Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

menopauza precoce sau insuficienta ovariana premat


Recommended Posts

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Lili, stai linistita, eu am AMH de 0.22 si FSH de 17, deci, stai bine totusi. E insuficienta ovariana, nu e cazul de menopauza inca.

Chestia e ca sansele noastre la FIV sunt mai mici. Tu cum te-ai prezentat la prima stimulare. Cati foliculi ai produs? Eu inca nu am inceput FIV, il incep in decembrie sau ianuarie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
Buna fetelor! Si eu am o istorie complicata. Am 43 de ani si inca doresc sa fac un copil. In decembrie anul trecut am facut o laparoscopie in cursul careia am extirpat patru fibroame si cauterizat cateva focare de endometrioza. Dupa operatie, dr. meu m-a bagat pe tratatemt cu dipherelin care m-a inhibat ingrozitor. Am peste trei luni de la ultima injectie si am in continuare bufeuri foarte mari, ovulatie zero, fara ciclu. Am asteptat ceva timp (am facut acupunctura si homeopatie), dar nimic. In a 80-a zi de la ultima injectie, disperata fiind din cauza bufeurilor, am inceput sa iau la sugestia clinicii la care ma duc, cyclo-progyinova. Inainte de a lua acest medicament, am facut de doua ori FSH care a iesit 32 si 37 a doua oara la un interval de o saptamana. Inainte de a incepe tratametnul cu diphereline am avut un FSH de 3,5, care era, se pare, destul de bun. Acum dupa tratament, imi este foarte rau. Sunt in a doua zi de cyclo-progynova si bufeurile nu au incetat. Nu stiu ce sa fac! Poate sa imi impartaseaca cinveva din experienta proprie? Multumesc mult!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor[flo][pup]! Ma alatur si eu voua, am 41 de ani si mai doresc un copilas si cu actualul meu sot. Am o fata de 13 ani, obtinuta greu, dupa 4 ani de tratamente si o operatie (28 ani), o sarcina obtinuta intamplator la 31 de ani, pierduta, din pacate...De atunci si pana acum au trecut 10 ani si n-am mai obtinut nici o sarcina, nici macar intamplator... Ma simt ca o handicapata, toata viata mea am avut 3 sarcini : prima la 21 de ani(chiuretaj-si rau am facut...), alta la 28 -Alexandra si alta la 31, pierduta, cum am spus... Nu vreau sa contribui si eu la nefericirea multora dintre noi, cele de aici, care se chinuie sa aiba copii, eu macar am un copil... In fine, mi-am facut si eu analize de ziua 2: Estradiol=55.8, FSH=5.25, Inhibina B= 57.72 si AMH= 9.95 (fertilitate scazuta). AMH-ul asta e cam mic, am facut si HSG, care mi-a iesit bine, trompe OK, uter OK, mai avea sa-mi spuna ca sunt si fata mare si era totul super OK[:D]! Incerc o inseminare,cu stimulare ovariana, poate-o merge, sunt la dr. Ion Ionut, un super medic si un om deosebit. Stau si ma gandesc, sa ma ierte D-zeu, dar fac copii toate neavenitele, care daca nu-i abandoneaza, ii omoara...Trist, dar asta e... Fetelor, va doresc numai bine si poate bunul D-zeu tine si cu noi...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

missy40[pup] fa 1-2 inseminari si vezi cum raspunzi la stimulare.Daca nu ai succes mai bine incearca FIV.Nu am inteles bine cat ai AMH 0,9 cred nu are cum 9,9.Eu am AMH 0,34 si,inainte de a-l face, medicul meu a zis sa nu mai pierd timpul cu IA,cu cat dau pe 2-3 IA si medicatie face de un FIV si sansele sunt mai mari. anchusa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Anchusa[pup][flo] ! AMH-ul meu are alta unitate de masura, respectiv pmol/l, este facut la Basarab, iar valorile de referinta sunt: Fertilitate optima: 28.6-48.5 Fertilitate satisfacatoare: 15.7-28.6 Fertilitate scazuta : 2.2-15.7 Fertilitate foarte scazuta/nedetectabila 0.0-2.2 Scuze, AMH-ul meu este 9.55, nu 9.95... Mie Doc mi-a spus ca in mod normal, la varsta mea, s-ar impune FIV, dar ca incearca o IA, pentru ca am analizele, bune, dupa spusele lui... Alte analize: Z14- Estradiol=132 FSH=8.04 LH=10.8 Z21- Progesteron=10.4 Estradiol=135 Prolactina=5.16. Analizele sunt facute in februarie 2011. Ce ma intriga este ca am Inbibina B OK, iar AMH-ul nu...Amandoua dau rezerva ovariana, nu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Buna fetelor, In urma cu 2ani am mi s-a pus diagnostic-insuficienta ovariana in urma analizelor hormonale dezastruoase val.FSH-55 LH-37,estradiol 7 am inceput cu cycloproginova si in timp val.s-au mai ameliorat,in ian.fsh-32,Lh-17 luna aceasta in z3 -FSH-8.4,LH-4.7 ,estradiol-46- valori normale credeam ca nu sunt val.mele,dar si la eco. se vad foliculi semn ca ovarele au activitate A mai avut cineva val.atat de mari si ulterior sa ajunga la normal? V-am citi din urma si eram curioasa restul fetelor care ati mai scris pe aici ce ati mai facut?ati incercat FIV, cum ati raspuns la tratament? multumesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Donna, Si eu am inceput tratamentul cu cycloproginova si sunt in a doua luna. Doctorul a ramas trasnit cand a vazut ca dupa tratamentul cu dipherelin(la doua luni si jumatate dupa ultima injectie) aveam estrogenul 32 si 37 (l-am repetat la o saptamana), in prima luna de cycloproginova am avut foliculi dezvoltati. in a doua luna am avut chiar ovulatie. Adica asa am simtit si am facut si testul si asta a indicat. Deci cred ca este posibil. Si eu vreau sa incerc in august un FIV, asa cum am stabilit cu doctorul T si sa vedem. Oricum, la sfarsitul saptamanii viitoare trebuie sa ma duc la clinica sa faca analizele de a doua zi si sa incep o stimulare usoara. Deci cred ca este posibil, pentru ca si mie mi s-a intamplat. Eu nu eram de acord cu tratamentul cu cycloproginova din cauzele cunoscute pe care le tot citesti pe net. Te infioreaza cand vezi ca poti face cancer dar nici sa intru la menopauza la 43 de ani nu merita. Si eu vreau sa fac un bebe. Inca... Sa iti ajute Doamne Doamne sa fie bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Buna fetelor!

ma prezint pe scurt: ma numesc Lina si am 38 de ani (si jumatate). Nu am copii, desi am avut cateva avorturi spontane - 2 si o sarcina oprita in evolutie la 7 sapt. Am facut cateva Fivuri in italia unde stau de cativa ani, primul doar cu rezultat pozitiv si cu sarcina oprita in ev. Sint un poor responder, cu toate ca nu am FSH peste limita. Celelalte, amh si inhibina nu le-am controlat, deocamdata. Problema mea ca poor responder este mai mult calitatea scazuta decat cantitatea ococitelor. Anyway, aici se foloseste mult Dhea-s, despre care ati vorbit mult anterior. Eu o iau de cateva luni, mi-a fost recomandata cu juma de voce de ginecologul meu de la centru fiv, spunandu-mi ca nu exista date stiintifice certe. In plus am citit foarte mult pe un forum italian asemenator cu asta .As vrea sa va spun ceea ce zic doctorii aici despre dhea, cei ce o recomanda:

- inainte de o lua, faceti analiza specifica - dhea+free testosteron. In caz de valori normale spre limita de jos, luati dhea in doze mici (mai jos am sa scriu care este doza). In caz de normal-inalt nu este recomandata! Nu e un integrator spre deosebire de branca ursului etc!

- Daca incepeti sa o luati sint cateva lucruri de care tb sa tineti cont:

-cumparati doar aia micronizata de 25 mg - cel mai bine sa o luati din farmacii care le prepara la comanda. Aici asa se face.

-se ia dimineata, eventual pana la pranz - seara nu se mai absoarbe.

- se incepe cu doze mici - 25 mg urmand sa mariti doza peste 2 sapt. peste 2 sapt. treceti la 2 pastile, apoi peste alte 2 sapt la eventual, trei pastile.

-fiind un hormon care actioneaza asupra testosteronului, apar efectele secundare de rigoare - cosuri, par gras, pofta de mancare. In cazul acesta si mai ales in functie de valorile de laborator, scadeti doza la 2 pastile si continuati asa cel putin 3 luni inainte de a vedea orice rezultat. In general se vorbeste de 6 luni.

- daca vi se intampla se va opriti din administrae, se pierde brusc tot efectul acumulat! Deci face rezerve!

Cam asta ar fi.

Dhea nu scade FSH, dar imbunatateste calitatea ovocitelor care sint deja.

Pentru a scadea fsh, aici se recomanda suc de iarba graului (gasit informatie pe net wheat grass) si acopunctura - o sedinta pe saptamana, dar atentie in ce puncte va baga acele!! In ultima instanta, se recomanda ovodonatie.

Proginova este un estrogen care actioneaza asupra mucoasei uterului, adica o ingroasa "la comanda" astfel ca hipofiza trimite semnal de a provoca menstruatia. Nu va asteptati la minuni asupra fsh sau amh etc.

Cam atat..nu vreau sa par atotstiutoare, vroiam doar sa va pun in garda despre dhea pe care-l iau si eu din iunie. L-am cumparat pe amazon.uk

Bafta la toate!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Lina Cata ceva rezultate cu DHEA? Am citit tot subiectul acesta deoarece presimt ca ma apropii de menopauza. Am catitate foarte mica de menstruatie, urmeaza sa fac analize hormonale in curand, sper sa nu pic rau de sus[bang] . Varsta mea 41 ani impliniti.
MTHFR C677T homozigot, Fact V Leiden heterozigot, 3 sarcini pierdute(2 cu IA si una cu FIV) Tratam pana la FIV= Femibion+ acifol+aspenter+euthirox 25 O ultima incercare apr/mai 2012
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...