Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 60 -


Recommended Posts

Fetelor, mi-a dat doctorul 1.2 mg de acid folic, nu 1200. Am uitat sa va spun ca el este sceptic ca MTHFR a cauzat doua avorturi spontane la mine. Zice ca MTHFR heterozigot si homocistenina in limite normale(<13) nu indica ca asta a fost sigur cauza...mediciii astia nu sunt niciodata siguri de nimic.[:D]

 

In fine, el a zis ca desi nu sunt studii concludente care sa indice ca heterozigoatele sunt predispuse la avorturi multiple, el isi face datoria si in privinta asta. Cred ca mai mult o face ca sa ma linisteasca pe mine. Din discutiile cu el, mi-a zis ca o sa ma vada o data la doua saptamani cel putin cand raman insarcinata pentru ca din studiile lui, femeile care simt ca doctorul face orice pt ele - le vede des,le face analize, le da progesteron, le face ecografe - au sanse mai mari cu pana la 50% sa pastreze sarcina decat cele care se simt neglijate. Cu alte cuvinte, e totul in capul nostru uneori.[:D]

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 375
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Bettercy, ce analize ai mai facut in afara de MTHFR?Daca te uiti pe prima pagina o sa vezi mai multe fete care au pierdut sarcini cu MTHFR hetero...bine, nu putem stii daca nu a fost ceva genetic sau daca nu cumva mai aveau vreo mutatie nedescoperita...id="Verdana">

 

____________________________________________________________________________________________

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot

2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

 

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile

[ruga] pentru [copil]

id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stai sa iau lista,mi-a scris cu mana lui ce analize si ce plan are pt mine :). Scuze pt engleza, uneori nu stiu cum sa traduc in romana:

 

1) Genetic: Karyotype - sot& sotie

 

2) Histeroscopie - analiza uterului. Unde a descoperit un polip pe care l-a taiat. In rest totul normal.El cred ca mai mult asta a cauzat avorturile la mine

 

3) Clotting:

- Factor V Leiden

- Factor II- prothrombin

- MTHFR

- Proteine C

- Antiphospholipid syndrom

 

4) Hormonale: tiroida si blood sugar. A zic ca el nu face teste de progesteron si alti hormoni in ciclul normal pt ca rezultatele nu sunt concludente. Poti sa ai 10 rezultate diferite de la 10 laboratoare diferite. Da progesteron la toata lumea. Si o data ce raman insarcinata, adaug baby aspirin pe langa acid folic si celelalte vitamine B.

 

Cam atat mi-a facut.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu tratamentul asta e OK, asa se da si aici din cate am vazut pentru MTHFR hetero (chiar si daca mai e combinat cu altceva). Probabil ca daca mai aveai ceva mai serios, ti-ar fi dat anticoagulant injectabil (de genul Clexane, Fraxiparine). Ar mai fi fost analize de facut, dar cred ca este OK.id="Verdana">

 

____________________________________________________________________________________________

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot

2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

 

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile

[ruga] pentru [copil]

id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multam mult de opinie, MeAlex. Am vazut ca multe fete iau Clexane si ma intrebam daca nu ar trebui sa iau si eu.

O sa incerc sa raman insarcinta din nou. Sper ca fara polip, cu vitamine si progesteron o sa reusesc sa pastrez noua sarcina. Sa nu uit, cu prezenta constanta a doctorului in viata mea de insarcinata. : )Ca se pare ca si asta e important la unele femei. Si cred ca e important la mine, la a doua sarcina pierduta si aveam spotting aproape in fiecare zi pana la 8 saptamani si doctorita pe care o aveam inainte aproape ca ma ignora. Era si mai dureros cand observam ca nimeni nu face nimic pentru mine. De fapt eram in panica rau de tot, nici nu dormeam nici noaptea de panica. Imi era frica sa ma duc la wc-u si sa nu apara din nou sange pe hartia igienica. Doctorita continua sa spuna ca atata timp cat ecografia arata bine si nu aveam crampe, totul e ok. N-o credeam. In US nu se fac analize serioase acoperite de asigurari pana nu pierzi doua sarcini, din nefericire.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Te inteleg perfect, am avut si eu parte de asemenea doctor...eu amanam sa merg la toaleta de frica sa nu vad ca am spotting...si eu am nevoie de un medic care sa tina cont de ce mi se intampla, de temerile mele...pentru ca din pacate, am ajuns la pierdere de sarcina de 2 ori...poate daca se intervenea la timp, ar fi fost altceva...Baby Aspirin ajuta sa ramai insarcinata si apoi, daca cumva exista o problema semnalata la eco, te trece pe Clexane.id="Verdana">

 

____________________________________________________________________________________________

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot

2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

 

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile

[ruga] pentru [copil]

id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara!

Alexia,merci pt raspunsul tau[flo]

 

Revin cu intrebarea: daca se incepe trat cu clexan se poate trece pe alta heparina?ex : fraxiparina?

Multumesc pt raspuns!

Numai bine tuturor!

 


gena MTHFR -mutatia A1298C heterozigotid="size1">id="teal">id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui bytzi
Buna seara!Alexia,merci pt raspunsul tau[flo]Revin cu intrebarea: daca se incepe trat cu clexan se poate trece pe alta heparina?ex : fraxiparina?Multumesc pt raspuns!Numai bine tuturor!gena MTHFR -mutatia A1298C heterozigotid="size1">id="teal">id="Tahoma">
align="right" id="quote2">Eu stiu ca daca ai inceput cu fragmin de exemplu ,este exclus sa treci apoi la altceva ,eu nu am gasit clexane ,am facut fragmin ,si apoi am gasit clexane si am intrebat-o pe dr Uscatescu daca as putea sa trec pe clexane si mi-a zis ca este exclus............!Mutatia677-in stare homozigotaMutatia844g -in stare heterozigota2 INSEMINARI ,A TREIA IN CURS ,O SARCINA OBTINUTA NATURAL IN IUNIE 2010,OPRITA DIN EVOLUTIE LA 13 SAPTAMINITratament actual inainte de sarcina:femibion1 1/zi,acid folic1/zi ;magmeB61/zi;vit E3/zi;cetebe1/zi,Inseminare reusita in iunie 2011 dar pierduta la 8 saptamini.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...