Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

femei maritate cu barbati musulmani


Recommended Posts

Eu...nu sunt o persoana religiosa.

Pt mine Biblia a fost scrisa de mana omului si interpretata tot de el asa cum i-a convenit la un moment dat...

nu tin post...nu merg la biserica...

dar ...in sufletul meu uneori ma rog. asta e toata religia mea.

 

Citat:
Aproape ca mi-e teama sa emit ipoteza ca e vorba de putere, mai corect de mentinerea ei ...
align="right" id="quote2">

 

Pt mine religia este un instrument de manipulare a maselor. Asa cum manipularea maselor este o materie de studiu in timpul facultatii...

De ce oare guvernul Romaniei a ales sa platesca 200 mil euro bisericii pt construirea Catedralei Neamului (sau cum se cheama)

in timp ce a taiat pensiile si a micsorat salariile....

e o intrebare retorica...

 

Am intervenit in acest subiect nu din motive religioase ci doar pt ca ma revolta ipocrizia in general...[:)]

 

La fel cum ma revolta faptul ca un copil de sex feminin nu va fi niciodata botezat inaintea unuia de sex masculin. Nu va avea niciodata dreptul de a intra in altar asa cum o fac baietii. Iar la nunta cineva iti aduce aminte ca trebuie sa fi supusa barbatului cu care te casatoresti ..."pana ce moartea ne va desparti" sau ceva de genul asta...

 

Asta nu inseamna ca seara, cand imi culc copilul, nu ii spun rugaciunea si nu ma rog pt el [flo]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 417
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui daniela_b
Citat:
citat din mesajul lui michelle-usaBiblia a fost scrisa de oameni dar insuflata de Duhul Sfint . Nu au scris de la ei, au scris ce a vrut DD sa scrie.michelle
align="right" id="quote2">Cine-i DD (Nu e tot DS?)si cine-s "ei" ?De fiecare data cind citesc cite un subiect care atinge religia aflu ca de fapt ALTCINEVA e al' de-a scris, facut si dres viata pe pamint.To live a creative life, we must lose our fear of being wrong - Joseph Clinton Pearce
align="right" id="quote2">scuze pt felul in care am scris. cand am spus "ei" ma refeream la oameni. Cei care au scris Biblia nu au scris ce au vrut ei sa scrie, ce le-a convenit lor sau ce inteleageau ei cu mintea lor.Ei doar au preluat si au pus pe hirtie ce Dumnezeu le-a spus in mintea lor sa scrie, ei sunt doar mesagerii. De aceea, acestea sunt de fapt cuvintele lui Dumnezeu. Numai printr-o citire in profunzime putem intelege acest aspect.Peste tot in Biblie sunt pasaje in care se spune:"Dumnezeu a spus..." cutare si cutare. Putem da crezare ca cele spuse sunt chiar de la Dumnezeu? Doar daca studiem cine sint acesti mesageri si ce mesaj ne transmit.Nu am inteles ultimul tau paragraf.michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cam asta este si relatia mea cu divinitatea - confuza ... si nu mi-e rusine sa o exprim.

Nu cred insa in normele religioase de nici un fel. Nu cred in post, in faptul ca iti curesti sufletul daca stai nemancat o zi intreaga, ca ajungi in iad daca faci aia sau aialata ...

 

Dar psihic vorbind, mai ales cand imi este greu ([:I], imi face bine sa cred ca ma poate ajuta cineva - nu stiu exact cine, dar imi face bine sa ma rog ... cred ca asta este una din metodele cu care religia a manipulat dintotdeauna masele - cu disponibilitatea asta umana de crede ca cineva cu puteri miraculoase il poate ajuta, mai ales la greu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ela_04
Eu...nu sunt o persoana religiosa.Pt mine Biblia a fost scrisa de mana omului si interpretata tot de el asa cum i-a convenit la un moment dat...nu tin post...nu merg la biserica...dar ...in sufletul meu uneori ma rog. asta e toata religia mea.
Citat:
Aproape ca mi-e teama sa emit ipoteza ca e vorba de putere, mai corect de mentinerea ei ...
align="right" id="quote2">Pt mine religia este un instrument de manipulare a maselor. Asa cum manipularea maselor este o materie de studiu in timpul facultatii...De ce oare guvernul Romaniei a ales sa platesca 200 mil euro bisericii pt construirea Catedralei Neamului (sau cum se cheama)in timp ce a taiat pensiile si a micsorat salariile....e o intrebare retorica...Am intervenit in acest subiect nu din motive religioase ci doar pt ca ma revolta ipocrizia in general...[:)]La fel cum ma revolta faptul ca un copil de sex feminin nu va fi niciodata botezat inaintea unuia de sex masculin. Nu va avea niciodata dreptul de a intra in altar asa cum o fac baietii. Iar la nunta cineva iti aduce aminte ca trebuie sa fi supusa barbatului cu care te casatoresti ..."pana ce moartea ne va desparti" sau ceva de genul asta...Asta nu inseamna ca seara, cand imi culc copilul, nu ii spun rugaciunea si nu ma rog pt el [flo]
align="right" id="quote2">ai stat sa te gindesti vreodata:dar de ce te rogi si la cine te rogi?nu e asta o risipa de energie daca tot nu crezi?ce crezi ca vei obtine prin rugaciune fara credinta?Te revolta ipocrizia? Nu esti singura. Si pe Isus il revolta ipocrizia, mai mult decat pacatul...Dar nu lasa ipocrizia sa stea intre tine si Dumnezeu, sa fie o piedica in a-L cunoaste pe Dumnezeu. Cuvintul Lui e simplu pentru cei ce vor sa il cunoasca si nu te lua dupa ce spun oamenii iate dupa ce spune Dumnezeu (referitor la nastere, botez, nunta...moarte).michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
Cei care au scris Biblia nu au scris ce au vrut ei sa scrie, ce le-a convenit lor sau ce inteleageau ei cu mintea lor.
Ei doar au preluat si au pus pe hirtie ce Dumnezeu le-a spus in mintea lor sa scrie, ei sunt doar mesagerii. De aceea, acestea sunt de fapt cuvintele lui Dumnezeu.
Numai printr-o citire in profunzime putem intelege acest aspect.
Peste tot in Biblie sunt pasaje in care se spune:"Dumnezeu a spus..." cutare si cutare. Putem da crezare ca cele spuse sunt chiar de la Dumnezeu? Doar daca studiem cine sint acesti mesageri si ce mesaj ne transmit.
align="right" id="quote2">
Ai dreptate, eu nu am citit Biblia pentru ca mi se pare plictisitoare ([:I]), sigur, asta nu inseamna ca am dreptate, este doar perceptia mea ... dar merg pe intelegerea ta a Bibliei si te intreb, daca DD a spus (in mintea lor ?), diverse chestii la diversi indivizi - de unde ai tu certitudinea ca mintea lor nu a procesat mesajul primit si l-au transmis mai departe modificat, poate mai ambiguu, poate mai sumar, poate au omis amanunte care pentru unii enoriasi pot fi importante, informatii care pot explica reguli pe care ne e greu sa le respectam.
Mai departe, cum vine cu diverse mesaje, complet opuse, pentru diverse locuri geografice - divinitatea asta care crestinilor le-a spus ceva si musulmanilor altceva ...etc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
ai stat sa te gindesti vreodata:dar de ce te rogi si la cine te rogi?
nu e asta o risipa de energie daca tot nu crezi?
ce crezi ca vei obtine prin rugaciune fara credinta?
align="right" id="quote2">
Uite, iti raspund eu ca sunt pe fir ... ruga este un confort sufletesc fara nici o certitudine, nu imi garanteaza nimeni, nici mie, care nu cred si nici tie care crezi cu convingere, ca ceea ce ne dorim o sa se indeplineasca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu comentez de ce le-a spus musulmanilor si cine le-a spus...pentru ca nu stiu,nu am citit Quranul.

 

Eu pot sa-ti spun din viatza mea, cum citind aceste cuvinte din Biblie mi-a schimbat viatza, mi-a dat raspunsuri la intrebari, mi-a dat speranta cand nu mai aveam nimic sa sper, mi-a alinat durere cand nimeni si nimic nu ma putea alina...

 

Nici o alta carte citita de mine pana la 40 de ani nu m-a ajutat cand am avut nevoie.

Cuvintele Bibliei, Cuvintele lui Dumnezeu iti da speranta.

 

michelle

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Citat:
citat din mesajul lui michelle-usaai stat sa te gindesti vreodata:dar de ce te rogi si la cine te rogi?nu e asta o risipa de energie daca tot nu crezi?ce crezi ca vei obtine prin rugaciune fara credinta?
align="right" id="quote2">Uite, iti raspund eu ca sunt pe fir ... ruga este un confort sufletesc fara nici o certitudine, nu imi garanteaza nimeni, nici mie, care nu cred si nici tie care crezi cu convingere, ca ceea ce ne dorim o sa se indeplineasca.
align="right" id="quote2">Rugaciunea nu este ca... lista pentru Mos Craciun.In tot ceea ce fac ma rog la Dumenzeu sa se faca voia Lui. El cunoaste viitorul, nu eu. El stie ce e mai bine pentru mine, ca El m-a creeat. El stie cat de neputincioasa sunt si tot El ma ajuta.Un necredincios poate sa aiba iluzia de confort sufletesc...dar concret nu-i va rezolva problemele.Pentru un credincios rugaciunea are putere si ii da speranta,ii lumineaza mintea, alina durerea etc. michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...