Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 60 -


Recommended Posts

Ufff nokianne, prin ce ai trecut tu, avort cu feti vii? [:0]Si inca sarcina gemelara... Eu as muri pe loc!

Multa putere ai avut tu sa-ti revii.

M-am facut cat furnica de mica pe langa pierderea ta[:I], si tu nu doar una ci 3!

Imi pare foarte rau pt suferinta ta si sper din suflet ca sarcina urmatoare sa o duci la termen cu bebei sanatosi! Da, gemelara[:D]

[pup][pup][flo][flo]

 

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, in curand [gravired]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 375
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

MeAlex, atatea termeni si analize sunt in acest topic ca eu deja m-am [alcool][alcool]ca nu inteleg mai nimic[:I]

Ma intreb daca o sa dau si eu de capat si o sa ajung sa stiu asa de multe ca voi toate de aici.[:D]

[pup][pup]

 


Sarcina pierduta la 4+ (cauza->???). Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, in curand [gravired]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor [q][q] mi se rupe sufletul. nici nu pot sa recitesc.

 

Nokianne parerea mea este ca neaparat de la z1 stimulare sa faci Clexane. Ar trebui sa vorbesti cu dr. Uscatescu, sa-i spui de FIV si sa stabiliti doza cu care ai sa incepi. Oricum si AC (nu stiu daca esti pe protocol cu AC sau nu) si stimularea pt FIV numai bine nu iti vor face in ceea ce priveste coagularea sangelui. Nu cred ca aspenter 1/zi va rezolva mare lucru. Din cate stiu eu aspenter nu inlocuieste Clexane (si invers), ci lucreaza impreuna. Si neaparat acid folic (poate schimbi cu femibion - care are metafolin (acidul folic sintetizat deja).

 

[pup] O sa fie bine!...sunt convinsa ca aici veti gasi raspunsurile si ne vom bucura impreuna pentru fiecare reusita in parte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

DenyAnd[pup]

 

Ai sa vezi ca treptat... cu ajutorul Bunului D-zeu si al fetelor dragi [flo] de aici...o sa gasim raspunsuri la intrebarile noastre!

Iti multumesc mult pentru sustinere.Nu am vrut sa intristez...intrucat ceea ce ne da speranta si incredere este sa auzim de cat mai multe gravidute si de cat mai multe mamici mutante pe acest forum!

Ai facut vreun fel de analize legate de coagularea sangelui?Scuze daca ai postat in acest sens si eu nu am vazut...

 

 

Mutatia MTHFR 1298C Homozigot si PAI675 Homozigot si Istoric Trist :Sarcini pierdute 20s, 10s, 5s

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am postat la aspirante, dar si aici am sa postez ca MeAlex ma sfatuieste sa dau si la trombofilie.

Pana cand fac investigatii ca sa vad ce am si de ce am pierdut sarcina.

Azi dimineata am dat abia la Anticardiolipinici IgG, IgM si la antifosfolipide IgG, IgM.

Luni dau la TORCH, si din propria initiativa(fara doctora) am sa dau si la trombofilie.

Cat costa testul pt trombofilie? Cu indreptare de la ginecolog e gratis?

 


Sarcina pierduta la 4+ (cauza->???. fac investigatii). Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, in curand [gravired]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui DenyAnd
Acusi ma interesez din paginile din urma [cit], parca am citit ca 870 lei, daca nu gresesc.Sarcina pierduta la 4+ (cauza->???. fac investigatii). Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, in curand [gravired]
align="right" id="quote2">Da scumpa atat am dat si eu la Synevo pe pachetul profil trombofilie ereditara II uita-te pe site-ul lor.Fetelor stiti cumva daca cei de la synevo recolteaza la orice centru anticoagulantul lupic si anticorpii anticardiolipinici? Toate celelalte ptr trombofilie le-am recoltat la Grozovici unde e si laboratorul, asa mi-au zis sa vin la laborator. Vreau sa imi recoltez maine si am un centru de recoltare in drum spre servici si speram sa o rezolv si pe asta, ca imi voi recolta oricum ptr hcg [:D]Va pup, merci!YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIAPOZEMami de Eva scumpaGena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nokianne, sunt absolut de acord cu ce spune Tonirro, stiu ca la FIV este obligatoriu sa faci ancticoagulant ca sa contracarezi efectul stimularii.id="Verdana">

YLARI, se fac cele 2 analize, dar nu stiu daca la orice clinica, mai bine suni maine dimineata si intrebi. Din cate imi amintesc, parca toate analizele care tin de trombofilie se fac in Grozovici.

 

Uite ce scrie aici dr. Tutunaru:

http: //www . infertilitate . ro/intrebari.php?page=668

Pentru stabilirea sindromului antifosfolipidic trebuie sa se faca analizele:

 

- anticorpi lupus anticoagulant

- anticorpi anticardiolipinic

- anticorpi beta 2 microglobulina I

 

___________________________________________________________________________________________

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot

2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

 

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile

[ruga] pentru [copil]

id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui MeAlex
Ar trebui sa faci analizele, dar cum zice si Cristinuta, oricum esti protejata de Innohep. Este deficit de Proteina C? Sau e ProC. Global? Sunt chestii diferite, ce valori apar pe hartia de la Fundeni?In cate saptamani esti? Eventual cand mai mergi la dr sa ceri tu D-dimeri, nu stiu daca se poate face oricand sau numai dupa un anumit moment in sarcina.id="Verdana">____________________________________________________________________________________________Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] id="size1">
align="right" id="quote2">MeAlex, e deficit de ProC Global. 0,58 a fost ultima valoare (>0,8 normal). Sunt insarcinata in 9 saptamani. O sa tin cont de sfaturile voastre, desi financiar vorbind, te-apuca groaza la cati bani se duc pe treaba asta. Dar daca asta e pretul pt a putea strange un copil in brate, e inca foarte mic.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nokianne, Proc Global cred ca este un Procent global de fapt si arata cat de afectat e corpul de trombofilie...nu am gasit o explicatie...cert e ca la mine, cand am pierdut sarcina era 0.65, apoi sub vitamine si aspenter, a fost de fiecare data 0.4 (de vreo 3 ori am facut analiza).

 

Am mai cautat, dar tot nu imi e clar:

Abnormalities of the Protein C (PC) pathway are found in the majority of patients with thrombophilia. ProC Global is a coagulation assay that reflects the net effect of the PC pathway by measuring the activated partial thromboplastin time (APTT) of patient and control plasma...

Zic ca nu imi e clar, pentru ca la mine, Proteina C este OK, dar Proc. Global e f proasta...Dar cred ca nu e vorba de Proteina C pur si simplu, ci de sistemul de coagulare care cuprinde Proteina C.

 

Deny, stai linitita, nu trebuie sa retii tot ce scrie pe aici, e important ca stii unde sa cauti...si fara sa vrei, vei retine ceva lucruri [:)].id="Verdana">

 

____________________________________________________________________________________________

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot

2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

 

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile

[ruga] pentru [copil]

id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...