Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea la Arcadia - Iasi (10)


Recommended Posts

Madline, eu mi-am manifestat ingrijorarea, ca daca nu ajung la timp la spital, daca ma prinde nascarea pe undeva pe drum si nu mai ajung la Arcadia??? Noi mai avem o proprietate la 80 de km de Iasi, unde in ultima vreme am decis sa nu mai merg, deci nu prea mai fac naveta, dar la acea vreme ma gandeam ca daca o sa ma ia travaliul cand sunt acolo, sau undeva pe drum, ce trebuie sa fac. Si dr-a mi-a zis sa stau linistita, ca o sa am timp sa ajung la spital, ca nu nasc intr-o ora, de la primele contractii, sau de cand mi se rupe apa. Camelia, Madline, la ce va referiti cand vorbiti de burtica? Adica ramane asa ca si cum ati fi insarcinate inca, umflata din stomac, sau un pic de grasime? Ati purtat burtiera? Cat timp? Eu nu mi-am luat inca. Am auzit si pareri precum ca nu e indicat sa o porti din pricina ca se ”lenevesc” muschii, si astfel, se retrage burta mai greu. [gravi] 36+ cu [fetita] Maria Antonia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Oana la inceput prima saptamana eram ca si cum as fi fost insarcinata in 4-5 luni [grasa] dar acum la 1 luna dupa nastere a ramas sub forma de grasime ; de ex eu ca sa imi vad operatia tre sa imi sug putin burta altfel tre sa ma uit in oglinda[:-/] Burtiera mi-am cumparat de la sana am dat 45 ron cu scai, cu gandul ca am sa o port obligatoriu , da de unde? ca am purtat-o doar cateva zile Fetele si-a cumparat cineva recipiente de stocare a laptelui matern la congelator?M-ar interesa cat a costat ca eu am intrebat pe la farmacii dar nu am gasit.Multumesc anticipat. [fetita]Sofia Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana nu vreau sa te sperii, dar la mine de pe la 10 seara m-au a[ucat contractiile, cate una la 10 min..la 11 m-am decis sa merg al Arcadia, le aveam al 6 min, iar la 12 fara un sfert am plecat din casa, pe drum mi s-a parut o vesnicie, si stau doar la 4 km de spital, plus ca era naopte, fara semafoare sau trafic..Si cand am ajusn acolo avaeam dureri f amri, abia ma tineam pe piciaore si dilatatie 2!E bine totusi sa vii cu cateva ziel ianinte de termen la Iasi, ca sa mergi fix cand se declanseaza travaliu pe drum..mi se pare obositor pentru tine.Timp teoretic ai avea, numai sa nu ai contarctii dureroase si dese! Referitor al burtica, mia- rams exces de garsime, dar depiden ce amninc, uneroi am o burta de 4-5 luni, alteroi doar exces de grasime..cum zice Camelia.Eu burtiera nu am purtat decat in spital, acasa mi-a cumparat mama una marimea L tot de la Sana si imi era larga, si am trimis-o sa o schimbe cu marimea M, nu avea m si mi-a dat S, si ma durea spatele ingrozitor de la ea, era prea mica, si nu am maipurtat-o! Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aceeasi temere o aveam si eu cu nascutul acasa sau pe dru m dar dr m-a asigurat ca odata ce stabilim data cezarienei, atunci se va intampla, si nu inainte, ca nu ma lasa sa ajung la 40 de saptamani. camelia33 si eu sunt la fel de batrana tot 34 am asa ca te rog frumos[:D][:D] si vad ca si numele la fete coincid. Imi place cosuletul luat de oana dar iar milioaneee[bang][bang] degeaba am dat 8 mil pe carut si scaun?sa stea in scaun daca vrea cercei:))) sotul imi zicea dar inel nu-i cumperi, sau bratara........ In leg cu burtica nu va faceti probleme, eu dupa prima nastere aveam burta ca la 6 luni, in maternitate (ca am stat vreo saptamana) dar importanta este cred eu burtiera! Dupa ce am purtat-o si-a revenit burtica, insa de ingrasat m-am ingrasat din cauza noptilor in care ma trezeam sa ii pregatesc sticluta cu laptic si mai haleam si eu ceva............pana la urma tot cu pastile am slabit si am ajuns de la 80 kg la 52.[alcool][alcool][alcool] [mamica]de[baietel]Constantin Octavian 12 ani [gravi]de[fetita]Maria Sofia - cezariana Cacicovschi 33 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madline, m-am instalat deja definitiv de cateva saptamani bune in IS. Partea proasta e ca mai sunt nopti in care sunt singura si asta e un stres pentru noi. Mai mult pentru ceilalti, ca eu sunt mai relaxata decat toti ai mei. De maine incolo, o sa vina si sotul in fiecare seara acasa, deci, va face naveta. Claudita, esti in aceeasi formula? [pup] [gravi] 36+ cu [fetita] Maria Antonia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui oana.irina
Madline, m-am instalat deja definitiv de cateva saptamani bune in IS. Partea proasta e ca mai sunt nopti in care sunt singura si asta e un stres pentru noi. Mai mult pentru ceilalti, ca eu sunt mai relaxata decat toti ai mei. De maine incolo, o sa vina si sotul in fiecare seara acasa, deci, va face naveta. Claudita, esti in aceeasi formula? [pup] [gravi] 36+ cu [fetita] Maria Antonia
OANA ma bucur ptr voi k nu mai stati singurele...noi suntem in aceeasi situatie presupun...nu stiu dilatatia cum mai este insa cred ca a continuat...am avut niste contractii azi noapte care mi-au amortit si mainile si picioarele!!![pup] [gravi]37+[baietel]DENNIS GABRIEL
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
OANA ma bucur ptr voi k nu mai stati singurele...noi suntem in aceeasi situatie presupun...nu stiu dilatatia cum mai este insa cred ca a continuat...am avut niste contractii azi noapte care mi-au amortit si mainile si picioarele!!!
De durere ai amortit? [gravi] 36+ cu [fetita] Maria Antonia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa intreb mamicile daca folositi perna pentru alaptat. Este necesar sa imi iau? Acum nu imi pot da seama cat de important este sa am o astfel de perna, si nici nu as mai cumpara tot felul de lucruri care sa se dovedeasca inutile mai tarziu. Si unde mai pui ca toate sunt destul de scumpe. Chiar vorbeam azi cu mama, in timp ce ma chinuiam sa storc un fond de ten, ca nu mi-am mai cumparat ceva pentru mine de o vesnicie parca. Pentru fetita in schimb parca am facut obsesie. Prin magazine si pe oriunde merg ma uit numai pt lucruri pt copii, si rar trec doua zile legate in care sa nu apuc sa ii iau cate ceva. Fie de prin oras, fie de pe net. Si legat de activitati cu bebelusi, ca se plangea Stefana de plictiseala, ce jucarii pot sa ii cumpar? Zornaitori de alea? Jucarii muzicale? Plusurile sunt recomandate? Din cate imi amintesc pe majoritatea exista indicatii ”pt copii de la 3-4 ani in sus”. Am aranjat camera asa de frumi..., mor de dragul ei! Imi pare rau ca nu mi-au trimis de la bebedesign si suportul pt baldachin, pe care l-am platit, evident. Luni o sa sun sa vad daca o sa recunoasca si o sa remedieze problema. Mai trebuie sa imi vina luni si dulapul cu vitrina si gata. Tati a montat mobila, buni a facut curatenie luna, si eu pe langa ei cu indicatii. Si ca sa imi laud barbatul, sa stiti ca s-a descurcat f bine cu asamblatul mobilei, si unde mai pui ca patucul are si sistem de leganare care complica treaba.El zice ca nu a avut lego cand era mic, dar tare si-a mai dorit, si a ramas cu o pasiune nestinsa din copilarie. Mai nasol a fost ca a trebuit sa asteptam cateva zile pana ce a gasit sa cumpere suruburi de alea de care lipseau. [gravi] 36+ cu [fetita] Maria Antonia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui oana.irina
Citat:
OANA ma bucur ptr voi k nu mai stati singurele...noi suntem in aceeasi situatie presupun...nu stiu dilatatia cum mai este insa cred ca a continuat...am avut niste contractii azi noapte care mi-au amortit si mainile si picioarele!!!
De durere ai amortit? [gravi] 36+ cu [fetita] Maria Antonia
durerile nu au fost chiar asa puternice insa au fost insotite de senzatia asta de amorteala...mi-a taiat orice putere in maini si picioare...nu pot sami dau seama de ce...dar nu cred sa fie ceva grav...sau da? [gravi]37+[baietel]DENNIS GABRIEL
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...