Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

femei maritate cu barbati musulmani


Recommended Posts

  • Răspunsuri 417
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ah, un subiect interesant!Si eu sint curioasa de multe aspecte din viata unei femei maritate cu un musulman.Cu toate ca am cunostinte care sint sau au fost maritate cu musulman (una nu e prea fericita, iar cealalta a reusit sa divorteze dupa ce a indurat ani intregi o teroare) totusi nu stiu foarte multe despre viata unei femei maritata cu un musulman; de multe ori spun acestei persoane casatorite cu musulman care traieste intr-o tara musulmana ca imi pare rau ca nu m-am maritat si eu cu un musulman cu bani multi sa traiesc bine sa nu ma mai chinui sa supravietuiesc de la o luna la alta,pt ca, sint maritata cu un american, in america deci om "modern" tara"moderna" si traiesc ca si cum as fi maritata prin ceva tara musulmana, adica nu tu ajutor nici de la stat nici de la el in ceea ce priveste cresterea copiilor, sa reusesc sa traiesc singura dupa divort etc..in plus am si stresul ca trebuie sa reusesc sa imi fac un servici/viitor bun aici ceea ce ma chinui deja ce citiva ani, pe cind maritata cu un musulman bogat as sta acasa bine mersi! adica depind de el exact ca femeile dintr-o tara musulmana cu unele diferente totusi. Nu-i spal haine, nu-i fac mincare, si nu-i sint supusa, cum am inteles ca trebuie sa fie o femeie maritata cu musulman. Aceasta persoana intodeauna imi raspunde ca vorbesc prostii si sa fiu fericita ca nu mi-am nenorocit viata maritindu-ma si traind intr-o tara musulmana. Alta chestie, cineva a pomenit aici de mormoni; da am deschis subiect despre aceasta religie da mi-am luat rosii in cap, si au evaporat repede subiectul eram curioasa sa aflu mai multe despre ei; si eu am vazut acele episoade cu "Sister Wives" si am ramas impresionata...deci un tip mormon "insurat" cu 4 femei avea 16 copii in total si stateau toti intr-o casa uriasa de fapt statea numai cu 3 din ele cea de-a 4 a fiind nou venita statea separat...din punctul asta de vedere religia lor seamana cu cea musulmana pt ca si lor le permite 4 sotii. F impresionata am ramas pt ca se ajutau intre ei si aveau grija unii de ceilalti, totusi in final am inteles ca s-au mutat din UTAh in Nevada si acolo stau in case separate si relatiile dintre ei au inceput sa se deterioreze. Deci e f f greu sa se acepte asa ceva si de ei care sint crescuti cu asemenea idei dar de cei din afara.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui alinamalwooh
Buna Ligia. Iti multumesc pentru sfat,deja au inceput sa vina mesaje. Este adevarat abia a venit primul mesaj si sunt in asteptare pentru ca mai este loc destul. Dar nu am sa ii raspund si nu am sa dau atentie la ce se scrie. Se vede ca este foarte frustrata,probabil ca a parasit-o vre-un musulman si a ramas cu un gust amar. Hai sa va spun ceva si sa nu generalizam ok? La noi in Romania nu au venit musulmani de buna calitate asta o recunosc. Dar sunt si raritati dupa cum stiti si cred ca ati auzit de doctorul Raed Arafat si mai sunt multi doctori de care trebuie sa ne mandrim ca isi fac treaba in tara noastra si si-o fac frumos si nu primesc bani de la pacienti si..... sunt musulmani CINSTE LOR si RUSINE la cine ii critica. Nu au nimic in plus sunt oameni ca toti ceilalti si nu religia conteaza. Eu nu am spus nimic fata de religie. Nu as avea nimic de comentat fata de religie si nu prin asta am vrut sa ii scot in fata nuuuuu gresit total.Eu am vazut o realitate cu totul alta una foarte dura una nemiloasa si sincer am vrut sa ma destainui voua. Povestea mea nu ar fi fost despre viata mea langa un musulman ci langa un barbat adevarat as putea spune. Am vrut sa va povestesc si voua ce am vazut eu acolo si cum traiesc femeile lor acolo sentimentele acelea de mila am vrut sa vi le spun si voua. Si un lucru foarte important eu nu imi pun viata pe tava. Eu si sotul meu nu suntem de vanzare. Am vrut sa va spun comportamentul lui fata de alti oameni sa nu mai spun musulmani ca se ofenseaza din nou cineva si eu nu am intrat aici sa ma cert cu cineva. Eu sunt foarte pasnica este adevarat sunt noua aici dar cred ca am citit destul de multe mesaje ca sa vad cine sunt rautacioasele pe aici si tatele de ce nu sa le spunem direct pe nume. Imi pare rau ca sunt etichetati asa. Poate vor mai fi si pareri de bine totusi. Inca astept. CU DRAG ALINA VOI MAI CONTINUA MAI TARZIU
Daca ai fi citit asa cum pretinzi,ai fi aflat ca putin mai sus sunt acuzata ca duc pe forumul asta un razboi sfint. Da,sunt acida dar experienta m-a facut asa.Ani de zile pe forumul asta unde am incercat sa schimb mentalitati dar am sfirsit fiind facuta tzatza(cum frumos mi-ai zis tu pe nume),haina,diabolica si alte epitete. Tu crezi ca aduci vreo noutate?Romanii le stiu oricum pe toate.Am inteles acum,tu nu vrei sa discuti despre voi (de unde sa inteleaga cititorul asta dupa primul mesaj cu tenta negativa?)dar vroiai sa mai pui un batz pe foc in ceea ce priveste societatea islamica.Hai sa mai alimentam prejudecatile de parca nu erau destule. Sau poate crezi ca cineva de aici incepe sa le plinga de mila ?Da,le pling dar cind le vine bine tot tie o sa-ti inchida gura "tu sa taci nefericit-o,ca te leaga barbat-tu de calorifer si iti da mancare si apa cu portia".Toata lumea stie cum traieste o femeie musulmana.Ce n-au vazut Clona,Iubire si onoare ..si alte materiale educative?[bang] Daca ai nervi tari tu poti povesti ce vrei,treaba nasoala e ca apoi toate femeile musulmane vor fi privite cu mila .Despre toate vor gindi ca suntem niste sclave,supuse si biciuite!Cam asta e "ajutorul" pe care vrei tu sa-l aduci femeilor maritate cu barbati musulmani. Si sa nu crezi ca esti singura casatorita cu musulman.Ba nu,mai sunt!Toate is fericite ,barbati ca ai lor nu mai exista(si eu cred ,stiu ca sunt) insa partea nasoala apare cind nevestele astea fericite sunt primele care aplauda cind incepe sa curga cu cataroaie in capul musulmanilor.Atunci uita ca au si ele cite unul acasa cu care cica is fericite(daca ar fi,nu s-ar comporta asa ,gindesc eu) Tu crezi ca eu sunt acida asa de prea multa intelegere ce predomina in societatea romaneasca?Pai cum asa?Romanii sunt toleranti cu absolut orice si oricine insa cind vine vorba de musulmani,sa te tii nenica. Din primul tau mesaj nu reiese decit ca esti nefericita,nemultumita de viata ta(poate am gresit,dar reciteste-ti mesajul sa vezi ce inteleti )si normal ca prima idee este ca "uite inca una care sa mai puna paie pe foc". Fii atenta cu cine discuti si ce zici.Azi iti sunt prietene,insa maine nu se stie! si nu,nu sunt o frustrata parasita de vreun musulman.Frustrata sunt pe etichete si pe rautatea umana.Daca iti deschizi sufletul doar asta o sa primesti.Mai citeste pe forum si o sa intelegi ca nu am scris cu chef de cearta,nici pt ca sunt frustrata ci am actionat conform zicalei "cine s-a ars cu ciorba sufla si-n iaurt" iar cuvintele mele erau adresate tuturor nevestelor de musulmani incluse in acea categorie. Mai sunt care nu zic,si nu le pot condamna.Bravo lor,sa-si tina viata privata secreta pt. ca nu le va fi de niciun folos sa faca destainuiri publice. Nu vine nimeni sa te intrebe daca ti-e greu,insa toata lumea te birfeste chiar daca ti-e,chiar daca nu!Oricum e lege,ti-e rau din moment ce esti maritata cu un musulman.Nu are cum altfel,am vazut noi,am auzit,am citit! Chiar daca ti-e bine,te crede bunica Sabela.Da,da,daa si in gindul lor "saraca ce mai minte,de parca nu stim noi ca ea e vai de capul ei". Foarte,foarte putine persoane de pe un forum /din virtual (in general)si din viata reala sunt cam ceea ce ti-ai dori,asa cum iti inchipui.Am gasit aici si astfel de persoane.Insa nici ele si nici tu nu veti face fata cind se declanseaza ploaia de epitete si etichetari.Si de cele mai multe ori vei fi singura.Nu multa lume isi risca confortul personal ca sa te apere pe tine. Si uite cum iar ma bag in gura lupului cum mi se tot aminteste.Uite cum nu las eu discutiile sa curga "pasnic" in care fiecare isi da cu parerea despre cum functioneaza o familie de musulmani si despre cum si ce fel e Islamul. Dar fac asta din prea multa rautate pare-se.sunt asa de rea incit nu pot sa-mi vad de viata ,sa pretind ca nu am vazut,ca nu am auzit.Nu,de rautate multa imi fac rau cu buna stiinta.In loc sa fiu buna la suflet si sa rid pe infundate cind vreun user e luat in bataie de joc.Pt. ca asa procedeaza astazi lumea buna la suflet. Te bate pe umar pe privat ,insa public...nu stim,n-am vazut! P.S Lo_li_ta:daca ai fi stiut atit de multe despre aceasta religie probabil nu ai fi sustinut ca religia admite mutilarea genitala(care btw. este o practica preislamica care predomina inca in statele africane.Nu ai sa gasesti femeie din Golf,din Arabia Saudita,Palestina...etc,mutilata genital) si ai fi stiut ca barbatul NU are drept de moarte si de viata asupra sotiei.si multe altele. Una e sa cunosti Islamul,alta e sa observi deviatiile unei culturi care nu are nici in clin nici in maneca cu religia.Doar traditie mostenita din era preislamica. Alina,uite la asta duce astfel de discutii.Se ajunga la criticarea unei religii dupa cunostine din filme si carti. Rog adminul(Mirela[flo]) sa imi ofere posibilitatea de a sterge acest mesaj dupa ce va fi citit de Alina. Multumesc! edit:am editat ca sa nu mai las loc interpretarilor************************************ Whatever happens don`t let go of my hand!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

msl1,sa stii ca nu este nimic iesit din comun intr-o astfel de familie.Este un mit ca un musulman este bogat,asa cum este un mit si faptul ca automat esti nefericita,ca o astfel de familie este disfunctionala,ca femeia este supusa ... Sunt si musulmani bogati dar si saraci(cred e mai mare numarul celor saraci) asa cum sunt si musulmani rai sau buni.Insa nu religia,statutul de musulman ii face rai sau buni.Daca ar fi asa atunci am discuta numai despre musulmani buni.Si nu mint si nu exagerez. Si eu am trait intr-o societate islamica insa nu am vazut nici macar o singura grozavie din ceea ce se vrea povestit aici.Am vazut in schimb foarte mult respect pt mame in primul rind.Protectie si cocoloseala multa pt fiice.Cel putin mezinele sunt tinute in puf. Am vazut intelegere si respect si relatii bune nora/soacra/socru chiar daca nora era cu gura cam mare.Se punea totul pe baza tineretii si a lipsei de experienta.Si a dat rezultate.Din nora irascibila catre o soacra de nota 20 a ajuns o fata de treaba.(nu,nu sunt eu cea in cauza). Totul tine de educatie dar si de o buna intelegere si practicare a religiei(daca chiar vrem sa o bagam in discutie).Foarte,foarte multi musulmani sunt doar musulmani cu numele.Foarte,foarte multi habar nu au .Au trait si au invatat din mers obiceiuri si traditii.Asa cum in orice casa copii mostenesc de la parinti si bune si rele(atitudinea fata de mama a tatalui pe care la rindul lui baiatul o va adopta fata de sotie in cea mai mare majoritate a cazurilor).Multi,multi,un numar imens de mare de musulmani nici macar nu isi fac rugaciunea!Nu vor!nu-i intereseaza!Multi consuma alcool,droguri! cum sa condamnam comportamentul lor urit in baza religiei cind de fapt faptele lor nu au nicio tangenta cu religia?De ce sa punem raul din casnicie pe baza religiei,cind raul din afara casniciei il punem pe seama drogurilor,a alcoolului...? Vorbesti putin cu teama de faptul ca o femeie musulmana (sau o sotie de musulman)trebuie sa-i fie supusa sotului.Daca e sa ne gindim logic aceasi cerinta exista si in crestinism.Daca vrem sa fim cinstiti cu noi insine. Insa fiecare casa are gradul ei de "supusenie" pe care eu sincer nu il inteleg.Adica nu inteleg ce se intelege prin a fi supusa sotului. Si in familiile de musulmani deciziile se ia impreuna.Si in familiile de musulmani sotul cere parerea sotiei asa cum si sotia cere parerea sotului.Nu face fiecare dupa cum il taie capul. Personal la mine in familie sotul NU face nimic daca nu decid eu.Ceea ce este citeodata cam obositor,recunosc.Citeodata nu am chef sa-mi bat capul cu diverse.si daca ocolesc un raspuns nu scap pina nu intorc problema pe n fete si decid.Iar singura chestie care vrea sa o stie sotul meu este unde sunt,ca sa stie de unde sa ma ia daca patesc ceva!Considera un minim de respect si de "paza buna.." daca este capabil sa vina sa ma gaseasca in caz ca se intimpla ceva. Asa cum si el imi zice unde se duce si ce face chiar daca e la munca.La fel,sa stiu daca e departe cu masina si daca nu raspunde la tel. sa-mi fac sau sa nu-mi fac griji. E asta un exemplu de supusenie?O fi,cine stie!Insa pe mine nu ma deranjeaza cu absolut nimic. BTW.si eu am vazut "sister wives".E ceva ...asa cevaaa,vorba aia.Uite ca sunt care pot!Si nu-i nevoie sa fie musulmani . si sunt si care nu pot,chiar daca sunt musulmani. E adevarat,societatea islamica are multe gauri/lacune.Insa asta se datoreaza beznei in care a fost tinuta.Si nu de religie ,de catre regimurile dictatoriale.Dar intram in alte discutii.Esenta este ca generatia tinara incepe sa se trezeasca dupa ani de bezna si ca orice om cu scaun la cap speram cu totii ca lucrurile vor merge spre bine si ca Islamul va deveni ce a fost o data, o Lumina!Nu o bezna cum este vazut acum. ************************************ Whatever happens don`t let go of my hand!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hannen, da stiu ca sint si saraci dar eu ziceam daca m-as fi maritat cu un bogat... Stiu ca se ajuta unii pe altii si din puntul asta de vedere inteleg foarte bine, din punctul asta de vedere mi-ar conveni si mie o "sister wife" cind esti singura si nu ai absolut nici un ajutor ce buna ar fi una... Cred ca depinde foarte mult unde traiesc la oras sau la tara, de nivelul de educatie, de cit de mult tine la traditii si asa mai departe. Sint curioasa, chiar exista crima de onoare? si se pune in aplicare? daca nevasta unui sa uita la alt barbat? stiu ca unii au niste idei...cica fetele sau femeile nu-i voie sa stea sa se uite pe geam asa am auzit...si multe alte ciudatenii Intr-un fel mie religia mi se pare ca a fost construita in favoarea barbatilor, si nu numai musulmana sau mormona ci si cea crestina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Msl,nu,nu este adevarat.Crima de onoare este o prostie,o inventie moderna probabil.Nu stiu sa o explic.Exista intr-adevar dpdv religios pedepse care se aplica si barbatilor si femeilor fara discriminare.Aceste pedepse sunt si ele separate,alta este pt. cei casatoriti,alta pt. cei necasatoriti.Pedepsele sunt pt. adulter si pt. sex in afara casatoriei si care religios (vorbesc dpdv religios ,strict) ar trebui sa se aplice numai la marturia a 4 martori oculari ai actului sexual. Nu este adevarat ca o femeie/fata nu are voie sa se uite pe geam.Cine face asa ceva este un idiot incuiat.Religios o femeie musulmana are dreptul sa munceasca ,sa se intretina,are dreptul sa faca afaceri,are dreptul sa studieze si sa-si aleaga orice meserie doreste ,are dreptul sa divorteze si are dreptul la mostenire. Daca ceva nu functioneaza asa cum trebuie avem de a face cu un abuz,insa este nedrept ca acest abuz sa-l punem in circa religiei.Nu religia a dat liber la abuzuri ,ci ignoranta. edit:si ca sa nu dau ocazia la discutii diverse,nu,nu neg ca exista crime de onoare.Nu neg ca se intimpla abuzuri.Dar exact asta sunt,abuzuri!Fara baza religioasa(sau dupa interpetari care sa convina si sa fie spre "folosul" barbatilor,asa cum ai zis si tu). sunt niste chestii care te scot efectiv din minti.Nu poti sa intelegi cum un om cu mintea intreaga poate macar gindi la asa ceva. Si sunt destui musulmani socati de unele atitudini/gindiri.Acestea difera de la zona la zona si nici ei intre ei nu reusesc sa ajunga la un consens.Greu ii scoti din ale lor ,ei zic ca asa e bine,ca asa au vazut ca facea bunicu`...deci e corect.Dar n-ar pune mana sa citeasca ,sa se informeze. ************************************ Whatever happens don`t let go of my hand!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui alinamalwooh Se vede ca este foarte frustrata,probabil ca a parasit-o vre-un musulman si a ramas cu un gust amar.
?????
Citat:
citat din mesajul lui alinamalwooh Eu sunt foarte pasnica este adevarat sunt noua aici dar cred ca am citit destul de multe mesaje ca sa vad cine sunt rautacioasele pe aici si tatele de ce nu sa le spunem direct pe nume.
???? te rog sa iti masori cuvintele - regulamentul spune clar ca sunt interzise atacurile la persoana. Roxana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091
[alcool]
*Blackmoon Lady [gravired]11+si lipistocul meu iubit[zana]
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca
exact!Asta e un subiect de [alcool] sau [bang] sau extraveral si distonocalm!Pe cuvint!Nush la ce naiba m-am bagat iar ca o frustrata si diabolica ce ma gasesc![bang] ************************************ Whatever happens don`t let go of my hand!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...