Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 60 -


Recommended Posts

Iulia, pt activare PM te duci pe "contul meu"/ "mesaje private" si vezi ca ai casuta "options", undeva in partea dreapta.

Dai click pe ea si bifezi optiunea de a primi mesaje private.

A mers?

[pup]

 

 

30 de ani, sarcina de 24 sapt oprita in evolutie, factor XIII pozitiv heterozigot, posibila trombofilie indusa in sarcina. Tratament de intretinere cu aspenter 3/sapt, acid folic 5mg, folowise 1/zi, magneB6 1/zi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 375
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ce bucurie sa citim asa vesti bune :)

Felicitari mamicilor, sa fiti sanatoase si sa va bucurati de bebei !

 

 

30 de ani, sarcina de 24 sapt oprita in evolutie, factor XIII pozitiv heterozigot, posibila trombofilie indusa in sarcina. Tratament de intretinere cu aspenter 3/sapt, acid folic 5mg, folowise 1/zi, magneB6 1/zi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tonirro, nu te panica, am patit-o la fel cu anti-factor X la Synevo. Mie mi-a iesit 0,09 la 5 ore de la recoltare, dar eu fac Innohep, care are timpul de injumatatire mai scurt (3 ore) fata de Clexane (4-6 ore). Bineinteles ca cei de la Synevo nu mi-au zis nimic, habar n-aveau. Asa ca eu personal m-am lamurit cu Synevo; pana acum am dat 400 RON degeaba.

 

Am fost sambata disperata la Bucuresti la Medsana, la dr. U care m-a linistit si mi-a zis ca la Synevo iese mereu val. prea mica fiindca se pare ca ei mai tin proba vreo 2 ore (!!!), dar ca atata timp cat sarcina merge bine si Dimerii sunt mici n-avem de ce sa schimbam doza. Mi-a zis sa nu mai fac analiza pana in sept., cand ma voi duce la Fundeni.

 

Fly, felicitari pentru fetita, sa fiti sanatoase amandoua, meritati [pup][pup]

 

MTHFR 1298 heterozigota, PAI-1 675-4G heterozigota, PAI-1 844G heterozigota, o sarcina oprita in evolutie la 9 saptamani; zilnic Aspenter, acid folic, Vit E, Q10, MgB6, Cetebe, Femibion

INNOHEP 0.35 ml

 

insarcinata in 16 +

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

NU DIN CITE AM INTELES NU ESTE BINE SA LE SCHIMBI ......DAR BANUIESC CA DACA CHIAR NU SE MAI GASESTE O POTI INLOCUI ,DAR CRED CA EXISTA MULTE RISCURI............!

 

Mutatia677-in stare homozigota

Mutatia844g -in stare heterozigota

2 INSEMINARI ,A TREIA IN CURS ,O SARCINA OBTINUTA NATURAL IN IUNIE 2010,OPRITA DIN EVOLUTIE LA 13 SAPTAMINI

Tratament actual inainte de sarcina:femibion1 1/zi,acid folic1/zi ;magmeB61/zi;vit E3/zi;cetebe1/zi,

Inseminare reusita in iunie 2011 dar pierduta la 8 saptamini.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fly felicitari!!!![flo] Multa sanatate si multe multe bucurii!!! Eva este un nume superb (este in fruntea listei si la mine, langa Ava). Si sa-ti mai spun ceva: ai nascut de ziua mea [flo] [:D]. Ieri am implinit 35 de ani [:I]. Sa va traiasca minunea si sa va aduca numai bucurii [flo]

 

tannoo d-na dr. Avram am impresia ca nu mai baga mana in foc pentru nici un rezultat de laborator. Asa am simtit-o eu. Cand i-am spus, pur si simplu a ramas fara cuvinte. De fapt raspunsul a fost "Da, a iesit mica, ar fi trebuit sa iasa...." Atat. Probabil n-a mai continuat ca sa nu ma sperie. Cand revine din concediu am sa refac D-dimerii la dansa la laborator. Probabil ca este singurul laborator in care are incredere.

 

Mi-am luat inima in dinti si am fost la eco ieri. Bibi are 10 saptamani si 3 zile, misca din picioare, i-am auzit bataile inimii, deci totul este ok. In schimb, medicul mi-a facut un test Doppler (doar vreo 40 de minute asa) in timpul caruia am crezut ca ma urc pe pereti. In concluzie, pentru ca bibi e prea mic sa-i masoare ceva artere/vene, mi-a masurat mie fluxul din arterele uterine. Valorile sunt mai mari decat normal si pe stanga si pe dreapta si m-a trimis sa vorbesc cu hematologul in vederea maririi dozei de anticoagulant [bang]. Acum, am vorbit si cu dr. Avram care n-a fost deloc incantata de ce a propus dr. ginecolog; zice dansa ca la 10 saptamani nu se face eco Doppler pentru ca circulatia in artere nu este prea bine definita si ca rezistenta pe artere poate avea mai multe cauze. Deci Anti FX-a si testul Doppler spun ca ar trebui sa maresc doza, hematologul si D-dimerii spun ca nu. [alcool].

Sunt in ceata rau de tot. Rau de tot, nu asa! Sunt linistita cat de cat ca bibi e bine dar in gand imi spun "deocamdata".

Multumesc mult pentru incurajari. A mai facut cineva eco Doppler asa devreme? Nu eu am cerut, eu am cerut eco sarcina incipienta. Nici nu am stiut ca asta imi face, am tot crezut ca incearca sa ii prinda bataile inimii puiului si nu reuseste. Transpiram si tremuram in acelasi timp.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...