Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

menopauza precoce sau insuficienta ovariana premat


Recommended Posts

salutare fetelor

am fost ieri la eco si mi-a descoperit un hidrosalpinx bilateral, dar cica aveam foliculi in dezvoltare cel mai mare de 6mm, endometru de 6.2 si mi-a zis sa stau linistita cu fsh-ul ca nu e mare[alcool] nu mai inteleg 25.7 nu e mare....ma rog acum caut un dr. pt trompe sa le rezolv intr-un fel sau altul

ps:ieri eram in z7 de cm e normal sa am foliculi asa mici?

va puup pe toate[pup][pup]

 

didi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 

Xdidi, nu dispera. Eu ovulam o data la 5 luni cu FSH=85.

Stiu exact pt ca ma monitorizam. La FSH=25 cu siguranta sunt sanse mari de a produce un folicul bun.

Trebuie sa te focusezi si sa faci un copil cat mai repede.

Cred ca daca faceam FSH test inainte de a-l fi avut pe baietelul meu cred ca disperam. Fara sa stiu incepusem perimenopauza si totusi dupa 6 luni de incercari am ramas insarcinata (pe atunci aveam perioade mai dese deci eram la inceput de perimenopauza)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mami2 te cred , eu nici nu stiu daca ovulez la doc la care am fost mi-au zis fiv din start, mai ales ca am si prb cu tromple acum, fara monitorizari, fara stimulari, fara sanse...uni mi-au spus ca nici fiv n-as putea face...ma gandesc ca daca la 25 de ani imi spun astea si nu numai de acum ci de 2 ani incoace imi tot spun , la 30 de ani ce imi vor spune ?????? sper sa gasesc un dr bun care sa-mi curete trompele si sa nu-mi zica ac trebuiesc scoase...si apoi vreau o pauza bine meritata de doctori poate si stresul asta ne afecteaza pe mine si pe sotul meu//

va puup si daca stiti un dr bun va rog sa nu ezitati sa-mi recomandati[pup]

 

didi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

xdidi,de dr Albu de la Medlife am auzit lucruri f frumoase si din ce am citit chiar are expierenta pe infertilitate si in functie de ce-ti gaseste la laparo iti va zice si ce sanse ai pe viitor.

Alt dr f bun mai este dr Ion Ionut de la Giulesti ,un dr extraordinar,am avut ocazia sa vad cum discuta cu pacientele,le explica tot si mi-a placut f mult.

Ce sa zic ,pacat ca treci prin atitea probleme ca ai o virsta asa frumoasa[:)].

Iti doresc mult noroc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

Scuze ca nu am mai intrat sa va spun ce-am facut la punctie. Desi Endometrul ok peste 12, folicul baban de peste 20mm, nu am avut ovocit, am inteles ca era plin de estradiol si nu avea nucleu.

Nu disper, acum astept sa-mi vina din nou menstra si sa incercam un nou FIV pe natural.

mami2Dani m-a cutremurat povestea ta.[pup] Mult noroc cu HRT si multumim de incurajari. Eu am avut FSH-ul 30, apoi 20 si acum am ajuns la 13 dupa 3luni de DHEA si Cyclo-proginova.

Bytzi ti-am raspunsla FIV.[pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

slautare fetelor

Ioana imi pare rau ca n-a fost sa fie , cu multa speranta luna viitoare

eu am avut fsh-ul 13 anu' trecut in sept, si acum am 25.7 si nimeni nu mi-a dat nimic niciun tratament[q], trebuie sa-mi caut un doctor care stie cum sta treaba cu noi ca am ajuns la concluzia ca am pierdut aproape 2 ani de la operatie , nici macar la monitorizare nu m-a chemat, imi batea toba cu fiv-ul si sa-l fac cat mai repede. Tu la cine mergi?

acum m-am programat la dr. bratila sa vad ce sansa imi da cu trompele ca si astea sunt compromise....sunt cam bulversata cu situatia asta a mea[alcool]

va puuup pe toate[pup][pup]

 

didi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor

am o luna de cand am inceput sa iau DHEA si in sfarsit dupa 8 luni mi-a venit menstruatia, am fost sa-mi fac analizele sunt f curioasa sa vad ce valori am mai ales la FSH care era 30.

Din impresiile voastre cred ca o sa ma programez si eu la dr. Albu de la Medlife.

Daca se mai intreprinde ceva pentru DHEA va rog frumos sa anuntati stiu ca data trecuta nu am vazut mesajul si ce am cumparat nu imi ajunge pentru 3 luni.

Am inteles ca se mai deschide o clinica noua cu Marinescu, Cocei si Nitulescu

Va doresc numai bine si chiar daca nu scriu citesc toate mesajele

O sa va anunt daca s-a schimbat FSH dupa DHEA

Ioana imi pare rau iti citisem mesajul la FIV, acelasi lucuru l-am patit si eu la primul FIV (punctie alba) de aceea mi-e frica sa mai fac FIV normal cu FSH mare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Buna seara

sunt f dezamagita re rezultatul analizelor, dupa o luna de DHEA stiu ca este prea putin nu s-a intamplat nimic sunt chiar mai rau si cred ca se resimt cele 8 luni fara menstruatie

deci:

FSH - 50.11

LH - 18.82

AMH - 0.64

Inhibina B - 54.46

analizele le-am facut la centrul matei basarab

astept rezultatul la urmatorul FSH la doua luni de la DHEA

cam asta este, astept vesti de la voi

de cand am inceput cu cyclo-progynova imi vine menstruatia ceas

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Mie mi s-a spus ca daca FSH este mai mare ca 20 nu prea sunt sanse sa aiba succes FIV.

De fapt am fost refuzata de toate clinicile.

Ovulele sunt de slaba calitate si foarte fragile. Pe cale naturala este mai mare sansa sa fie fertilizate decat scoase din ovare si fertilizate in eprubeta.

Aveti grija ca doctorii sa nu va ia banii degeaba.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ani am vrut sa fac din nou un FIV pe natural la Giulesti cu dr. Cocei (am facut un FIV la Medsana cu punctie alb). Toate bune si frumoase dar d-na dr mi-a pus conditia ca sa incepem FIV-ul numai dupa ce cunoaste valoarea FSH-ului din luna respectiva care a fost in jur de 30. In urma acestei valori mi-a zis sa anulez totul ca nu am nicio sansa, ca imi distrug degeaba organismul cu hormoni si nu voi avea niciun rezultat pozitiv.

Asa ca mi-am luat adio de la FVI natural, singura sansa a mea este cu ovule donate.

Nu vreau sa descurajez pe nimeni ci doar va impartasesc intamplarile mele.

Astept o minune de la DHEA acum.

sa vedem

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...