Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Prietene la bine si la greu - 129


Recommended Posts

Laura [pup], te inteleg perfect cu numele, nici mie nu mi-a placut nici unul de baiat, din toate insa a trebuit sa aleg ceva, macar eu nu am avut presiuni din afara. Uite ca acum ii inteleg mai bine pe cei care nu divulga numele pana dupa nasterea copilului. ca zicea de prescurtarea Edi, nic mie nu imi place prescurtarea Domi, de aceea nu i-am zis niciodata asa, iar la toata lumea ii zic ca il cheama Dominic si nu Domi, daca indrazneste cineva sa il prescurteze asa.

Am azuti remarci de genul " de ce i-ati pus nume asa de greu?? nici nu poate copilul sa si-l pronunte!!(de parca e musai sa zica copilul de la 1 an fix cum il cheama., cati ani are, etc...)", numa ca fiu0meu le-a dat cu tifla in cap la toti, ca stie de la 1 an si 8 luni sa zica ca il cheama Do -I- Ic, iar acum de o saptamana zice tot mai clar DOMINIC.

Orice nume i-ai pune, pana la urma tot vei gasi altele care parca ar suna si mai frumos, sau el iti va zice cand va creste ca ar fi vrut sa il cheme"xxxx" asa ca nu te mai stresa si cu asta, sanatosi sa fiti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 219
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna seara!

Multumim de grija, suntem inapoi la Bucovina, duminica plecam spre Buc si pana la anul numai vreun we la mare daca se mai intampla, in rest cam gata cu hoinarelile. Ma gandeam ce fain ca am nascut toamna, cum ar fi fost sa trebuiasca sa ne intoarcem la munca in mai sau iunie ztunci cand toata lumea abia incepe sa plece in vacante....

 

Imi pare rauca nu am mai scris, dar de pe telefon este crunt de compus ceva, iar de poze nici vorba, ca netl de aici face upload la o poza in 40 de ore cred.... Asa ca sper sa revin in forta de la Buc, dupa ce oi reusi sa ma adun macar putin.

 

Dymo, tare rau imi pare sa aud ce greu iti oeste si cum nu poti spera la nici un ajutor... Sper sa ajute mersul la dr, mai ales la ce-ti pare tie in neregula. Legat de da si nu, vroiam sa-ti spun ca Iulian nu zice nu, doar da din cap, iar la da nu face nimic, asa ca ma prind singura ca e vb de un raspuns afirmativ. Dar nu mi se pare nika aiurea, pt ca probabil tabloul general e f diferit de al lui Danut.... Oricum stiu sigur ca la anul pe vremea asta vom fi nauce de cap si ne vom ruga cu cerul si pamantul sa mai taca macar putin... Kiss!

 

Dankutza, tinem pumnii sa iasa bine!

 

Licu, imi pare rau ca te streseaza asa nimicuri, dar nea,urile sunt ca si cainii, simt ca iti pasa mult de ele, asa ca musca si ele cat pot. Daca ar sti ca nu-ti pasa, ar cauta alte motive debarfa, la alti oameni. Din toate, mie Stefan imi place cel mai tare, nu ca ar conta. Si Radu are calitatea ca are diminutiv frumos (ca si Vlad).

 

Smara promit sa vin la galerie.

 

Dana, asteptam si noi alaturi de tine, sigur va fi bine!

 

Raluci, acu te-a apucat si pe tine parcu' [zz]. Sper sa te mai tina pana vin. Si Dozz mi-a lasat un mic mesaj pe blog, sper sa ne vedem toate curand! (Dozz) daca citesti sa stii ca pe blog nu pot comenta din browserul de pe telefon, scz).

 

Lumi, felicitari pt potty evolution! Cum merge cu casa? Spor!

 

Pup chiar pw toata lumea, nu mai pot scrie ca ma apuca nervii, am scris aceste randuri lesinate in 30 de min!!!!!!

 

Ps Miany, putere si rabdare, sigur e doar o faza. Kiss!

 


 

Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009) id="size3">id="Script MT Bold">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fete cucuiete, voi mai gasiti bucatele de mancare in scutec la copii? Oare e normal ca stomacelul sa nu digere anumite chestii pana la varsta asta? Oare cum il pot ajuta sa digere si el mai bine? Cred ca s-a invatat stomcaul lenes, cu mancarea pasata, acum papa bucatele paine, cascaval, sunca, masline, branza(Ff rar), ardei, dar ciorba sau mancarea neaparat pasata.

Eu cred ca in loc sa il ajut sa se matureze stomacelul lui, mai rau ii facem cu mancarea asta pasata, dar ce sa fac daca altfel nici nu vrea sa puna pe limba? Tot astept si eu sa renunte si el singur ca pisiocoasa pe care o [pup], dar parca imi pierd rabdarea.

Ceva sfaturi??

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura eu mai nou caut bona. M-am gandit mult la variant cresa dar ce fac cu el cand e bolnav(prin jurul meu aud numai o saptamana la cresa si doua, trei acasa bolnav). Ma mai ajuta tatal meu dar el e mai delasator, mai putin atent la medicamente, regim si alte detalii. Problema e ca la cat e el de hiperchinetic(si nu o zic numai eu ci si absolute toti cei din jurul meu ca zilnic ma aleg cu expresii gen ”nu am vazut in niciodata copil asa agitat” sau “sa imi dai 15 mil pe luna si nu as sta cu el” sau bunicasa care il iubeste mult si mi-a trantit-o intr-o zi “decat sa stai cu el mai bine sapi santuri” nu stiu sincer daca gasesc bona iar la cresa e posibil sa ma trezesc dupa vreo 2 saptamani cu un refuz. Sau cine stie poate colectivitatea ii va schimba comportamentul. Oricum ca bona ii trebuie cineva mai ferm pt ca daca ii gaseste punctual slab o exploateaza urgent. Chiar am o mare dilemma.

Smara nastere cat mai usoara si asteptam vesti.[pup]

Monis ma bucur ca ai revenit. Sa iti fie de bine concediul.[pup]

Mai vb ca il adoarme tati si urla.

 

 

mami fericit de Danut 28.10.2009

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui laurairina13

Ionela, si mie imi placea nitel Tudor, vorbind cu o prietena din Ieshi imi zicea ca e plin de Tudori pe acolo[:D][:D]


align="right" id="quote2">
In zona mea, Nu[:D] Sau poate nu am fost eu atenta... inca nu ne-am hotarat la nume. Imi place Tudor... dar nu am fixatie pe el... inca mai cau... poate mai am si timp[:D]( nu ca m-as grabi sa nasc ci ca in ritmul in care caut face piciu 18 ani si eu mai caut)


Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] 27+ cu [baietel]id="blue">id="size1">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monis, ce avatar tare ti-ai tras!! [:-)))][:-)))][:-)))]Iti seamana tare bine [:-)))]

Dymomo, pai chiar ca ai treaba cu cautatul bonei potrivite[alcool], nu ca nu ai avea destule pe cap...

Ionela, stai ca si noi la 35 si tot nu dam de capat cu numele, desi tind sa cred ca nu ne mai sucim, ca ma enervez prea tare pe tema asta deja.

RamoniXX, nu stiu ce sa zic cu bucatelele, eu prin scutec nu gasesc bucati nedigerate. Sau poate nu am studiat eu prea bine[:D] Eu am trecut la ciorbe/supe/tocane pasate la furculita de la 1 an, am avut noroc sa nu mi le scuipe prea tare. Noi suntem codasi in altele..la vorbit de ex., ce sa spuna cum o cheama...Cred ca nici nu stie ce inseamna cand o intreaba careva cum o cheama, darmite sa mai si pronunte numele.

 

Amalia in continuare are doar cateva cuvinte in repertoriu: mama, pa, la apa zice tot pa, nani, ssst, nu( folosit chiar si cand e da[bang]),ce-i aici, pepe( pepene) si papu care nu stiu la ce se refera. De rest bebeluseasca necontenita. Ii repetam incontinuu si eu si al meu cuvinte, ii aratam in carti, ii spun culorile..nimic. De numarat, hahaha, nici nu se pune problema. Cu cuburile abia abia imbina cateva, se enerveaza daca nu reuseste si le lasa balta, cu cercurile, le scoate si le imprastie prin casa, nici vorba de suprapus pe bat. Cu cartile, le rasfoieste cat ai zice unu doi, si a plecat, eventual rupe din ele. Sta maxim 2-3 minute sa ii arat cate ceva pe vreo carte.

Eu cred ca o sa fiu un parinte in extrema opusa, mereu nemultumit de evolutia copilului..

De rest, e sociabila, rade si danseaza pe strada cand aude muzica, se opreste si vorbeste cu toate babele si mosnegii de pe faleza, pleaca de manuta cu ei, nici nu ii pasa ca ne lasa balta.

Cu laptele stam la fel, am cumparat o sticluta cu pai si am incercat sa ii dau cu recipientul nou lapte. Un mare fass, a reusit sa prinda ideea ca tre sa suga din pai, dar cum a luat cateva inghitituri de lapte si si-a dat seama ce e, gata, a refuzat sticla. Cum ii arat sticluta cum o ia la goana prin casa si striga 'nuuuu'nuuu' Maine probez milkshake cu banane, sa vad ce mare fass o sa fie si cu ala..[:-@]

 

Cam astea de la mangalica, fug si eu la dormaret, sa ma inghesuie nitzel matza. Ionela, bucura-te ca doarme cu maica-ta Mihnea, macar, vorba ta, nu te mai trezesti cu picioare in burta, cap, pe te miri unde.

 

 

 

[:D] Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009id="size1">) si [gravi] 35+ [baietel]id="Comic Sans MS">id="navy">[:D]

 

Firefly's shopid="Comic Sans MS">id="size1">id="navy">

 

[:D] BLOGUL MEU [:D]id="Comic Sans MS">id="size1">id="navy">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui dymomo77
E frustrant cand vad ca sunt copii de varsta lui care stiu culorile si numara iar noi inca nu ne putem intelege. Nici macar "nu" nu spune iar "da" e ca un cantecel si nu ca o afirmatie.

align="right" id="quote2">

Nici Pinky nu le stie. [bang] Daca o intreb cum face nu stiu ce animal nu stie sa-mi raspunda. De abia azi m-a surprins in mod placut sa faca "am am" cand a vazut catelul in poza si sa faca precum calutul cand a vazut calul. In rest, rade de mine, in special cand fac ca oaia.
Dar intelege alte lucruri. Stie membrii familie dar nu le spune in nici un fel. Doar ii zice Meme lui maica-mea. In rest, pauza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara

Noi suntem acasa.Mi-am revenit si eu un pic cu somnul.Zilele astea ma simteam tare obosita.Geo suge non stop dar azi am reusit sa il culc cu tati fara tzitzi.[pk]Sper sa reusim in continuare.

Raluci uite aici colaj cu toti 3

Smara [majoreta][majoreta][majoreta].Sa ai o operatie usoara si o bebitza cuminte.

Licu eu nu vroiam George.Asa il cheama pe tatal sotului si nu vroiam nume la fel,dar daca sotul a vrut a ramas.Si cei drept,Geo are ochii lui bunica-su si e mare dragoste pe ei.Stefan mi-a placut mereu si e si numele nasului asa ca a mers.La inceput imi placea si Gabriel dar sotul nu vroia sa ii spunem Gabi si am zis pas.

Ramox sa stii ca si la Geo mai gasesc alimente nedigerate cand ii dau ceva nou,iar el papa bucatele de la 10 luni.

Reteta de pateu(ca tot intreba cineva:Dankutza parca):250gr ficat de pui ,500 gr piept de pui/pulpa de pui,1 ardei,1 ceapa,morcov,merge si o rosie mica,nucsoara,ghimbir,sare.

Pui la fiert ficatul.Il fierbi de 2 ori.

Carnea de pui o fierbi cu legumele ca pe o supa.

Cand a fiert amesteci ficatul cu carnea si legumele,daca iti place cu legume,pui condimentele si mixezi totul cu piciorul pasator.Adaugi supa de la carne pana obtii consistenta dorita.

Poti face din mai multa sau mai putina cantitate.Important e sa ai 1/3 ficat si 2/3 carne sau de 2 ori cantitea de carne raportata la ficat.Altfel iese innecacios.

Merge bine cu paine prajita.

Cred ca fac si eu maine.

Dymo imi pare rau prin ce treci.

Vroiam sa mai zic ceva dar neuronul meu a obosit.

P.s:Geo a inceput sa doarma singur in sufragerie,intr-un fotoliu pat.

E incantat dimineata cand isi vede jucariile cum se trezeste.I-am luat masinutza 3 in 1 de la vtech si e fascinat.

Somn usor

id="blue">

 

[mamica] de [copil] George-Stefan (15.11.09)

 

[majoreta]sarcina usoara Licurici,Ionela,Dana.n,Raluci,Laviniablaga si strumphy! [majoreta]

[majoreta]haide Smara cu fetita,dar la termen![majoreta]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui strumfy_12
Metoda recenta ar fi: ii dau un plus si ii zic sa il ia in brate sa faca nani impreuna...si ma intind si eu in pat langa ea...se intoarce de pe o parte pe alta de vreo 2 ori...si apoi adoarme. Am observat ca dak vede ca eu dorm...chiar dak ea nu doarme sta linistita la orizontala si oricum o ia somnul. Sper sa functioneze cat mai mult ca asa bine imi prinde somnul la pranz.
align="right" id="quote2">

Asa dormim si noi. Pana la urma cedeaza ea cand vede ca eu "dorm". Se intoarce cu spatele si il gatuie bien pe Tiger si. gata, copiloiu' doarme.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...