Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

femei maritate cu barbati musulmani


Recommended Posts

Michelle, eu sint o pacatoasa! [:)] M-am casatorit cu un barbat care nu era musulman, am mincat porc si am baut bauturi alcoolice. Astea printre multe alte pacate... Asa ca nu te uita la ce am facut eu. Dar Islamul este o poarta deschisa unde pot veni din nou pacatosii iar Allah este milostiv si bun... [olala] (ya Rahman, ya Rahim, ya Karim sint unele dintre numele Lui) "Come again, please, come again, Whoever you are. Religious, infidel, heretic or pagan. Even if you promised a hundred times And a hundred times you broke your promise, This door is not the door Of hopelessness and frustration. This door is open for everybody. Come, come as you are." (Rumi) Tilia, poti citi Coranul de un milion de ori... Daca nu ai simtit nimic, ai citit si nu ai inteles. [flo] live and let live [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 417
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui hannen
Ramadan Karim ,Happy[pup] Multumesc !InshaAllah acest Ramadan va fi unul mai bun,din care asa cum zici si tu ,sa nu ne alegem doar cu foamea si setea. Te iubesc la Allah Taala![pup] ************************************ Whatever happens don`t let go of my hand!
[pup] cu drag! Sa iti fie primit postul si rugaciunile in aceasta luna sfinta care incepe, sa iti aduca pace si bucurie in suflet! [flo] live and let live [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Tilia
Dimpotriva, mi se pare o dovada de sanatate mentala sa dispretuiesti raul. Din punctul meu de vedere, statutul femeii in islam (era sa scriu al ia o pauzarii) e de sclava. Ce parere poti avea despre cineva care benevol isi pleaca fruntea ca sa primeasca jugul? Cu tot ce inseamna el, respectiv acceptarea violului si a violentei conjugale, ideea ca un barbat merita mai multe neveste, dar o femeie nu, inferioritatea femeii (un barbat face cat doua femei, corect?), a pedofiliei si crimei ca model de urmat, intoleranta religioasa etc.
e bine ca ne-am lamurit totusi. o zi linistita. ********************* [url="http://paul-mihaita.blogspot.com"]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[/url][bonjovi] [URL="http://negusdavidchristian.blogspot.com/"]Speranta si incredere pentru David[/URL] [bonjovi] ~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*
Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Happy in To, cu siguranta daca te nasteai intr-o familie intr-o tara araba, nu mai puteai sa te mariti cu un crestin ortodox! in special daca statea intr-un oras mai mic si nu in capitala unde e mai "modern" sau daca te nasteai in arabia saudita sau yemen de ex. garantat nu te maritai cu un crestin....familiile musulmane in special cele care provin din turci romini ca sa zic asa in rominia sint mai "deschisi" si mai toleranti comparativ cu cei din tarile arabe; nu toti totusi; Sa va povestesc o faza ce s-a intimplat in familia de care am pomenit mai inainte, ea maritata cu musulman, ea a trebuit sa se converteasca pt ca altfel nu era aceptata in familia lui deci vrind nevrind, traieste intr-o tara araba intr-un oras mai mic; fata ei 20 de ani, studenta la facultate, intilneste un baiat coleg, tot musulman ca ea, il place si incep sa iasa impreuna netinind seama de traditie si coran care interzice "iesitul" inainte de logodna aprobata de tatal ei; iesit impreuna ma refer la intilnit in pauze si mers pe la fast food sa manince impreuna la atit s-a rezumat intilnirile lor, nici vorba mers la film sau mai stiu eu unde.... un verisor de-a ei a vazut-o a pirit-o la tata-so unchiu-so si cine stie mai cine de tot satul a stiut ca ea statea la masa la fast-food si minca cu un baiat, sa nu zic ce scandal monstruos i-a facut tata ei, si i-a interzis sa mai iasa in pauze?! altfel nu o mai lasa la scoala....la 20 de ani la facultate? este strigator la cer....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Happy_in_TO
Michelle, eu sint o pacatoasa! [:)] M-am casatorit cu un barbat care nu era musulman, am mincat porc si am baut bauturi alcoolice. Astea printre multe alte pacate... Asa ca nu te uita la ce am facut eu. Dar Islamul este o poarta deschisa unde pot veni din nou pacatosii iar Allah este milostiv si bun... [olala] (ya Rahman, ya Rahim, ya Karim sint unele dintre numele Lui) "Come again, please, come again, Whoever you are. Religious, infidel, heretic or pagan. Even if you promised a hundred times And a hundred times you broke your promise, This door is not the door Of hopelessness and frustration. This door is open for everybody. Come, come as you are." (Rumi) Tilia, poti citi Coranul de un milion de ori... Daca nu ai simtit nimic, ai citit si nu ai inteles. [flo] live and let live [:)]
cu totii suntem pacatosi! in credinta mea , doar Isus este fara de pacat si doar jertfa Lui ne poate spala de pacate. si acum tu ce credinta ai? michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crestinii in tarile musulmane sint priviti cu dispret de aceea persoana in cauza care am mentionat mai sus a fost obligata sa se converteasca altfel ar fi avut viata amara din cauza rudelor; de abia pot avea o biserica amarita acolo si atit; musulmanii din tarile crestine sint respectati, li se respecta traditiile, sint ca la ei acasa prin europa ce sa mai comentez....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

msl... [:D] In orasul meu mic erau doua cofetarii si cind bagau prajituri proaspete era harmalaie mare. Aveam un prieten George cu care am "vorbit" de la 14 ani pina la 19 cind am plecat dn tara. Si stateam la masa cu el mincind cite o prajitura si bind in suc. Si m-am trezit batuta de bunica mea cu sacosa in care erau doua piini :))) Cind m-am casatorit a fost alegerea mea, eram indragostita pina peste cap si nu se putea intelege nimeni cu mine. Pe Alin l-au acceptat in familie si l-au iubit mult cu totii. Bunica mea a plins dupa el mult de tot cind a murit... Nu i-a cerut nimeni sa se converteasca asa cum nici mie nu m-a cerut asta familia lui. Michelle, sint musulmanca. live and let live [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Indiferent de religie, omul trebuie respectat!!! Nu exista o religie mai buna decat alta! Tilida, degeaba ai citit Coranul cand il citesti cuvant de cuvant fara sa cunosti interpretarea lui. La fel ca si Biblia noastra, interpretarile sunt cu miile. Mama de Ana [url="http://lb3m.lilypie.com/aDG8m6.png"] (29 Ian 2009)[/url] si Filip [url="http://lb1f.lilypie.com/iEPbm5.png"]( 11 iulie 2011)[/url] [url="http://clotheschallenge.blogspot.com/"]Fashion[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Happy_in_TO
msl... [:D] In orasul meu mic erau doua cofetarii si cind bagau prajituri proaspete era harmalaie mare. Aveam un prieten George cu care am "vorbit" de la 14 ani pina la 19 cind am plecat dn tara. Si stateam la masa cu el mincind cite o prajitura si bind in suc. Si m-am trezit batuta de bunica mea cu sacosa in care erau doua piini :))) Cind m-am casatorit a fost alegerea mea, eram indragostita pina peste cap si nu se putea intelege nimeni cu mine. Pe Alin l-au acceptat in familie si l-au iubit mult cu totii. Bunica mea a plins dupa el mult de tot cind a murit... Nu i-a cerut nimeni sa se converteasca asa cum nici mie nu m-a cerut asta familia lui. Michelle, sint musulmanca. live and let live [:)]
ok. deci esti musulmanca dar nu esti practicanta...cum s-ar spune (pt ca incalci cele scrise in Qoran)? Bine ca ai putut sa-ti urmezi inima si nu a trebuit sa treci prin ce trec alte fete din cauza religiei. michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...