Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

menopauza precoce sau insuficienta ovariana premat


Recommended Posts

Am gasit un tratament pt cele cu raspuns ovarian slab http://www.drmalpani.com/oopause.htm Ati mai auzit de letrozole? "Day 1. Day 2. Vaginal ultrasound scan to confirm there is no ovarian cyst. If there is no cyst, we can commence superovulation. If there is a cyst, we aspirate (puncture) it and continue with the treatment. Tab Letrozole (Femara), 5 mg daily . Inj Menogon (75 IU), 8 amp (600 IU ) daily Day 3 Tab Letrozole (Femara), 5 mg daily . Inj Menogon (75 IU), 8 amp (600 IU ) daily Day 4 Tab Letrozole (Femara), 5 mg daily .Inj Menogon (75 IU), 8 amp (600 IU ) daily Day 5 Tab Letrozole (Femara), 5 mg daily . Inj Menogon (75 IU), 8 amp (600 IU ) daily Day 6 Tab Letrozole (Femara), 5 mg daily . Inj Menogon (75 IU), 8 amp (600 IU ) daily Day 7 . Inj Menogon (75 IU), 8 amp (600 IU ) daily. Inj Orgalutron, 0.25 mg daily Day 8. Inj Menogon (75 IU), 8 amp (600 IU ) daily. Inj Orgalutron, 0.25 mg daily Day 9. Inj Menogon (75 IU), 8 amp (600 IU ) daily. Inj Orgalutron, 0.25 mg daily Day 10. Vaginal ultrasound scan to monitor follicular growth The Menogon and Orgalutron injections continue until the follicles are mature (approx Day 12). Then the HCG injection is given, and eggs retrieved 36 hours after this. Embryo transfer is performed 2 days later." 8 menopur???[alcool][bang]
Sper... sa devin mamica [flo] MTHFR C677T homozigot, Fact V Leiden heterozigot, 3 sarcini pierdute obtinute prin RUAM (2 sub tratament cu clexane 0,4 si 0,6) Tratam pana la FIV= euthyrox 31.25mg+Taxofit folsaure metafolin+ acifol+aspenter+omega3+Coenzima Q10 Un ultim FIV in apr/mai 2012 cu clexane 0.4x2/zi din zi 1 de stimulare (fara aspenter)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

P@ulici si alte fete care au AMH mic – eu am AMH de 0,07 si am ramas insarcinata natural doar ca sarcina s-a oprit in evolutie. Deci, se pot obtine sarcini/ovocite si cu un AMH mic. Nu va pierdeti speranta! Sper, nu dai, te rog, link-ul cu studiul acela pe soareci in legatura cu numarul de ovocite care e fix sau nu?!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aanasta, acum daca tot ai intrat aici si ne-ai ca ai reusit sa ramai, te intreb si eu cati ani ai si daca mai ai si alte boli?[:D]eu sunt putin in urma ta, insa acum dr la care merg zic ca ar trebui sa repet amh-ul, ca atunci cand l-am facut luam ova-mit...cei de la lab zic ca nu-i bai , insa nu se stie niciodata... scuze daca te deranjez[pup] mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

35 de ani deocamdata si nu ma stiu sa am alte boli, in afara de faptul ca hormonalele nu sunt cele mai grozave, dar nici cele mai proaste totusi. Sarcina s-a oprit in evolutie din cauze de embrion cu probleme. Profilul de trombofilie nu l-am facut, desi ma bate gandul sa repet anumite analize si ma mai gandesc sa vad daca le voi face sau nu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

merci mult , dar totusi ce ti-a mancat rezerva ovariana asa tare...mie mi-a papat-o endometrioza si operatiile pe care le-am facut...al mine ar fi si alte prb nu doar amh-ul mic...ff ciudate suntem noi femeile cu oavrele astea... imi pare tare rau pt periderea suferita si cu siguranta data viitoare va fi bine[asia] mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anaasta[flo] nu am salvat link-ul cu studiul acela, daca il mai gasesc il postez aici. Mi-a raspuns dr si mi-a zis ca schema mea va contine menopur in doza usoara. Acum mi-e frica de menopur deoarece nu am facut niciodata, mai citesc sa ma conving dc in cazul meu e indicat.
Sper... sa devin mamica [flo] MTHFR C677T homozigot, Fact V Leiden heterozigot, 3 sarcini pierdute obtinute prin RUAM (2 sub tratament cu clexane 0,4 si 0,6) Tratam pana la FIV= euthyrox 31.25mg+Taxofit folsaure metafolin+ acifol+aspenter+omega3+Coenzima Q10 Un ultim FIV in apr/mai 2012 cu clexane 0.4x2/zi din zi 1 de stimulare (fara aspenter)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sper ma faci iar sa zambesc amar. declar sincer ca nu ma pricep la tratamente. studiez in schimb...doar ca sa simt ca fac si eu ceva. sigur letrozole/femara ala trebuie sa fie un inhibitor. eu am postat si la babute un articol in care spune autorul respectiv pe varste cam ce medicamente ar fi recomandate. si la peste 40 de ani era ceva cu LH-ul lipsa si ca trebuie date medicamente de stimulare care sa contina LH. sau s-ar putea sa aberez si sa fie vorba ca babutele au mai mult LH? si sa aiba dreptate cei de la Sibiu? lasa-ma sa ma mai uit un pic in seara asta si-ti dau linkuri de pe unde am citit eu. dar uite citeste articolul ala. http://humrep.oxfordjournals.org/content/18/3/476.full. era citat de 18 ori parca dar avea facut si era si combatut de un alt autor. eu zic ca poti sa-ti faci o idee. acolo explica de recombinantFSH (astea sunt puregon si gonal-f) si medicamentele obtinute din urina femeilor post-menopauza (astea sunt cele care contin si LH - cum ar fi menopurul). si mai spune, logic intr-un fel ai putea deduce, ca la protocolul lung trebuie sa fie si medicamente cu LH, pentru ca agonistul iti inhiba hipofiza. hipofiza nu mai produce LH si ramai cu ovocitele imature daca nu s-a administrat si LH. revin totusi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

5ab1na[flo] intre timp mi-a raspuns medicul ca in cazul meu dc ma hotarasc sa fac ceva imi va da menopur in doza mai mica. Adica voi face un FIV mai pe CM natural, ca nu are rost sa-mi stoarca ovarele dc nu are ce scoate. Eu sper sa scad chistul si sa-si dea drumul si ovarul stang , sa imi reglez tiroida si astfel voi vedea un FSH mai mic. Multumesc de link, o sa-l studiez. Menopur e recomandat babutelor pt ca au LH mic fata de FSH, ideal e sa aiba valori egale. Pana acum 1-2 ani cei de la Sb erau impotriva menopurului, acum vad ca-l recomanda. Femara am am vazut ca i-a dat dr Albu lui Elenush[flo] si este folosit pe post de clomifen. Anaasta[flo] am vazut ca ai gasit studiul acela pe soareci . Eu cred ca e foarte importanta o vascularizare a ovarelor, ovarele imbatranite nu mai au o vascularizatie foarte buna si de aici declinul. Am inceput sa iau l-arginina pana la FIV pe langa pumnul de pastile, aceasta va vasculariza ovarele/uterul. Tu mai stii vre-un produs bun pt vascularizarea ovarelor/uterului?
Sper... sa devin mamica [flo] MTHFR C677T homozigot, Fact V Leiden heterozigot, 3 sarcini pierdute obtinute prin RUAM (2 sub tratament cu clexane 0,4 si 0,6) Tratam pana la FIV= euthyrox 31.25mg+Taxofit folsaure metafolin+ acifol+aspenter+omega3+Coenzima Q10 Un ultim FIV in apr/mai 2012 cu clexane 0.4x2/zi din zi 1 de stimulare (fara aspenter)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...