Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

menopauza precoce sau insuficienta ovariana premat


Recommended Posts

cristm medicamentele nu ne imbunatatesc rezerva ovariana, ea va ramane aceeasi. In schimb Cyclo-progynova regleaza menstruatia, face sa creasca endometrul, iar pentru cele care nu au deloc menstruatie o face sa revina. Iar DHEA imbunatateste calitatea ovocitelor, a embrionilor si daca in mod normal produci doar un folicul, dupa un astfel de tratament poti produce 2, 3 foliculi. Asta in coditiile unui protocol de FIV, pentru ca in mod normal sansele sa ramai insarcinata natural cu o rezerva ovariana mica sunt extrem de mici. Flori70 AMH-ul se poate face in orice zi, nu este deloc influentat de menstra. blonda39 daca valorile normale ale FSH-ului sunt 3-12, limita superioara este 12, sau pe aproape. Insa multi medici cand vad o rezerva ovariana mica, propun direct FIV, nu asteapta ca FSH-ul sa scada, pentru ca e posibil sa nu mai scada niciodata la unele persoane. Altii mai sceptici te trimit direct la ovocite donate, deci depinde de medicul tau. La mine insa a scazut merereu dupa tratament si deaceea incercam sa-l scadem cat mai mult. Mai ales ca am avut un tratament intrerupt din lipsa de raspuns la stimulare. Acum ma confrunt si eu cu o problema, mai am inca 4 pastilute de Cyclo-progynova de luat si deja menstra da semne sa apara.[bang] Of sper sa nu vina mai devreme, ca-mi da toate planurile peste cap. Eu voi repeta FSH in z2 sau 3 si asta ar trebui sa fie saptamana viitoare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

am facut si eu;FSH, LH, Prolactina, Estradiol, Inhibina B , si AMH, in z.3. am primit rezultate partiale care sunt bunicele. estradiol= 317,5 val.ref.(46-607) fsh=10,9 val.ref.(3,5-12,5) lh=7,9 val.ref. (2,4-12,6) prolactina=438 val.ref. (127-637) miercuri sau joi primesc inhibina si AMH. cm. este regulat la 29 zile, am foloculi, endometru,numai sarcina nu. [q]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristm si Ioana multumesc pentru raspunsuri. Ioana mai spune-mi tu cum iei DHEA si am alta problema nu-mi vine menstruatia, ultima a fost in octombrie. Iau de 5 zile Duphastone dar nu se intampla nimic, l-am luat fara recomadarea unui medic Voi v=ati mai confruntat cu o intarziere asa mare? ce ati luat ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Flori70 eu iau DHEA de 100mg, una pe zi, dar am inteles ca exista si varianta de 75mg. In legatura cu Duphaston, cate iei pe zi?? Pentru ca am auzit de cazuri in care le recomanda si 10 zile, cate 2 Duphaston pe zi, dupa care ar trebui sa vina menstra in urmatoarele 7 zile.

Eu am ajuns la un FSH de 13, dupa 3 luni de DHEA si Cyclo-progynova, iar Estradiolul este 30, asa ca nu exista suspiciune de un FSH fals. Azi mi-am luat rezultatul si sunt tare fericita.[:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana eu am luat 1 pastila pe zi de Duphastone dar nu la recomandarea medicului ci din ce am citit pe aici. Problema este ca am luat 6 zile nu s-a intamplat nimic si am intrerupt si nici acum nu mi-a venit menstruatia.

Nu stiu ce sa fac

Mai am o intrebare Ioana, pana la urma nu am facut rost de DHEA am cautat pe net si am vazut ca sunt mai multe variante, poti sa-mi spui care este cea buna pt noi si de pe ce site le-ai comandat tu?

Merci

Eu deocamdata ma rog sa-mi vina menstruatia si atat

va pup si sa auzim si de bine

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, Ioana, tine-o tot asa !

Spune-mi si mie te rog de unde fac rost de DHEA (pe ce site comand, cum platesc etc) si cum se administreaza.

 

In alta ordine de idei, sambata mi-am facut AMH la Centrul Medical Matei Basarab. Acolo mi-au spus ca vineri am rezultatul, insa astazi cand am sunat mi-au spus sa sun joia viitoare. Of, stau ca pe ghimpi cu asta...mi-e tare frica de acest rezultat.Aam intrebat-o pe asistenta care mi-a recoltat sange daca aceasta analiza se face la ei - citisem ca se trimite proba in Germania sau ceva de genu' asta - dar mi-a zis ca la ei se face...in fine...tineti-mi pumnii pt. joi.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Cristm,

 

M-am hotarat sa incep si eu cu branca-ursului (tinctura) + mladite de zmeura; asta seara am bantuit prin farmacii sa caut, dar, ca un facut, n-am gasit niciunde tinctura de branca-ursului.

 

Spune-mi, te rog, cum se procedeaza cu mladitele de zmeura ? e un ceai sau ce e ? cum se administreaza ?

 

multumeste Blonda de raspuns.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, ce veste buna! Sa-ti dea Doamne Doamne numai bine si de acum inainte pe drumul asta pentru bebe! Si asupra mea planeaza o suspiciune de rezerva ovariana scazuta, dar abia azi am facut analizele si vinerea viitoare primesc rezultatele. Dar cand am vazut mesajul tau, mi-a revenit optimismul. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...