Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea la Arcadia - Iasi (11)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 211
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Vai, vai, vai ce liniste e aici........doar nu v-ati dus la nascut fetele si pe mine m-ati lasat ultima[bang][bang][bang] ? Si eu ce mai citesc????[colegi][colegi][colegi] [mamica]de[baietel]Constantin Octavian 12 ani [gravi]de[fetita]Maria Sofia - cezariana Cacicovschi 33 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna seara!fetele noi am fost ieri la medicul de familie.Claudia a crescut 2 cm si jumatate si 600 gr si am facut vaccinul de 2 luni.fata s-a comportat bine ieri, n-a facut febra,azi insa a dormit pana pe la 10.30..ceea ce nu-i statea in fire..si a fost mai moale plus ca scaunele au devenit parca mai moi decat de obicei, a duruto si burtica.ar putea fi de la vaccin?ce as putea sa-i dau? familia oiyoy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc fetelor pt parola, mi-au intrat mesajele private. Claudia, am vazut ca esti in forma, cel putin asa te-am simtit eu azi. Ce mai zice bebe Denis? Maria noastra e foarte activa, asa ne-am amuzat ca vorbea taica-su cu ea, si statea linistita in timpul asta, cand tacea si nu mai zicea nimic, se apuca iar pe topait. Asa de sincronizata era treaba incat am ajuns sa credem ca il aude si ca ii e drag sa vorbeasca cu dansa. Loredana, felicitari pentru vestile bune! Familia oiyoy are fetita mareee! Sper sa nu fie reactii adverse la vacin si micuta sa se simta bine.[pup] Lalic, da am mai fost si la cumparaturi azi.[:D] Mi-am luat perna pentru alaptat, si ce surpriza am avut ca in loc de 60 de lei cat era pretul pe site, am platit 43 de lei. Am fost la ei la firma si am luat-o de acolo. Mi-am mai luat si burtiera. Nu am gasit de aia cu gaurele la 10 lei, am luat una tot subtirica la culoarea pielii si am dat 25 de lei. Nu mi se pare ca am dat mult, la cum arata, pare de calitate. [gravi] 38+ cu [fetita] Maria Antonia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria
Na ca m-a scutit de o munca in plus Claudia[:D] LA TRAVALIU UNDE SCRIE CA PREFER CA NR EXAMENELOR VAGINALE SA FIE PASTRAT LA MINIMU POSIBIL....REACTIE DR...E O PROSTIE NICI UN DR NU O SA SUPUNA O PACIENTA LA MAI MULTE EXAMENE DECAT CELE NECESARE Serios? Sa vezi ce misto e la Cuza... vine moasa... vrea sa "te vada" , vine medicul de garda, e tura lui, tre sa te vada si el, vine medicul tau, tre sa te vada si el.... ajung la pareri diferite.... te mai vad odata fiecare. Peste jumate de ora... de la capat. Ideea e ca prefer ca 1 medic sa imi faca tuseul vaginal si nu tot spitalul... asa raman la "un minim" MONITORIZAREA UNDE SCRIE CA NU VREA CA BBELUSUL SA FIE MONITORIZAT CONTINUU DECAT DACA ACEST LUCRU ESTE NECESAR...REACTIA DR....COPILU NU VA FI MONITORIZAT DECAT DACA ESTE NEVOIE IAR ASTA NU TREBUIE PRECIZAT DE NIMENI PTR CA EI SUNT DR Chestia pare de bun simt ... nici eu nu cred ca sta cineva cu aparatul dupa tine.... Problema e ca, din exces de zel... se mai intampla... N-ar fi o problema monitorizarea copilului.... dar te cam tine in loc pe tine... si mai ai nevoie sa te misti... ca asa iti cere corpul. Cred ca aici bate planul... dar eu stiu..... Oricum, asta pare oarecum in plus TRAVALIUL INDUCTIA UNDE SCRIE CA NU VREA CA MEMBRANELE SA II FIE RUPTE ARTIFICIAL DECAT DACA EXISTA SEMNE DE SUFERINTA FETALA CARE SA DUCA LA NECESITATEA MONITORIZARII FETALE INTERNE...REACTIE DR...O MARE PROSTIE PTR CA IN PRIMUL RAND NU SE FACE MONITORIZAREA INTERNA IAR APOI DACA EL CREDE NECESAR CA MEMBRANELE TREBUIESC RUPTE NU VA STA SA CITEASCA PLANUL NASTERII hm, medicul are "dreptate". el e medic si el hotaraste cum se naste copilul meu...... Asta ma enerveaza rau. Deci: prin ruperea membranelor se accelereaza travaliul si se accentueaza la multe femei durerile. Ce e drept e drept... se intampla mai repede.... dar mai dureros.... mai nefirec... Nu spun, e posibil sa fie necesar in unele cazuri... dar ar fi dragur ( ca sa nu spun corect si moral) sa imi spuna si mie si... daca am ceva impotriva sa-mi explice de ce e important sa faca asta.... [bang] Despre monitorizarea interna nu stiu nimic... deci probabil are dreptate medicul EPIZIOTOMIA UNDE SCRIE CA NU VREA SA II FIE FACUTE DECAT DACA ACEST LUCRU ESTE NECESAR PTR SIGURANTA COPILULUI REACTIE DR...RAS...E CEVANORMAL NU CREDETI DOAMNA?ADICA DACA NU AR FI NEVOIE EU VAS TAIA DOAR DE PLACERE SAU CUM? Nu, nu taie de placere si pentru ca "e posibil sa te rupi"( asta inseamna ca nu stie daca te rupi... nu a aparut nicio fisurica mica) si.... mai mult decat atat.... medicii de pe la noi sunt educati in spirirul"pai e mai simplu pentru ca e mai repede" Da, e mai repede cu epi.... da daca faci un hematom ca mine... de ajungi in agonie.... si doare hematomul mai tare decat tot travaliul si toata nasterea si tot restul????? Ei, dar asta se intampla rar... stiu.... asa ca .... ASA CA EU PREFER SA MA LASE SA NASC. In fine, cred ca sunt chestii care, daca ne-ar fi explicate inainte, si deciziile s-ar lua si impreuna cu noi, ar fi mai simplu sa traim si sa ne asumam conscintele Cele pe care le accepta si medicul nu le mai detaliez. Eu am un plan de nastere din spania, tradus tot acolo pentru romancele ce nasc la ei. Mi se pare fain... si ei chiar il aplica.... daca il vrea cineva, cu drag va dau sa vedeti cum arata si ala
IONELA vb de cuza...cred ca este o mare diferenta intre un spital de stat si altul privat...vb din experientele cunostiintelor!!!pot spune ca ieri am fost la o prietena la cuza k a nascut si mia spus...Claudia nu stii cat regret ca nu am nascut la arcadia...in afara de cum te trateaza si de conditii...banii pe care iam dat la cuza numai ca sa mi se zambeasca...!!!a cheltuiut mai bine de 25 de milioane...plus ca zi de zi tre sa dea cate 10 lei la fiecare...ea saraca se luase dupa lume care o speriase ca nasterea la arcadia ajunge si 100mil...[alcool]cat despre nastere...iti vine sa[q][q]iar despre controalele vaginale...nu am auzit ca la arcadia sa se fi plans vreo femeie...dr sunt ff bine platiti si muncesc din placere...in curatenie si civilizatie in schimb in spitalele de stat...sa nu vb de miros de microbi si de altele!!! CAT despre MEMBRANE repet acelasi lucru nu suntem la cuza sunt mai mult ca sigura k vei fi informata,intrebata si cu o explicatie data...este datoria lor...si in plus muncesc din placere!!!de asta dr a avut reactia aceea ca rasp...ptr ca felul in care este scris in plan pare o obligatie si intrun fel o ofensa ptr dansii...cum ar veni ca ei nu stiu ce au de facut si ca tre sa le repetam noi!!! APOI nha eu sincer am incredere in dansul nu stiu voi eu insa bag mana in foc ca nu o sa imi faca ceva doar pentru ca e mai usor sau mai rapid...eu am discutat cu el de inainte si iam explicat situatia mea si preferintele mele...el a fost total de acord chiar incantat si mia spus ca va face tot posibilul ca noi doi sa fim bine!!![pup][pup] [gravi]37+[baietel]DENNIS GABRIEL
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui oana.irina
Va multumesc fetelor pt parola, mi-au intrat mesajele private. Claudia, am vazut ca esti in forma, cel putin asa te-am simtit eu azi. Ce mai zice bebe Denis? Maria noastra e foarte activa, asa ne-am amuzat ca vorbea taica-su cu ea, si statea linistita in timpul asta, cand tacea si nu mai zicea nimic, se apuca iar pe topait. Asa de sincronizata era treaba incat am ajuns sa credem ca il aude si ca ii e drag sa vorbeasca cu dansa. Loredana, felicitari pentru vestile bune! Familia oiyoy are fetita mareee! Sper sa nu fie reactii adverse la vacin si micuta sa se simta bine.[pup] Lalic, da am mai fost si la cumparaturi azi.[:D] Mi-am luat perna pentru alaptat, si ce surpriza am avut ca in loc de 60 de lei cat era pretul pe site, am platit 43 de lei. Am fost la ei la firma si am luat-o de acolo. Mi-am mai luat si burtiera. Nu am gasit de aia cu gaurele la 10 lei, am luat una tot subtirica la culoarea pielii si am dat 25 de lei. Nu mi se pare ca am dat mult, la cum arata, pare de calitate. [gravi] 38+ cu [fetita] Maria Antonia
OANA sa stii ca bebe chiar ne aude si recunoaste voci...asa se intampla si cu bebe nostru...e la fel cand tati il pupa si el incepe sa joace prin burtica si mi se deformeaza in toate felurile...e chiar comic iar pe mine cateodata chiar ma doare...e ff puternic... APROPO iam schimbat iara numele la bebe...pana la urma am ramas la prima alegere...cezar ca pe tati si gabriel numele de botez a nasilor... IONELA MAI POTI FACE SCHIMBARI IN LISTUTA?LA NUMELE LU BEBE SA SCRII CEZAR GABRIEL!!![:I][:I][pup] [gravi]37+[baietel]DENNIS GABRIEL
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai mare dreptate claudita, eu am trecut pe la vreo 3 medici inainte de a ajunge la arcadia.La botosani la maternitate in afara de faptu ca a bagat 7 sau 8 gravide laolalta in salon, una pe capra si restul pe masa, scaune, dr s-a tipat la mine f isterica ca nu stiu data ultimului ciclu, dupa ce i-am bagat 1 milion in buzunar a zis ca de asta tipa ca nu i-am dat bani[drac].Dupa alt milion dat la ecograf la un etaj mai sus, 200 mii la asistenta pt analize, 100 mii la liftiera, am plecat dupa vro 4 ore acasa cu analizele bune.Ajunsa acasa ii povestesc sotului ca e totul ok si ii dau foaia de internare.[soc][soc][soc][soc]unde scria iminenta de avort! si 3 zile internare, tratament intravenos...bla bla nu mai stiu ce.Am ramas socata!Sotul meu m-a linistit spunand ca probabil asa fac sa mai scoata niste bani.Oricum pana am mai vorbit cu alte mame am stat cu frica. Atunci am decis sa merg la betesda suceava, ca e particular si sunt conditii, ma rog. Am cautat pe net pareri despre medici, am mai vorbit cu cine am apucat si ma programez la dr bolohan.(un BOU). A intarziat din prima la consultatie cam 1 ora iar cand a venit nu a incercat sa se scuze ci a spus ca el are si spitalul nu doar policlinica, sa stau sa astept. Am intrat la el, tremuram ca varga, m-a consultat f brutal spunandu-mi ca sunt insarcinata nu bolnava, ce tremur???!! Cand ai avut ultimul ciclu???Pauza.......nu stiam bineinteles........ citez !Atunci cum iti fac eu tie avort daca e copilul cu probleme, ca nu stii nici cand ai ramas insarcinata ,, ca a trecut de 3 luni, ca nu am analizele complete...totul cu voce f ridicata. Va spun ca am iesit plangand..........m-a incurajat......[bang][bang][bang] Asa am zis hai la iasi[pk][pk][pk][pk] si aici sunt multumita slava Domnului ca sunt punctuali, ca sunt tratata frumos, ca mi se zambeste la intrare ca nu dau bani decat la consultatii si nimic mai mult.Sa dea DD sa fiu multumita pana la sfarsit.[:D][:D][:D] [mamica]de[baietel]Constantin Octavian 12 ani [gravi]de[fetita]Maria Sofia - cezariana Cacicovschi 33 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oiyoy,da, ce spui tu poate fi de la vaccin... dar daca supararea ei trece stand in brate e mai mult decat suficient. Laptic si iubire. Daca face febra mare sau plage indiferent ce faci de durere... ei, atunci poate merge putin nurofen... poate... Scaunele se vor regla singure oricum... durerea locala trece cu iubire si comprese reci Clauditza, si eu mizez pe faptul ca e diferenta intre stat si privat.... ca numai de fitza nu nasc la arcadia[:D]. In planul trimis de mine scrie cam asa cum as vrea eu "in toate cazurile trebuie realizate tusee vaginale minime de catre personalul responsabil, necesare pentru evaluarea evolutiei nasterii. in cazul in care, din diferite motive, vor fi realizate de alt profesionist, veti fi informata si se va solicita acordul Dvs. prealabil." Asta mie imi pare o formulare agreabila Modificari la listuta nu mai pot face acum... dar la cat de repede se scrie in ultima vreme.... acusica trecem la capitol nou[pup] Oana, despre ce magazin vorbesti? Stiu ca s-a mai scris dar nu reusesc sa procesez acum
Mami fericita de [copil][url="http://lb2f.lilypie.com/i1i3p2.png"]Mihnea[/url] (14.11.2009 ) acum [gravi] [url="http://lbdf.lilypie.com/KuRIp2.png"]25+[/url] cu [baietel]
[url="http://mihneapuimic.blogspot.com/"]blogul meu cu amintiri[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...