Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 60 -


Recommended Posts

Multumesc, MeAlex si Ileanasi, pt raspuns. D-Dimeri inca nu mi s-a facut la Fundeni.

Ileanasi, nu stiu ce mutatii am pt ca nu mi-am facut profilul genetic. Nu mi s-a spus nimic de el. La Fundeni mi-au gasit deficit de proteina C globala, mi-au dat tratament si atat. Oare ar trebui sa ma interesez si de testele genetice? Am pierdut 3 sarcini, acum deocamdata e bine, multumesc lui Dumnezeu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 375
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Draga Kitty, la 3 sarcini pierdute, cred ca ar trebui sa-ti faci si cateva analize genetice. Cele mai importante in cazul trombofiliei sunt Factor V Leiden, Factor II, MTHFR si PAI-1. Ginecologul ar fi trebuit sa ti le indice musai in pierderi repetitive de sarcina.

 

Nu trebuie sa-ti faci tot profilul genetic. Aceste analize, insa, nu se fac la Fundeni si sunt scumpute.

 

[pup]

 

MTHFR 1298 heterozigota, PAI-1 675-4G heterozigota, PAI-1 844G heterozigota, o sarcina oprita in evolutie la 9 saptamani; zilnic Aspenter, acid folic, Vit E, Q10, MgB6, Cetebe, Femibion

INNOHEP 0.35 ml

 

insarcinata in 17 +

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Kitty,

 

Si eu cred ca ar trebui sa faci testele genetice de trombofilie. Din cate stiu, in functie de ce mutatii ai, ti se ajusteaza doza de anticoagulant. Oricum tu faci deja Innohep si asta este foarte bine, insa ar trebui sa verifici si mutatiile de trombofilie (factor V Leiden, factor II, cele 2 MTHFR-uri si cele 2 PAI-uri).

Pe mine m-au costat 870 lei la Medlife si in 5 zie erau gata. Dar am vazut ca fetele le-au mai facut la Genetic Lab si la Synevo.

[pup]

 

30 de ani, sarcina de 24 sapt oprita in evolutie, factor XIII pozitiv heterozigot, posibila trombofilie indusa in sarcina. Tratament de intretinere cu aspenter 3/sapt, acid folic 5mg, folowise 1/zi, magneB6 1/zi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui sa faci analizele, dar cum zice si Cristinuta, oricum esti protejata de Innohep. Este deficit de Proteina C? Sau e ProC. Global? Sunt chestii diferite, ce valori apar pe hartia de la Fundeni?

In cate saptamani esti? Eventual cand mai mergi la dr sa ceri tu D-dimeri, nu stiu daca se poate face oricand sau numai dupa un anumit moment in sarcina.id="Verdana">

 

____________________________________________________________________________________________

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot

2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

 

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile

[ruga] pentru [copil]

id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hey Deny! Hai ca aflam unde scartai si se rezolva!

Capul sus, mergem inainte!id="Verdana">

 

____________________________________________________________________________________________

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot

2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

 

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile

[ruga] pentru [copil]

id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fete dragi[flo]

Va citesc mereu dar... dupa ultima sarcina pierduta ...a fost ceva mai greu sa scriu...

Ma puteti ajuta si pe mine cu parerea voastra?Va rog mult..ca am mare nevoie de ea intrucat ma pregatesc de FIV si analizele recent facute la Fundeni mi-au iesit cam proaste[q] [q] si imi e asa teama de o noua pierdere....iar acum sunt cam descurajata...[q]

Desi sunt de 3 luni pe tratament cu aspenter 1/2zile; 1medyn forte/zi, omega3/zi, acid folic5mg/zi, Q10/ZI mi-au iesit urmatoarele rezultate la analize:

Proc Global 0,69(cut off 0.8)DDimeri 1200m/L ; Fbg=576%; Ac lupic pozitiv; INR=1; AP=113%

 

Mentionez ca sunt mutanta pt MTHFR 1298c homozigot si PAI 675 homozigot iar celelalte mutatii si mutatia V leiden si Anticoagulantul lupic mi-au iesit negative la alte 2 testari.Mi s-a spus sa repet ProcGlobal in septembrie iar daca se mentine cu valori anormale sa fac mutatia HR2 in gena FV pentru a se depista prin alta testare V Leiden!De parca nu ar fi suficiente mutatiile pe care le am...[:D]

Aveti idee de ce poate iesi Proc Global in afara valorilor normale?Si fibrinogenul...[q][q]si cred ca si DDimerii...uf uf ...tocmai cand pregateam si eu planul de bebe nou!

 

Multumesc mult mult[pup][pup][pup][pup]

Sarcini usoare noilor gravidute de pe-aici si copilasi sanatosi proaspetelor mamici[flo]

 

istoric :Trei sarcini pierdute:20s; 10s; 5s

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut Nokianne,

 

Nici nu stiam ca D dimeri se poate face si in afara sarcinii...

Nu stiu mai nimic despre Proc Global, doar ca tb sa fie cel putin 0.8...la mine e 0.4 chiar sub tratamentul din semnatura...

 

Unde ai facut analizele?

 

Din istoricul tau mi se pare ca problema se agraveaza din moment ce varsta sarcinilor pierdute scade, ca si cum corpul reuseste sa mentina sarcina din ce in ce mai putin timp.

din moment ce faci FIV, vei face anticoagulant inca de la stimulare, nu? Vei continua si dupa banuiesc...asta te va ajuta. Eu gandesc asa: Proc Global ala arata o problema de coagulare, deci necesita tratament. Daca sub aspenter si celelalte vitamine, analiza asta e tot proasta, inseamna ca nu e suficient...tinand cont ca in sarcina oricum se agraveaza problemele de coagulare, inseamna ca e nevoie de tratament mai serios, adica cu anticoagulant injectabil. Asa am gandit in cazul meu...se aplica si la tine.

id="Verdana">

 

____________________________________________________________________________________________

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot

2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

 

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile

[ruga] pentru [copil]

id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Nokianne,

 

Sunt de acord cu MeAlex, la ce mutatii ti-ai descoperit deja, cred ca ar trebui sa incepi tratamentul cu heparina mai devreme. Nu cred ca aspenterul este suficient si se vede din dozarile pe care le-ai facut la Fundeni.

Fibr - cred ca este fibrinogenul si nu ar trebui sa sara de 400. Tu ai 580 parca

AP este activitatea protrombinica si stiu ca valoarea maxima este de 115%. Tu esti pe-acolo cu 113 %

 

Parerea mea este ca ar trebui sa te asiguri ca medicul care iti face FIV sa aiba experienta si in urmarirea gravidutelor cu trombofilie...

Doamne ajuta sa fie bine

[pup]

 

 

30 de ani, sarcina de 24 sapt oprita in evolutie, factor XIII pozitiv heterozigot, posibila trombofilie indusa in sarcina. Tratament de intretinere cu aspenter 3/sapt, acid folic 5mg, folowise 1/zi, magneB6 1/zi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MeAlex si Cristinuta va multumesc mult mult![flo][flo]

 

Analizele le-am facut la Sectia de hematologie de la Fundeni si cred ca aveti dreptate in sensul ca aspenterul la 2 zile n-ar fi suficient.Ginecologul meu mi- a recomandat Clexane 0,4 sau 0,6 inceput de la stimulare, desi...as putea sa fac FET pt ca mai am 3 embrio...insa..imi e asa frica de un nou esec!

MeAlex ...toate sarcinile sunt obtinute prin FIV si la niciuna nu am avut tratament anticoagulant pentru ca nu am stiut de pb de trombofilie insa...am luat foarte multi estrogeni si chiar supradoza de estrogeni...ceea ce in mod evident a daunat mult...Prima sarcina a fost gemelara si nu s-a oprit din evolutie ci am avut pierdere cu feti vii la 20 s ca urmare a deschiderii colului...[q][q] Abia dupa a 3-a sarcina pierduta m-am apucat de capul meu sa fac toate analizele pt mutatii...bine...nu chiar de capul meu[:D]citind forumul si fiindu-mi sugerate de niste fete dragute![pup][flo]

Cristinuita iti doresc din tot sufletul puterea de a depasi pierderea suferita recent si forta de a merge mai departe!

 

MeAlex..sa inteleg ca si la tine Proc Global e in afara valorilor normale?Nu o inteleg deloc pe proteina asta![:D] Am inteles totusi ca e infuentata de APCR care mie mi-a iesit cam la limita!Cred ca o sa incep totusi sa iau aspenter zilnic[:D] si o sa repet apoi analiza asta

 

Stiti cumva daca saptamana viitoare D-na Uscatescu este la Fundeni?

 

Multumesc mult

 

 

[pup][pup][pup]

 

Mutatia MTHFR a1298C homozigot, PAI 4G/4GHomozigot si istoric trist 3 sarcini pierdute 20s, 10s, 5s

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...