Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (172)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Simonna, esti mortala, cam asa sunt si eu tot nescoasa[:D] Si sapt. asta lucrez si de acasa (seara) !! Ana, dar du cadouri de Paste, ca va duceti de Paste. Sunt peste tot si in Wallmart si in Pier Import. Nu stiu dar nici n-as da o avere pe cadouri, deja, biletele spre Ro sunt o avere.[bang] Cristina, mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, scuza-ma, am avut de gind sa postez ca pot si pe 5 martie dar am uitat... Sa nu rideti acum, eu sunt tare ingrijorata de mine. Am (avut) o memorie extraordinara, nu am avut agenda de tel ani de zile, toate le tineam minte. De la o vreme insa uit si ce am facut ieri..si ii zic sotului, daca m-o lovi Alzeihmerul? daca uit unde stau si nu mai ajung acasa? Cica imi ia o zgarda cu numele si adresa.[bang] Ieri mi s-a returnat o scrisoare pe care o trimisesem initial la compania de asigurare, doar ca am pus timbru, numele meu si atit. Mi-a venit inapoi cu "return to sender".[bang][bang] Khristin, pozele mele sunt la contul comun, si alea din Londra si din Ro. Doloress, asa frumos ti-ai descris gindurile , de abia astept sa te cunosc.[flo] anka, parca tu intrebai despre ora la care se intuneca.. 5.30-5.40. Ana eu am dus cadouri asa : tata mi-a cerut sepci din alea din filme (sepci de baseball), la rude am luat cafea cu diverse arome (din State)Wisky (o gramada de bani si nu prea s-au bucurat) guma de mestecat cu steagul Canadei,atirnatori de chei cu emblema Canadei ,la femei rujuri Loreal si creme de fatza. Nu cunosti pe nimeni sa te invite la o vinzare din asta Loreal? Am cumparat de acolo rujuri cu 1$ si in Ro erau 42 RONI (adica 15$) Ptr fete mici am luat chestii de Hanna Montana farduri-abtipilduri de la Dolarama si Jean Coutu. Ptr baieti am mai luat tricouri bune de la Urban Planet (2 la $25) si cam atit cred. Azi am luat si eu de la Petro-canada 2 pahare cu Vancouver , am dat pe ele 9$ ,pahare ordinare de sticla dar cu emblema olimpiadei. Obiectele de imbracaminte le-am vazut si eu ca sunt cam piperate. Chiar nu ma poate ajuta nimeni cu secretul ciocolatei de pe amandine, PLEASEEEEEE Born to shop, forced to work.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, nu stiu ce ai intrebat in urma, dar am vazut ultimul tau mesaj si pot sa-ti spun cum fac eu glazura, daca asta intrebai: Pentru o tava de marime normala, eu pun cam 300g zahar pudra, 250 g ciocolata menaj (topita pe baie dea buri sau la microunde mai nou, 100g apa, o bucatica de unt, daca e nevoie pun si putina cacao. Las sa fiarba totul bine, la foc mic, amestecind incontinuu pina devine o pasta omogena si consistenta, dar sa nu se intareasca prea tare si apoi pun vasul in care am facut compozitia asa fierbinte intr-un vas mai mare cu apa rece si amestec pina se intareste cit de cit ca sa pot intinde pe tort sau pe prajitura, dar nu de tot. Daca s-a intarit prea tare, mai putin un pic de lapte si las sa mai fiarba un pic pina aduc compozitia la consistenta dorita. Daca s-a intarit si nu am apucat sa imbrac tortul sau prajitura cu ciocolata, o mai pun putin pe foc mic si apoi din nou in vasul cu apa rece. Imi iese destul de bine, desi am vazut in alte parti si mai intarita decit a mea, chiar ca la cofetarie. Poate intra si Ange si scrie, ca a ei era perfecta glazura! Dar daca vrei mai subtire si mai 'crocanta', adica sa fie exact ca glazura aia intarita de la cofetarie (in care cred ca se pune glucoza de iese asa), atunci trebuie sa maresti cantitatea de zahar, sa pui prima data zaharul si cu apa si sa lasi un pic mai mult la topit, dar sa nu se maroneasca, ci doar sa se inchege un pic mai mult, sa iasa ca un sirop mai gros (cam ca la prajitura Orhidee), apoi pui ciocolata de menaj topita, un pic de unt, cacao daca simti nevoia si mai departe ca mai sus... dar trebuie la viteza maxima, pentru ca se intareste mult mai repede asa, nici nu stiu daca mai trebuie sa pui in vas cu apa rece, ci direct pe prajitura si intinsa rapid si pusa la racit. Eventual, taiata prajitura cit e fierbinte, ca sa nu crape glazura cind s-a racit. In rest, va [pup] pe toate! CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

khristin, sanatate lui Cris! Si eu am fost multumita cand am dus copiii la urgente, din fericire n-am avut timpi mari de asteptare. Iar cand a fost Cristinel internat.... ca la sanatoriu a fost, mai ca Roxana plangea ca o trimit acasa [:D] Denisam, ce fain schiaza Emma, n-are nici o problema! Arata asa firesc pe schiuri, zici c-ai nascut-o cu ele in picioare [:D] Ana S, cred ca a citit profesoara cu sufletul la gura povestirea lui Tudor! Pai atatea chestii palpiptante mai gasesti doar in cartile cu pioniers, sigur ca i-a dat A+ si pana la urma bravo lui ca a povestit asa frumos, nu? Cu cadourile nu stiu sa te ajut, mereu sunt in dificultate. Mie imi place mult o crema de maini de la Aveeno, e cam 7 dolari tubul, si din cate stiu linia asta nu se gaseste in Ro, eu sigur asta o sa duc. In Costco am gasit niste cafea organica foarte faina, la pret bun, sunt 5 cutii mici, diferite, puse intr-una mai mare de plastic, eu zic ca ar merge si astea, pachetul nu e voluminos. Mai mergi prin Winners, au acolo tot felul de cosmeticale ambalate frumos, la pret bunicel si sunt si fatzoase. Iar in Dollarama au cani cu Canada, eu le-am dus alor mei si le-au placut.
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intalnirea Sambata, 27 februarie, ora 4,30, la Mandarin pe [url="http://www.mandarinbuffet.com/locations_northyork.html"]Finch/Dufferin[/url] - maru + prietena - mQQm + mama+ pepitel - khristin - Magdone + mama - Donia - CataD - jessie mQQm, multumesc pentru ajutor! jessie, esti pe lista, sper sa ne vedem! Cris si crisflo, m-as bucura sa va cunosc, astept confirmarile si va trec pe lista.
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asaaaa, si inainte sa ma duc la culcare postez ceva pentru maine [;)] Dana P si maru, La multi ani, sa fiti fericite, sa fiti iubite si sa aveti parte de sanatate ca sa va bucurati de toate lucrurille frumoase care va asteapta! [s]
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oh, sunteti nascute in aceeasi zi? Dana P si Maru la multi ani si de la mine! un an nou cu soare, dragoste si sanatate! Mai fetelor, vecina mea din Ro era ca o sora, noua ne facea mama baie la toti 3 cand eram de-o schioapa (mie, ei si lu frate-miu); mancam mereu impreuna; imi aduc aminte cand a mancat (ea banateanca) fasole neagra de la Oltenia pt prima data - o intreaba pe maica-mea 'tanti Iulica, da' asta e fasole cu cacao????' Normal ca apoi am crescut impartind retete si eterna 'n-ai o lingura de...' :) Eh, am avut noroc :) Ana, Printre altele eu le-am luat paharele dintr-alea mici de tot, cu Canada, de la Dolarama, sunt bune la tuica si toata lumea le iubeste :) [nani] Ione
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ha, ha, Ione, m-ai facut sa-mi amintesc ca si eu am mancat fasole la vecina de palier [:)] Iesisera cativa mugurasi din aia micuti in fasole si baiatul vecinei, prietenul meu, imi spunea ca sunt viermi [:D] Heeeei, ce vremuri! Dar lasa ca si vecinul de aici e fain, ne da rosii, ardei, fasole, leustean, prune si... tuica [:D] Home made, e ungur vecinul [;)]
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...