Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

menopauza precoce sau insuficienta ovariana premat


Recommended Posts

Buna,

Si eu am 43 ani, si imi doresc cu disperare un copil. Am facut dhea-s si testosterone anul trecut inainte de fiv 2. si erau;

testosterone=0,868, interval referinta 0,196-2,67.

Dhea-s = 0,85 , interval de referinta 0,4-2,17

Dr. mi-a recomandat sa iau 50 mg. timp de trei luni. Am plecat de la el incantata, dar cand am ajuns acasa si am citit pe net ca sunt de mai multe feluri si ca produc schimbari ireversibile, am ezitat mult. Imi poti spune mai multe despre el?

Cine a mai luat?

Ce reactii a avut? Success sau schimbari nedorite?

Ati vorbit mai multe despre el? Cam la ce capitole sa caut si postarile cui contin mai multe informatii?

[pup]

 

LA pozitiv, PS la limita inferioara, Mutatia factor XIII heterozigot, MTHFR-mutatiile C677T si A1298C ambele heterozigote, o sarcina oprita la 10 saptamani, doua FIV-uri nereusite

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna, tuturor,

 

A trecut muulta vreme de cand am deschis acest subiect. Intre timp, am citit mult si (v-)am citit, am sperat, n-am reusit.

 

Sunt pe cycloproginova, dupa ce, ultima data, cand renuntasem la tot si la toate, aveam FSH peste 70 si nici urma de CM, iar ovarele erau complet inactive, fara urma de foliculi.

 

Luni merg la un control, sa vad ce mai fac ovarele, sa-mi fac curaj, sa-mi adun toate sperantele laolalta si sa incerc sa merg mai departe.

 

Si-acum, tie, Simonia draga: eu am luat DHEA mai bine de 6 luni, 2 x 50mg/ zilnic. M-am simtit bine. Chiar Dr. endocrinolog la care merg, si care stie muulte despre acest tip de infertilitatem mi-a spus sa iau pt. ca "iti creste calitatea vietii".

 

Singurul inconvenient a fost ca, datorita excesului de testosteron, aveam pilozitatea un pic marita. Insa cred ca beneficiile, in cazul asta, depasesc neajunsurile.

 

va pupa blonda39.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

blonda, este posibil sa te simti bine cu el, avand in vedere ca ai probleme mai mari, dar eu am ovulatie normala, la 29 zile, foliculi de 18mm, endometrul nu mai creste decat la 6-7mm. de la ultimul fiv de acum un an.

nu am mai facut analize de atunci, dar cred ca sunt inca in parametri normali pt. varsta mea.

asa ca ma astept la reactii mai puternice cu tratamentul acesta.

in pauzele cand nu mai luai, pilozitatea revenea la normal?(cum erai inainte?)

[pup]

 

 

LA pozitiv, PS la limita inferioara, Mutatia factor XIII heterozigot, MTHFR-mutatiile C677T si A1298C ambele heterozigote, o sarcina oprita la 10 saptamani, doua FIV-uri nereusite

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simonia nu inteleg de ce ti l-a dat daca inca ai ovulatie. Cere si parerea altui dr, mi se pare un tratament extrem. Cine e dr tau?
Sper... sa devin mamica [flo] MTHFR C677T homozigot, Fact V Leiden heterozigot, 3 sarcini pierdute prin RUAM Tratam pana la FIV= Femibion+ acifol+aspenter O ultima incercare apr/mai 2012
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sper, mi-a fost recomandat de dr. tutunaru.

am facut 2 fiv, ambele cu embrioni foarte buni, rezultat zero.

de unde concluzia ca, calitatea ovocitelor nu este cea mai buna.

mi-a fost recomandat pt. imbunatatirea calitatii ovocitelor

[pup]

 

LA pozitiv, PS la limita inferioara, Mutatia factor XIII heterozigot, MTHFR-mutatiile C677T si A1298C ambele heterozigote, o sarcina oprita la 10 saptamani, doua FIV-uri nereusite

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Calitatea ovocitelor o poti creste si prin dezintoxicare , alimentatie bio... cateva suplimente nutritive

 


Sper... sa devin mamicaid="size1"> id="blue"> [flo]

 

MTHFR C677T homozigot, Fact V Leiden heterozigot, 3 sarcini pierdute prin RUAM

Tratam pana la FIV= Femibion+ acifol+aspenter

O ultima incercare apr/mai 2012 id="blue">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La AMH 0.1 mai exista o speranta? Ati avut careva o asemenea valoare? Cu sfaturi ati da unei persoane cu astfel de valoare la doar 27 ani? Ma intrebam si daca e posibil sa fie gresala de laborator ... ati avut parte de asa ceva?
MTHFR A1298C – HOMOZIGOT si PAI 675 4G/5G – HETEROZIGOT
Trombofilie descoperita la prima sarcina tratament pt trombofilie de la 10 saptamani de sarcina: Clexane 0.4, Acifol 5mg 2/zi, Dr. Heim Satu Mare O fetita Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 nascuta prematur la 28 de saptamani devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min Povestea ta printesa...povestea noastra [URL="http://ingerasulgabriela.blogspot.com/"]O viata ... nascuta din doi[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare fetelor,

paulici eu am amh-ul mai mic de 0,1[:D] deci se poate si mai rau si am 26 ani, si eu am crezut la fel ca este greseala de laborator...iar singura sansa si aia fff mica a fost recomandarea de fiv cu ovocite donate. sansa mica la mine pt ca am si endometrioza...insa dupa analiza asta care nu mi-a picat bine deloc, am inceput sa ma gandesc serios la viata mea si mai putin la faptul ca nu vom avea copii nostri, voi fi mama vreodata si in sensul asta am inceput cautarile de casa si poate cu ajutorul Lui Dmnezeu , peste vreo 2 ani o sa adoptam si noi un bebe...chiar nu ma mai stresez, inca imi vine regulat si mai am si ovulatie in fiecare luna...nu mai iau nici o pastila si am incercat sa nu ma consider bolnava sau defecta, sunt o femeie normala si ar trebui sa fiu mai putin stresata, pt ca nu trebuie sa stau in fiecare luna sa ma gandesc daca am ramas sau nu[:D]

asta e atitudinea mea, m-am detasat total in rest nu-mi fac sperante si traiesc in prezent , ma concentrez la ce am acum....o familie frumoasa alaturi de un om minunat.

te puuup si iti urez bafta in continuare la tot ce iti propui[pup]

 

mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xdidi [pup] pentru cine incerc eu sa aflu ce sanse sunt sta cam ca si tine ... mai exact AMH este mai mic de 0.1, nu stiu exact cat si a implinit 27 de cateva zile ... Ma bucur ca ai puterea sa vezi asa viata, iti doresc in continuare sa fi la fel si cine stie poate intr-o zi iti vei tine in brate propriul copil ... dar mai ales sunt sigura ca vei fi mamica ... chiar daca nu a propriilor copii
MTHFR A1298C – HOMOZIGOT si PAI 675 4G/5G – HETEROZIGOT
Trombofilie descoperita la prima sarcina tratament pt trombofilie de la 10 saptamani de sarcina: Clexane 0.4, Acifol 5mg 2/zi, Dr. Heim Satu Mare O fetita Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 nascuta prematur la 28 de saptamani devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min Povestea ta printesa...povestea noastra [URL="http://ingerasulgabriela.blogspot.com/"]O viata ... nascuta din doi[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...