Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Prietene la bine si la greu - 129


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui laura - andreea Pup toate fetele insa inainte sa uit din nou vroiam sa-i zic lui Lyly de crema/solutia (i-am zis si lui Licu acu cateva zile)despre care am citit ca ajuta dermatita atopica sau de alta natura (ca ziceai de puiul tau ca tot nu a scapat). Ivatherm- Herculane thermal water
chiar ieri ma uitam dupa astea prin farmacie, ce zici tu e brandul Ivatherm si are o colectie cu titlul asta -apa termala de la Herculane( vazusem un documentar si din ce am inteles toate produsele Ivatherm sunt facute cu apa de la Herculane dar produse in Franta paremise..), iar acolo au o groaza de produse, pt diverse probleme,nu doar pt dermatita atopica. Preturile variau la sensiblu undeva intre 35-70ron parca, depinde de produs/cantitate. Momentan Amalia nu mai are nici o pata pe nici unde (chiar daca o mai dau ft ft rar-o data pe saptamana sa zic- cu exomega de la Aderma), dar daca din toamna revin(ca am inteles ca asa se manifesta-pe sezoane) caut din gama asta. ps. am halit porumbu[pofta][^], dar daca vrei si vrei trag o fuga pe faleza ca e plin de tarabe cu porumb fiert/copt. [:D] Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si [gravi] 34+ [baietel][:D] [url="http://picasaweb.google.com/laurairina13"] Firefly's shop[/url] [url="http://crochetbyfirefly.blogspot.com/"][:D] BLOGUL MEU [:D][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 219
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Licu, merci de porumb, l-am mancat deja[alcool] Intr-adevar, scria pe sticla ca sunt produse in Frantza. In privintza oricarui tip de dermatita parerea mea este ca nu tb folosit decat creme/solutii numai cu ingrediente naturale pt ca altele nu fac decat sa intretina afectiunea si sa o amelioreze temporar. Spun asta ca "detinatoare" [bang] de ani de zile de dermatita. Cred cu putere ca exista o cauza care o declanseaza si acolo tb umblat. Din pacate este destul de greu la copii mici. Tb vazut ce are in compozitie crema asta, pe langa apa termala. Am incercat sa gasesc lista de ingrediente si este absolut incredibil, nu gasesc pe nici un site. Exomega are o lista lunga de ingrediente si nici unul nu-mi suna cunoscut[:-@] Europe is the best!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutari, am venit si noi din asa-zisa vacanta[:-@] mai bine nu mergeam. Ruxi nu s-a adaptat deloc, a fost stresant pt. noi. [bang] am citit cam pe fuga din urma, sa vad daca n-a nascut Smara [:)] poate revin cu un mesaj mai lung pe seara, cand e copilul la plimbare cu tac-su.
Ramonika [mamica] Ruxandra (30.11.2009) [copil] tati [roker] si Vladutz [pis] [url="http://zebraroz.ro/"]zebra roz[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello, hello, M-am bucurat ca am vazut mesaj de la Miany Ma bucur ca ca Xoricelul s-a intors acasa, oof ce pomelnic de diagnostic.[:-@] Lyly am inteles ca e vorba de apa termala la tub, nu de crema, d-aia care contine cupru zinc, magneziu, etc. Eu sunt foarte incantata de apa de mare pentru nas congestionat hipertona de la Unimer, incep sa cred in apele astea. Hai ma, si Alex a inceput cu smulsul din mana al jucariilor? Am vazut asta la copilasii intrati deja in colectivitate. Moama, ce complicat e, am vazut chiar azi o bunica cum il invata pe unu mic sa dea jucaria, sa accepte sa se joace cu altul. Apoi i-a atins cineva tricicleta si nu stia cum sa plece cu pumnii plini de jucarii ca sa nu le lase nici acolo si sa ajunga si la tricicleta. Avea 2 ani jumate, nu mai mult. Sigur e o etapa si ii paste cam pe toti. dankutza ce faina treaba ai facut cu resuscitarea.[pk] Licurix Ivatherm e firma nevestei lui Hurezeanu, scolita si ras-scolita la Paris in domeniul farmaceutic, cred ca am mai spus. Ma tot gandesc la voi ca Amalia nu consuma deloc lactate. Ai epuzat toate metodele? Ai incercat lapte cu diverse pahare? Matei e foarte incantat ca a inceput sa bea din pahar mic, de tuica, si nu varsa pe jos. Bine, el bea bors crud,d-ala nefiert. A baut si lapte dar putin. Ai incercat si rece? Dar shake de banane cu lapte? Sau cu vanilie si scortisoara? sau ca un iaurt de baut. Branza nu ii place nici daca faci o placinta, o budinca, ceva? Daca zici ca mananca dimineata cu voi, pune-i sotului un pahar cu lapte,poate devine interesata. Matei m-a uimit in vacanta ca a mancat somon cu orez si sparanghel. EL nu mannaca carne neblenduita, nu il deranjeaza gustul ci textura. Am facut si un soi de chiftele la cuptor, d-astea mai mananca uneori, dar daca simte vita spre exemplu, s-a terminat. Aici am eu probleme, cu camuflarea carnii dar sa nu ii dau nici toata mancarea blenduita, nu mai vrea nimic pasat.Ma bucur ca a inceput sa manance fructe afara in parc, probabil a vazut la toti copiii si ca mananca legume crude din salata. Prefera rosia dar si castraveti, ardei sau ceapa. Monica foarte usor a decurs totul la voi. Nu se mai trezeste Mariutza? Nu vrea la somnul de pranz cand o culci tu? Dar in momente de frustrare nu vine la tine pt o portie mica? Lumi Bravo pisicoasei pt trainingul la olita. Ziceai ca afara o lasi cu pampers? Adica ii spui ca are pampers si poate sa faca in scutec? Ca eu ma gandeam ca atunci cand incep cu scutec free, trebuie sa renuntam si afara ca sa fiu consistenta in mesaj. Nu e derutata ca are 2 situatii diferite in fata? Sper si la noi sa fie mai usor decat speram, I-am sugerat de doua ori sa se aseze pe olita si s-a asezat imbracat prima oara, foarte incantat. A doua oara s-a rastit la mine ca'NU'! asadar, acum doar stie cam la ce foloseste, cam atat. AM vazut in cateva dimineti bune ca scutecul lui era uscat, asadar se poate tine cam toata noaptea, parca nu-mi vine a crede. Noi suntem fara tati pentru o perioada pe care mi-o doresc cat mai scurta si imi pare tare greu, mult mai solicitant, desi primesc ajutor ca inainte insa serile le petrec doar eu cu Matei. Aaaa, quiz: Unde depozitati scutecele cu kk ca sa nu va mute nasul din loc?( eu nu am tomberon pe scara) in cosul din baie special conceput pentru asta nu rezist o ora cu kk depozitat. Daca e solid domnu 2, il arunc la WC, nu se intampla insa mereu. Inca un quiz: Cum scap eu de furnici cu chestii netoxice? Cand dau cu mopul cu detergent fara chimicale vin furnicile in secunda2. Renunt la asta si spal cu apa si otet, nic un rezultat. Stiti alta solutie miraculoasa? Quiz 3: V-au dat puii vreun semn ca sunt receptivi la miros? Ma intrebam cand devin constienti de asta. Am avut de 2 ori impresia asta. AM trecut pe langa un restaurant si Matei a zis, mmm papa, desi nu era nimic de mancare la vedere dar mirosea tare bine. A facut caca si eu nu am realizat si el tot zicea 'caca pute'.De cand am hotarat ca trebuie sa ii comunicam ca caca e ceva nedezirabil ii spunem ca pute. Si acum spune in timp sau dupa ce a facut caca. Atunci a zis ca caca pute. Pana la urma, treaba asta cu miros frumos si urat e tot o treaba pe care o invata, ma intreb cand o insusesc. Gata,ma duc sa dau cu mopul.[pup] mama lu'[pk] Capisonel [pk]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Coquelicot[pup], tare ma bucur sa te citesc. Scutecele de kk noi le punem in punga de kk si pe topogan cu ele, cand suntem in Buc. (chiar daca stam in bloc cu 4 etaje, avem ghena de gunoi spre curtea interioara a blocului cu acces la fiecare etaj)iar aici mama se ocupa, eu le scot la usa [:D]si pana sa imbrac copilul ele dispar(defapt le duce unde avem noi amenajati o "groapa de gunoi" si la cateva zile le dam foc). Cu furnicile nu stiu ce sa zic, dar o vecina de aici de la tara a incercat cam tot ce stia ea si pana nu a dat cu spray de gandaci nu a scapat de ele. Iar cu mirosurile la copii, m-ai bagat in ceata total. Nu-mi dau seama daca percepe sau nu, ptr. ca Vlad nu are un vocabular asa bogat ca Mateiu'. O sa-l urmaresc de acum daca are vreo reactie la asa ceva. Imi place ce scrii de Matei. Va pup si sper sa se intoarca tati repede.[grup] mami de [bonjovi] Vlad (29.10.2009) Multumesc Doamne!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va pup intre 2 alergaturi, repede, dar bine, si ii raspund repede la Coq ca pentru furnici se face un spray din 5 ml de ulei cajeput, 5 ml ulei eucalipt, 20 ml alcool etilic. Pulverizezi in colturile casei, nu suporta mirosul asta. Mi-e tare tare dor de voi, va pup P.S. M-am gandit la faza cu mirosurile, nu stiu raspunsul, Chiara inainte sa iesim din casa isi ridica bratele si ma duce in dressing sa o dau cu parfum, apoi ne spune ca e "bella". Faza cu parfumatul probabil ma imita, dar nu cred ca m-a auzit sa spun ca-s mai bella asa. Intr-o zi faceam paine pentru ea si a zis in bucatarie "hmmmmm", nu stiu daca mirosul sau painea care era inca in masina.[pup] [url="http://picasaweb.google.com/mamideChiaraAda"] Minunea mea care s-a lasat asteptata atat de mult! [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Coque inainte de toate [pup] Nu am inteles pana la urma, nevasta lui nenea ala e bine scolita sau crema e buna? Sau nici una nici alta? [:D] Apropos de apa de mare sunt total de acord, in farmaciile de aici vand numai Emser, care mie mi se pare super buna. Se gasesc mini-sticlutzele pt aparatul cu aerosoli, sare pentru inhalatie, picaturi de nas, spray...le am pe toate[bibe] Eu am avut furnici cand locuiam in Montreal si nu au reusit sa le omoare nici cu chimicale[bang] Acu intreb si eu, stie cineva vreo modalitate non-toxica de a scapa de moliile de alimente? Am toate pungile inchise si niste cartoane cu lipici in dulapurile cu pricina insa tot nu reusesc sa scap de ele. Europe is the best!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna sa va fie inima,fete dragi!!![flo] asa cum anticipam ,puiul meu si-a facut alte planuri si eu nu am putut sa-mi continui forumeala...a avut planuri care pe mine m-au depasit undeva pe la 1.30-2.45,dar asta e alta poveste..lungaaaa,lungaaa... Laura ms de intampinare....stiam ca am uitat eu ceva ; tare m-a uimit printesa ta ,e super !! sa va traiasca!![pup] offff...atat pot..s-a trezit David..[pup] miany fericita mami de DAVID ANDREI
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui coquelicot
hello, hello, Monica foarte usor a decurs totul la voi. Nu se mai trezeste Mariutza? Nu vrea la somnul de pranz cand o culci tu? Dar in momente de frustrare nu vine la tine pt o portie mica? mama lu'[pk] Capisonel [pk]
N-as putea sa spun ca a decurs chiar f usor, cred ca a decurs normal. noaptea nu se mai trezeste, dar azi dimineata la 7 s-a trezit si mi-a cerut apa, i-am dat apoi s-a culcat inapoi. Nu-mi mai cere titi absolut deloc, cred ca a uitat deja. nu-mi cere nici la pranz, nici la suparare. Cand ma mai schimb de fata cu ea, imi arata si imi spune ''mama 2 titi'' si doar atat. Legat de miros, eu am observat la Mariuta ca miroase florile si daca sunt mirositoare face aaaa, dupa ce miroase, daca nu miros, nu spune nimic, astfel incat eu cred ca are simtul mirosului destul de dezvoltat. Ramonik unde ati fost pana la urma? Mami fericita de [zana] Mariuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...