Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

o poveste pt.revistele siropoase...


Recommended Posts

E bine ce te-a invatat avocata. Insa este posibil ca el sa nu fie de acord. Si eu propusesem ceva similar cu un apartament proprietatea amandurora (sa-l trecem pe numele fetei) - si mi-a raspuns ceva de genul - lasa, ca fata are destule (de la mama ei adicatelea), iar el nu are nimic.[:D]Mda, cititi si va minunati. [:D]V-am zis eu ca au o perioada in care in mintea lor e blank, nu incercati sa intelegeti ceva, ca nu-i nimic de inteles in momentele respective. Asa ca, dupa discutii interminabile, a ramas ca-n tren. Adica nimic modificat, apartamentul in continuare jumi-juma. [:D] El ar fi vrut sa i-l cedez gratuit, si chiar as fi facut-o, daca nu m-ar fi oprit cei din jur sa-mi atraga atentia ca asa imi defavorizez fata, instrainand un bun catre taxu care nu se stie ce ganduri poate avea pe viitor. Poate tie iti iese pasienta cu trecutul proprietatii pe numele copiilor. Mie nu mi-a iesit.[^] Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 309
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mirela, e bun avocatul si la divort, mai ales cand exista copii iar musiu este in starea asta. Daca il apuca ambitiile? E bine ca ai mers la politie ca sa ai un avantaj. Nu stii cat de mandra sunt de tine pentru asta! Cat despre ce te-a sfatuit avocata e frumos dar eu nu cred ca va accepta. J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai....sa nu dati cu rosii....Am de gand sa il santajez...Am invatat si eu ceva...Ori e de acord,ori voi cere restrictie in ceea ce priveste copii(pe baza plangerii).Asta e tot sfatul avocatei,o dulcica,care mi-a dat sfaturi,dar a zis ca ea nu va recunoaste:)) Stiu si eu,de ce sa nu vrea?Facem o procura prin care Copilul nu il va putea scoate din apartament decat dupa moartea lui...Sa discut cu el,dar intai tau sa mai treaca putin timp,sa fie si el speriat in urma discutiei cu politia. Eu zic ca va accepta,altfel........pa copii...Desi as avea nevoie si de ajutorul lui,macar inainte de sarbatori,cand stiti si voi cum e[curat][papica] Toata viata e o continua speranta... Mirela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Mirela, sigur ca e bine, ai o avocata destul de desteapta. Sper ca el sa vrea. Contractul este cu uzufruct viager - el are dreptul sa locuiasca pana la moarte in apartamentul respectiv, iar proprietarul (copiii) au doar proprietatea nuda. Insa sa stii ca si proprietatea nuda se poate instraina la o adica (se poate vinde) - cu conditia transmiterii uzufructului viager la noul proprietar. Dar asta e mai putin important. Sa speram ca e de acord. Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:D]ei, m-ai cam lovit aici, ca nu am studii de drept :) am gasit si un link, poate te ajuta mai bine. http://www.pantheon.ro/utile1.php In contractele cu uzufruct, proprietatea unui imobil = proprietatea nuda + uzufruct viager (adica nici unul din cei ce detin una din cele doua forme de proprietate nu au drept complet de proprietate). Uzufruct viager = pe toata durata vietii uzufructuarului (sotul tau) , el este singurul care are dreptul sa "culeaga roadele" acelui apartament (adica fie sa locuiasca in el, fie sa-l inchirieze, etc) - insa nu are nuda proprietate (in fapt) a imobilului. Dupa moartea uzufructuarului, nuda proprietate se reintregeste cu acest drept si copiii vor avea proprietatea completa. Na, am explicat-o de n-am mai putut. Sper sa te lamuresti mai bine pe link sau daca mai dai google. PS: Merci Anca! Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mirela, sa-ti mai zic una[:D], ca vad ca te consulti pe la avocati: cand o sa primeasca el citatia de divort, o sa te bata la cap ca el nu vrea sa divorteze, ca sa te duci sa o retragi, ca el vrea familie. [:D] Trebuie sa te tii tare daca chiar asta vrei, e posibil sa vina cu lacrimogene la el. Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu dati cu pietre... intreb si eu ca omul care nu vrea sa incurce, nici nu se pricepe sa le descurce. Mirela, daca sotul tau vine acum la tine si vrea sa se impace, presupunand ca toate intentiile lui sunt bune si ca s-a trezit la realitate (e oare posibil sa se fi trezit?), ii mai dai o sansa? Nicoleta Iti doresc sa ai parte numai ganduri bune.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa raspund eu [:D] Pai eu zic sa ii mai da sanse pret de vreo 2-3 luni, in care el oricum o sa se joace cu nervii ei. E de bine sa-i dea sanse, se convinge si ea ca nu are cu cine discuta in final, sa nu ramana ea cu un oaresce dubiu ca nu a incercat sa-l inteleaga pe saracutul. Dar pana la urma ea trebuie sa rupa pisica (evident, nu acum), - e bine sa-ti planifici ruperea pisicii si sa te tii de planificare.[:D] Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...