Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (172)


Recommended Posts

Montrealezelor, sa stiti ca va am si pe voi in vizor[si-eu]. adica, stiti ca am rude in montreal?[:D] si ca nu-i chiar asa departe? [:D][:D]voi cand faceti intrunire in mai-iunie? [pup] sa ma asez si eu cat de cat in to si vin sa va vad. si sa vizitez, why not? a si mikion( miki daca imi permiti[:I]), don't be a stranger ,da?ca stii ca nu am rude in quebec ville?[:D] si ca nu-i asa departe de montreal?[:D][:D] yuhuuuuuuuu, e cineva din halifax pe aici?[pup]
O calatorie de mii de mile incepe cu un pas
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Multumesc, multumesc, multumesc, multumesc pentru urari, si le intorc de o mie de ori! La multi ani si co-sarbatoritelor! Mi-e imi place zodia mea (asta e elegant ca mie imi place de mine[:D]) pentru fetele cu ganduri concretizate de emigrare: go for it! Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor, sunteti tare dragute.[flo][flo] Maru La multi ani fericiti si tie, si la cit mai multe kg pierdute.[:D] Camelia ma petrec, cum sa nu, dar nu azi ca sunt la munca[bang] Please sa nu ma uiti cu glazura, alea pe care le-ai facut ptr intilnirea de la biserica au fost meseriase si glazura super. Eu votez mai mult cu 5 martie, desi sper sa ajunga si Bebitzu si Monicutza, dar vreau s-o vad si pe Cami si ea nu poate pe 12. Born to shop, forced to work.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La Multi ani sarbatoritelor, sa fiti iubite si fericite!! Zavalita, din pacate in Toronto asig la masina te usuca la inceput ( si chiar mult timp dupa). Si depinde si de zona in care stai; noi aveam o Toyota veche de 7 ani si am ajuns pe la $250-$300 pe luna. In functie de cum ne mutam, crestea si asigurarea, desi ne mutam in zone mult mai bune. Asigurarea e obligatorie, nu primesti placutele de inmatriculare daca nu faci dovada ca ai asigurare. Poate fi one way (platesti doar reparatia pt masina celuilalt) sau two way (reparatia pt ambele masini). Un prieten care statea la o intersectie cu Jane ( dar nu Jane cu Finch, renumita zona), si-a gasit asigurare doar cu vreo $400! Comparat cu Quebec, aici e jaf la drumul mare cand vine vorba de asig la masina. [bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CGE - nu mai stam de Psti in Romania, ca ne-am lungi mai mult, cel putin 2 saptamani, ne-ar apuca 15 aprilie, as deveni sentimentala si as astepta s avina si frate-miu pe 9 mai, si m-ar apuca 15 mai ... si as ateriza in iunie, asa ca mai bine rup pisica, si decat sa cheltui aici bani prosteste, mai bine sa ii folosesc in Canada. DOLORESS - gata? E bine baiatul? Bine de tot? Zburam cu British-ul. PITI- nu vrei deloc sa pui intalnirea pe 30 martie cand ajung eu nu? [:-)))] Va doresc intalnire frumoasa, si abia o astept si eu pe prima! DONIA - da, OIM. E cel mai bun pret, dar poti beneficia o singura data. Uite la bagaje astfel Bagajele de cala permise sunt: 1 bagaj de 23 kg pentru fiecare pasager. Pentru copil/bebelus cu loc sau bebelus fara loc este permis in cala si un carucior pliabil si/sau scaun pentru masina. Bagajul de mana: Este permis un bagaj cu urmatoarele dimensiuni: 56cm x 45cm x 25cm cu greutate maxima de 23kg si aditional un laptop sau poseta sau servieta cu dimensiuni care nu depasesc 56cm x 45cm x 25cm. De Paste,... oricum ar fi complicat... Tot timpul exista disputa asta... maica-mea ne asteapta la ei, soacra-mea la ei... Iar intre ei sunt 500 de km... [bang] Acuma, eu sunt cam pe dos, dar m-am saturat de sarbatori petrecute ba la mama ba la soacra-mea, vreau si eu sa fac sarbatorile acasa la mine [alcool] Asta in general. Anul asta o sa fie iesit din comun, poate va fi o piatra de incercare, sa vad daca ma pocneste depresia de Paste, sau daca ma voi simti acasa cu familia mea mica [:D] ZAVALITA - prin OIM, preturile difera, inainte si dupa 1 aprilie. Noi am platit 756 USD de adult. Pana la Toronto costa la fel, iar de la 1 aprilie costa 790 USD de adult. Plat se face in lei sau USD, in lei la un curs LUNAR stabilit. Lucru foarte important: faci rezervarea si platesti cu 3 sapt inainte de zbor! Important e sa faci rezervarea, ca sa ai loc. Noi am vrut un weekend, si primul cu locuri libere era 3 aprilie, ca era Pastele cred... Asa ca am preferat o marti, 30... Cat despre parere la aterizare... Uite-te si tu cate mesaje am eu la activ, clar sunt vorbareata, deci o sa zic public parerea, macar cat o sa fiu in HONEYMOON [:D] Asigurarea la masina, in Montreal, cat e? Multumesc pentru info cu inserarea! Deci se insereaza ca in Bucuresti. Ca la soacra-mea se insereaza mai tarziu, e mai in nord [alcool] Iar frate-miu e in vest tare, dar e pe langa Greenwich dar pe timp european + 1, si cand in Ro se insera la 5, la ei se insera la 6 si ce super era! [pk] Phiii, acum sunt cu ochii pe meteo, sa vad cum o sa fie vremea si sa pastrez izmenele groase pentru pus in bagajul de mana [:D] Ca noi o sa plecam pe verdeata de aici... Si ajungem la zapada la Quebec.... Mai am intrebari pentru Montreal: - o sa ne fie necesar un telefon mobil. Luam telefoanele de aici, deci GSM. Ce furnizor e ok? exist si la voi cartela preplatita? Se merita? Trebuie abonament? La noi, la cartela prepaid sunt niste oferte de mori, cu sute de minute la 5 euroi, ori eu plateam 10 abonament si aveam o branza de 30 de minute si niste tarife ingrozitoare [bang] - pentru cumparat masina. E mai bine sa luam de la o companie? sau de la pers fizica? De la companie, se da garantie? (pentru o masina de-aia mai rabla ca a lu' Zavalita, de vreo 3 mii) La noi se mai pot lua masini second de la leasing, abandonate de altii, sau de la companii care vand SH dar astea sunt mai naspa cred eu.... Sunteti extraordinare! [pup] Aoleuuuu, am tot uitat sa raspund la cum se plateaza leusteanul!! [bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dana,am tot cautat reteta.nu mi-am notat-o.o caut acum la pauza pe culinar.cred caam executat-o cu culinarul deschis de nu o am in caietul meu de retete.Atunci am facuto prima si ultima data.este buna rau dar multaaaaa munca. Distractie placuta si sa ai parte de bucurie si cadouri multe[flo] Olga,imi pare rau...condoleante!acum am aflat de necazul vostru... Daiopi,sa-ti traiasca copilul.la multi ani sanatosi si plini de noroc![flo] eu pe 5 martie vin cu placere la intalnire.Pe 12 v-am spus de la bun inceput ca nu pot pt ca-mi pregatesc petrecerea.In ziua aia chiar mi-am luat liber.Dar nu tineti cont de mine,eu vin la urmatoarea.Nu ma supar sub nic o forma. Donia,Maru,voi,cadouri,petrecere ceva?hai spuneti tot[:D] Noi de St.Valentin am avut petrecere la noi acasa.Pe mine a picat magareata.Nu stiu cumva organizati voi cu prietenii vostrii apropiati dar va spun cum "functionam" noi [:D]in fiecare week-end ne intalnim la cate cineva acasa si fiecare aduce cate "ceva".Pana acum nu mergeam pe treaba asta cu adusul dar de cand cu criza asta am decis ca e mai bine asa[alcool] Una dintre fete a adus un diplomat(de fapt aici vroiam sa ajung)[:D] facut de o romanca,cumparat de la o cofetarie romaneasca de pe Decarie.Vreau sa va spun ca ne-am batut pe el,un deliciu!Stiti de ce cofetarie vorbesc? ca eu nu stiu am inteles ca este deschisa de curand. asa,apoi , noi pe 6 martie mergem la o sala de receptie romaneasca sa ne chefuim de ziua femeii.Costa 65$ de persoana,totul inclus.daca sunteti amatoare dati de veste.Daca va intereseaza poate facem o masa DC.Garantez distractie maxima.suna a reclama!poate mi-o iau[bang] ma gandeam doar ca ar fi fain sa mergem impreuna la un party din asta gen revelion,8 martie,ziua indragost.,craciun,etc Zic si eu... spa-ul a picat? Aripa Toronto[:D] de Sfintele Paste vin la To sa-mi vad finuta.daca va organizati pt o intalnire vin si eu sa va cunosc desi ma indoiesc ca de Paste iese cineva din casa.Asta pt ca am observat ca o puneti de o intalnire.Distractie faina si poze multeeee!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci leusteanul e o mare tufa, ideal ar fi sa fie plantat afara. Daca nu se poate, aia e, se planteaza intr-un ghiveci cat mai baban, ca el creste, face o radacina de un metru [alcool] Drept sa zic, l-as planta n fata blocului daca mi-ar da voie, sau pe o terasa, sus, eventual, na, e totusi o tufa babana daca il lasi sa creasca. Se face de 2-3 metri in 7 ani. Traieste pana la 10 ani. Nu necesita nici o ingrijire, ii place la frig si e planta perena, soacra-mea n-a mai plantat de ani de zile, dar are acolo tufa, se duce si jumuleste direct din ea. Ba chiar se extinde ca nebuna daca o lasi... Creste ca nebunul pe soluri reci. Momentul potrivit e la sfarsitul lui februarie, se pun semintele in rasad, si se transfera in gradina cam in 30-40 de zile. In cazul Canadei, presupun ca nu ar fi nici o eroare sa se decaleze plantarea cu 3-4 saptamani. La fel de bine se poate tine in casa si sa creasca atat cat o fi, na, si daca e in ghiveci, daca pui un ghiveci mai generos, tot nu se face de 3 metri in 6 luni... timp in care mananci o super fasole cu leustean, mai face el seminte, mai semeni altele...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

anka,nu te-am citit.recunosc.am absentat...dar am intels ca ti-a venit viza.felicitari si sa aveti o viata usoara! eu am leustean in curte de ani de zile si nu creste sub nici o forma.cateva frunze toata vara.e verde,frumos dar, o amarata de tuba.In schim una dintre prietene are un copac de leustean.de la ea ne aprovizionam toate.Am si acum la congelator.nu am inteles niciodata de ce la ea este cat gardul si la mine cat palma[bang] Tu in mancarica de fasole pui leustean? din ce zona esti?[:I]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pentru cine intreba de restaurant romanesc in Toronto, eu stiu de unul in Port Credit ( adica langa Toronto, dar nu departe). Se numeste Napoca(http://www.napoca.ca/); nu am fost, dar am auzit ca mancarea e buna. Ankalaura, si noi am luat un telefon mobil din Ro, singura conditie era sa fie triband. Cred ca si acum e la fel. Oricum, sa nu ai asteptari prea mari, Canada e mult in urma Europei in ceea ce priveste telefonia mobila; preturile sunt f mari, si in general platesti si cand esti sunat! Dar eu zic ca tot e bun, Doamne fereste sa patesti ceva pe autostrada sau in zone necunoscute.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...