Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (172)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui zavalita
aaaaaaaa si jessie, cris1511 daca nu reusiti sa va intalniti pana arrivez, ce parere aveti sa ne intalnim intai noi, sa spargem gheata...asa o sa aparem la intalnire ca un mic grup cu mai mult curaj.
[mariaj] Nu mai corupe fetele, ca ele vin la intalnire cu noi [:D] Ce curaj, mai oameni? Pai aveti voi curaj sa plecati cu catel si cu purcel la capatul pamantului, si nu aveti curaj sa vedeti sezatoarea live? Ca doar nu e cu proba de crosetat sau de doinit, tot ce facem e sa stam la masa si sa ne ingrasam. Crisflo, bine ca ai scos capul, nu vii si tu la intalnire? jessie? Cris1511? Reiau mesajul cu intalnirea. Sambata, 27 februarie, ora 4,30, la Mandarin pe Finch colt cu ... (revin mai tarziu cu detalii, daca nu imi da mQQm o mana de ajutor pana gasesc eu postarea veche) - maru + prietena - mQQm + mama+ pepitel - khristin - Magdone + mama - Donia Inacanada, poate dai o fuga si pana la noi, esti pe aproape cu botezul? Se pare ca 27 e convenabil pentru mai multa lume.
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

azi am aflat ca mai paraseste corabia o alta colega si am lansat si eu vestea, momentan printre colegii de banca-adica birou. Socul e impartit la 2,profit de colega.[:D] Doloress si tu esti dreptace? Muncesti tot in domeniu? taica-miu tot asa ca al tau si tot asa am auzit crescand n povesti care mi-au varat in suflet dorinta de a cutreiera. Fiecare cu damblaua lui, eu m-au uitat prin imprejurimi cam pe unde ma pot zbengui in calatorii.Deocamdata ma limitez la alska la vest, halifax la est si panama la sud. Imi povestea frati-miu de Panama, cat de spectaculoasa e tara...si el se impresioneaza mai putin de fel.
O calatorie de mii de mile incepe cu un pas
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denisa, foarte frumos schiaza Emma! Bravo, pe ce partie ati fost? Pe Alex l-ati lasat cu bunica? Si noi asteptam vacanta de primavara de peste 3 saptamani cu sufletul la gura [:)] Donia, multumim de actualizarea listei [flo] Zavalita, si tu o sa razi peste cateva luni cand o sa-ti amintesti cum si in ce fel te gandeai sa le dai colegilor vestea [:D] Cristina Yasmine et [copil]Chris Anthony The past is history, the future is a mystery, but today is a gift—that’s why it's called ‘present’.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

din ciclul: "aveti grija ce vorbiti in casa" si cum dau astia mici tot pe afara [:D], a adus fiu'meu primul A+ pe anul asta:(( au avut o compunere la franceza despre cum s-ar fi schimbat viata lor daca ar trai in alta tara; uite-asa fiu'meu povestea acolo ca pe mama lui au batut-o invatatorii la scoala [bang] ( mai discutam eu cu barbatu-meu citeodata amintiri de astea) ca acolo nu are lift blocul si el nu are curte, ca bunica taie porcii si nu are baie [bang] si alte picanterii; oare pentru astea o fi luat nota maxima [:I] [:D]? in alta ordine de idei, ce sa cumpar pentru Romania, dati-mi niste sugestii; ceva maruntisuri (vreau sa ajung la oftalmo acolo cu Tudor ca am o amica buna in domeniu), am nasii si finutul meu, nepotii de 30 de ani doi+una si ceva mici atentii; nu ca ai mei au astea pe cap acuma dar parca mi-e rusine sa merg cu geamantanele goale; am vazut ca nu mai gasesc calendare de ex, sau chestii cu simboluri canadiene (alea apar in iunie-iulie doar); sa le duc oare niste manusi/umbrele/hanorace cu olimpiada sau o sa le arunce si nu-s oricum foarte ieftine? http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, sunteti asa dragute ca ma gandesc serios sa vin la intalnire! Plus ca va citesc de vreo 3 ani ( ?) si am impresia ca va cunosc déjà. Asa ca Donia, poti sa ma treci pe lista, in caz ca nu apare ceva neprevazut, o sa vin. Eu sunt in Richmond Hill, asa ca on my way as mai putea lua pe cineva in masina. Criss, vino si tu ! o sa le cunosti pe fetele astea de milioane si o sa vezi ca nu e dracul asa negru [:)] Doloress, ma bucur ca nu sunt singura ciudata care dintotdeauna a vrut sa plece din Ro. Si ai mei parinti asa mi-au spus mereu, sa plec cat vad cu ochii din Ro! Si chit ca sunt singura lor fiica, la mii de km departare, ei sunt bucurosi pentru mine pentru ca stiu ca eu sunt multumita aici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina/cris1511 ma bucur ca ati decis sa ramaneti! eu cu tot stilul meu criticos am avut o singura certitudine in toti anii astia: ca-n Romania nu m-as reintegra niciodata, si as suferi ca un ciine daca prin absurd m-as intoarce; (ca as pleca de aici in alte zari e drept, dar realistic vorbind nu prea-i de ales) http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui khristin Zavalita, si tu o sa razi peste cateva luni cand o sa-ti amintesti cum si in ce fel te gandeai sa le dai colegilor vestea [:D] Cristina Yasmine et [copil]Chris Anthony The past is history, the future is a mystery, but today is a gift—that’s why it's called ‘present’.
khristin, sotul rade deja de mine iar eu citind acum ce ai scris, m-a bufnit rasul.
O calatorie de mii de mile incepe cu un pas
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi n-am chef de munca, stau pe la sezatoare. [:D] Deci Zavalita alta chestie care imi place aici e ca gasesti toate tipurile de mancare, si mie imi place sa incerc orice. Acuma, mi-au zis colegii care au fost prin Japonia, Tailanda ca nu are nimic de-a face mancarea traditionala de acolo cu mancarea de aici, ca aici e mult prelucrata sa raspunda gusturilor canadiene. Mie cea indiana nu-mi place, prea mult curry, thai imi place, sushi la nebunie. Cat am fost gravida numai dupa sushi am tanjit. Nu am reusit sa-mi placa blue cheese, desi ai mei colegi ma invita numai la degustation vin-fromage, dar ei ma stiu ca eu o sa ma uit la ei, o sa mananc toate nucile, toti strugurii, si pateul de pe platou dar de branza nu ma ating. Denisa eu sunt vesela azi ca in sfarist e prima zi cand Patrick e mai bine, l-am simtit eu asa. Noi suntem terminati, parca ma strange cineva de gat, insa el e OK. Hehe, si al meu e mare amator sa-si bage boticul in sticla de bere, se face ca bea. Si bere si cafea, neaparat trebuie sa-i dam si lui, sa se prefaca. E asa de satisfacut dupa aceea ca si cum intr-adevar ar fi baut. Ati vazut vestile despre accesul la credite ipotecare? Eu inca n-am casa, nici nu prea am de gand in urmatorii cativa ani. Si la chestia asta sunt destul de "canadiana" in gandire, nu prea vad importanta sa am casa mea. Acum vreau curte pentru pitic, mai mult de asta as vrea casa, ca in rest, nu cred ca ne-am fi luat vreodata. Mi se pare mai important sa investesc in amintiri, distractii, calatorii decat in casa. Si acum nu avem destui bani si pentru una si pentru alta. Spre disperarea alor mei care toata ziua ma bat la cap, dar casa cand iti iei?
Mami de pitic Patrick (29.04.2008) "Tell your children what to do, not what to be. They already are something-themselves"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Donia, multam! De ceva vreme ma gandesc si eu la intalnire, dar micul survival part-time job al meu(ca nu stiu cum sa ii mai zic, atat am fost in stare pana acum, cu asta defilez[:)]) e dupa amiaza, cand e Flo acasa ca sa preia el copiii. Mai vad cum fac! Despre emigrare, inceputuri, eu inca nu comentez, caci si eu incerc sa ma dezmeticesc[:)]! Mie imi place tare, tare mult Hospital for Sick Kids! O zi buna si multa sanatate! Cristina, mama Sabinei http://sabinac.netfirms.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doloress, eu sunt innebunita dupa sushi :-) Sunt addicted! Voi stati in Etobicoke? Si noi am stat acolo si cel mai bun sushi mancat vreodata in Toronto e la Toky Gawa, pe Islington cu Dundas. In rest, am testat toate felurile de mancaruri, in afara de indiana, ca nu prea ma impac cu curry. Supa vietnameza Pho e super, sau Pad Thai, sau glass noodles (thai). Si mie imi place aici ca nimeni nu se prea baga in sufletul tau (daca tu nu vrei asta). Si nimeni nu se uita la tine cum esti imbracat! Pai cand am fost prima data cu sotul pe Queen St West, unde parca se aduna toti non-conformistii din Toronto, mi-a placut atat de mult, parca chiar simteai libertatea in aer! In alta ordine de idei, stiti cumva cum poate o familie de romani care acum e in US cu work visa sa obtina permanent resident status in Canada? La fel cum am aplicat si noi? P.S. Si eu sunt in pauza de pranz si e prea frig sa ies afara[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...