Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pentru Iran si cei care il iubesc


SSerafiotti

Recommended Posts

Si eu sunt de acord sa mute subiectul. Nu vad ce cauta printre Prieteni...la Zona artelor sau macar la Calatorii.Mereu trebuie sa fac sapatauri ca sa-l gasesc.[bang] Asta seara o sa ma uit si eu la Children of heaven, abia astept. "Experienta este numele pe care il dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Multumesc mult fetelor! [flo] Si mai ales multumesc lui SSerafiotti pentru ca a deschis subiectul si m-a facut sa imi aduc aminte de asta! [flo] Vinerea trecuta mi-am luat liber pentru ca am avut niste programari, apoi am fost la sala si la doctor, care este in cartierul unde a fost restaurantul. Sardab a fost vindut cu multi ani in urma, apoi cei care l-au cumparat, l-au inchis. Acum in locul lui este o frizerie. Am dat un search pe net si am gasit insa Sardab Express si i-am luat adresa. Dupa doctor, am mers in sus pe Yonge street sa gasesc locatia micului magazin. Si mi-am adus aminte ca pe la ora 3 dupa masa, Agha Saiid venea mereu cu patru cafele de la Tim Hortons (aici in Canada este ca un brand national [:)]), una pentru mine, una pentru el, una pentru Anna Hanim si una pentru bucatar. Si m-am oprit la Tim Hortons si am luat eu patru cafele :)) Apoi am gasit Sardab Express si am intrat... Am avut senzatia ca ma intorc acasa!!! Ca timpul s-a innodat cumva cu cel de acum vreo 15 ani. Iar intilnirea noastra a fost fireasca si vesela... Agha Saiid tot "dokhtar" mi-a spus iar Anna Hanim mi-a facut pachet sa iau mincare acasa pentru fetele mele... Am facut ceai din nou, am si sters citeva mese asa, ca atunci. Am intrebat de toata lumea pe care o cunosteam, asa cum povestesti cu o ruda veche. Sardab era unul dintre putinele restaurante iraniene din oras iar lumea care venea saptaminal o facea ca sa isi aduca aminte de acasa, erau ca niste prieteni care veneau in vizita mai degraba decit clienti. Alexa Ioana, sa ne spui cum ti-a iesit [:)] Poti sa il servesti cu vegetale trase in tigaie, cu peste prajit (care se numeste "mahi"). Sa nu uiti sa pui o bucatica de unt peste el in farfurie, sa se topeasca si sa ii dea un gust bun... Mie mai imi place sa il servesc linga "chili", pun juma de chili in bowl si juma de orez :))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[url="http://www.mediafax.ro/cultura-media/iran-cineastul-jafar-panahi-si-familia-sa-au-fost-arestati-5683110"]Au arestat[/url] pe Jafar Panahi, sotia, fiica si musafirii care erau la ei in casa luni seara... :(.
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
Am citit in concediu 'Sangele florilor' de Anita Amirrezvani si mi=am amitit de subiectul asta. Mi-a placut teribil cartea, o sa caut maine si filmele de care povestiti voi aici.
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=148802"] Bazar umanitar DC [/url]
Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114871"]Cugetari gemene[/url], [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878"]Poveste cu shtrumphi [/url] 'Cos what I feel is the only truth for me
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Happy, hai intr-o zi la Sardab Express! Noi avem o studenta iranianca, Nasim, frumoasa, acu ca ziceti voi intradevar parca are nasul cam mare, dar e parte din frumusetea ei. Delicata, are un simt al hainelor deosebit, dar e aeriana. Pluteste! Politicoasa pana la exasperare, dar pluteste! Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui SSerafiotti Putina iraniana pe care am furat-o de la el la 10 ani nu am uitat-o niciodata si, invatand in timp ceva turca, am constat cu deliciu acum cateva saptamani ca am capatat un bonus super: inteleg filme in afghana!!! Unde dai si unde crapa, hehe...
Am citit pana aici doar si vreau sa-ti raspund pana nu uit. In iran se vorbeste Farsi si Dari, iar in anumite parti din Afganistan se vorbeste tot Dari. Asa se explica misterul [:)] In alta ordine de idei, eu abia descopar Iranul...si tot datorita unui iranian...ma intorc la citit. Frumos subiect! I am alive and I am here forever Michael Jackson I won't be a rock star. I will be a legend Freddie Mercury
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari, felicitari pentru subiect! Bravo! Am citi cu placere toate cele 5 pagini de pana acum. Si eu ma simt atrasa de Iran, desi nu am fost acolo niciodata. Totusi, parca ma retine ceva sa "sap" mai mult si sa il descopar mai bine; cred ca din cauza situatiei politice de acolo si a grozaviilor vazute la TV (biciuiri, condamnari, executari). Sunt constienta ca nu trebuie sa amestec oamenii obisnuiti, vasta cultura, istoria si frumosul cu tot ceea ce repugna; sper sa trec de bariera.:) Muzica imi place foarte mult (Googoosh deja imi canta "Hapte sepid o siah" in casti - multumesc pentru link-uri). Acum planuiesc - pentru viitorul apropiat - filmele si "Reading Lolita in Tehran" (mi-o propusesem de mult timp, dar delasarea, bat-o vina!)....... Happy_in_To si Cristina, multumesc pentru deliciile oferite (ma refer la povestiri - pentru ca din retete o sa incerc mai tarziu ca nu par asa grele. Doar ca pe la noi nu prea se gaseste safran (adica sofran), basmati e; cu pita bread (lipia) ma descurc eu). Un topic minunat si la cat mai multe pagini si relatari! PS: Sa fie atractia asta din cauza prenumelui meu care, desi comun, e de origine persana? [:)] Nihil sine Deo.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui RWheelwright PS: Sa fie atractia asta din cauza prenumelui meu care, desi comun, e de origine persana? [:)]
Roxana? [:)]
mami de brotac rocker [pk]
[url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846"]Povestea unui Licurici[/url] [flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...