Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea la Arcadia - Iasi (10)


Recommended Posts

Madline, multumim! Sa aveti un concediu minunat! Eu as merge cu aerul conditionat, setat la 23 de grade, cu ventilatia domoala. Dar cred ca o sa va orientati pe drum cum e mai bine sa faceti.[:)] Drum bun, si distractie placuta! Va asteptam cu pozici frumoase. [pup] [gravi] 37+ cu [fetita] Maria Antonia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

[pup]BUNA DIMINEATA GAGICI noi tot asa...ma gandesc oare cat se poate sta cu dilatatia asta pana la nasterea propriuzisa?bebe e mai putin activ pe zi ce trece...durerile se multiplica insa nu sunt chiar asa de rele...[bang][bang]bebe se face asteptat!!!eu nu mai am rabdare...[q][q]am ajuns la disperare OANA cat despre calc daca o sa am timp..vad ca fetele au avut poate o sa mil iau si eu sau mai mult ca sigur sa mil aduca tati ...si oricum stai linistita ca daca bebe vine pe lume o sa te anunt pe tine k sa ne tine si noua fetele galerie...[olala][olala]acuma sa vina odata ca nu mai am rabdare[pup][pup] IONELA cat despre nasterea acasa mie sincer miar fi frica...bine spus ca in alta tara poate ptr ei ar fi ceva normal...fiind asa ajungi sa crezi si tu ca mama ca e cea mai buna optiune...in belgia cu siguranta serviciile medicale sunt extrem de bune...la noi...e de mai mare rusinea...imi aduc aminte odata ca am solicitat ambulanta ptr cumnatul meu...a durat 4ore...noi am fugit cu taxiul la spital...am asteptat 1 ora in care am sunat de vreo 5 ori sai intrebam ce se intampla cu ambulanta la care ei neau raspuns ca sunt ff solicitati...am ajuns la spital iar 2 3 ambulante de specialitate cu sofer si medic stateau parcate iar medicii isi beau linistiti cafeaua......da poate daca as avea pe cineva de incredere moasa doctor si serviciile medicale la dispozitie in caz de complicatii as prefera si eu sa nasc acasa...vb aia nicaieri nu e ca acasa insa...!!! APROPO de nasterea in apa la noi in iasi nu e promovata si nici pusa in aplicatii inca...din cate stiu eu...de ce?sau exista si nu mam informat eu bine?stiti ceva?[pup] [gravi]37+[baietel]DENNIS GABRIEL
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Ce faceti???? Ati iesit la plimbare? E o zi asa de frumoasa.... madline, concediu placut !!!![pup] Sa va distrati maxim :) Eu am intrebat un medic pediatru si mi-a zis ca este mai bine sa mergi cu clima(daca ai), aerul coditionat este mai periculos, elimina nu stiu ce bacterii, poate sa faca bb nu stiu ce stafilococ in gat..... In leg cu jucarelele.....eu i-am luat din toate, sunt innebunita cand intru in magazine.I-am luat si zornaitori, si plusuri(ii place sa le stranga in brate) si care canta, i-am luat si pt baita niste fluturasi si cateva jucarele moi sa le poata prinde el. Strumfyinca nu am reusit sa ajungem la piscina, nu am avut timp zilele astea. O sa mergem sa ne interesam mai intai, sa vedem cum este apa, etc si o sa dam detalii si pe forum [:D] Claudita, nu-ti fie teama, gandeste-te doar la momentul cand o sa iti tii in brate minunea !!![:)] Eu asa am facut....mi s-a rupt apa, m-am speriat putin, mi-am revenit si am plecat de acasa razand, am ras tot drumul de sotul meu ca avea saracul si el emotii. Si la fel , cand am plecat spre sala de nasteri, am plecat cu zambetul pe buze, nu mi-a fost teama deloc. Curaj!!!! O sa fie bine. Nastere usoara !!!! O duminica cat mai frumoasa tuturor ![flo][flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata mamici si burtici! clauditza89curaj!Lasa emotiile deoparte ca o sa fie bine.Inca putin si o sa tii bebe in brate.[pup] Eu am perna de alaptat insa nu am folosit-o la alaptat ci la dormit in timpul sarcinii.La asta m-a ajutat enorm.Eu am dat pe ea 40 de ron si am luat-o de la hotelul Unirea cand a fost Targul unitatilor protejate.Au si site, vad ca au scumpit pernele ori la targ erau mai ieftine.Eu am gasit atunci cu modele, mi-am luat cu tweety[:D] http://www.utildeco.ro Vedeti la rubrica confectii:Perna circulara multifunctionala pentru gravide si alaptat Mi-a venit ieri slingul cu inele.Am reusit sa o pun din prima in sling... sta bine insa incepe sa planga din cauza materialului.Inteapa inul ala in draci si nu il suport nici eu pe piele.In nici un caz nu e de purtat vara chiar daca e in.E groaznic.Arata ca panatalonii de uniforma materialul putin mai gros si tare.Eu am haine din in insa nu se simt asa scortos chiar pe piele.Poate dupa spalat isi revine.Il voi pastra pentru iarna ca vara ma coc si eu si ea cu slingul...imi imaginam ca e mai fain insa tot trebuie sa tii mainile sub funduletul bebeului.Chiar daca e pus bine slingul eu nu am incredere ca nu poate sa cada din el.Deci pentru mine alti bani aruncati aiurea...nu mi se potriveste[:)][:)] Ne pregatim sa mergem la aer curat la padure la casa de vacanta [:D]O duminica frumoasa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!! Ce zi faina! Am vrea sa iesim si noi undeva la aer, insa nu prea stiu unde... M-am saturat de Copou si de botanica. Ma imaginam in Herastrau pe vaporas...[:D] Asteptam vesti de la o prietena care trebuie sa nasca azi la Arcadia si suntem nerabdatori si speram sa fie totul perfect. Dada, dupa spalare si cateva folosiri slingul se inmoaie. Chiar tipa care le face recomanda ca la inceput sa le spalam, calcam si apoi sa le folosim ca orice altceva, paturica, sa le punem peste o salteluta de joaca, orice, ca se inmoaie la folosit. Eu, daca l-am luat deja putin folosit, l-am luat deja moale si e perfect chiar si pe vremea asta. Plus ca, daca e pus corect nu trebuie deloc sa sustii fundul bebelusului. Doar cat e mic-mic trebuie sa-i sustii capusorul. Atat. Eu de pe la 3 luni nu-i mai sustin nici capusorul si am ambele maini libere. Cu putin exercitiu o sa reusiti! Sper sa va fie totusi de folos. [pup] S-aveti o zi frumoasa si racoroasa! Stef si bebu Tudor Stefan (24.03.2011) It's nice to be important, but it's more important to be nice.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna Strumfy, bun venit si aici[pup] Mada, si eu am cumparat multe jucarii, dar nu de la inceput... abia dupa ce a inceput sa cresca am facut o obsesie aproape[pup] Eu am folosit mereu AC la masina. Cu ventilatia nu a mers deloc. Mihnea nu a racit niciodata de la AC, dar.... fiecare face cum crede.... mi-a fost si mie groaza de consecintele AC, dar decat sa il vad fiert am preferat sa-l vad racit... [:D] Norocul meu ca nu a patit nici nici. M-am asigurat mereu ca nu bate spre el direct ventilatia si atat Oana am vazut si eu persoane care foloseau cosulet( pe cel de la landou). Bebe statea destul de comod, dar l-au luat cu ei la munte[:D] si bebe numai bine nu a fost in el[bang]. Cred ca daca nu plecati din localitate e perfect.... la drum lung.... vedeti voi[pup] Clau, sa-ti spun ce am auzit eu de nasterile in apa de la renumita clinica Eva din Bv? Cica duci travaliul pe masa si te "arunca"in apa la expulzie[:D] Ca-n filmele cu prosti. Am auzit de alte locuri unde e invers: travaliul in apa si expulzia pe masa[bang]... Asa ca... daca vreodata veti vrea sa incercati, sa va asigurati ca nasterea in apa e ca la carte: travaliul+expulzie in apa[pup] Dada, spala-l cu balsam de vreo 2 ori si calca-l... Incet incet se va inmuia materialul. [pup]
Mami fericita de [copil][url="http://lb2f.lilypie.com/i1i3p2.png"]Mihnea[/url] (14.11.2009 ) acum [gravi] [url="http://lbdf.lilypie.com/KuRIp2.png"]25+[/url] cu [baietel]
[url="http://mihneapuimic.blogspot.com/"]blogul meu cu amintiri[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor [pup],ce faceti mai puteti de canicula?[bang] mada,concediu placut relaxant! vom pleca si noi la brasov cat de curand..abia astept..buna intrebarea cu aerul conditionat.apropo de metode de racorire..cu ventilatorul se poate in camera daca nu e directionat spre ea? si inca o intrebare...alaptatul exclusiv la san reprezinta o metoda contraceptiva?asa am citit intr-o carte si pe net MAMA PRINTESEI ESTERA ELENA-26MAI 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele[pup][pup] mada concediu cat mai placut......... N-am dormit aproape deloc toata noaptea, in ultima vreme am numai cosmaruri[alcool][alcool]urate de tot si stau mai mult treaza, o fi din cauza caniculei??? gravidacori imi place la nebunie printesica ta[pup][pup] de unde ai luat panglicuta pt capusor, ca eu nu am vazut nicaieri? [mamica]de[baietel]Constantin Octavian 12 ani [gravi]de[fetita]Maria Sofia - cezariana Cacicovschi 33 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt o fericita pt ca nu am nevoie de aer conditionat in casa. E racoare e bine, acum am 24 de grade, insa uniditatea e cam mare. Mi-am cumparat un dezumidificator, si vad ca functioneaza. De ieri a scazut umiditatea de la 82%, pana la 74 acum. Sper sa reusesc pana vine bebelusa sa creez un climat bun, cu un indice de comfort normal. Cori, ventilatorul, nu face altceva decat sa ventileze aerul prin incapere, astfel sa ajute la evaporarea transpiratiei, de aici senzatia de racoare, care nu e decat iluza unei temperaturi scazute. Eu una nu as folosi ventilatorul intr-o incapere unde sunt cu copilul. Am vazut o data o femeie desfigurata la fata de la ventilator. O vanzatoare la un magazin care se ”racorea” cu un ventilator in fata. DadaIna, am vizitat site-ul. O sa sun maine sa dau comanda, poate rezolv pt o alta culoare pt perna. Eu am o afinitate pentru oamenii acestia speciali. Am avut si eu unitate protejata, am renuntat insa in 2009 din pricina ca se modificase legea in defavoarea noastra f mult si nu mai puteam face fata. Sunt multumita insa ca toti angajatii au ajuns in alta unitate de productie, unde sper ca inca au de lucru si ca se descurca bine. Have fun, la padure! [gravi] 37+ cu [fetita] Maria Antonia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...