Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 60 -


Recommended Posts

Fetelor lamuriti_ma si pe mine ca pt mine boala asta este o enigma totala si mie la Medlife mi-a iesit mutatia-844g in gena pai-a fost identificata in stare heterozigota,iar cea 677c>t in gena MTHFR a fost identificata in stare homozigota.

Sa inteleg ca exista erori la interpretarea analizelor la cei de la Med life?

Lamuriti-ma si pe mine va rog!id="red">

 

Mutatia677-in stare homozigota

Mutatia844g -in stare heterozigota

2 INSEMINARI ,A TREIA IN CURS ,O SARCINA OBTINUTA NATURAL IN IUNIE 2010,OPRITA DIN EVOLUTIE LA 13 SAPTAMINI

Tratament actual inainte de sarcina:femibion1 1/zi,acid folic1/zi ;magmeB61/zi;vit E3/zi;cetebe1/zi,

Inseminare reusita in iunie 2011 dar pierduta la 8 saptamini.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 375
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Tonirro, ma incurajeaza ce ai spus tu...si eu as vrea sa fac Clexane 0.2 de la ovulatie, dar pana acum nu am avut curajul, am mai vorbit cu fete de pe forum despre asta...dar azi-maine e ovulatia, nici nu am cumparat si nici nu stiu sa fac injectia [:)]. Inteleg ca pot cumpara pur si simplu de la farmacie, nu?

 

Angelica, nu stiu ce sa spun, eu am mutatie gena PAI 675 4G/5G si nu mi-e prea clar ce si cum...dar ce stiu eu e ca MTHFR homozigot cere oricum Clexane, deci nu prea mai conteaza ce mutatii mai ai, nu iti schimba doza in functie de mutatii, ci in functie de analize, din cate inteleg: anti FXA, D-dimeri...

id="Verdana">

 

____________________________________________________________________________________________

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot

2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

 

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile

[ruga] pentru [copil]

id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Cristinuta_M
Maryela, numarul de la laboratorul Medlife Grivita este 021 209 4030. Eu te sfatuiesc sa suni acolo, sa ceri la laboratorul de biologie moleculara si sa ceri explicatii.Dupa cum am spus, la mine toate rezultatele la mutatii au fost identice de la ambele laboratoare, mai putin la PAI 844.Parerea mea este ca diagnosticul tau pe mutatia MTHFR este corect si ca cei de la Medlife formuleaza in mod gresit rezultatul pentru PAI 844, spunand ca genotipul normal homozigot GG este o mutatie. Ma gandesc insa la toate acele femei care au primit acest diagnostic si care fac clexane fara sa aiba mutatia...Ar trebui sa le facem o reclamatie30 de ani, sarcina de 24 sapt oprita in evolutie, factor XIII pozitiv heterozigot, posibila trombofilie indusa in sarcina. Tratament de intretinere cu aspenter 3/sapt, acid folic 5mg, folowise 1/zi, magneB6 1/zi
align="right" id="quote2">Multumesc mult.[flo][pup]Imi pare rau ca nu stiu sa raspund intrebarilor fetelor, dar ma gandesc ca pana la urma trebuie sa ne lamurim noi ...Va imbratisez pe toate, va doresc un weekend linistit.[pup]Mami cu cea mai draga minune, Mihnea( 24 ianuarie 2007)__________________________:( o sarcina pierduta- 12 sapt -mai 2011& mutatia 1298 in gena MTHFR, in stare homozigota& mutatia 844G in gena PAI in stare homozigota
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tonirro

asa sa faci

ne tinem de manutza pana cel putin in sapt 38, da?

luni am si eu eco (sper sa fie bine) si daca sunt toata bune, sa vedem cum si unde facem dublu test.

 

Angelica

de Pai nu stiu

dar MTHFR C677 homozigot depistat ... ala e .. nu ai ce interpretare sa-i dai .. din pacate

 

MeAlex

daca tu crezi ca asta iti va face bine si va veni bebe, fa clexane in doza mica si .. Doamne ajuta

il iei de la farmacie .. sunt dozele f mici, se fac repede

daca nu te descurci singura, cand ai de facut, stam pe mess si o rezolvam noi cumva .. dar nu e greu, ai sa vezi

 

MTHFR C677 Homozigot

[gravired] in 11+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma, toate ne dorim ce nu avem: un [bb]...id="Verdana">

 

____________________________________________________________________________________________

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot

2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

 

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile

[ruga] pentru [copil]

id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Angelica, si eu sunt de aceeasi parere cu MeAlex.

 

Daca ti-au gasit MTHFR 677 homozigot inseamna ca asa e. Daca insa vrei sa fii absolut sigura si sa verifici, atunci eu te sfatuiesc s-o refaci la Synevo.

 

In ceea ce priveste mutatia PAI-1 , tu zici ca ti-au diagnosticat

844G -in stare heterozigota

iar mie 844G - in stare homozigota.

E o diferenta

 

Eu am citit ca sunt 3 situatii:

- genotipul normal in PAI-1 la pozitia 844 inseamna ca ai 2 aminoacizi GG legati in pozitia 844

 

- mutatia heterozigota (cum ai tu) apare atunci cand un G din cei doi GG, este inlocuit cu un A si atunci ai mutatia PAI-1 G844A de tip heterozigot (adica ai GA in pozitia 844)

 

- mutatia homozigota apare atunci cand ambii GG sunt inlocuiti cu doi de A si atunci ai mutatia PAI-1 A844A de tip homozigot (adica ai AA in pozitia 844)

 

Sper sa te ajute

[pup]

 

 

 

30 de ani, sarcina de 24 sapt oprita in evolutie, factor XIII pozitiv heterozigot, posibila trombofilie indusa in sarcina. Tratament de intretinere cu aspenter 3/sapt, acid folic 5mg, folowise 1/zi, magneB6 1/zi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

..eu una nu mai inteleg nika

am facut in 2010 profilul II de trombo la synevo , toate bune mai putin un MTHFR hetero; peste vreo 2 luni ,intamplator repet analiza pt antitrombina III la synevo ..si surpriza ..iese sub limita [bang]..ok , o mai repet de 2 ori .. tot proasta,tot la synevo

bonn...raman gravi si ma duc la dr uschi la fundeni , unde in spiritul "normal" romanesc imi iese ok ATIII[alcool].. ii arat dnei dr analizele de la synevo .. ma rog imi da o justificare cam de neinteles pt mine..dupa care io maimuta curioasa mai refac antitrombina III tot la synevo..si ce credeti ...iese proasta

nah io acum ce fac?fac clexane sau nu ?.. io il fac oricum dar oare nu poate face rau ????

va rog ajutati-ma si pe mine cu un contact al dr avram (am fost la dansa cand era la coltea si mie mi-a placut de dumneaei ) dar acum de cand cu mutarea la cluj nu stiu cum sa o contactez pe email ...

 

 


Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim

Albert Einstein


 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Votez cu Synevo [:)]! Nu am adresa de mail a dr. Avram. Eu as face Clexane, dar as mai repeta analiza...la alt laborator...Ce istoric ai, in afara de mutatiile astea?

Am cumparat de la farmcia Dona 10 doze de Clexane 0.2 ml...am emotii [:)]! Mi-e asa drag de le cand le vad...id="Verdana">

 

____________________________________________________________________________________________

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot

2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

 

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile

[ruga] pentru [copil]

id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...