Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

femei maritate cu barbati musulmani


Recommended Posts

Stiti ceva,doriti raspunsuri?Informati-va!sunt destule site-uri islamice (si vi le recomand pe cele in limba romana,nu din cauza ca ati avea probleme cu limba engleza ci pt. ca multe din ele nu sunt citusi de putin site-uri islamice,doar pretind)

 

Si va rog bucurati-va linistite de bikinii vostri de plaja si de libertatile sa va maritati si sa divortati cum si cind doriti,cu cine doriti.Spuneti Slava Domnului ca v-ati nascut in Ro. si nu in Arabia Saudita si mai slabiti-ne de atita mila.

Subiectul acesta (ca si multe altele dinaintea lui) nu este un subiect de mila .Nu avem nevoie de mila voastra!Asa oropsite cum suntem /sau cum credeti voi ca suntem,suntem cu un rost si intr-o zi nu vom avea nevoie de mila voastra,toate vom avea nevoie de MILA Domnului.

Apoi cu burka de paie,de oaie,cu geaca, cu palton ce va deranjeaza pe voi?

Corect,la piscina NU ar trebui sa mearga.Eu nu merg si Slava Domnului inca n-am murit!!Sunt lucruri mai grave pt. care chiar as putea suferi,nu ca nu merg la piscina.La ce sa ma duc,sa arat ca naiba si sa-si bata joc de mine doamnele in bikini?Zau ca nu are rost.

 

msl1 ,ia uite cum din persoana nestiutoare si dornica de a afla cit mai multe,te-ai transformat intr-o buna cunoscatoare a obiceiurilor si practicilor din Arabia Saudita.

 

Stiu ca orice cuvintel voi scoate din taste NU va va multumi nicicum.Pt. ce sa iti raspund sau sa-ti explic eu tie de ce asa si nu invers(cum ai vrea tu)?Ca sa-ti dau ocazia sa critici ,ca TU crezi ca e asa si pe dincolo,ca asa nu e bine,ca asa cum zic eu e bine.

Cum iti permiti sa ma intrebi ce cred eu /ce as simti eu daca sotul meu ar face sex azi cu una,maine cu alta?De unde vrei sa stiu ce simt eu acum despre o asa situatie cind eu inca nu m-am confruntat cu ea?Nu ti se pare ca sub masca politetii cam sari gardul?

 

Ma priveste ce o sa simt ,daca va fi cazul!Si garantez ca nu o sa vin la tine la un colt de paine sau la un pat sa dorm,asa ca nu te framanta degeaba cu lucruri care nu te privesc.

Este ceea ce eu am ales !Eu raspund pt. alegerile mele,asa cum tu raspunzi pt. ale tale si nu pot sa pricep de ce dintre noi doua doar eu am ajuns la Judecata de Apoi desi inca n-am murit.

 

Nu conteaza ce crezi tu(ce credeti voi) despre mine sau despre religia mea,sau daca aprobi sau daca nu aprobi,daca ti se pare nedrept sau abuz.Conteaza ce cred eu ,pt ca eu ca sa ajung sa cred in felul in care cred mi-am stors oleaca materia cenusie ca sa inteleg.Sa nu crezi ca mie mi-a cazut din cer deodata taina tuturor celor care le-am citit sau ca am imbratisat totul asa fara sa pun nicio intrebare,fara sa caut vreun raspuns.

 

Chiar nu vede nimeni ca subiectul asta a ajuns la fel ca toate celelalte?Doritoarele de informatii se dovedesc a fi ori prea bune cunoscatoare,ori avide dupa orice de criticat?

Hey,dar nu suntem de vinzare!Islamul nu este o marfa sa decideti voi daca are sau nu valoare,daca e bun sau nu.

Mai luati o pauza si ocupati-va cu treburi lumesti si placute voua.Mergeti la piscina si va racoriti.Noi suntem oropsiti luna asta,postim Alhamdulillah!

 

************************************

Whatever happens don`t let go of my hand!

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 417
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Tilia
Le dispretuiesc profund pe femeile marotate cu musulmani, in special pe cele convertite.
align="right" id="quote2">Draga Tilia, oare chiar realizezi ceea ce tocmai ai spus sau a fost o scapare de testatura? Pentru ca asa cum inteleg eu din mesajul tau, ma dispretuiesti pe mine. Dar habar nu ai cine sunt eu si cum, poate, iti sunt superioara in orice subiect ai putea deschide...Mesajul meu nu e nici macar o chemare la toleranta, pentru ca nu avem nevoie de toleranta nimanui. Suntem cine suntem, cine am ales sa fim si nu avem de dat explicatii nimanui. Inteleg si ca oamenii pot avea prejudecati, opinii, idei diferite; in mod sigur si eu le am dar, in spiritul modernitatii si al culturii anului 2011 - pot recunoaste si respecta omul indiferent de ce uniforma poarta sau ce decizii a luat in legatura cu propria viata.Te invit sa fii mai atenta pe viitor; nu ca mi-ar pasa foarte tare, de fapt, dar o sa ai de suferit cu mentalitatea asta...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hannen, dar de ce te superi asa? Pana la urma, cum spunea si Yasmin, ai facut niste alegeri, sunt ale tale si nu trebuie sa dai explicatii. In plus topicul asta nu e o discutie despre niste cazuri particulare de pe forum (decat daca cei aflati in cazurile astea vor sa discute despre ei), cel putin eu asa am crezut.

 

Cat despre burka, eu chiar o vad o problema la modul practic sa inoti cu ea si sa mananci cu ea, si mi se pare ciudat ca barbatii au dreptul sa fie comozi, iar femeile nu. Normal ca pana la urma e problema femeilor respective, dar daca ele tot merg la piscina, la restaurant, ma gandesc ca vor sa iasa, sa aiba o viata sociala, si ma intreb daca nu ar prefera totusi sa fie mai putin... ingradite, macar in momentele respective. Nu-i vorba ca ar "leza sensibilitatea" celor care le vad asa, ci e vorba de ele, daca nu ar prefera sa se scalde, de ex., in ceva mai lejer (si daca ma gandesc acum, mi se pare ca nici nu e safe sa inoti asa incotosmanat).

 

Stim ca tu nu esti oropsita, si ca sunt multe alte fete impacate cu alegerile lor si cu viata lor. Pe de alta parte, cred ca nu putem nega ca exista si femei musulmane oropsite, care nu au niciun fel de drepturi si trec din proprietatea unui barbat intr-a altuia, ca o mobila. Din pacate, e o realitate ca exista state islamice in care femeia e intr-adevar oropsita (ca sa folosesc cuvantul asta), si asta la un nivel institutional, legal. Din punctul asta de vedere eu ma bucur ca m-am nascut in Romania, si nu in Arabia Saudita, Iran, Afghanistan etc. Si soarta acestor femei nu imi trezeste neaparat mila, ci revolta. Ma revolta oprimarea femeilor la modul general, pentru ca practic nicaieri in lume situatii femeii nu e 100% roz. Doar ca unii fac eforturi in sensul asta, altii in sensul invers.

 

Nu implic religia in discutia asta. Cum am mai spus, oamenii folosesc religia ca un pretext, ca o arma, ca un mijloc de a-si atinge scopurile, si o interpreteaza asa cum vor. Nici nu am citit Coranul ca sa-mi dau cu parerea. Sunt lucruri pe care le-am auzit de la cunoscatori si ma ingrozesc (de ex. uciderea adulterinilor, fie ea si cu martori etc.), dar sunt atatea lucruri care ma ingrozesc si la religia noastra crestin-ortodoxa...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E un subiect frumos pe care l-am citit de la inceput...

Si eu am o vecina casatorita cu un musulman si convertita. Si e tare fericita...

Se vede pe fata ei, in ochii ce ii lumineaza parca sufletul.

E o tipa placuta cu care in afara de buna ziua nu am discutat. Nu au copii dar in schimb de cate ori ma intalnesc cu ea la lift si sunt cu baiatul scoate din geanta biscuiti sau alte dulciuri si ii da.

Cate o data ii spun sa nu-i mai dea ca nu mananca inca bomboane sau ciocolata, dar ea imi spune zambind sa-l las macar sa se joace cu folia, ca la toti copiii le plac lucrurile stralucitoare.

 

pai de ce sa-mi fie mila de ea....niciodata nu am vazuto transpirata alergand cu plasa in mana de la piata. sau carand bagaje, suparata sau altceva. pare atat de fericita ca uneori mie ciuda pe ea!

 

ma intreb ce or gandi femeiele musulmane despre noi...[:D]

femeia crestina moderna cu fusta pana la ...

hmmmm...desfranate oare...

dar despre faptul ca purtam pantaloni? ca incercam sa-i luam locul barbatului. Aceea invidie a penisului...

etc etc

 

Nu inteleg de ce judecam noi unde in rom violenta domestica este in top iar "femeii daca nu-i dai cate una din cand in cand zice ca nu o iubesti"... o societate in care barbatul te trateaza ca pe servitoare personala, se duce la pacanele sau bea banii familiei pe care uneori tot femeia ii obtine dar ii tine el ca ea e proasta.

 

Unde e respectul in societatea noastra moderna minunata?

Sunt 20% sa zicem barbati care isi respecta sotiile, care le ajuta si nu le trateaza ca si cum le-a cumparat de la piata...

Barbatii nostri nu isi aloca dreptul de a sta comozi la tv in timp ce tu speli, faci mancare si schimbi si copilul?! Hai sa fim serioase!

 

Si atunci...de ce sa-mi fie mila de femeile musulmane ???!!!

Eu zic ca mai bine ne-ar fi mila de ale noastre saracele...

Ce ipocrite suntem uneori noi femeile. Si ce ne mai place sa ne spunem ca se poate si mai rau...in felul asta barbati nostri chiar par mai buni nu?! [alcool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hannen, Salcia, pe mine nu ma deranjeaza faptul ca ele inoata in burka. Ma deranjeaza ca inoata in piscina publica in burka! Adica, de ce oare, ele au voie cu burka in care au venit imbracate poate in autobuz, si restul ne-musulmani, TREBUIE sa poarte costum de baie si sa se dusuie cu apa calda si sapun, adulti si copii, indiferent de varsta, inainte de a avea voie sa intre in piscina. Pai imi spuneti mie ca burka lor e mai curata decat un copil de 1, 3, 10 ani??? Hai sa fim serioase. Pe mine atat ma deranjeaza, in rest e decizia fiecarei femei ce face si ce accepta, ce alege pentru ea.

 

_____________________________________________

Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008

 

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca titlul subiectului ar fi trebuit sa fie " femei convertite, maritate cu barbati musulmani". poate ca nu s-ar mai fi iscat atatea controverse si discutii off-topic.

 

iarasi, foarte important ar fi fost sa stim clar, de la inceput, daca vorbim despre familii care locuiesc in Romania sau in tara de origine a sotului.

 

initiatoarea subiectului asta a dorit, cred. ea traieste alaturi de un sot musulman, a avut ocazia sa vada cum este viata in Irak si este in masura sa poata face comparatii intre situatia ei si a femeilor de acolo. probabil este si ea uimita ce diferente mari sunt intre viata ei alaturi de un sot musulman si viata femeilor din Irak, din familiile traditionale, atatea cat a putut ea cunoaste.

 

nici eu nu cunosc musulmani sau familii in care sotia s-a convertit la religia sotului. una dintre multele mele nedumeriri vizeaza tinuta, iertata-mi fie intrebarea : cum rezista aceste doamne, sub hainele acelea lungi, cu valul pe cap, la temperaturile din timpul verii ? exista vreun secret, hainele sunt facute din materiale speciale sau pur si simplu e vorba de obisnuinta ? exista un cod al culorilor, difera de la o tara la alta, sau are legatura cu statutul doamnei respective - casatorita sau nu ? pentru ca uneori vezi tinute negre din cap pana in picioare, alteori tinutele sunt in culori pastelate, iar materialele par a fi ceva matasos, fin. dar doamnele care s-au convertit si poarta aceste vesminte - cum s-au obisnuit, le-a fost usor sau greu la inceput ? nu mi-o luati in nume de rau, pur si simplu e o curiozitate de-a mea. eu sunt oarecum fascinata de lumea orientala (aici ma refer la zona geografica, nu la religie), nu stiu de ce ma atrage irezistibil, poate am trait pe acolo intr-o viata anterioara, cine stie...

 

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

 

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desiree, inteleg acum ce vrei tu sa spui, e o discriminare pozitiva acolo, din cauza de political correctness, cred. Nu vor sa fie acuzati ca au ceva cu musulmanii, si atunci le ofera niste "privilegii".

 

Cat despre "e alegerea fiecarei femei", sunt de acord cu tine, dar am o banuiala ca nu in toate cazurile e vorba de o alegere personala asumata, cel putin in cazurile astea extreme, ca sa le zic asa (adica scaldat in burka si altele de acest gen). Nu pot sa cred ca daca ar avea de ales tot asta ar alege (sau poate eu cu mintea mea de om nascut, crescut si educat in civilizatia occidentala, si feminist pe deasupra, nu pot intelege ca pentru ele e confortabila burka la plaja). In fine, nu vreau sa ma cramponez de discutia asta.

 

Ela, si tu ai dreptate cand vorbesti despre femeile abuzate, am spus-o si eu, nici civilizatia occidentala nu sta nemaipomenit de bine, de Romania ce sa mai vorbim, cu diferenta ca aici nu e acceptat, legal, abuzul (dar de la teorie la practica...). Cred ca pana la urma nu trebuie sa ne fie mila nici de unele, nici de altele, nici sa invidiem pe nimeni, ci sa fim vigilente si sa nu toleram abuzul, pentru ca probleme sunt peste tot.

 

Pe de alta parte, nu e cazul nici sa judecam asa, simplist, in alb-negru, femeile cu burka (sau orice haine traditionale) sunt "la locul lor", cele cu fusta scurta desfranate etc. Intre extreme exista o infinita varietate a pozitiilor "de mijloc", si in fond pentru mine e in regula orice decizie ar lua o femeie la un moment dat, cu conditia sa fie strict decizia ei.

 

Si nu trebuie nici sa negam ca s-au facut progrese mari in ceea ce priveste drepturile femeilor (beneficiem de libertati care acum 50 de ani ar fi parut de neconceput), dar, vorba aceea, mai e mult pana departe. Din pacate, nu ne bucuram toti, sau toate, de aceste progrese, pentru care multe femei s-au luptat toata viata (iar unele au si murit; si in zilele noastre se intampla sa fie ucise activiste pentru drepturile femeilor, asta e lumea in care traim).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am tot abtinut sa nu intervin, dar zau... astea-s problemele voastre?

 

Da mey exista costume religioase zise modeste de baie:)) Nu trebuie sa vii imbracata cu haine de strada.

https://splas004.secure.omnis.com/store/index.php?act=viewCat&catId=4

 

un google cu modest full covered bathing suit

 

Mi se pare normal ca la piscina sa vii in costum de baie de piscina. Adica nici bikini, nici islamic. Exista swimming suit, nu?

Pe plaja pot sa vina cum vor.

 

Cat despre faptul ca nu-i safe. Eu cand plonjez cu masca si oxigen sunt imbracata full. Asta e inotat serios, nu?

Sincer eu nu reusesc sa ma impiedic de costumele religioase. Copiii mei la plaja au un costum pe ei. E foarte popular in US sa iei copiilor UV protective swimwear. Sunt mai imbracati si protejati fara sa-i dai din cap pana-n picioare cu o crema nu neaparat indicata copiiilor.

 

http://www.solartex.com/servlet/the-Kids--dsh--Sun-Protection/Categories

 

Hannen e mai religioasa ca voi si cu asta basta. Nici o evreica religioasa nu se comporta diferit. Iar crestinele au si ele religioasele lor care doar pentru ca poarta basma si nu burka va sunt mai familiare. Stra-bunica-mea nu-si descoperea cositele veci. Dupa maritis si pana la moarte o fost cu ele facute cununa sub basma. Si era mai deschisa la cap si suflet decat multi care au capul descoperit. Insulta de "despletita" n-ati citit-o prin vreo carte romaneasca "clasica"?

 

Exista probleme reale in tarile in care religia are statut de lege. Suntem oameni buni sau rai indiferent de religie... trebuie sa fii educat ca sa poti cunoaste si aprecia oameni diferiti. Ori educatia costa bani si nu se vad rezultatele imediat. Asta-i buba, asta-i sursa de teroristi, asta-i sursa de neacceptare a unei democratizari a dorintelor populatiei contra dogmei religioase care stabileste binele indiferent ca populatia si-l doreste au ba.

 

Si nu-mi explicati cat de toleranti sunt romanii. Am crescut intr-o familie multireligioasa si etnica. Nici unii, nici altii nu au acceptat vreun defect al parintilor mei pentru ca erau ei asa pur si simplu. Mereu incercau sa spuna ca-s asa pentru e religia lor de vina, desi ei saracii nici macar credincioasi nu erau.

 

Bun si alta belea cu voi sa zicem ca fetele s-au convertit. Ntzz aruncati cu anatema sau le faceti cretine? Pai eu vad doua posibilitati. Sau cred in principiile de baza ale unei credinte monoteiste si restul sunt detalii de implementare pe care le pot neglija pentru bunul mers al familiei. Sau realmente religia aceea le-a atras prin detaliile de implementare diferite. O religie care stabileste in mod precis rolul fiecaruia in familie si societate asa cum face de exemplu religia islamica poate raspunde nevoii unora de a se simti la adapost, de a sti ce au de facut, de a gasi un sens intr-o viata care nu-i nici simpla nici taman roz pentru marea majoritate a oamenilor. Crestinismul catolic (eu nu-s ortodoxa) rezista exact in comunitatile care pastreaza aceste detalii in mod strict. In rest se disipeaza si fiecare face ce vrea.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca tine de decizia cuiva....ci mai repede de CULTURA acelei persoane, de traditia in care a fost crescuta.

Pai daca o femeie a fost crescuta intr-o cultura si cu o educatie in care valul ala ii sta pe cap de cand sa nascut...cum sa o deranjeze???

E ca si cum te-ar intreba o femeie dintr-un trib din africa daca nu te deranjeaza chilotii pe tine...

 

Eu ma gandesc ca nici noi romanii nu suntem prea departe de musulmani. Ambele societati au trait oarecum restranse de tarile occidentale. Cu mentalitati si metehne vechi de cand lumea. "femeia la cratita".

Cate sanse ar avea o femeie presedinte la noi...aceleasi ca si la ei...0.

 

Normal ca este o diferenta de cultura intre ei si noi... asta tine atat de pozitia geografica cat si de deschiderea social-politica a fiecarei tari.

Dar in momentul in care alegi sa te casatoresti indiferent ca esti musulman, crestin, evreu, hindus sau mai stiu eu ce trebuie sa fi constient ca asta inseamna compromisuri. Atat din partea unui sot cat si a celuilalt.

 

Iar ca un raspuns pt alina ...ei bine eu cred ca ai sa ajungi sa-ti cunosti sotul tot la fel de bine cat am sa ajung si eu sa-l cunosc pe al meu.... ca doar nu e al tau extraterestru!

Ai fost in Irak ai vazut cum sta treaba...stiai in ce te bagi...

nu inteleg de ce mai intrebi. Ce obiceiuri sa-si schimbe?

Daca o sa spele vreodata vasele? Daca vei sti cum sa pui problema le va spala cum le spala si al meu...daca ii atrag atentia, in rog sau ma plang ca numai pot de oboseala. Nici un barbat nu are o pasiune din a spala vasele sau a sterge copilul la fund!

Daca trebuie sa dai explicati [pt ce faci ei bine si asta e normal. Nu trebuie sa fi musulman sa te sune sotul sau sotia si sa te intrebe unde ai fost sau pe unde esti. Asta e casatoria. Nu religia.

Si daca era crestin roman si te duceai la un suc cu prietenii te puteai trezi si cu ochii vineti nu numai cu explicatiile de rigoare.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AB_AC, ai dreptate ca hainele nu-s o problema esentiala. De fapt ele nu sunt o problema in sine, daca porti ceea ce vrei tu si alegi tu. Cat despre inotat cu burka, eu imi puneam problema strict la modul practic, sunt niste straturi de haine, largi, care se incolacesc pe tine (ca nu stiu cum sa zic), si de-asta nu mi se pare comod sau safe. Cand te scufunzi presupun ca ai costumul clasic de scufundac, adica ai alta libertate de miscare. La asta ma refeream de fapt, la libertatea de miscare. Si mai e ceva, barbatii totusi sunt imbracati mai "adecvat" la plaja/ piscina, si asta ma face sa-mi pun niste intrebari.

 

In rest, iti dau dreptate, si in ceea ce priveste religia, si in ceea ce priveste educatia sau toleranta. Din pacate, cred ca ai dreptate si cand spui ca romanii nu se numara printre popoarele cele mai tolerante.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...