Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

femei maritate cu barbati musulmani


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Happy_in_TO
Michelle, n-ai inteles... [flo] live and let live [:)]
probabil, dar te rog sa-mi explici daca vrei. [flo] stiu persoane care zic ca sunt crestini dar nepracticanti (adica doar cred si nu practica cele spuse in Biblie). sincer, am crezut ca asa esti si tu in religia ta. michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 417
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Hm, in sfarsit intrase discutia pe un fagas normal, acum iar deviaza...

 

Mie mi s-a parut tare interesant ce a spus Buflea, si sunt de acord cu ea, o femeie poate fi discreta, "low-profile", poate purta hainele traditionale si chiar burka, sau acel val pe fata, dar sa faca toate astea pentru ca asa isi doreste ea, nu pentru ca o obliga sotul sau normele sociale. Altfel discutia despre libertatea si drepturile femeii e "vanare de vant".

 

Si da, e adevarat, abuzuri impotriva femeii sunt peste tot, enorm de multe, din pacate, inclusiv in minunata societate occidentala, dar diferenta este ca ele nu sunt institutionalizate, nu sunt acceptate, cel putin teoretic. In lumea in care traim noi, exista legi care prevad drepturi si libertati, exista legi care pedepsesc abuzurile etc. In alte "lumi", exista legi care privilegiaza abuzatorii si care prevad mai multe drepturi pentru unii si mai putine pentru altii (si stiu si din experienta, tata lucreaza de ani de zile in Orientul Mijlociu si am avut ocazia sa descopar multe lucruri care m-au revoltat si care ma revolta in continuare).

 

In ceea ce priveste religiile, e clar ca in general femeii ii e rezervat rolul inferior, si cred ca e cumva explicabil - religia tine, mai mult sau mai putin, pasul cu societatea. Daca societatea noastra e dominata de barbati de mii de ani, e normal ca asta sa se reflecte si in religie, si la nivel ideologic si la nivel institutional, ca sa zic asa. Numai ca, iata, la un moment dat societatea evolueaza, insa religia nu, si aici apar intrebarile. Mama mea e crestina, ortodoxa, si... habotnica. Aud de la ea tot felul de lucruri care ma sperie si ma indeparteaza de religie si de biserica ortodoxa, ca institutie - tot felul de reguli absurde, discriminari, aplicare diferentiata a normelor etc. (n-ai voie sa te tunzi, n-ai voie in biserica dupa ce ai nascut, n-ai voie in biserica in timpul menstruatiei etc. etc.). Sunt si lucruri absurde la modul general, si lucruri absurde adresate in mod special femeilor.

 

Insa, si societatea romaneasca e in ansamblu profund misogina, asa ca religia cum sa nu fie? Ma gandesc la femeile din mediul rural, foarte multe dintre ele nu au o viata atat de diferita fata de cele din statele islamice. Diferenta e ca, teoretic, exista legi care le-ar putea apara. Dar de la teorie la practica distanta e lunga, iar barbatul abuzator e mult mai aproape.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Laura25
Citat:
citat din mesajul lui escu
Ce poate fi asta? Normal sau extremism? Inteleg ca nenea asta vorbeste serios. Adeptii lui il iau in serios sau in gluma?[tube]http://www.youtube.com/watch?v=Wp3Eam5FX58&NR=1[/tube]
align="right" id="quote2">Ce poate fi asta? Normal sau extremism? Inteleg ca nenea asta vorbeste serios. Adeptii lui il iau in serios sau in gluma?http://www.crestinortodox.ro/diverse/copilul-educatie-pedeapsa-corporala-69520.htmlPresupun ca nu o sa ai rabdare sa citesti, asa ca iti fac un rezumat. Articolul este scris de Arhiepiscopul Hrisostom de Etna si iti dau cateva citate:"Comportamentele inacceptabile si distructive sunt controlate prin asocierea lor cu ceva neplacut, incluzand una-doua palme sau forta fizica controlata. ... Nu vorbim aici, desigur, despre acea forta fizica care produce contuzii, taieturi sau vatamare permanenta. Vorbim despre aplicarea unei palme la fund sau peste obraji. Bataile, in sensul literal al cuvantului, nu isi gasesc locul in educarea copiilor si pot, intr-adevar, provoca sentimente de manie, amaraciune si emotii care impiedica procesul asocierii dintre ceva neplacut si comportamentul nedorit. ""Prin aplicarea unor masuri de disciplina, incluzand cateva palme, copiii pot deprinde inca de la 3 ani sa stea linistiti doua-trei ore, cat tine slujba. Ei pot fi scosi afara pentru cateva minute, iar apoi isi vor relua locul in biserica. inca de mici, fetele ar trebui sa stea in stanga, cu femeile, iar baietii in dreapta, cu barbatii. ...Tinerii care viziteaza manastirea noastra sunt foarte bine instruiti in comportamentul pe care trebuie sa il aiba in biserica, astfel ca toti isi amintesc, cu dragoste si pretuire, de faptul ca, atunci cand nu au fost cuminti si au facut galagie, au fost scosi afara din biserica de un adult care le-a tras cateva palme."Sunt 2 diferente: unul e musulman, celalalt e ortodox. unul da sfaturi despre cum sa bati nevasta, celalalt despre cum sa bati copiii. Ideea e aceeasi : da-i palme, dar sa nu ramana urme si sa nu o/il bagi in spital.
Am marfa la bazar umanitar DC id="red">Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi 'Cos what I feel is the only truth for meid="size1">id="blue">
align="right" id="quote2">Idioti sunt amandoi, asta mi-e clar. Si cred ca amandoi se incadreaza la categoria extremism, dar nu pot pune semn de egalitate. Copilul scapa intr-un final de un parinte abuziv, dar o sotie musulmana cu un barbat care respecta coranul.... nu prea vad ce sanse are.Pe urma, crestinii sunt in majoritate nepracticanti. Nu stiu cum sunt musulmanii in majoritatea lor. Voi ce credeti? Parcticanti sau nepracticanti?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eh,ce am zis eu la inceputul acestui topic?Am carat cu mine "intimplari" de demult,sau am prevazut exact cum o sa decurga discutia?

Cred ca am omis din viteza sa specific ca vor aparea "cunoscatorii" in ale Islamului,cititori infocati ai Quranului ale caror cuvinte cintaresc de o mie de ori mai greu decit orice as zice eu sau alta m.u.i.e.r.e vrednica de dispretul "cunoscatorilor".

 

Ce legatura are titlul subiectului cu ceea ce se discuta,daca nu va suparati ca va intreb?De ce sfirsesc aceste subiecte prin a va da cu parerea despre Islam?Si de ce (de ex. escu) crezi ca ceea ce zice doamna macinata de dispret la adresa noastra,este adevarat?

 

Copilul scapa intr-un final de un parinte abuziv, dar o sotie musulmana cu un barbat care respecta coranul.... nu prea vad ce sanse are.

Asta inseamna ca tu ai ramas cu impresia ca Quranul recomanda maltratarea femeii si ca,doamna are dreptate.Ca un musulman care respecta Quranul isi bate nevasta dupa un orar bine stabilit,pus la vedere pe usa frigiderului.

 

of,of...

Si iar ma intreb,ce va da dreptul sa discutati despre Islam si despre Quran in felul in care o faceti.Este acesta un subiect despre Islam?Este un Subiect despre Quran?De ce este de ajuns o singura persoana cu mult dispret ca sa dirijeze discutia in directia pe care ea o doreste?

 

Sincer,voi chiar credeti ca o femeie sau un barbat de alta nationalitate ,de alta relgie sau atee ar alege Islamul daca asta ar insemna el?Voi credeti ca eu as fi capabila sa lacrimez cind ascult Quranul sau cind il citesc daca il el nu ar fi decit rau sau un singur rau?Indemn la violenta conjugala,la crima,la pedofilie,la viol ,la..la...?

Logic!Puteti gindi logic?Eu stiu ca da,sunt convinsa ca da .Si atunci de ce va lasati dirijate de o "formatoare" de opinii in directia dorita de sufletul ei macinat de dispret?

Daca cu acelasi sentiment a citit din Quran,ce credeti ca ar fi putut sa inteleaga?

 

escu,sotul meu este un musulman care respecta Quranul si uite ca nu m-a atins nici macar cu un deget vreodata.Crezi cumva ca are un Quran personalizat?Sotul meu suporta multe toane,multa cicalealea (si e convins ca doua ca mine nu-s in toata lumea[8D]) insa nici macar nu imi da apa la moara cind am chef de [blabla] si imi zice mereu "eu ma tem de Allah de aia nu am sa ma cert cu tine!".

De ce sa nu fie el reprezentant pt. musulmani?De ce reprezinta el exceptia de la regula (daca credeti o iota din ce zic eu)???Pt. ca zice nush cine pe net ca asa scrie in Quran?

In aceste conditii cum sa ai chef de discutii si cum sa nu scoti tepii de arici cind stii prea bine ce fel decurg astfel de discutii?

 

P.S. am un sentiment de deja vu.Poate ca gresesc dar daca as putea as verifica I.P-ul acestui user(cu mult dispret disponibil).Mi-e tare cunoscuta abordarea.

 

************************************

Whatever happens don`t let go of my hand!

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fiind relevant si in acord cu titlul subiectului cum?

 

De fapt despre ce discutam?Adica stiu,dar totusi vreau iar sa intreb,de ce discutam despre Islam si nu despre ce a propus initiatoarea subiectului?

 

P.S.eu nu ocolesc niciun raspuns,daca cumva la asta te gindesti.

 

************************************

Whatever happens don`t let go of my hand!

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca religia e o scuza, un paravan pe care si-l gasesc acesti barbati abuzatori ca sa-si justifici actiunile. De fapt, de-a lungul istoriei, religiile au fost folosite exact in acest scop, pentru a justifica diverse, si cate razboaie nu s-au purtat astfel! Si in zilele noastre razboiul continua, si fiecare foloseste religia cum vrea, astfel incat sa-i serveasca scopurile (fundamentalistii islamici, liderii de extrema dreapta etc.). Sa ne amintim ca si la noi Garda de Fier avea o retorica mistic-religioasa foarte puternica, si nu aveau nicio problema sa-i asasineze pe cei care care le stateau in cale, intr-un fel sau altul. Si cati intelectuali nu au aderat la retorica asta!

 

Religia pana la urma este creatia oamenilor, si fiecare interpreteaza cum vrea lucrurile. Mai grav e ca exista tari unde aceste interpretari extreme sunt litera de lege (la propriu), unde misoginismul este institutionalizat si unde nici nu poti visa la vreo egalitate. Iar daca traiesti si te dezvolti intr-o astfel de cultura, e foarte probabil ca toate acestea sa reprezinte normalitatea pentru tine, mai ales daca esti barbat.

 

In fond, nu stiu unde se indreapta discutia asta. Mie mi-ar placea sa discutam despre statutul femeii in societatea islamica, si despre statutul ei in general, ma preocupa foarte mult problema, si ma intristeaza sa recunosc evidenta, si anume ca traim inca (din pacate!) intr-o societate patriarhala, in care femeile sunt "cetateni de rangul doi", si asta chiar si in tarile asa-zis civilizate. Discutia despre drepturile femeilor si despre egalitate e foarte noua, si multe lucruri care au fost castigate sunt castigate doar teoretic. De altfel, un bun test pentru a sonda reactiile celor din jur e sa spui cu voce tare, ca femeie, ca esti feminista, garantez ca veti avea material de studiu apoi (si poate va veti intrista atat la reactii masculine, cat mai ales la unele feminine).

 

Oricum, tare as vrea sa nu degenereze discutia in cearta si scandal, sa demonstram ca ne putem contrazice elegant :).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui hannen
Fiind relevant si in acord cu titlul subiectului cum?De fapt despre ce discutam?Adica stiu,dar totusi vreau iar sa intreb,de ce discutam despre Islam si nu despre ce a propus initiatoarea subiectului?P.S.eu nu ocolesc niciun raspuns,daca cumva la asta te gindesti.************************************Whatever happens don`t let go of my hand!
align="right" id="quote2">Intrebarea mea era Hannen ce parere ai tu de tipul din video? Adevar graieste sau bate campii?Sunt curioasa sa aflu cum il vezi tu, ca femeie musulmana care iubeste coranul pana la lacrimi. Il percepi ca normal, extremist, gresit, interpretare propie?Eu nu am inteles ca un musulman care respecta Quranul isi bate nevasta dupa un orar bine stabilit,pus la vedere pe usa frigiderului. Am inteles ca un musulman care respecta coranul este liber sa decida daca isi bata nevasta, in scopul de a o "corecta" atata timp cat respecta normele de bataie. Pentru mine asta este un abuz aprobat de coran si vroiam sa stiu daca tu il vezi diferit. Eu cred ca suntem in subiect. Este vorba despre cum isi trateaza un barbat musulman sotia. In particular si in general.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie (crestin ortodox fiind) nu mi se pare ca "nenea" din video ar cita din Coran eu am inteles ca da niste sfaturi, fiecare intelege ce vrea, chiar si un musulman poate deduce ca il incurajeaza sa-si bata nevasta, desi eu nu inteleg asta. In negutatorul din venetia, cand judecatorul constata ca negutatorul evreu este indreptatit sa-si ia plata conform intelegerii ii spune acestuia, da, ia cutitul si taie in carnea acuzatului, dar in intelegere e vorba de "atata" cantitate de carne, nici o gram mai mult sau mai putin si nici despre vreo picatura de sange, daca tai mai mult sau mai putin decat ti se cuvine sau daca versi o singura picatura de sange te vom condamna pentru incalcarea intelegerii..deci alege: tai fara sa versi sange si fara sa iei mai mult decat ti se cuvine sau renunti...ma rog nu e un citat e repovestirea scenei. La fel inteleg si vorbele persoanei din video: da, e dreptul tau de sot sa-ti tratezi sotia cum crezi, dar fa-o fara sa o ranesti nici pe ea si dar nici pe copii tai, daca o ranesti vei incalca legile lui Allah si pentru asta vei fi judecat cand vei ajunge inaintea sa. Asa ca loveste-o daca poti, fara sa o ranesti, fara sa-i provoci suferinta!.. Se poate sa agresezi o fiinta fara sa o ranesti, sau sa-i provoci suferinta?..Va intreb pe voi cei care judecati...ca eu ma simt ranita si de un cuvant spus mai apasat darmita de o palma.

 

 

Din ce am auzit de la persoane religioase care tin de islam (si aici nu ma refer la simpli credinciosi) stiu ca in Coran se sustine protejarea femeii si ca barbatul nu este incurajat sa o maltrateze sau sa o tratateze ca pe un obiect, asa cum spune si "nenea" din video "femeia nu este marfa sa"

 

 

In alta ordine de idei, am intervenit in aceasta disputa din cauza expresiei: "ca femeie musulmana care iubeste Coranul pana la lacrimi".Ca femeie traitoare intr-o societate moderna (si care isi iubeste religia pana la lacrimi) imi e greu sa accept astfel de remarci rautacioase la adresa credintei altei persoane; nici o religie nu promoveaza lipsa de respect intre oameni si fata de credintele lor.

 

 

Nu am citit Coranul, nu stiu cu exactitate ce scrie acolo, am citit mici fragmente pe ici pe colo sau am auzit citate din Coran; Biblia am citit-o, ca pe o lectura, fara sa incerc sa memorez pasaje ca sa pot cita din biblie cum fac unii crestini, dar atat stiu si eu ca noi ca simpli muritori nu avem dreptul sa ne judecam semenii pentru credintele lor si mai stiu ca atat Mohamed cat si Isus Hristos au propovaduit dragostea intre oameni si nu i-au incurajat sa isi dea in cap unii altora (nici macar pe forumuri).

 

Trebuie sa concluzionez ca Hannen a avut dreptate de la bun inceput, acest topic ori nu are cum sa-si atinga scopul dat de titlu ori a fost deschis pentru a pune la zid credinciosii islamici, dar daca ii judecam pe ei si ii condamnam pentru credinta lor, dupa ce vom termina cu ei, cine va urma la aceasta "dreapta judecata"?!!!.... Aviz judecatorilor: va poate veni randul la oricand, istoria a demonstrat-o cu varf si indesat!

 

 

Indiferent de religia pe care o imbratisati, ca o faceti pana la lacrimi sau nu, nu v-ar prinde rau sa incercati o abordare mai putin agresiva la adresa credintelor altora.

 

 

Atat am avut de spus in aceasta problema si nu va voi mai deranja cu opiniile mele.

 

 

ps. Si sunt de acord cu limitarea intrarea intrarii femeii in biserica crestina cand e la ciclu si in necesitatea curatirii spirituale dupa nastere prin molifta!

 

Nina, [gravired]20+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ninapreda

ps. Si sunt de acord cu limitarea intrarea intrarii femeii in biserica crestina cand e la ciclu si in necesitatea curatirii spirituale dupa nastere prin molifta!

Nina, [gravired]20+
align="right" id="quote2">

citisem ca regula de a nu intra femeia 'murdara' a aparut in anii cand femeile nu purtau chiloti si exista riscul sa pateze pe jos.

Apropos de 'evolutia' societatii romanesti, acum mi se pare mult mai de bun simt sa nu intre femeile rujate. Am vazut sticla icoanelor cu urme de ruj....



Victoria (des.1), fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim! id="Comic Sans MS">id="size1">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...