Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 60 -


Recommended Posts

YLARI, la Fundeni nu iti trebuie trimitere. Poti face acolo homocisteina (sa spui tu ca ai vrea sa iti faca, nu se face mereu). Analizele sunt gratuite, doar homocisteina costa. Mutatiile genelor astora se mostenesc si se activeaza la un anumit moment...ele duc o coagualare prea rapida a sangelui si la formarea unor cheaguri. Cam asta e problema cu trombofilia. In plus, trebuie sa stii ca daca ai mutatii MTHFR, sunt probleme si cu absorbtia vitaminelor B, iar pentru asta vei primi un complex mai concentrat de vitamine. [pup] cu drag! ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR, mutatia C677T heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 375
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui flyhigher77
ylari homocisteina o poti face la fundeni direct, vezi ca pe prima pagina ai informatii despre Fundeni, cum ajungi si cum procedezi, foarte util ghidul respectiv, mi-a ajutat! Eu am descoperit mutatiile in sarcina, la 12 sapt, cand s-a oprit de evol. unul din gemeni si te inteleg, si eu m-am panicat ingrozitor cand am avut rezultatele cu mutatii, ma obseda ideea ca as putea pierde si celalalt bebe. PAI n-am mai facut, desi poate ar fi fost bine sa le fac. Tratamentul initial dat de dr. U a fost: 1 Aspenter/zi, Femibion 2, Magne B6 2/zi, Cetebe+Zn 2/zi, Acifol 5mg/zi, No-spa 160 mg/zi. Din saptamana 28 am scos aspenterul si l-am inlocuit cu fraxiparine de 0,4. E important sa incerci sa te aduni si sa fii optimista, asa m-a ajutat enorm! [pup] si bafta! [gravired] 37+ cu [fetita] Gena MTHFR mutatia C677T–genotip heterozigot si mutatia A1298C –genotip heterozigot
[flo] Multzam. Multumesc si MeALEX! [pup] YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA [url="http://community.webshots.com/user/YLARI"]POZE[/url] Mami de Eva scumpa Edit: multumesc pentru raspunsul la PM, MeAlex! Fetelor va rog mult, se poate sa imi dati si mie e-mailul doamnei dr. Uscatescu? Va multumesc mult, intentionez sa merg saptamana viitoare la dumneaei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ylari inainte de al doilea copil, am pierdut si eu vreo 4-5 sarcini ( nici nu le mai stiu nr) pana am aflat ca am trombofilie si cu complex de vitamine si clexane am dus ultima sarcina pana la capat si-am nascut un baietel sanatos. O sa fie bine! [pup] Raluca, mami de [zana] Diana si [cavaler] Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui kitzy
Ylari inainte de al doilea copil, am pierdut si eu vreo 4-5 sarcini ( nici nu le mai stiu nr) pana am aflat ca am trombofilie si cu complex de vitamine si clexane am dus ultima sarcina pana la capat si-am nascut un baietel sanatos. O sa fie bine! [pup] Raluca, mami de [zana] Diana si [cavaler] Andrei
Multumesc de incurajare [pup][pup][pup] Sa te bucuri de puiutzi! [olala] YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA [url="http://community.webshots.com/user/YLARI"]POZE[/url] Mami de Eva scumpa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ylari [pup] imi pare rau ca ti-au iesit mutatiile astea, dar uite ca sunt fete cu ele si acus isi vad bebele. Pe Dr Uscatescu o gasesti si la Medsana Cotroceni, numai ca e foarte aglomerat. Eu i-am scris si m-a primit de 2 ori fara programare. Stiu ca mai primeste asa, mai ales daca esti mai panicata in email :). Pe mine m-a primit probabil si fiindca veneam din Anglia cateva zile.Te sfatuiesc sa mergi la Medsana fiindca are mai mult timp de explicatii si este intr-adevar f draguta. La Fundeni e mai pe fuga din cate am inteles. Numai ca la Medsana platesti consultatia. EU mi-as face homocisteina undeva si cu toate i-as trimite un email si as intreba-o daca ma poate primi in data de la Medsana, dupa ce in prealabil as suna sa vad daca totusi pot face programare. Numai sambata intre 9 si 2 pm e acolo. In rest, nu te impacienta. si eu m-am impacientat cand mi-a iesit proteina S mica si am citit tot felul de prostii pe net si uite ca mi-a dat numai aspenter pana in sapt 28, nu m-a mai bagat pe clexane sau ceva ca mi-au iesit analizele bune apoi si bebe e f bine dezvoltat. daca o sa iasa homocisteina mare, o sa-ti dea fenmibion. probabil o sa-ti dea asta oricum. sunt niste pastile cu multe B-uri. hai, capul sus si bafta! [gravired] 29+ cu [fetita] Beatrice Ana zebraroz.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua! Va mai deranjez cu cateva intrebari [asia] Voi gasiti la fel de greu clexan? eu am sunat la zeci de farmacii,cei drept sant din provincie si deabia am gasit in 2 locuri prin judete alaturate si care le aveau deja in stoc,in multe locuri mi-a zis ca nu se mai importa,voi ce stiti nu se mai importa?am vazut pe la voi ca este "criza" dar majoritatea dintr-e voi faceti tratament cu clexan .Daca se incepe trat cu clexan se mai poate inlocui cu alta heparina?d-na dr a zis ca se poate face comanda si pe net,oare unde? Fraxiparina am inteles ca se gaseste mai usor?nu o fi asa de buna? Multumesc! Numai bine!
gena MTHFR -mutatia A1298C heterozigot
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui May3
Ylari [pup] imi pare rau ca ti-au iesit mutatiile astea, dar uite ca sunt fete cu ele si acus isi vad bebele. Pe Dr Uscatescu o gasesti si la Medsana Cotroceni, numai ca e foarte aglomerat. Eu i-am scris si m-a primit de 2 ori fara programare. Stiu ca mai primeste asa, mai ales daca esti mai panicata in email :). Pe mine m-a primit probabil si fiindca veneam din Anglia cateva zile.Te sfatuiesc sa mergi la Medsana fiindca are mai mult timp de explicatii si este intr-adevar f draguta. La Fundeni e mai pe fuga din cate am inteles. Numai ca la Medsana platesti consultatia. EU mi-as face homocisteina undeva si cu toate i-as trimite un email si as intreba-o daca ma poate primi in data de la Medsana, dupa ce in prealabil as suna sa vad daca totusi pot face programare. Numai sambata intre 9 si 2 pm e acolo. In rest, nu te impacienta. si eu m-am impacientat cand mi-a iesit proteina S mica si am citit tot felul de prostii pe net si uite ca mi-a dat numai aspenter pana in sapt 28, nu m-a mai bagat pe clexane sau ceva ca mi-au iesit analizele bune apoi si bebe e f bine dezvoltat. daca o sa iasa homocisteina mare, o sa-ti dea fenmibion. probabil o sa-ti dea asta oricum. sunt niste pastile cu multe B-uri. hai, capul sus si bafta! [gravired] 29+ cu [fetita] Beatrice Ana zebraroz.ro
Multumesc ptr sfaturi! Esti minunata! Fetelor va rog foarte mult, cine ma poate ajuta si pe mine cu adresa de mail a doamnei doctor Uscatescu? [flo] YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA [url="http://community.webshots.com/user/YLARI"]POZE[/url] Mami de Eva scumpa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui tannoo25
Citat:
citat din mesajul lui YLARI Fetelor va rog foarte mult, cine ma poate ajuta si pe mine cu adresa de mail a doamnei doctor Uscatescu? [flo]
ai pm, [flo]
Multumesc, multumesc [:)] [flo] YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA [url="http://community.webshots.com/user/YLARI"]POZE[/url] Mami de Eva scumpa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...