Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

femei maritate cu barbati musulmani


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Citat:
citat din mesajul lui michelle-usaai stat sa te gindesti vreodata:dar de ce te rogi si la cine te rogi?nu e asta o risipa de energie daca tot nu crezi?ce crezi ca vei obtine prin rugaciune fara credinta?
align="right" id="quote2">Uite, iti raspund eu ca sunt pe fir ... ruga este un confort sufletesc fara nici o certitudine, nu imi garanteaza nimeni, nici mie, care nu cred si nici tie care crezi cu convingere, ca ceea ce ne dorim o sa se indeplineasca.
align="right" id="quote2">Atunci cum se obtine confortul ala, daca oricum nu crezi in ce te rogi?Rufus, Tora si iadele[foto] Retrospectiva 2008 Retrospectiva 2009 Retrospectiva 2010"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 417
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
Citat:
citat din mesajul lui daniela_b
Citat:
citat din mesajul lui michelle-usaBiblia a fost scrisa de oameni dar insuflata de Duhul Sfint . Nu au scris de la ei, au scris ce a vrut DD sa scrie.michelle
align="right" id="quote2">Cine-i DD (Nu e tot DS?)si cine-s "ei" ?De fiecare data cind citesc cite un subiect care atinge religia aflu ca de fapt ALTCINEVA e al' de-a scris, facut si dres viata pe pamint.To live a creative life, we must lose our fear of being wrong - Joseph Clinton Pearce
align="right" id="quote2">scuze pt felul in care am scris.
align="right" id="quote2">Michelle, nu trebuie sa-ti ceri scuze, mai degraba eu sa-mi cer pentru ca sint offtopic[:)].Nu ma refeream la exprimare ci la prescurtare. Ce e DD, cui ii spui DD si de ce DD e si DS ( sau nu e?), de altfel nu prea am citit DS dar ades am vazut ca se scrie DD, intelegi unde bat? Ce-i DD cind scrii DD? Doamne-Doamne? Doamne-Dumnezeule? Dumnezeu-Domnul?Domnule Dumnezeu?de ce mi-ar fi greu sa scriu oricare din cele de mai sus in cuvinte?de ce as alege sa scriu DD, pe scurt,intelegi dilema mea?[:)]id="size1">To live a creative life, we must lose our fear of being wrong - Joseph Clinton Pearce
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ela_04
Ma rog la Dumnezeu....Dar nu cred in biserica si in special in preoti. Cunosc prea multe fapte care se ascund dincolo de fatada.Credinta e in sufletul meu si se oglindeste in faptele mele...
align="right" id="quote2">Daca te rogi la Dumnezeu nu vrei sa stii si cine este acest Dumnezeu la care te rogi?Biserica de care vorbesti e biserica care tu o stii, o vezi...te-ai gindit oare daca asta e biserica de care DD. vorbeste si ce inseamna biserica in Cuvintul Lui?Faptele nu-ti vor salva sufletul.Nu conteaza ce credem noi,conteaza ce crede Dumnezeu. Nu ai de unde sa afli ce crede Dumenzeu daca nu-i citesti Cuvintul.michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce sa-mi salveze sufletul? De cine?

 

Am citit o data - numai stiu unde ...poate chiar in Biblie - ca o biserica poate fi si o piatra pe care te asezi si spui o rugaciune...

Asta este biserica in care eu cred...

Nu am spus niciodata ca nu am citit...[:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand te rogi, incerci sa pui pe umerii altcuiva problemele tale. Este un fel de usurare. Scapi de greutate, delegand-o. O delegam catre o putere divina, o energie universala, ceva ce ne dapaseste. Se poate numi Dumnezeu, Alah sau Buda, fiecare cum a fost invatat. Sunt convinsa ca asta exista, dar nu cred ca ea exista in forma povestita in cartile scrise de oameni. Acolo este doar prezentat un cod de norme pe intelesul oamenilor, si lasata interpretabila, cu scopul de a diviza multimile si a le disciplina mai usor, iar la o adica.... sa poata fi adaptata conjunctural.

Sunt convinsa ca un comportament pozitiv ne conecteaza la energia pozitiva din jurul nostrum. Asta este de fapt ruga. Conectarea ta la universul pozitiv.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui daniela_b
Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
Citat:
citat din mesajul lui daniela_b
Citat:
citat din mesajul lui michelle-usaBiblia a fost scrisa de oameni dar insuflata de Duhul Sfint . Nu au scris de la ei, au scris ce a vrut DD sa scrie.michelle
align="right" id="quote2">Cine-i DD (Nu e tot DS?)si cine-s "ei" ?De fiecare data cind citesc cite un subiect care atinge religia aflu ca de fapt ALTCINEVA e al' de-a scris, facut si dres viata pe pamint.To live a creative life, we must lose our fear of being wrong - Joseph Clinton Pearce
align="right" id="quote2">scuze pt felul in care am scris.
align="right" id="quote2">Michelle, nu trebuie sa-ti ceri scuze, mai degraba eu sa-mi cer pentru ca sint offtopic[:)].Nu ma refeream la exprimare ci la prescurtare. Ce e DD, cui ii spui DD si de ce DD e si DS ( sau nu e?), de altfel nu prea am citit DS dar ades am vazut ca se scrie DD, intelegi unde bat? Ce-i DD cind scrii DD? Doamne-Doamne? Doamne-Dumnezeule? Dumnezeu-Domnul?Domnule Dumnezeu?de ce mi-ar fi greu sa scriu oricare din cele de mai sus in cuvinte?de ce as alege sa scriu DD, pe scurt,intelegi dilema mea?[:)]id="size1">To live a creative life, we must lose our fear of being wrong - Joseph Clinton Pearce
align="right" id="quote2">eu cand scriu DD ma refer prescurtat la Domnul Dumnezeu.Recunosc ca nu fac bine si ar trebui sa scriu mai cu grija si cu slava care I se cuvine numele intreg.Evreii in vechime considerau numele lui Dumnezeu atit de pretios incat nu aveau nume-cuvint pentru El.michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Citat:
citat din mesajul lui buflea
Citat:
citat din mesajul lui michelle-usaai stat sa te gindesti vreodata:dar de ce te rogi si la cine te rogi?nu e asta o risipa de energie daca tot nu crezi?ce crezi ca vei obtine prin rugaciune fara credinta?
align="right" id="quote2">Uite, iti raspund eu ca sunt pe fir ... ruga este un confort sufletesc fara nici o certitudine, nu imi garanteaza nimeni, nici mie, care nu cred si nici tie care crezi cu convingere, ca ceea ce ne dorim o sa se indeplineasca.
align="right" id="quote2">Atunci cum se obtine confortul ala, daca oricum nu crezi in ce te rogi?
align="right" id="quote2">Printr-un moment de relaxare, de evaluare noua a situatiei, de imbarbatare, de motivatie interioara, uneori de resemnare ... Eu cand ma rog, de fapt nu sper sa-mi dea nimeni (DD ?) nimic, sa-mi indeplineasca cineva ceva, ci sa gasesc EU puterea (nu stiu unde, in mine ?) sa ies dintr-o situatie neplacuta sau sa pot sa ma resemnez cu o situatie nefericita ... cred ca viata fiecaruia este un cumul de evenimente care reprezinta modul in care NOI reusim sa exploatam oportunitatile cu care ne intalnit. Oportunitatile acestea nu sunt planificate de nimeni (DD ne stie viitorul ?), sunt absolut aleatoare, nu tin de nimic ci strict de cursul vietii ...Puterea si decizia de a merge mai sus, mai jos, deloc sau inapoi sta in noi, 80% in potentialul nativ si 20% in infuenta mediului in care am crescut (familie, educatie, scoala, prieteni).Poate nu fac sens 100% - pentru ca asa cum am spus, relatia mea cu divinitatea este una confuza - cu religia insa este ceva mai clara, pana nu imi explica cineva de ce exista exista mai multi "Dumnezei", de ce au reguli diferite despre trairi, sentimente, impliniri, echilibru, satisfactii similare si de ce trebuie sa urmam reguli impuse de "ei" care nu sunt confortabile ... nu cred ca o sa am incredere in ea.[:I][:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ela_04
De ce sa-mi salveze sufletul? De cine? Am citit o data - numai stiu unde ...poate chiar in Biblie - ca o biserica poate fi si o piatra pe care te asezi si spui o rugaciune...Asta este biserica in care eu cred...Nu am spus niciodata ca nu am citit...[:)]
align="right" id="quote2">In Biblie, in NT, biserica=oamenii credinciosi strinsi impreuna si care au aceleasi principii, credinta in Isus.Biserica nu este o cladire. Piatra de temelie a bisericii este Domnul Isus. Fara El biserica crestina nu ar exista.Ref la salvarea sufletului sunt multe de spus.... Crezi ca ai suflet dat de Dumnezeu? Crezi ca sufletul tau nu moare?Crezi in Rai, Iad?michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui escu
Cand te rogi, incerci sa pui pe umerii altcuiva problemele tale. Este un fel de usurare. Scapi de greutate, delegand-o. O delegam catre o putere divina, o energie universala, ceva ce ne dapaseste. Se poate numi Dumnezeu, Alah sau Buda, fiecare cum a fost invatat. Sunt convinsa ca asta exista, dar nu cred ca ea exista in forma povestita in cartile scrise de oameni. Acolo este doar prezentat un cod de norme pe intelesul oamenilor, si lasata interpretabila, cu scopul de a diviza multimile si a le disciplina mai usor, iar la o adica.... sa poata fi adaptata conjunctural. Sunt convinsa ca un comportament pozitiv ne conecteaza la energia pozitiva din jurul nostrum. Asta este de fapt ruga. Conectarea ta la universul pozitiv.
align="right" id="quote2">Din cate am citit, eu nu cred ca Dumnezeul Bibliei este acelasi cu Allah si cu atit mai mult Budha...Deci, cum crezi tu ca este Dumnezeu? Un univers, energie pozitiva?Eu am inteles cate ceva din caracteristicile lui Dumnezeu: salveaza,iarta,iubeste,vorbeste, simte,uraste,ajuta, sufera...michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Imi plaaaace cum s-a ajuns de la ce fac unii...la noi suntem cei mai cei:)).

Fiecare cu credinta lui, ca de aceea e credinta si nu stiinta. Nu va justificati pentru ca-i lipsit de sens.

 

De asemenea vreau sa corectez o eroare.

 

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa


Evreii in vechime considerau numele lui Dumnezeu atit de pretios incat nu aveau nume-cuvint pentru El.

michelle
align="right" id="quote2">

 

Bineinteles ca evreii au si au avut un cuvant pentru zeitatea suprema. Nu este scris complet pentru ca orice hartie/ mail cu numele complet ar trebui ingropat in pamant ca sa nu se distruga numele. Scrolurile de Torah dupa care se citeste in sinagoga cand se strica se ingroapa. Asa ca se scrie D-zeu in romana, G-d in engleza, se foloseste in afara rugaciunii HaShem ( cel Numit). In rugaciune numele cu patru litere (in ebraica ca si in araba se scriu consoanele, vocalele sunt marcate ca puncte si/sau bare sub/langa consoane) se folosea de Yom Kippur de catre Marele Preot. Acum in rugaciune se folosesc Adonai, Elohim, El, Shaddai, Elyon, Avinu, Malkeinu care reprezinta calitati de exemplu cel puternic, cel inalt etc. Unii evrei extrem de religiosi vor evita si Elohim si vor scrie sau pronunta Elokim.

 

 

Pentru detalii http://www.hebrew-streams.org/works/hebrew/hashem.html

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...