Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Prietene la bine si la greu - 129


Recommended Posts

acu ca tot sunt prin zona si nu prea ma trage inima sa fac ceva prin casa va mai zic cateceva despre noi....pentru cine mai are timp si rabdare sa citeasca...

 

-ca detalii "tehnice":masuram 85cm si avem in jur de 11 kg,depinde de cantar...nu prea sta el nemiscat

- de mancat: mancam doar binisor acum ,dupa o perioada in care a fost f.bine; uneori mancam singuri aproape toata masa ,alteori nu- cred ca are legatura si cu faptul ca ii place sau nu ceea ce are in farfurie,cat ii e de foame,cat e de obosit...refuzam unele alimente care altadata ne faceau placere; mananca tot felul de fructe si ii plac tare mult piersicile,nectarinele si pepenele galben ( nu stiu cu cine seamana aici ca eu nu am mancat neam pana acum ...acu am inceput sa gust cate o bucatica si apropo de asta ma bucur ca am reusit sa depasesc ideea preconceputa ca daca mie nu-mi place,s-ar putea sa nu-i placa nici lui);legumele le mancam cand cum ,pastele la orice ora etc..

 

-am renuntat de 2 saptamani la prietena noastra "suzi" si totul a decurs relativ usor,spre surprinderea mea....ma gandeam ca se va lasa cu scandal si ca o va cere tot timpul..ei, bine..nu ...chiar a doua zi a zarit-o si a dat usor din cap ceva de genul"nu-mi trebuie"...a fost tare simpatica faza...i-am zis ca nu-i mai trebuie si mama aruncat-o la cos si nu o mai putem lua,ca a dus-o masina de gunoi alias'nino-nino"

 

-in continuare ne plac cu predilectie masinutele ,pe care le manevreaza cu mare atentie ,le plimba pe sub poduri facute de mama sau de el, cartile sunt la mare pret : recunoaste cam toate cele ;animale,legume,obiecte etc...care nu stie ce sunt : intreaba 'ce e aia?'...asamblam din cand in cand lego, sortam cuburile pe culori ,recunoaste unele forme....la joaca,povesteste ce face: de exemplu:"nuta ulca muntea male (masinuta urca muntele mare)" ,"masina scutula,e dumu iau,sunt gopi(masina scutura,e drum rau etc) etc...

 

-recunoaste aproape toate culorile (cele de baza),numara pana la zece(incepand de la 3 [:D]); recunoaste unele marci de masini pe strada, recunoaste unele litere(avem magneti pe frigider pe care tot ii analizam - e tare comic cum vine la mine cu cate unu' si zice "M"-mama pocoliu ,"B" -baba iosu[:)etc...

 

-afara ii place f.mult sa se plimbe,sa observe si povesteste ce vede ( de ex."soalele cuns dupa noli", "fiunzele cutula vatu-frunzele le scutura vantul,"masina vede ale beculi si usa" etc); urca si coboara scarile ,se da singur pe topogan (azi s-a dat pe cel spirala-prima data-mare incantare,dom'le si stres pe mine )

 

si ar mai fi dar deja m-am lungit prea tare si s-a si trezit "paratul".....va [pup] si scuzati polologhia...[asia]

 

miany

fericita mami de DAVID ANDREI

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 219
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

[flo]
Citat:
citat din mesajul lui laura - andreea
Miany, eu cred ca pur si simplu trece printr-o alta faza....eu zic ca daca l-ar durea dintii ar plange si inainte sa te ridici tu de pe pat....si Giulia are o perioada in care desi e obosita, accepta sa mearga la nani, ii face cu mana lui ta-su (deci intelege care-i treaba), citim pe carti, ne amuzam, hlizim etc se pune brusc pe un plans groaznic si nu o poti linisti cu nimic. Acu, eu suspectez ca efectiv vrea sa zica ce ar vrea sa faca/ce are si din cauza ca nu poate face asa urat. Eu zic ca faza asta este legata si cu comportamentul din timpul zilei - ai putea observa cam ce e diferit. a mea e super incapatzanata, daca nu faci cum vrea ea plange cu sughituri. De exemplu dimineata s-a pus pe un plans din ala cu lacrimi de crocodil ca am indraznit eu sa o incaltz cu alti pantofi cand de fapt ea vroia cizmele din cauciuc - cine m-o fi pus sa i le scot din dulap [bang]? Sau aseara ploua cu galeata cand am ajuns acasa si dupa ce am acceptat sa mergem pana la magazin ca poate mai vrea sa se aeriseasca a plans vreo 15 minute ca ea vroia sa stea in ploaie si sa se joace [:D]Rabdare si iar rabdare [flo]Europe is the best!
align="right" id="quote2">asa imi ziceam si eu ..ca daca e de la dinti ,ar fi si alte semne ..mai ales ca David a avut apetitul diminuat la fiecare eruptie dentara...incapatanarea cred ca e a doua natura a noastra...[:D] nici nu ma mira f.tare ca amandoi suntem caposi ....si David face 'crize' cand ceva nu e asa cum doreste: daca vrea sa ma duc undeva ,ma ia de mana si nu ma lasa pana nu merg cu el ,desi ii spun ca am treaba si mergem dupa ce termin...incepe sa maraie si trage la propriu de mine.. sau daca ne jucam e musai sa ma asez unde imi indica el.nici mai departe nici mai aproape etc....mda,stiu ca rabdarea e solutia ,dar uneori simt ca am ajuns la capatul puterilor..ms de raspuns ..ma simt ceva mai bine [pup]as scrie mai multe ,dar nu ma lasa cineva : e musai sa apas tastele indicate "n"-nina,"b"-baba and so on....[:D]revin mai incolo,ma duc sa-i pregatesc bagajul ..ca am hotarat sa-l duca maica-mea cu ei ,si noi sa mergem maine...mianyfericita mami de DAVID ANDREI
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

Scuzati absenta dar am o totala lipsa de inspiratie si multa oboseala acumulata.

Va servesc cu ce va pofteste inima pentru pe 26 am aniversat cununia noastra(3 ani) iar pe 27 a fost ziua sotului.

Piciul doarme asa ca sper sa pot scrie un mesaj care sa nu mai dispara.

Miany si Geo a avut o faza cum spui tu cu plansete in toiul noptii si seara.La noi au fost mai multe cauze (la inceput manca foarte bine,apoi tot mai prost) afte descoperite tarziu,masele care incepusera sa dea,noaptea nu stia cum sa ceara sa faca pipi si tot asa.A durat fix 2 saptamani si a revenit la normal.

Dankutza esti de rasu' plansu'.

Coque la curte rezolv problema cu furnicile punand sare pe unde le vad.

Legat de pampersi:nu mai folosim.

Legat de olita:cand am inceput trainningul nu am mai pus nici afara,dar aveam cu mine 2 schimburi(chilot+pantalon).Nu a facut niciodata pe el afara.

Lumi,Ramonika felicitari pentru inceputul cu olita.

Laura pipi prin casa a facut si Geo vreo 3 zile.Prima zi toata apoi tot mai putin.Intr-o saptamana nu mai facea deloc.

Eu am scos toate covoarele din casa ca sa nu aiba ce uda iar cand doarme pun sub el o aleza (acum nu mai face noaptea in pat dar pentru orice eventualitate).

Ramox ma bucur ca sunteti mai bine.

Smara [majoreta]?

Lili vazut papusa mica cum se joaca si povesteste.E o dulce.

Laura_a am notat si eu numele cremei .Noi folosim momentan spuma de baie si sampon de la sebamed,iar cremitza zero.

Vad ca e mai bine.Problema e ca produsele se gasesc cam greu.

Crema nu am gasit-o.id="blue">

 

[mamica] de [copil] George-Stefan (15.11.09)

 

[majoreta]sarcina usoara Licurici,Ionela,Dana.n,Raluci,Laviniablaga si strumphy! [majoreta]

[majoreta]haide Smara cu fetita,dar la termen![majoreta]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui floricik
Salutare.[pup]Miany, poze din vacanta nu ai ? [pis] Ma bucur ca blondinul a fost de gasca.[pup]Floricik mami de [copil] Maria Emaid="red">-12.12.2009
align="right" id="quote2">ba da ,am o gramadaaa de poze..dar, sunt descarcate pe laptopul sotului..pt.ca aparatul nostru foto a facut cunostinta cu 'nisipul fin de Italia' si am avut unul de imprumut (noroc cu prietenii [pk])...in consecinta, a trebuit sa le descarcam pe laptopul avut la indemana....sper ca intr-o zi cu soare (sau ploaie?) sa reusesc sa incarc cateva...sa aveti o saptamana frumoasa alaturi de Zburlita-motociclista!!!![pup]mianyfericita mami de DAVID ANDREI
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

a plecat puiul meu[q]: de-abia astepta sa plece cu 'buni-nuni cu joul (peugeout)' ..si eu ma simt ca unul care paraseste corabia,cand da de greu...sper sa nu fi procedat gresit..

 

va las ca prea am monopolizat forumul azi cu plangocelile mele...[pup]

 

miany

fericita mami de DAVID ANDREI

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mneatza

 

[cafea]???

 

Noi suntem bine, crestem. Nu am mai avut contractii deloc[pk].

Incercam si noi sa ne organizam olecuta. Mama e in concediu toata luna[pk], asa ca am ajutoare cu Mihnea, care deja a pus monopol pe Bu!

 

V-am citit dar mai greu cu formulatul unui mesaj... sper sa ma remontez.

 

Sa aveti un w-e frumos

( cand va citesc am care ceva de spus fiecareia, dar cu nu mai deschid fereastra alaturata, pana la final uit tot[alcool])

 


Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] 27+ cu [baietel]id="blue">id="size1">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am avut o aseara o intalnire de gradul X cu sotul. [:I] Am stat cu fundul pe perne cateva ore. Azi noapte am ovulat. AM simit o presiune in burta. Parca ma apasa cineva pe ovare. Mi-a crescut si un pic temperatura. Imi era cald. Dar nu foarte cald ca sa transpir. Deci, ovulatia s-a produs cam la o ora doua dupa "intalnire". Deci, sexy-ovulele mele au fost violate. SPer ca nu toate.[alcool] Acum calataoresc si incep sa numar. Ziua 1 s-a dus....

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dankutza daca e sa fie cu ochi, faci baiat. [:D] bafta!

 

miany nu stiu de la ce ar putea fi problemele astea, insa iti doresc sa se incheie cat mai repede. [pup]

 

tina frumoase poze, se pare ca lui Geo i-a placut in vacanta. am vazut ca si el se incalta cu papucii nostri, cum face si fiica=mea. [:)]

 

 

 


Ramonika [mamica] Ruxandra (30.11.2009)id="size1"> [copil] tati [roker] si Vladutz [pis]

zebra roz

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...