Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

o poveste pt.revistele siropoase...


Recommended Posts

Mirela si eu sint complet de acord cu sfatul dat de Vikinga (btw Vikinga, [flo])... El a fost linga tine in cele mai grele momente posibile pentru un parinte si nu te-a abandonat...nu a fugit de responsabilitati si de greutati. Probabil ca acum ii trebuie lui mai multa rabdare din partea ta. Probabil ca abia acum resimte el stresul si apasarea. Daca e doar o despartire "de proba" incearca totusi sa sugerezi o terapie de cuplu - chiar daca locuiti in apartamente diferite. Spune-i ca tu nu renunti inca la casnicie si ca il astepti sa se hotarasca singur ce vrea. Tot ceea ce ati trecut voi ar fii darimat 10 casnicii, nu una...acorda-i circumstante atenuante. Anamaria
"After all is said & done, more is said than done."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 309
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mirela esti un exemplu pentru toata lumea. Chiar esti atat de calma si cu stapanire de sine ca eu una ma sperii. Esti sigura ca nu treci printr-o etapa din aia de vrei sa iti negi durerea???? Esti ireala, zau ... As vrea sa nu trebuiasca sa treaca toata lumea prin ce ai trecut tu ca sa posede atata maturitate. Pacat ca nu ai aflat totusi de ce pleaca exact ... Tare mult as vrea sa-l inteleg pe omul ala. Eu zic ca e bine ce faci. Si nu vreau sa va despartiti [V] Never say NEVER.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu incep sa inclin din ce in ce mai tare ca e doar obosit, pur si simplu nu mai poate simtinimik, si crede ca nu te mai iubeste, dar, se va intoarce la tine...si, dupa parerea mea e bun planul tau, doar ca nu trebuie sa dai asao limita de doo saptamani, ceea ce ati trait voi cere putin mai mult timp simgur pentru vindecare..a.. si intre vizitele lui, incearca sa nu te vezi si sa nu stie nimik de tine, va redeveni curios, sigur-sigur.mult succes, si sa ne tii la curent.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu citisem postarea vikingei( a aparut odata cu a mea) ,dar se vede ca vikingii au singe in vene[:)].presupun ca i-a decontat banii de taxi?sau i-o fi lasat shi bacsis[;)]. vezi mirela,au trecut shi altzii prin crize shi au razbit mintea in pozitiv.ce spui tu sa faci sigur ajuta ,daca nu ajuta cuplul sigur te ajuta pe tine sa-ti recapeti increderea shi sa te mentii ocupata.nu va grabitzi sa luatzi decizii majore,este bine sa faceti o terapie de cuplu(cum spune vikinga)shi chiar separati stind este bine sa va planificati timp de petrecut impreuna fara copii ( la un film ,la o terasa)dar shi cu copiii(in parc,la o inghetata),sa va faceti mici placeri fara sa va ginditi la banii cheltuitzi shi la casa in constructii. sa vina barbatzii shi eu le citesc postarile shi le consider obiective shi mature. marius,rufus unde suntetzi???
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Posted - 11/07/2007 : 16:02:37 -------------------------------------------------------------------------------- Mirela si eu sint complet de acord cu sfatul dat de Vikinga (btw Vikinga, )... El a fost linga tine in cele mai grele momente posibile pentru un parinte si nu te-a abandonat...nu a fugit de responsabilitati si de greutati. Probabil ca acum ii trebuie lui mai multa rabdare din partea ta. Probabil ca abia acum resimte el stresul si apasarea. Daca e doar o despartire "de proba" incearca totusi sa sugerezi o terapie de cuplu - chiar daca locuiti in apartamente diferite. Spune-i ca tu nu renunti inca la casnicie si ca il astepti sa se hotarasca singur ce vrea. Tot ceea ce ati trecut voi ar fii darimat 10 casnicii, nu una...acorda-i circumstante atenuante. Anamaria
Bun! Hai sa incerc sa imi spun si eu punctul de vedere....Despartire de proba?Ar putea fi...Nu accepta,inca o terapie de cuplu... Ca nu renunt el stie...,dar problema nu se pune chiar asa.Nu sunt singura,nu? Iar 10 casnicii...,o fi adevarat,nu zic nu,dar eu credeam ca a mea e unica[bang][bang][bang]Iar in privinta stresului si a apasarii pe care le simte...,acum am fi avut un scop... Am fost unul langa altul in momente grele,si acum cand mai avem o luna pana a ne muta toti in noua casa vrea sa ne despartim? Nu vad rostul...Suntem,cica o familie reusita,si invidiata chiar... Oricum,voi lua si asta in calcul,desi nu stiu in ce masura mai pot face ceva...
quote:
ileanna Posted - 11/07/2007 : 16:04:54 -------------------------------------------------------------------------------- Mirela esti un exemplu pentru toata lumea. Chiar esti atat de calma si cu stapanire de sine ca eu una ma sperii. Esti sigura ca nu treci printr-o etapa din aia de vrei sa iti negi durerea???? Esti ireala, zau ... As vrea sa nu trebuiasca sa treaca toata lumea prin ce ai trecut tu ca sa posede atata maturitate. Pacat ca nu ai aflat totusi de ce pleaca exact ... Tare mult as vrea sa-l inteleg pe omul ala. Eu zic ca e bine ce faci. Si nu vreau sa va despartiti
Pai nici eu nu vreau! Acum sa nu iti inchipui ca sunt o marioneta... Sunt si eu om,am si eu momente impulsive,dar incerc...sa fiu rationala Chiar nu stiu exact,inafara de ce a afirmat el,de ce pleaca cu adevarat...
quote:
dov Posted - 11/07/2007 : 16:31:39 -------------------------------------------------------------------------------- si eu incep sa inclin din ce in ce mai tare ca e doar obosit, pur si simplu nu mai poate simtinimik, si crede ca nu te mai iubeste, dar, se va intoarce la tine...si, dupa parerea mea e bun planul tau, doar ca nu trebuie sa dai asao limita de doo saptamani, ceea ce ati trait voi cere putin mai mult timp simgur pentru vindecare..a.. si intre vizitele lui, incearca sa nu te vezi si sa nu stie nimik de tine, va redeveni curios, sigur-sigur.mult succes, si sa ne tii la curent.
Pai o fi obosit(acum am chef de sarcasm...),dar oboseala mea cine o vede???Eu nici macar nu m-am gandit la plecat... Iar daca am fost singura cu copii la Praid,a fost vacanta lor,nu a mea...Sa supraveghezi doi copii sub 4 ani la salina,sa faci cumparaturi cu ei,sa schimbi 3 trenuri si 3 bagaje inafara lor,la dus si la intors.... Ei,si eu am venit obosita...,dar am fost in concediu,nu? Asta v-o spun voua,si va intreb in acelasi timp cate dintre voi sunt in stare sa plece cu 2 copii si bagajele necesare pentru 2 saptamani singure? Poate multe,dar cele care o fac stiu ca nu e usor,si ca oboseala ta ar trebui sa fie mai mare decat a sotului care a ramas singur acasa,care a petrecut unde a vrut 2 weekenduri... Of,am sa incerc sa nu stie nimic de noi intre vizite...,chiar eram hotarata sa inchid celularul...Mi se pare un sfat bun.Dar nu prea am unde sa plec... Iar pentru illeana,inainte de a termina aceasta postare...
quote:
ileanna Posted - 11/07/2007 : 16:04:54 --------------------------------------------------------------------- Si nu vreau sa va despartiti Never say NEVER.
repet,nici eu...,dar oare mai conteaza??? Toata viata e o continua speranta... Mirela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
principe Posted - 11/07/2007 : 16:36:30 ----------------------------------------------------------------------------- sa vina barbatzii shi eu le citesc postarile shi le consider obiective shi mature. marius,rufus unde suntetzi???
Chiar,unde sunteti? Principe,doar ei poate stiu ce gandeste un alt barbat... Si cine spunea ca femeile sunt misterioase... Toata viata e o continua speranta... Mirela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sunt convinsa ca esti mai obosita decat el, departe de mine sa spun altceva, dar vezi tu, nu toti oamenii sunt la fel, nu sunt croiti dupa acelasi calapod, si, sa recunoastem, desi se zice ca-s mai tari, in general, barbatii cedeaza mai usor... Daca nu e alta femeie la mijloc(lucru pe care nu doresc sa-l afli, pentru ca eu cred ca si-asa, tot sunt sanse de impacare), se va intoarce la tine...eu am trecut prin ceva similar, dar nu aveam copii, si nu eram casatoriti...a durat 4 luni ca sa-si revina, si atunci n-am mai vrut eu. In prima perioada, imediat dupa ce am plecat, am sunat innebunita dupa el, pentru ca sinteam, stiam ca ma mai iubeste, si, poate o sa crezi ca-s nebuna sau ca mint, dar stiam ca se ca intoarce cand eu n-o sa mai vreau....ma rog, nu e vorba de mine aici, ci de faptul ca si-a revenit in momentul in care l-am tratat cu induferenta, l-am ocolit cat am putut, si mi-am vazutde viata mea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mirela, ma bucur pentru doza ta (mica) de egoism. In fond ati trecut impreuna prin momente grele, deocamdata el a cedat. Nu stiu ce va fi in viitor, sper sa reusiti sa treceti si peste hopul asta. Sfatul meu este sa speri ca totul va fi bine, dar sa te pregatesti pentru ce e mai rau. In felul asta poate vei suferi mai putin. Asa cum ai putut merge cu copiii in vacanta si te-ai descurcat, veti putea trai si fara el - daca asa trebuie sa fie. Eu admir femeile care nu trebuie sa traiasca neaparat agatate de un barbat. Din cite am vazut eu un barbat respecta femeia care se respecta pe sine, care este sigura pe ea (fara teatru principe!). De aia ziceam ca e bine sa iei o vacanta scurta, sa mergi la coafor, iesi mai des cu copiii in parc sau intr-un loc de distractie si sa tii contactul cu el la un minim necesar. Nu e cazul poate sa inchizi telefonul sau sa fii uricioasa, nu asta vreau sa spun. The best thing you can do for your children is to love your wife.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Mirela, imi pare rau sa aud prin ce treci, sunt sigura ca nu-ti este deloc bine si nici usor, este de inteles. Dar sa stii ca totul este o incercare de la Dumnezeu peste care trebuie sa treci cu fruntea sus orice s-ar intampla. Cand crezi ca nu mai ai putere gandeste-te la copilasi si sunt sigura ca ai sa gasesti forta sa mergi mai departe. Daca ai fost in stare sa treci peste pierderea unui copilas, ai sa fi in stare sa treci peste orice. Crezi ca daca s-ar intoarce si ti-ar cere iertare pentru tot ce a facut si l-ai accepta, totul o sa fie din nou ca inainte?! Sper sa fie asa, dar din proprie experienta iti spun ca nu va fi la fel. Gandeste-te doar la faptul ca el este cel care pierde, si daca a hotarat asa dintr-o data, ma gandesc ca poate este treaba mai veche si ca doar acum a iesit totul la suprafata. In orice caz, gandeste-te ca nu esti singura, si de cate ori vei avea nevoia sa plangi pe umarul cuiva, aici ai prieteni care te asculta si sunt alaturi de tine. Capul sus si mergem inainte cu Dumnezeu! Pupik de la Onyx si Vlad
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...