Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

femei maritate cu barbati musulmani


Recommended Posts

  • Răspunsuri 417
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu mai degraba as intelege 'biserica' nicidecum ca pe o cladire, ci ca pe o 'adunare' de oameni care se roaga impreuna, fiecare pentru ceilalti in primul rand.

 

 

 

Si eu, ca si Buflea, sunt tare confuza cand vine vorba de religie. In sufletul meu as vrea sa cred, chiar cred uneori, in existenta unui Dumnezeu. In mintea mea, insa, e o alta convingere. Nu sunt convinsa ca in momentele in care cred, cred din pura 'credinta' sau pentru faptul ca am fost crescuta si educata sa cred in existenta lui Dumnezeu. Si... unde e Dumnezeu? Unde e raiul? Ca de la inceputul timpurilor s-a crezut ca zeii si mai apoi Dumnezeu e in cer! Pai cerul a fost strabatut (macar cu ochiul, inde-aproape) in lung si-n lat si... nici urma! Stiu ce se sugereaza ca Dumnezeu e in toti si-n toate, dar , atunci, 'sufletele unde se duc cand se duc'? ([:D])... revin in noi, cei care ramanem aici pentru un timp? Traiesc in noi, si cand murim, se duc, impreuna cu sufletul nostru, in trupul altei vietati???

 

_____________________________________________

Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008

 

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ela_04
Citat:
Crezi ca ai suflet dat de Dumnezeu?Crezi ca sufletul tau nu moare?Crezi in Rai, Iad?
align="right" id="quote2">Asta este numai si numai treaba mea. A sufletului meu. App. ce este NT?
align="right" id="quote2">Noul Testament, VT banuesc ca este Vechiul Testament.... asta ca sa intelegi ce a facut tehnologia din credinta!Si din subiectul cu sotii musulmani s-a ajuns la discutia despre crestinism si studii biblice.....Michelle, pentru curiozitatea mea personala (sunt o persoana foarte curioasa): in ce context te-ai intors spre religie, de ce abia la 40 de ani ai avut revelatia si de ce ramura a crestinismului apartii?Mama mandra de Dan Andrei (24/03/1996) si Thomas Adrian (18/01/2004)http://community.webshots.com/user/lidia67
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui AB_AC
Imi plaaaace cum s-a ajuns de la ce fac unii...la noi suntem cei mai cei:)).Fiecare cu credinta lui, ca de aceea e credinta si nu stiinta. Nu va justificati pentru ca-i lipsit de sens.De asemenea vreau sa corectez o eroare.
Citat:
citat din mesajul lui michelle-usaEvreii in vechime considerau numele lui Dumnezeu atit de pretios incat nu aveau nume-cuvint pentru El.michelle
align="right" id="quote2">Bineinteles ca evreii au si au avut un cuvant pentru zeitatea suprema. Nu este scris complet pentru ca orice hartie/ mail cu numele complet ar trebui ingropat in pamant ca sa nu se distruga numele. Scrolurile de Torah dupa care se citeste in sinagoga cand se strica se ingroapa. Asa ca se scrie D-zeu in romana, G-d in engleza, se foloseste in afara rugaciunii HaShem ( cel Numit). In rugaciune numele cu patru litere (in ebraica ca si in araba se scriu consoanele, vocalele sunt marcate ca puncte si/sau bare sub/langa consoane) se folosea de Yom Kippur de catre Marele Preot. Acum in rugaciune se folosesc Adonai, Elohim, El, Shaddai, Elyon, Avinu, Malkeinu care reprezinta calitati de exemplu cel puternic, cel inalt etc. Unii evrei extrem de religiosi vor evita si Elohim si vor scrie sau pronunta Elokim.Pentru detalii http://www.hebrew-streams.org/works/hebrew/hashem.html
align="right" id="quote2">Era mai bine daca nu puneam aceasta expresie ca e foarte confuza mai ales pentru cei care nu au studiu biblic si nu intru in detalii ca e mult de spus...Ma refeream ca,nume real-cuvintul "Dumnezeu",ca era un cuvint deosebit, un cuvint sacru... nu folosit asa oricand si la intimplare cum il folosim noi.Daca ai timp sa studiezi,vei vedea ca nu e vorba de nici o eroare in ceea ce am spus.michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ela_04
Citat:
Crezi ca ai suflet dat de Dumnezeu?Crezi ca sufletul tau nu moare?Crezi in Rai, Iad?
align="right" id="quote2">Asta este numai si numai treaba mea. A sufletului meu. App. ce este NT?
align="right" id="quote2"> Ai dreptate este doar treaba ta si numai a ta si a sufletului tau. Nu te contrazic.NT=noul testament (din Biblie)michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, poate gresesc, dar asta inteleg eu din ultimul tau mesaj: numele lui Dumnezeu era folosit numai in rugaciune sau pentru a-l pro-slavi, si nu luat in van?

 

_____________________________________________

Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008

 

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

michelle...

eu sunt sigura ca esti bine intentionata...

dar e cam aiurea sa o contrazici pe AB-AC ...[:)]

din informatiile pe care ti le-a oferit reiese clar ca aceasta este religia ei... aceste inf nu le poate oferi decat un evreu sau o persoana care studiaza ani buni aceasta religie ...

asa ca de ce ne tot contrazicem?

doar de dragul contrazicerilor? ca nu vad nimic contructiv...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ela_04
michelle...eu sunt sigura ca esti bine intentionata...dar e cam aiurea sa o contrazici pe AB-AC ...[:)]din informatiile pe care ti le-a oferit reiese clar ca aceasta este religia ei... aceste inf nu le poate oferi decat un evreu sau o persoana care studiaza ani buni aceasta religie ...asa ca de ce ne tot contrazicem? doar de dragul contrazicerilor? ca nu vad nimic contructiv...
align="right" id="quote2">Ela, e chestie de interpretare [:D] eu le numesc schimburi de opinii. Si atata timp cat discutam 'prieteneste', fara jigniri, subiectul asta e de nota 20!_____________________________________________Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ca fiecare crede in ce vrea cu sau fara justificare logica - eu sunt cea mai cea si cred in Mos Craciun dar pana si pe el l-am dezamagit ca nu mai vine de mult pe cosul casei mele, asa ca am ramas sa ma bazez tot me mine si sa-mi cumpar singura cadouri [:I]) - gluma, gluma [flo]

 

De fapt s-a ajuns aici de la ideea ca daca statele islamice religioase guverneaza dupa scrierile Coranului, atunci ar trebui Coranul actualizat cu idei, ideologii si tendinte ale traiului modern, care sa ia in considerare toata evolutia din ultimile secole ... Ne invartim in cerc, poate de aia tarile astea sunt atat de inapoiate in mentalitate, social, educational, material ..etc, pentru ca sunt intepenite in reguli, norme si docme care nu mai corespund lumii in care traiesc. Ori renunti la ele, ori le actualizezi ... (puah ! am gasit eu solutia de indreptare a statului femeii musulmane in Orientul Mijlociu [:I][:)])

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...