Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (172)


Recommended Posts

Zavalita, noi cand am venit am luat o Toyota Corolla veche de 7 ani cu aprox $7,000 (cu tot cu taxe incluse). Prima asigurare am facut-o in Kitchener (acolo am stat primele doua sapt de Canada) la $130 (fff putin). Ne-am mutat apoi in Toronto, la Don Mills cu Eglinton ( trebuie sa te familiarizezi cu strazile déjà [:)] ), care nu e zona f rea, dar nici super, ne-a crescut la $200 parca. Dupa 5 luni ne-am mutat la Royal York cu Dundas, care e o zona super, case faine, bloc in care canadieni erau in chirie si de zeci de ani. Ei bine, acolo ne-au crescut asigurarea la $300 !! pana acum avusesem cu State Farm, dar am zis ca e mult prea mult. Asta ca sa nu mai luam in calcul ca sotul meu a luat direct driver licence G full, si asta ajuta la asigurare. Asa ca ne-am mutat la TD, iar apoi la TD Meloche Monnex, care imi ofera reducere pentru ca sunt inscrisa in CMA, desi eu am doar G2. Iar dupa cum ziceam, acum platim $160. Si pentru noi la inceput toate astea ni se pareau limbi straine, dar te inveti cu timpul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Merci mult jessie... ai dreptate cu limbile straine[:D] Mi-ai putea recomanda anumite zone in care sa caut chirie? Eu caut o chirie pana in 900 maxim,preferabil 1 bdr. cred ca la inceput nici nu o sa luam masina, daca este asa scumpa asigurarea. dupa ce se angajaeza macar unul din noi atunci da. si cursurile de limba pe care le-am gasit sunt 200-300 pe saptamana....wow. pai numai din chirie, masina si engleza 1500. acum il inteleg pe cumnatul meu[alcool]. scump , scump!!! sper insa sa-mi gasesc de munca repede.orice, chiar orice.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe Am o rugaminte la voi: cunostinta mea de care v-am mai scris ca are probleme financiare+nu gaseste job, are bebe mic-o fetita; sotia lui e parenata, inca nu au temrinat procesul drept care nasterea i-a costat vreo 6.000$ peste ce aveau deja; daca aveti lucruri de bebe mic, orice, de care considerati ca va puteti debarasa (de la carucior la babetici, orice) eu le-as colecta la intilnirea din 5 martie [flo];ei au necazuri mari financiare acum din cauza asta, dar in privinta asta nu stiu daca pot face eu prea mult :((
Ana, eu vreau sa trimit niste bani, imi dai te rog adresa ta pentru plic? zavalita, asigurarea obligatorie se numeste pe scurt "one way" si de regula te costa... Din cauza asta nu te mai intinzi si la cea tip casco, numita aici "liability". Eu nu stiu sa-ti dau exemple de sume, ca nu locuiesc in Toronto. Oricum pe mine ma enerveaza ca de la an la an se scumpeste. Un sfat iti dau totusi, din experienta mea. Mie mi-a gasit cea mai buna rata un broker, ei au alte portite de intrare si alte parghii de negociere, dupa parerea mea merita sa apelezi la broker. Dar fie ca e broker, fie ca e o companie de asigurari, sa nu te arunci niciodata la prima suma. Mai cauta si sa nu te feresti niciodata sa spui ca ai gasit deja ceva mai ieftin, pentru ca in multe cazuri sunt si altii dispusi sa iti ofere ceva mai bun, ca sa te castige de client. Si asta e valabil in orice, si cand cumperi mobila, frigider, masina, asigurari etc. Tu notezi undeva tot ce zicem noi aici? [:D]
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si hai sa fie ultimul meu mesaj, ca tare ma mai lansez uneori...mea culpa fetelor[:I], am gandurile varza, asa-i de mare bucuria ca am vadut masina.. pot sa-mi deschid cont bancar,daca stau la motel/hotel? adica adresa de acolo e ok de dat la SSN, carte rezident, asigurare medicala? si evident pt banca? cum pot sa-mi iau chirie fara sa am cont bancar altminteri? si folosesc pasaportul ca act de identitate? astea-s genul de intrebari pe care le am pe cap de ceva timp..nu sunt retorice. plz...sunt in ceata[flo]
O calatorie de mii de mile incepe cu un pas
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana hainute de baietei sunt OK? As aduce si eu cateva. Cu asigurarea, si noi am gasit la Meloche Monnex la inceput cea mai ieftina, ne-a facut reducere ca aveam o diploma universitara. Acum avem la Banque Nationale, am apelat la un curtier si pentru asigurarea la masina si la casa, ne-a gasit cele mai ieftine variante, am fost foarte multumiti. Oricum ca sfaturi in legatura cu masina, sa nu va bagati chiar la ultimele harburi, chiar sa vi le dea pe gratis. Noi am bagat dublu, triplu mai apoi in prima noastra masina. Iarna al meu sot conducea cu capul pe-afara si cu o mana tinea de o sfoara cu care lega portiera de langa sofer care nu se inchidea. Noroc ca nu aveam copii. Nu va zic cat a durat sa o vindem, ca nu puteam chiar sa ne batem joc de oameni, le ziceam ce probleme am avut cu ea.
Mami de pitic Patrick (29.04.2008) "Tell your children what to do, not what to be. They already are something-themselves"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zavalita nu ai pe nimeni, nimeni? Ideal e sa dai peste tot o adresa, a unui prieten eventual care sa primeasca cardurile. Noi am dat peste tot adresa prietenilor nostri care ne-au primit, au primit ei primele noastre carduri. La contul bancar la fel, apoi am sunat peste tot si am schimbat adresele, cand am avut apartamentul nostru. Apartamentul se inchiriaza si fara act de identitate si fara cont, cel putin la noi asa a fost. Procedurile sunt mai simple aici, ca in Romania (desi si aici e birocratie cateodata), dar nu-ti trebuie ca la noi 10.000 de acte si copii si afidavituri. Noi pentru apartament am avut nevoie de un garant, nu stiu cum e la Toronto, ca difera destul de mult. Niste prieteni au semnat impreuna cu noi, pentru ca neavand job si nici un fel de alt istoric de credit in Canada, nu prezentam destula incredere. Depinde insa mult de proprietar. Unii cer un acont in plus, unii nu cer nimic, unii cer garant. Va intelegeti voi.
Mami de pitic Patrick (29.04.2008) "Tell your children what to do, not what to be. They already are something-themselves"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zavalita, cred ca e f important la inceput sa fiti aproape de metrou. Ca o sa umblati mult si prin oras uneori nici nu merita sa circuli cu masina, ai de platit parcare sau poate nu gasesti. Pentru inceput poti sa te uiti pe www.viewit.ca sa-ti faci o idee si sa te familiarizezi cu orasul. Eu cand am ajuns aici aveam impresia de déjà-vu, atata studiasem site-urile astea [:D]! Toronto e un oras f usor de invatat, trebuie doar sa stii strazile principale, care de obicei sunt drepte (sud-nord sau est-vest). $900 pentru un bedroom e un pret rezonabil, in care ar trebui sa ai utilitatile incluse (in afara de cablu si telefon) si poate chiar parcarea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana, cat de mica e papusica? Am si eu hainute si paturici de dat, Avand in vedere ca soimita mea poarta marimea 6-9 luni. Eu din pacate nu prea ma pot deplasa, ca nu am carnet inca [bang], dar locuiesc in Ville st-laurent, daca esti aproape iti pot dat pachetelul si maine. Daca nu, la intalnire. E groaznic ce spui tu acolo cu situatia lor financiara. [pup] Ma duc sa citesc din urma, va pup. Mamy de Sofia scumpa (20 septembrie 2009) [url="http://picasaweb.google.com/css.vaideanu/BotezBiserica14Nov#"]Pozici Sofia botez[/url] [url="http://www.monitorulsv.ro/Local/2009-11-23/Primul-bebelus-botezat-in-costum-popular-bucovinean"]Sofia bucovineanca[/url] [url="http://family.webshots.com/photo/2651846420104955882KlwiOi"]Photos[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

(In ordine alfaberica ) La multi ani Dana! [flo] La multi ani Donia! [flo] La multi ani Maru! [flo] Si, cu multa intarziere, La multi ani! si puiului lui Daiopri! [flo] Fetelor, la mine deja a iesit leusteanul... Va astept pe toate (nu organizati o intalnite nationala in Vancouver?) Merg sa citesc in continuare… "At first, dreams seem impossible, then improbable, and eventually inevitable. " Christopher Reeve "A man who removes mountains begins by carrying away small stones" William Faulkner
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...