o va da pe Uschi daca spui ca e ff urgent (iti dau PM)

Te rog sa nu stresezi copilul!

 

 

MTHFR C677 Homozigot

[gravired] in 11+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cate inteleg eu, noi suntem sub tratament profilactic, nu terapteutic, asadar, conform materialelor citite, in acest caz valorile scazute de anti-factor X nu sunt ingrijoratoare.

 

 

Am vorbit acum cu d-na Viorica si mi-a zis sa nu-mi bat capul, daca Dimerii sunt OK e bine, iar daca sarcina e mai mare cu 2 sapt. e si mai bine. Valorile anti-factor X nu sunt cele mai importante, ele trebuie corelate cu celelalte date.

 

Oricum sambata merg la Medsana.

 

Multumesc oricum, fetelor, sper sa ma mai linistesc, sa nu-l stresez pe bebe :(

 

 

PS: Pentru toate fetele care fac INNOHEP!!!! Timpul de injumatatire pentru administrarea subcutanata e de 3 ore, spre deosebire de Clexane, la care e de 4-6 ore. Dar niciun laborator nu va spune asta, asadar e bine de stiut ca recoltarea sa se faca la 3 ore. Acum am realizat ca la 5 ore e deja mic.

 

Iata link-ul:http://www.usmf.md/Infomedica/documente/Alre%20resurse/Ghiduri%20medicale/trat_anticoag.pdf

 

MTHFR 1298 heterozigota, PAI-1 675-4G heterozigota, PAI-1 844G heterozigota, o sarcina oprita in evolutie la 9 saptamani; zilnic Aspenter, acid folic, Vit E, Q10, MgB6, Cetebe, Femibion

INNOHEP 0.35 ml

 

insarcinata in 15 +

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut, dar oare de ce trebuie sa facem noi descoperiri din astea singurele, cand marile laboratoare SYNEVO (si nu numai) nu sufla nimic? Daca iei rezultatele de bune, poti ajunge la grave erori de tratament. Acum le-am trimis un mail cu sugestii [xx(]

 

De aia e bun forumul asta, mai aflam una de la alta, caci pana la urma noi insine suntem cei mai buni medici ai nostri.

 

[pup]

 

MTHFR 1298 heterozigota, PAI-1 675-4G heterozigota, PAI-1 844G heterozigota, o sarcina oprita in evolutie la 9 saptamani; zilnic Aspenter, acid folic, Vit E, Q10, MgB6, Cetebe, Femibion

INNOHEP 0.35 ml

 

insarcinata in 15 +

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...