Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea la Arcadia - Iasi (11)


Recommended Posts

Lisa, imi pare rau dar nu mai pot modifica acum lista( nu ma mai lasa forumul, ar trebui sa apelam la moderatori). Cand schimbam capitolul vei fi si tu in lista[pup]. Pana una alta, scrie repede cateva mesaje scurte sa treci de moderare ca iti apar mesajele tarziu ( cam 10 mesaje trebuie sa ai)
Mami fericita de [copil][url="http://lb2f.lilypie.com/i1i3p2.png"]Mihnea[/url] (14.11.2009 ) acum [gravi] [url="http://lbdf.lilypie.com/KuRIp2.png"]25+[/url] cu [baietel]
[url="http://mihneapuimic.blogspot.com/"]blogul meu cu amintiri[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 211
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

BUNA DIMINEATA FETELE!!!cum va simtiti? OANA tu arati f.bine ptr o gravidutza de printesa...acuma durerile si umflaturile fac parte din tot drumul asta pe care lam parcurs atatea luni...mai tarziu o sa ne amintim cu drag cand o sa ne auzim comorile ca tipa dupa noi prin casa... AAA si multumesc ca mai scutit de transcriere[pup] CAT DESPRE PLANUL DE NASTERE presupun ca oana vi la trimis si lati citit asa ca am sa va explic la ce anume sa referit dr meu!!! LA TRAVALIU UNDE SCRIE CA PREFER CA NR EXAMENELOR VAGINALE SA FIE PASTRAT LA MINIMU POSIBIL....REACTIE DR...E O PROSTIE NICI UN DR NU O SA SUPUNA O PACIENTA LA MAI MULTE EXAMENE DECAT CELE NECESARE MONITORIZAREA UNDE SCRIE CA NU VREA CA BBELUSUL SA FIE MONITORIZAT CONTINUU DECAT DACA ACEST LUCRU ESTE NECESAR...REACTIA DR....COPILU NU VA FI MONITORIZAT DECAT DACA ESTE NEVOIE IAR ASTA NU TREBUIE PRECIZAT DE NIMENI PTR CA EI SUNT DR TRAVALIUL INDUCTIA UNDE SCRIE CA NU VREA CA MEMBRANELE SA II FIE RUPTE ARTIFICIAL DECAT DACA EXISTA SEMNE DE SUFERINTA FETALA CARE SA DUCA LA NECESITATEA MONITORIZARII FETALE INTERNE...REACTIE DR...O MARE PROSTIE PTR CA IN PRIMUL RAND NU SE FACE MONITORIZAREA INTERNA IAR APOI DACA EL CREDE NECESAR CA MEMBRANELE TREBUIESC RUPTE NU VA STA SA CITEASCA PLANUL NASTERII EPIZIOTOMIA UNDE SCRIE CA NU VREA SA II FIE FACUTE DECAT DACA ACEST LUCRU ESTE NECESAR PTR SIGURANTA COPILULUI REACTIE DR...RAS...E CEVANORMAL NU CREDETI DOAMNA?ADICA DACA NU AR FI NEVOIE EU VAS TAIA DOAR DE PLACERE SAU CUM? PER TOTTAL E DOAR O PERDERE DE TIMP...SUNT DOAR NISTE FOI CARE PANA LA URMA E POSIBIL CA ELE SA NU FIE NICI MACAR CITITE...IN SCHIMB MIA MENTIONAT CA SUNT SI ANUMITE LUCRURI PE CARE E BINE SA FIE MENTIONATE DE INAINTE SI DISCUTATE FF BINE CU DR PERSONAL...CUM AR FI PENTRU FETELE FARA ANESTEZIE LA NASTEREA NATURALA CA VOR SA IMPINGA DOAR CAND SIMT ELE NEVOIA SI ASTA DOAR DACA BEBE E BINE SI NU DA URME DE SUFERINTE...SAU IN CAZUT ANESTEZIILOR...A CALMANTELOR...SAU CA ITI DORESTI CA BEBE SATI FIE PUS IMEDIAT PE PIEPT ORICAT AI FI DE OBOSITA...SAU CA NU VREI SA I SE DEA NICI BIBERON SI NICI SUZETA SAU PERS CARE VREI SATI FIE ALATURIO IN TIMPUL TRAVALIULIU SI AL NASTERII...CHESTII CARE NU TIN DE MEDICINA PTR K PANA LA URMA URMEI NOI SUNTEM DOAR NISTE PACIENTI IAR ODATA CE NEAM ADRESAT DANSILOR CA MEDICI TREBUIE SA SI AVEM INCREDERE IN EI CA NU VOR FACE NIMIC CARE SA NE FACA RAU SAU SA NE DISPLACA DECAT IN CAZ DE URGENTA IAR MODELUL PLANULUI DE LA LAMAZE ESTE EXAGERAT!!! DA E BINE SA FIE FACUT UN PLAN AL NASTERII...INSA SA NU NE LUAM DUPA MODELUL ASTA...PTR CA ESTE O PROSTIE!!!ACUMA NHA FIECARE CU PAREREA LUI...INSA DR MEU MI SA PARUT F SINCER CAND SIA EXPRIMAT PAREREA LALIC da sunt bine...cred ca o sa ajungem pana la termen pana la urma...mam mai linitit...!!![pup][pup] [gravi]37+[baietel]DENNIS GABRIEL
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Na ca m-a scutit de o munca in plus Claudia[:D] LA TRAVALIU UNDE SCRIE CA PREFER CA NR EXAMENELOR VAGINALE SA FIE PASTRAT LA MINIMU POSIBIL....REACTIE DR...E O PROSTIE NICI UN DR NU O SA SUPUNA O PACIENTA LA MAI MULTE EXAMENE DECAT CELE NECESARE Serios? Sa vezi ce misto e la Cuza... vine moasa... vrea sa "te vada" , vine medicul de garda, e tura lui, tre sa te vada si el, vine medicul tau, tre sa te vada si el.... ajung la pareri diferite.... te mai vad odata fiecare. Peste jumate de ora... de la capat. Ideea e ca prefer ca 1 medic sa imi faca tuseul vaginal si nu tot spitalul... asa raman la "un minim" MONITORIZAREA UNDE SCRIE CA NU VREA CA BBELUSUL SA FIE MONITORIZAT CONTINUU DECAT DACA ACEST LUCRU ESTE NECESAR...REACTIA DR....COPILU NU VA FI MONITORIZAT DECAT DACA ESTE NEVOIE IAR ASTA NU TREBUIE PRECIZAT DE NIMENI PTR CA EI SUNT DR Chestia pare de bun simt ... nici eu nu cred ca sta cineva cu aparatul dupa tine.... Problema e ca, din exces de zel... se mai intampla... N-ar fi o problema monitorizarea copilului.... dar te cam tine in loc pe tine... si mai ai nevoie sa te misti... ca asa iti cere corpul. Cred ca aici bate planul... dar eu stiu..... Oricum, asta pare oarecum in plus TRAVALIUL INDUCTIA UNDE SCRIE CA NU VREA CA MEMBRANELE SA II FIE RUPTE ARTIFICIAL DECAT DACA EXISTA SEMNE DE SUFERINTA FETALA CARE SA DUCA LA NECESITATEA MONITORIZARII FETALE INTERNE...REACTIE DR...O MARE PROSTIE PTR CA IN PRIMUL RAND NU SE FACE MONITORIZAREA INTERNA IAR APOI DACA EL CREDE NECESAR CA MEMBRANELE TREBUIESC RUPTE NU VA STA SA CITEASCA PLANUL NASTERII hm, medicul are "dreptate". el e medic si el hotaraste cum se naste copilul meu...... Asta ma enerveaza rau. Deci: prin ruperea membranelor se accelereaza travaliul si se accentueaza la multe femei durerile. Ce e drept e drept... se intampla mai repede.... dar mai dureros.... mai nefirec... Nu spun, e posibil sa fie necesar in unele cazuri... dar ar fi dragur ( ca sa nu spun corect si moral) sa imi spuna si mie si... daca am ceva impotriva sa-mi explice de ce e important sa faca asta.... [bang] Despre monitorizarea interna nu stiu nimic... deci probabil are dreptate medicul EPIZIOTOMIA UNDE SCRIE CA NU VREA SA II FIE FACUTE DECAT DACA ACEST LUCRU ESTE NECESAR PTR SIGURANTA COPILULUI REACTIE DR...RAS...E CEVANORMAL NU CREDETI DOAMNA?ADICA DACA NU AR FI NEVOIE EU VAS TAIA DOAR DE PLACERE SAU CUM? Nu, nu taie de placere si pentru ca "e posibil sa te rupi"( asta inseamna ca nu stie daca te rupi... nu a aparut nicio fisurica mica) si.... mai mult decat atat.... medicii de pe la noi sunt educati in spirirul"pai e mai simplu pentru ca e mai repede" Da, e mai repede cu epi.... da daca faci un hematom ca mine... de ajungi in agonie.... si doare hematomul mai tare decat tot travaliul si toata nasterea si tot restul????? Ei, dar asta se intampla rar... stiu.... asa ca .... ASA CA EU PREFER SA MA LASE SA NASC. In fine, cred ca sunt chestii care, daca ne-ar fi explicate inainte, si deciziile s-ar lua si impreuna cu noi, ar fi mai simplu sa traim si sa ne asumam conscintele Cele pe care le accepta si medicul nu le mai detaliez. Eu am un plan de nastere din spania, tradus tot acolo pentru romancele ce nasc la ei. Mi se pare fain... si ei chiar il aplica.... daca il vrea cineva, cu drag va dau sa vedeti cum arata si ala
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, multumesc mult de plan, esti o draguta :) Clauditza, multumim de precizari. Intr-adevar si mie imi pare corect tot ce a spus medicul :). Fetele care au facut cursurile Lamaze la Arcadia? se merita sa le faci? Stiu ca sunt seara de la 8... si ma gandeam k e cam obositor? __ Lena - [gravi] 28+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ionela, eu cred ca doctorul Clauditzei vroia sa spuna ca este evident ca doctorul o sa ia deciziile in favoarea pacientei si copilului, adica minim de controale vaginale, epiziotonomie doar daca e necesar etc. Si intr-adevar cum spune Clauditza, trebuie sa ai incredere in medicul tau. __ Lena - [gravi] 28+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata! am fost ieri la arcadia pt analizele obligatorii pt nastere + consult preanestezic. in privinta analizekor la sange au iesit cam multe in afara limitelor, insa din ce mi s-a explicat ulterior sunt variatii determinate de sarcina si ca sunt normale. la consultul preanestezic am discutat cu dr.tutuianu care mi-a lasat o impresie f buna - a fost rabdator, mi-a inspirat incredere si chiar s-a straduit sa fie o discutie utila ambelor parti. am stat mai bine de o ora de vorba. nu am hotarat nimic clar in privinta anesteziei, dar am convenit ca inainte de a intra in travaliu voi fi hotarat deja ce vreau. pana in momentul asta nu am reusit sa trec peste riscurile epiduralei asa ca raman la ideea de a nu o solicita. bibi a mea a facut spectacol cat am stat in cabinet de l-a facut si pe dr sa rada. dupa preanestezic mi-au zis ca trebuie sa ma vada si un medic de obstetrica - era dr.vieriu de lucru. e un super om si el f comunicativ si deschis. a ascultat-o pe bibi la eco .pe masa de eco am avut o contractie despre care dr s-a aratat ingrijorat si mi-a explicat ca dupa cum mi s-a intarit toata burta nu e o contractie braxton hicks (asa cum credeam eu), ci e una ca cele din travaliu care modifica colul... iar mie mi se intareste asa burta de 2-3 ori pe zi... s-a uitat dupa aia pe tot dosarul de sarcina, mi-a desenat pe o foaie exact cum e cu deschiderea si scurtarea colului, a ras de mine ca nu stiam care e treaba cu dopul gelatinos si mi-a zis ca oricum la dilatatie 1 si col de 17 mm mai mult ca sigur nu il mai am de mult - habar nu aveam !!!!!! in fine mi-a explicat multe si fara sa il intreb eu. nota 10. de acu.... asteptam sorocul. dupa cum se tot mira toti doctorii de colul meu scurt si deschis ma tot mir ca ne-a ajutat Dumnezeu sa ajungem pana aici,si sper totusi sa ne mai ajute macar vreo 3 sapt... Lori [gravi] 34+ fericita cu [fetita] Mara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oana.irina....am incercat sa iti dau mp dar imi zice :Scuze, oana.irina nu accepta mesaje private. [:D] Iti las aici adresa mea de mail sa-mi trimiti si mie planul de nastere, te rog! : lsavram@yahoo.com [pup] 29+ cu Maria Sofia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...