Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 60 -


Recommended Posts

Georgia, ti-am dat PM cu tel dr Avram

 

In privinta antitrombinei III, am gasit pe site-ul Synevo asa:

"in cazul obtinerii unei activitati scazute a antitrombinei III se recomanda testarea fractiunii antigenice."

 

Nu stiu ce sa te sfatuiesc... Mai bine sun-o si da-i mail dnei dr Avram si vezi ce-ti zice si ea

Nu strica sa ai si o a doua opinie

 

Doamne ajuta sa fie bine!

[pup]

 

 

 

 

30 de ani, sarcina de 24 sapt oprita in evolutie, factor XIII pozitiv heterozigot, posibila trombofilie indusa in sarcina. Tratament de intretinere cu aspenter 3/sapt, acid folic 5mg, folowise 1/zi, magneB6 1/zi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 375
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna fetelor! Am o mare rugaminte: am nevoie pentru prietena mea de nr. de telefon al dr. Dragos Albu. Ea a fost la el la Medlife si a primit nr. de telefon de la asistenta, dar e gresit. Are test pozitiv, ea are trombofilie si a ramas ca il anunta imediat. Ar trebuie sa inceapa injectii cu Clexane.

 

Multumesc mult!id="Verdana">

 

____________________________________________________________________________________________

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot

2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

 

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile

[ruga] pentru [copil]

id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim din suflet! Multa sanatate si voua!id="Verdana">

 

____________________________________________________________________________________________

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot

2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

 

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile

[ruga] pentru [copil]

id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

Sunt un membru nou pe acest forun. Am descoperit acum o zi ca am trei mutatii : MTHFR: 677 C heterozigot, 1298 A heterozigot si PAI-1 675 4G homozigot. Am incercat sa dau pm la Trombofilia pentru a afla adresa de mail a dnei doctor Uscatescu insa am primit raspuns inapoi ca Trombofilia nu accepta mesaje private. Poate va rog sa ma ajute cineva?

 

Si de asemenea, mai este cineva in aceeasi situatie ca mine? M-am cam speriat cand am vazut rezultatele analizelor.Eu am 28 de ani, si incercam "doar" de 7 luni. Insa la recomandarea dr Albu,am facut aceste analize..

Multumesc inca o data.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui EAnca28
Am incercat sa dau pm la Trombofilia pentru a afla adresa de mail a dnei doctor Uscatescu insa am primit raspuns inapoi ca Trombofilia nu accepta mesaje private. Poate va rog sa ma ajute cineva?
align="right" id="quote2">
ai pm cu adresa de email a dr uscatescu;
[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna din nou. Am scris cu cateva saptamani inainte dar nu m-a bagat nimeni in seama. Dar insist.[:D]

 

Cum va spuneam, am si eu MTHFR heterozigot, homocisteina era 10. De o luna iau acid folic( 1200 mg)& Vitamine B6&12 si vinerea trecuta doctorul mi-a luat din nou nivelul de homocisteina sa vada daca corpul meu raspunde la dozele astea de vitamine. Zice ca daca homocisteina nu scade sub 5, va mari doza de acid folic & vitamine B.

 

Voi aveti mai multa experienta, am si eu o intrebare despre temperatura. Eu de obicei aveam temperaturi mai joase inainte de ovulatie. Luna asta temepraturile sunt constant mai ridicate. Ma intrebam daca este o intamplare sau daca asta o fi chiar rezultatul vitaminelor. A mai constatat cineva ca i-a crescut temperatura dupa vitamine?

 

Eu imi iau temperatura in Fahrenheit. Inainte ovulam pe la 97.7- 98.1. Acum am aceste temperaturi inainte de ovulatie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut, Bettercy! Si eu imi iau temperatura, dar nu am observat vreo schimbare dupa ce am inceput sa iau vitamine.

Eu mi-am verificat homocisteina la Fundeni, acolo valorile normale sunt 3.7 - 13.9, iar eu am avut 9.19...credeam ca sunt OK, dr. nu mi-a zis atunci nimic despre asta...am presupus ca este bine, din moment ce sunt in interval.

Ma gandesc ca poate fi si influenta caldurii, cred ca nu conteaza temperatura in sine, ci saltul de temperatura de dupa ovulatie.

Mai stiu ca MTHFR heterozigot este mai bland si nu afecteaza homocisteina.

Cazul meu, in ultimele 2 luni:

 

mai:

inainte de ovulatie: aprox. 36.5

ovulatie: 36.5

dupa ovulatie: 36.6 - 37.1

 

iunie

inainte de ovulatie: aprox. 36.7

ovulatie: 36.6

dupa ovulatie: 36.8 - 37.1

 

 

iulie:

inainte de ovulatie: aprox. 36.7

ovulatie: 36.5

dupa ovulatie: 36.7 - 37

id="Verdana">

 

Deci, de la o luna la alta, nu se pastreaza aceleasi temperaturi.

____________________________________________________________________________________________

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot

2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

 

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile

[ruga] pentru [copil]

id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...