Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

femei maritate cu barbati musulmani


Recommended Posts

  • Răspunsuri 417
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
Desi ai dreptate in ceea ce spui, totusi exista o diferenta ...majora. Femeile noastre au posibilitati de a iesi din aceste situatii - exista institutii si parghii sociale care le sustin in cazul in care decid ca statutul lor este de neacceptat.
Societatea moderna in general nu face presiune spre toleranta si resemnare ci din contra, militeaza pentru independenta, responsabilitate, stapanul propriilor decizii si exploatarea la maxim a potentialului nativ, indiferent daca esti barbat sau femeie.
align="right" id="quote2">

buflea bineinteles ca ai dreptate dar... cate din femeile de la noi aleg calea acestor institutii.
Si femeile lor au posibilitatea divortului dupa cum spunea cineva aici (sincer nu stiam asta) dar ca si la noi se complac in aceea situatie.
Am exagerat recunosc. Poate si pt ca tot subiectul in sine a degenerat pe o cale exagerata in care nu vedem decat extremele si cel mai des pe cele negative.
Fiecare religie, cultura, societate are partile ei bune dar si mai putin bune.
De-a lungul timpului acestei lumii au fost luate atat de multe decizii gresite in numele religiei....atatea orori...
pacat ca nu invatam niciodata sa fim mai toleranti, mai putin ipocriti, mai buni...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hannen multumim pentru clarificari. Am vazut multe lucruri care m-au revoltat in anumite tari islamice, dar, asa cum spuneam, nu le-am pus pe seama religiei, ci pana la urma pe seama barbatilor. E un cliseu, dar inca e a men's world...

 

Cat despre post, sunt sigura ca e foarte dificil, mai ales ca nu poti bea nici apa. A propos, acum si la crestini e post, postul Sf. Maria, pana pe 15 august.

 

Din pacate sunt derapaje aici, la acest subiect care ar putea fi foarte interesant, daca am putea da dovada de putina toleranta, deschidere si empatie. Asa, daca vrem sa consideram din start ca unii-s rai si altii buni, ne gasim foarte usor argumente. Eu una o sa ignor mesajele de genul asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ela_04
buflea bineinteles ca ai dreptate dar... cate din femeile de la noi aleg calea acestor institutii.
Si femeile lor au posibilitatea divortului dupa cum spunea cineva aici (sincer nu stiam asta) dar ca si la noi se complac in aceea situatie.
Am exagerat recunosc. Poate si pt ca tot subiectul in sine a degenerat pe o cale exagerata in care nu vedem decat extremele si cel mai des pe cele negative.
Fiecare religie, cultura, societate are partile ei bune dar si mai putin bune.
align="right" id="quote2">
Faptul ca femeile noastre aleg sa ramana in spatele barbatului este iar o dovada de independenta ... asa cum nu e firesc sa fortezi o femeie sa stea atarnata de gatul unui barbat, la fel de nefiresc este sa o fortezi sa iasa de acolo, daca ea nu vrea ...

Exista state asa numite islamice (state unde Islamul este fundatia ideologica a institutiilor politice - Afghanistan, Bahrain, Iran, Mauritania, Oman, Pakistan, Yemen, Saudi Arabia ) si statele religioase (in care credinta si ideologia religioasa este baza a regulilor si credintei in instituriile statului (Algeria, Bangladesh, Egypt, Iraq , Kuwait, Libya, Sudan, Somalia, Tunisia, Emiratele Arabe …etc) - in aceste state conditia femeii este interpretata abuziv din Coran ... am facut putin studiu pe Internet - tari ca Albania, Turcia, Bosnia, Kosovo, Uzbekistan, Turkmenistan …etc sunt tari seculare (exista cuvantul asta ?) care la nivelul institutiilor publice si a normelor sociale sunt neutre din punct de vedere religios - asa ca nici nu discut despre ele, chiar daca in fundul tarii lor lumea poarta burka.

Pe de alta parte, eu nu sunt o persoana religioasa, deci s-ar putea sa calc pe oua acum ([:I]) - dar mereu m-am intrebat de ce scriptele religioase (Coranul, Biblia... etc) lasa loc de interpretari abuzive ? O explicatie ar fi ca au fost scrise acum foarte de mult, cand e clar ca se traia si se gandea diferit, oportunitatile erau limitate ... dar atunci, dupa mine, ar fi mult mai simplu, fie sa nu se mai tina cont de ele - sau sa se adapteze la noile conditii sociale, economice, culturale ...
Adica zau asa - de ce atata inflexibilitate din partea institutiilor acestea religioase in a rescrie ce s-a scris acum foarte mult timp ?
Aproape ca mi-e teama sa emit ipoteza ca e vorba de putere, mai corect de mentinerea ei ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu sunt o persoana religioasa si de-asta ma consider libera in opiniile mele. Eu vad totul cam asa. Religiile au fost create de oameni ca un instrument de guvernare. Era greu la nivelul acelor vremuri sa gestionezi o intreaga societate. S-a gasit acest mijloc de comunicare (foarte bun de altfel). O idée excelenta. Din acel moment lumea a putut fi guvernata mai usor. Coranul a fost la nivelul acelor vremuri un “update” fata de cartile sfinte anterioare (vechiul si noul testament). Sigur ca dupa atata vreme se impune un nou update. Numai ca, intre timp, lupta pentru putere are access la mijloace sofisticate de manipulare a maselor. Divide si stapaneste este deviza. Asa ca, se fac eforturi maxime sa ne tina divizati.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ZIZOU
Barbatul si femeia sunt egali in islam, dar ei au fost creati diferiti si au roluri diferite. Islamul considera ca sotul si sotia se completeaza reciproc. Nici unul nu-l domina pe celalalt. Fiecare are drepturile si indatoririle sale individuale, impreuna ei formeaza o familie linistita si fericita care constituie baza unei societati unite si prospere.
align="right" id="quote2">

Ok, pretindeti ca in islam femeia si barbatul sunt egali in drepturi. Atunci va rog sa ne spuneti de ce marturia unui barbat e dubla ca valoare fata de cea a unei femei.

Daca musulmana e egala in drepturi cu musulmanul, de ce ea nu se poate casatori cu un evreu, de exemplu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Citat:
citat din mesajul lui ela_04buflea bineinteles ca ai dreptate dar... cate din femeile de la noi aleg calea acestor institutii. Si femeile lor au posibilitatea divortului dupa cum spunea cineva aici (sincer nu stiam asta) dar ca si la noi se complac in aceea situatie. Am exagerat recunosc. Poate si pt ca tot subiectul in sine a degenerat pe o cale exagerata in care nu vedem decat extremele si cel mai des pe cele negative. Fiecare religie, cultura, societate are partile ei bune dar si mai putin bune.
align="right" id="quote2">Faptul ca femeile noastre aleg sa ramana in spatele barbatului este iar o dovada de independenta ... asa cum nu e firesc sa fortezi o femeie sa stea atarnata de gatul unui barbat, la fel de nefiresc este sa o fortezi sa iasa de acolo, daca ea nu vrea ...Exista state asa numite islamice (state unde Islamul este fundatia ideologica a institutiilor politice - Afghanistan, Bahrain, Iran, Mauritania, Oman, Pakistan, Yemen, Saudi Arabia ) si statele religioase (in care credinta si ideologia religioasa este baza a regulilor si credintei in instituriile statului (Algeria, Bangladesh, Egypt, Iraq , Kuwait, Libya, Sudan, Somalia, Tunisia, Emiratele Arabe …etc) - in aceste state conditia femeii este interpretata abuziv din Coran ... am facut putin studiu pe Internet - tari ca Albania, Turcia, Bosnia, Kosovo, Uzbekistan, Turkmenistan …etc sunt tari seculare (exista cuvantul asta ?) care la nivelul institutiilor publice si a normelor sociale sunt neutre din punct de vedere religios - asa ca nici nu discut despre ele, chiar daca in fundul tarii lor lumea poarta burka.Pe de alta parte, eu nu sunt o persoana religioasa, deci s-ar putea sa calc pe oua acum ([:I]) - dar mereu m-am intrebat de ce scriptele religioase (Coranul, Biblia... etc) lasa loc de interpretari abuzive ? O explicatie ar fi ca au fost scrise acum foarte de mult, cand e clar ca se traia si se gandea diferit, oportunitatile erau limitate ... dar atunci, dupa mine, ar fi mult mai simplu, fie sa nu se mai tina cont de ele - sau sa se adapteze la noile conditii sociale, economice, culturale ...Adica zau asa - de ce atata inflexibilitate din partea institutiilor acestea religioase in a rescrie ce s-a scris acum foarte mult timp ?Aproape ca mi-e teama sa emit ipoteza ca e vorba de putere, mai corect de mentinerea ei ...
align="right" id="quote2">Buflea, Biblia este Cuvintul lui Dumnezeu nu al omului.Ce te face sa crezi ca omul are vreun drept sa schimbe ce e scris in ea, dupa bunul lui plac?Daca, crezi in existenta lui Dumnezeu, nu vrei sa stii, cine este Dumenzeu, de ce te-a creat, ce plan are cu tine si ce vrea de la tine? De unde crezi ca poti obtine aceste informatii, daca nu din Biblie?Biblia poate fi deasemenea si ca un ghid practic in viatza de zi cu zi.Din curiozitate ar trebui sa o citesti macar o data in viatza sa nu mai ai idei preconcepute si sa preiei ideile altora care nici ei nu au citit-o si isi dau doar cu parerea.iti pun un site crestin de unde poti sa aflii multe informatii generale.http://www.rcrwebsite.com/teach.htmmichelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, ce te face pe tine sa crezi ca tot ce este consemnat in Biblie e mot-a-mot cu ce a vrut DD sa ne comunice? Chiar crezi ca nu e nimic viciat de om acolo? S-au dus atatea razboaie in numele credintei, inca se mai duc, unii fac averi din ele. Si peste toate in numele religiei barbatii sa recunoastem cam isi trag foc pe turta lor, cumva stau in fata sau la dreapta...Nu vorbesc de prostiile lui Dan Brown sau cum il cheama ala cu aberatiile lui de coduri, dar nu pot sa ma intreb toate astea, numa cand ma gandesc la orgoliile Bisericii cand s-au scindat ortodoxismul de catolicism, nu mai vorbesc de atatea alte ramuri crestine.

Am apreciat extrem de mult o parere aici, ft adevarata: in Ro femeia de rand si nu numai dar cu precadere este abuzata constant, e o practica veche, nu am ce sa ma uit la altii in gradina, fiecare il descopera pe DD in felul pe care DD il alege sa se reveleze.

Categoric e un subiect incendiar, as fi evitat deschiderea lui...sau dc chiar as fi cautat femei de aceeasi credinta ca mine, as fi precizat ca vreau sa socializez cu astfel de persoane. Insa intrebarile de la urma, clar sunt altceva, nu stiu cate ar fi recunoscut ca o duc rau dc asa li se intampla.

 

 

[mamica]in[9cer]de[fetita]

"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)

my little sunshineid="Century Gothic">id="size1">id="green">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui escu
Nici eu nu sunt o persoana religioasa si de-asta ma consider libera in opiniile mele. Eu vad totul cam asa. Religiile au fost create de oameni ca un instrument de guvernare. Era greu la nivelul acelor vremuri sa gestionezi o intreaga societate. S-a gasit acest mijloc de comunicare (foarte bun de altfel). O idée excelenta. Din acel moment lumea a putut fi guvernata mai usor. Coranul a fost la nivelul acelor vremuri un “update” fata de cartile sfinte anterioare (vechiul si noul testament). Sigur ca dupa atata vreme se impune un nou update. Numai ca, intre timp, lupta pentru putere are access la mijloace sofisticate de manipulare a maselor. Divide si stapaneste este deviza. Asa ca, se fac eforturi maxime sa ne tina divizati.
align="right" id="quote2">Qoranul nu a fost niciodata considerat ca un update la VT si NT. Biblia nu a avut niciodata nevoie de update si nu va avea. Este completa! Ce a vrut sa ne spuna Dumnezeu, ne-a spus deja.michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lucialu
Michelle, ce te face pe tine sa crezi ca tot ce este consemnat in Biblie e mot-a-mot cu ce a vrut DD sa ne comunice? Chiar crezi ca nu e nimic viciat de om acolo? S-au dus atatea razboaie in numele credintei, inca se mai duc, unii fac averi din ele. Si peste toate in numele religiei barbatii sa recunoastem cam isi trag foc pe turta lor, cumva stau in fata sau la dreapta...Nu vorbesc de prostiile lui Dan Brown sau cum il cheama ala cu aberatiile lui de coduri, dar nu pot sa ma intreb toate astea, numa cand ma gandesc la orgoliile Bisericii cand s-au scindat ortodoxismul de catolicism, nu mai vorbesc de atatea alte ramuri crestine. Am apreciat extrem de mult o parere aici, ft adevarata: in Ro femeia de rand si nu numai dar cu precadere este abuzata constant, e o practica veche, nu am ce sa ma uit la altii in gradina, fiecare il descopera pe DD in felul pe care DD il alege sa se reveleze.Categoric e un subiect incendiar, as fi evitat deschiderea lui...sau dc chiar as fi cautat femei de aceeasi credinta ca mine, as fi precizat ca vreau sa socializez cu astfel de persoane. Insa intrebarile de la urma, clar sunt altceva, nu stiu cate ar fi recunoscut ca o duc rau dc asa li se intampla.[mamica]in[9cer]de[fetita]"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)my little sunshineid="Century Gothic">id="size1">id="green">
align="right" id="quote2">In primul rind nu stiu ce credinta ai tu, sau daca ai una ca sa stiu in ce fel sa ma adresez.Inteleg faptul ca femeia a fost opresata si mai este si in Rom. care se considera o tara crestina(=urmeaza principiile lui Isus). Dar oare este Romania o tara crestina? Este familia romana o familie crestina? Face voia lui Dumnezeu?Spune undeva in NT, ca un barbat sa isi abuzeze familia? Nu! Spune sa isi iubeasca sotia asa cum Isus a iubit Biserica si si-a dat viatza pentru ea.Iar sotia sa-si respecte barbatul.Daca aceste 2 principii scrise in NT, ar fi aplicate , aceste abuzuri in familie nu ar mai exista.michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...