Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Rugaciune colectiva pt. a dobandi prunci buni (75)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Alinaid="blue"> draga mea, te-am sunat ieri, cred ca n-ai avut semnal pe mobil. Vroiam sa te intreb de maicuta ta... de fapt eram ingrijorata te-am visat joi noaptea ca-mi spuneai: "Mama nu mai este". Si uite ca deschid acum topicul sa aflu vestea cea grea.

Dumnezeu sa o ierte, iar voua sa va aline lacrimile!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deeva [pup], mi-a fost dor de tine. Sper ca esti bine!

 

Pogonici, am scris pe messenger, cred, ca nu am gasit activat pm-ul, nu stiu daca ai primit. Daca nu, te rog activeaza-ti pm sau spune-mi tu cum pot sa te contactez. Multumesc! [pup]

 

Doamne ajuta tuturor![flo]

 

Sa nu osandesti chiar de-ai vedea cu ochii tai, caci nu arareori acestia te inseala.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Doamne Ajuta!

 

deevaid="red"> depinde pe ce nr ai sunat.

 

deeva, Livsyid="red"> va multumesc mult pt condoleante! [pup]

DUMNEZEU SA O ODIHNEASCA IN PACE, si sa-i ierte toate pacatele! [ruga]

 

Zilele aste vor fi incarcate, azi cu nunta, pregatiri pt inmormantare (atat cat voi putea), maine cu inmormantarea..

Sper sa ma intareasca Dumnezeu si sa fac fata!

 

VA trimit si Sinaxarul de azi!

Cat si cel audio!

 

ALINA [mamica] de [hippi] IOANAid="red"> (11 Ianuarie 2008) + [zana] JUSTINA id="red">(14 Aprilie 2010)

Blogul fetelor! id="maroon">

MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!![ruga]

id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne ajuta! [flo]

 

Cam tarziu, trimit Sinaxarul pentru astazi. Sa fie de folos!

Sfantul Proroc Zahariaid="size3">

 

Sfantul Zaharia, tatal Sfantului Ioan Botezatorul, a fost preot la Templul din Ierusalim in timpul imparatului Cezar August. In acea vreme, in Tara Sfanta domnea Irod cel Mare, ucigasul de prunci.

 

Din Scriptura aflam ca in vreme ce slujea la Templul din Ierusalim, in sfantul altar i s-a aratat ingerul Gavriil care i-a vestit ca Elisabeta, sotia lui, ii va naste fiu, ca raspuns la rugaciunile lor. Zaharia s-a indoit de cuvintele ingerului, pentru ca atat el, cat si sotia sa erau inaintati in varsta. Pentru indoiala sa, va ramane mut pana cand ii va scrie numele fiului pe o tablita, dupa nasterea acestuia.

 

In Evanghelia de la Luca 1, 67-69, Sfantul Zaharia proroceste despre viata si activitatea lui Ioan: „Iar tu, pruncule, prooroc al Celui Preainalt te vei chema, ca vei merge inaintea fetei Domnului, ca sa gatesti caile Lui, sa dai poporului Sau cunostinta mantuirii intru iertarea pacatelor lor, prin milostivirea milei Dumnezeului nostru, cu care ne-a cercetat pe noi Rasaritul cel de Sus, ca sa lumineze pe cei care sed in intuneric si in umbra mortii si sa indrepte picioarele noastre pe calea pacii.“ Datorita acesti prororciri, Zaharia este numarat in randul prorocilor.

 

Potrivit traditiei, cand Irod a poruncit ca toti pruncii din Betleem sa fie ucisi, in speranta de a-L ucide si pe Hristos, Elisabeta s-a ascuns cu Ioan intr-o pestera. Irod stia de nasterea minunata a lui Ioan si pentru ca ajunsese sa creada ca acesta ar putea fi Mesia, le porunceste soldatilor sa-l caute si sa-l omoare.

 

Stiind de nasterea minunata a lui Ioan si crezand ca insusi Ioan ar putea fi Mesia, a poruncit soldatilor sa il caute si sa il omoare. Pentru ca soldatii nu l-au gasit pe Ioan, Irod a poruncit ca preotul Zaharia sa fie injunghiat in locul fiului sau.

 

Exista traditia ca Zaharia a fost ucis inaintea altarului. Potrivit unei inscriptii din secolul al IV lea, descoperita in 2003, moastele Sfantului Zaharia se gasesc in Ierusalim, la Yad-Avshalom, alaturi ce cele ale lui Simeon cel Batran.

 

Mentionam ca la patruzeci de zile dupa uciderea lui Zaharia, a murit si Elisabeta. Copilul loan a ramas in pustie, hranit de inger si pazit de Dumnezeu, pana in ziua in care s-a aratat la Iordan.

 

Tot astazi, facem pomenirea:

- Sfintilor Mucenici Urban, Teodor, Medimn si a celor impreuna cu dansii, optzeci de preoti si diaconi;

- Sfantului Sfintitului Mucenic Avda, episcop de Hormizd (Persia);

- Aratarii Sfantului Apostolul Petru imparatului Iustinian.

 

Maine, facem pomenirea minunii Sfantului Arhanghel Mihail in Colose (Frigia).

 

Sursa: CrestinOrtodox.ro

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne ajuta![flo]

 

Imi cer iertare ca ieri am absentat cu Sinaxarul. Voi ce mai faceti?

 

Trimit Sinaxarul pentru astazi, 7 septembrie, luat ca de obicei de pe crestinortodox. Sa ne fie cu mult folos![flo]

 

Va rog de asemenea sa spuneti daca puteti o mica rugaciune pentru mine astazi, caci am un hop de trecut si am sa va povestesc dupa aceea despre ce e vorba. Mi-e inima incalcita in mii de fire... Va multumesc mult! [flo]

 

Sa nu osandesti chiar de-ai vedea cu ochii tai, caci nu arareori acestia te inseala.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iata si Sinaxarul

 

Sfintii Cuviosi Simeon si Amfilohie de la Pangaratiid="size3">

Sfintii Cuviosi Simeon si Amfilohie de la Pangarati au fost canonizati de catre Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane in sedinta de lucru din data de 5-7 martie 2008.

 

Sfantul Cuvios Simeon s-a nascut la inceputul secolului al XV lea, intr-un sat din apropierea orasului Piatra Neamt. Alege sa se retraga impreuna cu doi ucenici in anul 1432 in pustie, la poalele muntelui “Paru”, la 5 km de Manastirea Bistrita. Primeste de la Sfantul Voievod Stefan cel Mare bani si ajutor sa ridice o biserica in cinstea Sfantului Mucenic Dimitrie, Izvoratorul de Mir. Biserica va fi sfintita de Mitropolitul Teoctist I. La aceasta slujba a avut loc si hirotonirea intru preot a lui Siomen, devenind primul intemeietor si egumen al Manastirii Pangarati.

 

Din cauza invaziei otomane, Cuviosul Simeon este nevoit sa plece in Transilvania. Se stabileste la Manastirea Casiva, unde va avea loc si trecerea sa la cele vesnice (anul 1476).

 

Sfantul Cuvios Amfilohie de la Pangarati s-a nascut in anul 1487. De tanar a intrat in obstea de la Pangarati. Va ajunge sa conduca obstea manastirii vreme de 56 de ani. In urma unei descoperiri dumnezeiesti, domnitorul Alexandru Lapusneanu zideste la Pangarati o noua biserica, in locul celei vechi de lemn, care fusese arsa de turci.. Ea va fi sfintita in anul 1560 de Mitropolitul Grigorie al Moldovei. Cunoscand vremea trecerii la cele vesnice, se retrage in anul 1566 la Manastirea Moldovita, unde se va mai osteni timp de patru ani.

 

Sfantul Sozont s-a nascut in Licaonia (Asia Mica), in timpul domniei lui Diocletian (284-305). A fost pastor de oi si s-a invrednicit sa-si vada sfarsitul ca mucenic pentru Hristos, intr-o vedenie.

 

In vremea sa, se afla la Pompeiopolis (in Cilicia) un idol din aur si argint, la care se inchinau paganii. Sozont a intrat in cetatea in care se afla acest idol, a rupt mana idolului, a facut-o bucati si a impartit-o saracilor.

 

Ca sa impiedice arestarea pe nedrept a nevinovatilor, Sozomen s-a predat magistratului, marturisindu-i ca este crestin si ca el a taiat mana idolului.

 

Dupa supunerea la multe chinuri, a fost aruncat in foc, iar aici si-a dat sufletul in mainile lui Dumnezeu.

 

Tot astazi, serbam:

- Inaintepraznuirea Nasterii Maicii Domnului si face pomenirea:

- Sfintilor Cuviosi Simeon si Amfilohie de la Pangarati;

- Sfintilor Apostoli Evod si Onisifor;

- Sfantului Evpsihie;

- Sfantul Cuvios Luca, al treilea egumen al Manastirii Paraul Adanc;

- Cuviosilor Simeon si Amfilohie de la Pangarati

 

Maine, serbam Nasterea Maicii Domnului.

 

Sursa: CrestinOrtodox.ro

 

 

Sa nu osandesti chiar de-ai vedea cu ochii tai, caci nu arareori acestia te inseala.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...