Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Prima nastere, frica si indecizie


Recommended Posts

Buna! Am 22 de ani si sunt in saptamana a 34-a. E prima nastere, si cum mi-a ramas foarete putin pina la momentul de neuitat din viata unei femei, vreau sa va spun ca pe zi ce trece imi bate tot mai intens inima si imi vin in cap o groaza de ginduri, incepe sa ma domine frica [q] . Din aceasta cauza nu ma simt decisa cum ar fi mai bine sa nasc, natural, cezariana sau natural cu analgezie epiduralica [:-/]. Voi ca ati trecut deja prin aceste momente ce sfat imi dati????[gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu una nu am trecut prin asa ceva dar te inteleg perfect [:D] Sunt o fire tare panicoasa. Pe de alta parte am luat decizia sa-mi infrang frica si sa nasc natural. Am o prietena care a nascut acum o saptamana si care desi era foarte speriata a reusit sa nasca natural fara epidurala. Auzise si ea ca si mine ca durerile nasterii sunt atroce asa ca era pregatita de ce e mai rau drept urmare a stat mai mult timp acasa in asteptarea durerilor mari. Cand a ajuns la spital avea deja dilatatie maxima si a nascut intr-o ora [:D] A fost surprinsa ca desi a fost greu nu a fost nici pe departe ceea ce-si imaginase ea. Eu una am fost sfatuita de doctori si am citit foarte mult ca cel mai bine e sa nasti natural. Motivele le poti gasi si aici pe forum. Daca simti ca nu mai suporti durerea poti cere peridurala. Vorbeste insa si cu medicul care te urmareste. Am prietene care desi au vrut sa nasca natural le-a fost interzis din varii motive sa faca asta. Nu trebuie sa stabilesti de capul tau ci impreuna cu medicul care-ti monitorizeaza sarcina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca nasti in Italia, cum vad la profilul tau, si ai o sarcina fara probleme, copilul e pe pozitie, fara circulare de cordon, fara alte probleme de sanatate tu, nu prea poti sa alegi. Nasti natural. Aici nu se prea practica cezariana la cerere, fara motiv intemeiat. Poti insa opta pt. epidurala (si eu o recomand, am nascut de 2 ori cu epidurala, e mana cereasca). Insa, nu se face epidurala decat daca ai facut vizita cu anestezistul de la spitalul unde vei naste. Si intr-o anumita perioada a sarcinii (dupa 30 sapt. parca). Daca nu ai aceasta vizita facuta, nu iti face epidurala nici sa te urci pe pereti. Deci, ca sa raspund mai exact la intrebarea ta ... eu recomand nasterea naturala, cu epidurala. Bafta si o nastere usoara, oricum ar fi ea. ****** [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=160059&whichpage=11"]Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.[/url] [ruga] Doamne-Doamne, ai grija de noi [gravi] 21s
Se tu sentissi come mi batte il cuore, Se premo la mano, mi batte più forte ancora: Sai tu dirmi perché batte così? Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu ti-as recomanda nasterea in apa daca ai posibilitatea.... asa am nascut primul copil si a fost extraordinar. si eu aveam fel de fel de temeri in timpul sarcinii dar in timpul travaliului m-am mirat eu de mine cat de calma am fost, cezariana nu doresc nici la dusmani, a fost cosmarul vietii mele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gandurile pe care ar fi util sa le repeti sunt cele pozitive: esti foarte tanara, esti femeie sanatoasa, ai dus o sarcina la bun sfarsit, suntem facute sa dam viata de cand e lumea, nu e dracul asa negru, te asigur ca nasterea e floare la ureche pe langa toata responsabilitatea de dupa, a unei vieti de om! Incearca sa gasesti de ce anume ti-a frica in concret, dusmanul cel mai eficient al fricii e informarea. Informeaza-te cum e o nastere, obiectiv si fara exagerari si partiniri. Orice varianta, naturala, vaginala cu epidurala, cezariana, poate fi o experienta minunata, depinde de tine ca femeie cum esti pregatita. Ai saptamani in fata in care ai vreme sa te gasesti pe tine ca femeie, sa cauti raspunsuri la tot ce te preocupa. [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=141778&whichpage=1"]asa a fost[/url] [url="http://mofturisicopilarii.blogspot.com/"]mes p’tits riens[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desi esti deja in 34 de saptamani, si daca ai ocazia, iti recomand sa mergi la niste cursuri pentru gravide. Eu am mers de la 29 de saptamani, de 2 ori pe saptamana, si m-au ajutat ENORM. Am invatat multe despre corpul meu, am primit multe informatii despre nastere de la persoane avizate, moase care stau zi de zi in sala de nastere, am vizitat sala de nasteri, am inteles clar care sunt avantajele si dezavantajele epiduralei, am inteles care erau punctele slabe ale maternitatii (de exemplu ca nu poti sa mai iesi din pat dupa ce ai epidurala instalata). Asa cum bine zice Paulush, cu cat esti mai informata cu atat frica scade. Nastere usoara! Mami de [alap] Laura (14.06.2010) si [pis] Mitza Fetitza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...