Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

femei maritate cu barbati musulmani


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui ninapreda

ps. Si sunt de acord cu limitarea intrarea intrarii femeii in biserica crestina cand e la ciclu si in necesitatea curatirii spirituale dupa nastere prin molifta!

Nina, [gravired]20+
align="right" id="quote2">

Exista o categorie ( nici nu stiu cum sa-i spun de fapt, ii spun categorie ca sa nu-i spun multime sau felie sau grup) formata din persoane pentru care toata discutia asta nu are nicio noima in sensul strict ca nu aduce nicio schimbare in viata sau mentalitatea lor.
Eu fac parte din aceasta categorie. Eu inteleg viata femeilor care sint casatorite cu barbati musulmani ca pe o viata obisnuita, asumata si buna pina la punctul la care inteleg acele femei sa o aiba, conform cartii sau normelor stiute, scrise si nescrise-traditii, obiceiuri (va rog, scuzati-ma pentru expresii simpliste, incerc sa nu pun aici cuvinte cu conotatii dar incerc sa fiu si libera in exprimare).
Poate va intereseaza (sau nu) dar sa stiti, voi toti participantii, toata lumea, ca exista si persoane care nu au vreo parere despre femei casatorite cu musulmani sau cu orice alte (cum le spune la cei din alte religii) entitati.
Nu e vorba de tolaeranta sau altceva si nici de nepasare ( adica sint dintr-un univers paralel si nu ma intereseaza decit universul meu) ci de intelegere a unui fenomen absolut normal care tine de bunul simt al oamenilor care au in codul genetic sa isi combine genele intre ele, ca-i vorba de europence casatorite cu muslulmani, ca-i vorba de scandinavi casatoriti cu asiatici si tot asa...
Eu reduc totul la combinatia ( divina?) intre femeie si barbat.
Adevarat, sint momente grele pentru omenire dar, in fond, totul se reduce la asta : femei cu barbati care fac copii si isi transmit din instinct genele.
Si doar asta va trece peste tot.
Nimic altceva.


To live a creative life, we must lose our fear of being wrong - Joseph Clinton Pearce
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 417
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ninapreda,[asia][flo]

(nu pot sa comentez nimic,m-ai amutit!Si felul cum ai inteles "lovitul"-femeii(care btw. se specifica doar o singura data in Coran si care este recomandat in Sunna de a se face cu#12288;un betisor folosit ca periuta de dinti[:)],atit,atit poate fi lovita femeia.Doar putin mandria ei sa fie ranita,nicidecum calcata in picioare cum cred unii) la fel este recomandata si poligamia.Ia-ti de sotie una,doua,trei pina la patru din cele pe care le placi NUMAI daca poti sa le tii cu dreptate,sa nu fii nedrept cu vreo una dintre ele caci vei plati (greu) ,trateaza-le egal!iar daca nu poti (si EU stiu ca nu poti),atunci ia doar UNA singura.Care ce inseamna?

Nina,cred ca ai explicat cel mai bine acest aspect!Si eu am nevoie de ajutor ca sa vad /sa inteleg ce inseamna anumite verseste.

Ca sa nu mai zic ca multi teologi cred ca verbul "lovit" a fost ales/interpretat aiurea si sunt convinsi ca nu la asta se refera pt. ca el vine in contextul "discuta,explica,paraseste-o o vreme in patul conjugal abia apoi ..."treci la masuri mai drastice(ii ranesti orgoliul) si asta cind sunt motive intemeiate,cind sotia greseste si nu te poti intelege nicicum cu ea...

Sincer,nici nu trebuia sa mai intervin,ai scris absolut superb!id="size1">

 

 

daniela_b,[flo]

 

 

 

************************************

Whatever happens don`t let go of my hand!

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002
Eu nu am absolut nimic impotriva religiei nimanui, DAR ce mi-a displacut profund ieri e ca am fost la o piscina publica, unde eu a trebuit sa fac dus cu sapun, mie si fetitei mele de 3 ani inainte de a intra in piscina. In schimb, musulmancele se balaceau in aceeasi piscina cu hainele de strada pe ele, rochii si chiar una dintre ele avea o geaca de fas(h) pe ea!!! [bang] Si normal, ca nu indrazneste nimeni sa le spuna nimic, ca nah! e discriminare rasiala [bang] Si in mod normal nu ai voie nici macar cu papucii de strada (chiar si slapi) in zona piscinei! Pai e drept??? Adica, mie mi se pare exagerat. Normal ca vor si ele in piscina, nu zic sa nu vina, dar sa vina, totusi, imbracate corespunzator ptr. piscina.
align="right" id="quote2">[:D] Nu ma pot abtine sa intreb - dar la voi nu e vara ? Ca aici sunt 40 grade Celsius ...geaca de fash ?Eu de ex as interzice hainele de orice fel in piscina - asta este, nu le lasa cultura sa faca baie in costum de baie, sa-si faca piscina acasa ... pana la urma, in triburile africane sunt sigura ca se face baie cu tzitza in vant si frunza uda - si cred ca daca vine un grup de femei africane la piscina moderna nu le lasa sa faca baie la nudul gol.P.S. Ma mai gandesc acum ca poate o exista "burka de baie" - asa cum avem noi "costum de baie", deci ceva cu care nu mergi pe strada ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

@ Hannen & Nina

Cred ca nu m-am facut eu bine inteleasa. Pe mine nu modul in care o faci mi se pare abuz, ci faptul ca "sa ranesti mandria" partenerului conjugal este aprobat in coran. Si mai mult - ca un drept exclusiv al barbatului.

 

Cat despre faptul ca Hannen iubeste in felul asta coranul, chiar ea a spus-o in mesajul precedent

 

Sincer,voi chiar credeti ca o femeie sau un barbat de alta nationalitate ,de alta relgie sau atee ar alege Islamul daca asta ar insemna el?Voi credeti ca eu as fi capabila sa lacrimez cind ascult Quranul sau cind il citesc daca il el nu ar fi decit rau sau un singur rau?Indemn la violenta conjugala,la crima,la pedofilie,la viol ,la..la...?id="blue">

 

Nu era o afirmatie rautaciaosa, era sublinierea faptului ca este un om care iubeste coranul atat de mult. De asta era interesant ce gandeste ea despre tipul din imagine. Este o interpretare? Este un citat? Il considera corect? Mentionez ca eu nu am citit coranul, de-asta nu stiu cat de mult se abate domnul din video de la perceptele religioase.

 

Nu am nimic impotriva nici unei religii, traiesc intr-o tara multiculturala. Am colegi de toate religiile, rasele. Religia mi se pare o optiune personala. Dar o optiune, asa cum a fost si pentru Hannen. Nu ceva impus. De-asta am si intrebat la inceputul topicului care este deschiderea musulmanilor catre o alta religie? Care este impactul casatoriilor mixte asupra musulmanilor practicanti? Cum este acceptata trecerea de la religia musulmana la alta religie? Daca este vreo diferenta intre felul in care este perceputa in functie de sex?

 

Nu am nimic cu tine Hannen. Apreciez mult postarile tale si imi pare rau ca in subiectele despre religie devii arici. Nu o lua personal.

 

Ca sa fiu sincera, pe mine religia musulmana ma sperie. Mi se pare abuziva, fara deschidere spre optiuni in special pentru femei (dar si pentru barbati). Poate ca nu-i asa. poate ca nu o cunosc eu. Cand intreb, colegele mele musulmane nu au alta explicatie decat "asa scrie la coran, domnul fie laudat". Si daca scrie la coran e litera de lege. Vreau sa inteleg logica dincolo de litera sfanta. Vreau sa inteleg cum poate o carte in care se regasesc atat de mult abuzuri fata de libertatea de decizie a unui om, sa te atraga atat de mult. Cred ca ai lacrimi in ochi cand o citesti. Stiu ca esti sincera. De-asta apreciez orice raspuns imi dai. Incerc sa inteleg.

 

Imi cer scuze daca am jignit pe cineva [asia]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:


P.S. Ma mai gandesc acum ca poate o exista "burka de baie" - asa cum avem noi "costum de baie", deci ceva cu care nu mergi pe strada ...
align="right" id="quote2">

Nu mai pot, am citit "burka de oaie" si ma gandeam ca o vrei pentru sezonul rece [:D]... sunt off topic stiu, iertare!

Clau, mami fericita de printese: Alessia Maria [zana]13 iulie 2007 si Elisa Andreea [bibe] 03 septembrie 2009

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ba da, sunt costume de baie ptr ele, am vazut niste pustoaice la un water park imbracate cu ele, ce mila imi era de ele dragutele.

 

Eu am o nedumerire.Ii vad aici, cupluri ea acoperita toata iar el in blugi bine merci. De ce nu poarta si EI burka? sau macar acele saluri sau cum se numesc?

 

Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

 

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui corinadana
...Eu am o nedumerire.Ii vad aici, cupluri ea acoperita toata iar el in blugi bine merci. De ce nu poarta si EI burka? sau macar acele saluri sau cum se numesc?Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family
align="right" id="quote2">Buna intrebare. Sunt curioasa care ar fi explicatia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002
Eu nu am absolut nimic impotriva religiei nimanui, DAR ce mi-a displacut profund ieri e ca am fost la o piscina publica, unde eu a trebuit sa fac dus cu sapun, mie si fetitei mele de 3 ani inainte de a intra in piscina. In schimb, musulmancele se balaceau in aceeasi piscina cu hainele de strada pe ele, rochii si chiar una dintre ele avea o geaca de fas(h) pe ea!!! [bang] Si normal, ca nu indrazneste nimeni sa le spuna nimic, ca nah! e discriminare rasiala [bang] Si in mod normal nu ai voie nici macar cu papucii de strada (chiar si slapi) in zona piscinei! Pai e drept??? Adica, mie mi se pare exagerat. Normal ca vor si ele in piscina, nu zic sa nu vina, dar sa vina, totusi, imbracate corespunzator ptr. piscina.
align="right" id="quote2">[:D] Nu ma pot abtine sa intreb - dar la voi nu e vara ? Ca aici sunt 40 grade Celsius ...geaca de fash ?Eu de ex as interzice hainele de orice fel in piscina - asta este, nu le lasa cultura sa faca baie in costum de baie, sa-si faca piscina acasa ... pana la urma, in triburile africane sunt sigura ca se face baie cu tzitza in vant si frunza uda - si cred ca daca vine un grup de femei africane la piscina moderna nu le lasa sa faca baie la nudul gol.P.S. Ma mai gandesc acum ca poate o exista "burka de baie" - asa cum avem noi "costum de baie", deci ceva cu care nu mergi pe strada ...
align="right" id="quote2">Da, buflea, geaca de fash, de-aia de vara, mai mult de ploaie, de vant, de ce-o fi, stii tu, se-aia subtire, foitza. Si la noi tot asa cald e, dar in apa nu se mai simte [:D] Era indoor waterpark. (Nu ca face vreo diferenta)._____________________________________________Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A propos de regulile ortodoxe conform carora femeile nu au voie in biserica in anumite momente, si eu m-am gandit la fel, ca acum mult timp aveau o logica, o explicatie practica (si cred ca asta se aplica multor norme religioase), numai ca nu inteleg de ce trebuie sa se aplice si in prezent. Lumea a evoluat, totul s-a schimbat, asa ca nu inteleg de ce biserica (sau bisericile, ca nu e vorba numai de cea ortodoxa) tine cu dintii de tot felul de norme golite de continut, care imi par absurde in ziua de astazi. In fine, si aici discutia e lunga si deviem de la subiect...

 

Cat despre scaldatul in burka sau cu geaca de fas (!!), mi se pare [alcool]. Cred ca mi-ar disparea orice urma de chef sa ma mai balacesc, daca ar trebui s-o fac imbracata ca de-o expeditie prin tinuturile inuite, la 40 de grade. Si intr-adevar am remarcat de multe ori situatia in care tatal si baietii sunt imbracati absolut normal, "occidental" (inclusiv in bermude, slipi), iar mama si fetele in burka. Sau, o alta situatie ciudata, sa mananci pe sub burka. Zau ca ma intristeaza numai cand ma gandesc, atata chin, pentru ce? Nici nu inteleg ce te poate motiva sa vrei sa iesi, si sa nu mananci acasa, unde o poti face normal. Mi se pare trist ca, in situatia asta, nu poti sa faci intr-un fel lipsit de batai de cap nici macar un lucru atat de banal.

 

P.S.: am vazut un fel de costume de baie "derivate" din burka, ca nu stiu cum sa le spun, intr-un film, si li se spunea "burkini", dar cred ca era o gluma :). Cuvantul, ca acel costum probabil exista si in realitate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Happy in To ma bucur pt tine ca ai reusit sa te mariti cu alesul inimii; iti garantez ca daca te nasteai in arabia saudita nu te mai maritati cu alesul inimii ci cu cine iti alegea familia, si nici nu te-ar fi batut cu o punga cu 2 piini in ea ci cu biciul si ar fi participat si fratii si unchii...

si sint 2 situatii diferite tu acvai intre 14-19 ani iar fata de care vorbesc avea 20 de ani daca nu mai mult si studenta...eu cred ca e totusi o diferenta...

Hannen, sau nu stiu cine a scris ca in coran scrie sa bati nevasta numai cu batul de curatat dintii si mai mult sa o bati "psihic" ca asta am inteles eu din a rani mindria sau orgoliul, nu? este absolut un abuz!

Si vreuiam sa va intreb pe cele care sint musulmance, cum a-ti accepta ideea de a mai avea "surori de casatorie" sau sister wives, ca nu stiu cum sa le spun altfel? Hannen daca sotul tau s-ar hotari sa isi mai ia inca 3 neveste tu cum ai primi aceasta decizie? cum te-ai simti sa stii ca in noaptea asta face sex cu sotia nr.x? si sint curioasa cum isi imparte timpul, are un carnetel unde tine evidenta? x nr de nopti la nevasta nr 1 si asa mai departe? ca doar trebuie sa fie corect fata de toate nu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...