Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

femei maritate cu barbati musulmani


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui caro
Citat:
citat din mesajul lui ela_04
Citat:
Crezi ca ai suflet dat de Dumnezeu?Crezi ca sufletul tau nu moare?Crezi in Rai, Iad?
align="right" id="quote2">Asta este numai si numai treaba mea. A sufletului meu. App. ce este NT?
align="right" id="quote2">Noul Testament, VT banuesc ca este Vechiul Testament.... asta ca sa intelegi ce a facut tehnologia din credinta!Si din subiectul cu sotii musulmani s-a ajuns la discutia despre crestinism si studii biblice.....Michelle, pentru curiozitatea mea personala (sunt o persoana foarte curioasa): in ce context te-ai intors spre religie, de ce abia la 40 de ani ai avut revelatia si de ce ramura a crestinismului apartii?Mama mandra de Dan Andrei (24/03/1996) si Thomas Adrian (18/01/2004)http://community.webshots.com/user/lidia67
align="right" id="quote2">pentru curiozitatea ta personala si a altora, pe scurt:am inceput sa cred in Dumnezeu si sa citesc Biblia prin 1999 in urma unor experiente personale dureroase care nu vreau sa o mentionez. 2000 am decis sa-l urmez pe Domnul Isus si sa aplic principiile Bibliei in viatza mea 2004 m-am botezat am un sotz care si el este credincios( nu a fost ceva contagios cum spun unele persoane)S-au intimplat multe miracole in viatza mea, deci cine imi spune ca nu exista miracole, si ca ele nu sunt de la Dumnezeu...sa se abtina, pt ca eu le-am trait.Nu fac parte din nici o denominatiune religioasa crestina(penticostala, adventista,...ori cum s-ar mai numi). Pe aici ne numim "born-again". pt mine numele conteaza mai putin, conteaza credinta in Isus.am mers pentru multi ani la o Calvary Chapel.citesc Biblia, ascult predici, pastori diferiti (dar am citiva favoriti). Cuvintului lui Dumnezeu-Biblia imi da putere si incredere si vreau sa traiesc in acord cu ea .ar mai fi multe de spus...michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 417
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002
Michelle, poate gresesc, dar asta inteleg eu din ultimul tau mesaj: numele lui Dumnezeu era folosit numai in rugaciune sau pentru a-l pro-slavi, si nu luat in van?_____________________________________________Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!
align="right" id="quote2">cam asa...michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Sigur ca fiecare crede in ce vrea cu sau fara justificare logica - eu sunt cea mai cea si cred in Mos Craciun dar pana si pe el l-am dezamagit ca nu mai vinde de mult pe cosul casei mele, asa ca am ramas sa-mi cumpar singura cadouri [:I])De fapt s-a ajuns aici de la ideea ca daca statele islamice religioase guverneaza dupa scrierile Coranului, atunci ar trebui Coranul actualizat cu idei, ideologii si tendinte ale traiului modern, care sa ia in considerare toata evolutia din ultimile secole ... Ne invartim in cerc, poate de aia tarile astea sunt atat de inapoiate in mentalitate, social, educational, material ..etc, pentru ca sunt intepenite in reguli, norme si docme care nu mai corespund lumii in care traiesc.
align="right" id="quote2">ma faci sa rid...Quranul sa fie actualizat, sa fie re-scris...Dar sunt sigura ca insa Hannen va nu ride (no ofence) cand va citii sugestia ta.michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
.. Ne invartim in cerc, poate de aia tarile astea sunt atat de inapoiate in mentalitate, social, educational, material ..etc, pentru ca sunt intepenite in reguli, norme si docme care nu mai corespund lumii in care traiesc.
align="right" id="quote2">

Kant spunea ca normalul il da societatea in care traiesti. atata timp cat te incadrezi in normele societati in care traiesti esti in limitele normalului acelei societati.
pentru ei sunt norme si reguli care corespund lumii in care EI traiesc.
de ce vrei tu sa-i schimbi? cu ce te deranjeaza?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ela_04
Citat:
.. Ne invartim in cerc, poate de aia tarile astea sunt atat de inapoiate in mentalitate, social, educational, material ..etc, pentru ca sunt intepenite in reguli, norme si docme care nu mai corespund lumii in care traiesc.
align="right" id="quote2">Kant spunea ca normalul il da societatea in care traiesti. atata timp cat te incadrezi in normele societati in care traiesti esti in limitele normalului acelei societati. pentru ei sunt norme si reguli care corespund lumii in care EI traiesc.de ce vrei tu sa-i schimbi? cu ce te deranjeaza?
align="right" id="quote2">Mda - iata o alta minge ridicata la fileu. Sa plecam de pe "ouale" religiei si sa trecem pe cele alea "salvarii lumii" [:)]Avem dreptul / trebuie, noi cei din societatea moderna, sa ii invatam sau macar informam si despre alte norme de trai ? Mai lejere, mai putin restrictive, mai putin resemnate ...sau mai bine ii lasam acolo cu cultura lor si le luam doar petrolul ? [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Kant spunea ca normalul il da societatea in care traiesti. atata timp cat te incadrezi in normele societati in care traiesti esti in limitele normalului acelei societati.
pentru ei sunt norme si reguli care corespund lumii in care EI traiesc.
de ce vrei tu sa-i schimbi? cu ce te deranjeaza?
align="right" id="quote2">

Mie mi-a placut de lampagiul din Micul Print,care tinea consemnul...Pe vremuri,munca lui era sa aprinda luminile seara si sa le stinga dupa multe ore,la rasaritul soarelui.In timp,viteza de rotatie a planetei lui s-a marit,iar acum ajunsese sa aprinda felinarele,si sa le stinga imediat,dupa cateva minute.Buna seara! urmat rapid de Buna dimineata! si tot asa... Pentru Micul Print,munca lui era absurda,insa pentru lampagiu era plina de sens,el tinea CONSEMNUL.
Cam tot asa sunt Christos si Biblia pentru mine astazi.Nu s-or potrivi cu societatea actuala,s-au schimbat unii parametri,insa eu vreau sa tin consemnul. [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Sigur ca fiecare crede in ce vrea cu sau fara justificare logica - eu sunt cea mai cea si cred in Mos Craciun dar pana si pe el l-am dezamagit ca nu mai vine de mult pe cosul casei mele, asa ca am ramas sa ma bazez tot me mine si sa-mi cumpar singura cadouri [:I]) - gluma, gluma [flo]De fapt s-a ajuns aici de la ideea ca daca statele islamice religioase guverneaza dupa scrierile Coranului, atunci ar trebui Coranul actualizat cu idei, ideologii si tendinte ale traiului modern, care sa ia in considerare toata evolutia din ultimile secole ... Ne invartim in cerc, poate de aia tarile astea sunt atat de inapoiate in mentalitate, social, educational, material ..etc, pentru ca sunt intepenite in reguli, norme si docme care nu mai corespund lumii in care traiesc. Ori renunti la ele, ori le actualizezi ... (puah ! am gasit eu solutia de indreptare a statului femeii musulmane in Orientul Mijlociu [:I][:)])
align="right" id="quote2">Of, Buflea! Nu poti 'actualiza' sau 'moderniza' Quranul! E o carte sfanta, nu legislatia statului! Asa cum nu 'actualizeaza' nimeni Biblia._____________________________________________Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

pentru curiozitatea ta personala si a altora, pe scurt:

am inceput sa cred in Dumnezeu si sa citesc Biblia prin 1999 in urma unor experiente personale dureroase care nu vreau sa o mentionez.
2000 am decis sa-l urmez pe Domnul Isus si sa aplic principiile Bibliei in viatza mea
2004 m-am botezat
am un sotz care si el este credincios( nu a fost ceva contagios cum spun unele persoane)

S-au intimplat multe miracole in viatza mea, deci cine imi spune ca nu exista miracole, si ca ele nu sunt de la Dumnezeu...sa se abtina, pt ca eu le-am trait.

Nu fac parte din nici o denominatiune religioasa crestina(penticostala, adventista,...ori cum s-ar mai numi). Pe aici ne numim "born-again". pt mine numele conteaza mai putin, conteaza credinta in Isus.

am mers pentru multi ani la o Calvary Chapel.

citesc Biblia, ascult predici, pastori diferiti (dar am citiva favoriti).
Cuvintului lui Dumnezeu-Biblia imi da putere si incredere si vreau sa traiesc in acord cu ea .

ar mai fi multe de spus...

michelle
align="right" id="quote2">


[asia] [flo]

_____________________________________________
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Citat:
citat din mesajul lui ela_04
Citat:
.. Ne invartim in cerc, poate de aia tarile astea sunt atat de inapoiate in mentalitate, social, educational, material ..etc, pentru ca sunt intepenite in reguli, norme si docme care nu mai corespund lumii in care traiesc.
align="right" id="quote2">Kant spunea ca normalul il da societatea in care traiesti. atata timp cat te incadrezi in normele societati in care traiesti esti in limitele normalului acelei societati. pentru ei sunt norme si reguli care corespund lumii in care EI traiesc.de ce vrei tu sa-i schimbi? cu ce te deranjeaza?
align="right" id="quote2">Mda - iata o alta minge ridicata la fileu. Sa plecam de pe "ouale" religiei si sa trecem pe cele alea "salvarii lumii" [:)]Avem dreptul / trebuie, noi cei din societatea moderna, sa ii invatam sau macar informam si despre alte norme de trai ? Mai lejere, mai putin restrictive, mai putin resemnate ...sau mai bine ii lasam acolo cu cultura lor si le luam doar petrolul ? [:D]
align="right" id="quote2">Ar trebui sa ii invatam, sa le aratam??? Probabiol ca la fel gandesc si ei despre noi. La o scala mai mica, e ca si cum as veni eu in casa ta sa-ti spun ca nu traiesti cum ar trebui, ca dupa normele mele ar trebui sa manaci cina la micul dejun si pranzul seara, ca ar trebui sa iti trimiti copilul de 7 ani la servici si tu sa stai acasa, sa te odihnesti, ca... etc. (Cu tot respectul iti scriu. [pup])Ela spune ca normalitatea este impusa de societatea in care traim, dar uite ca musulmanii si in occident traiesc tot dupa normele lor, dupa regulile lor si eu nu vad nimic gresit in asta, eu cred ca trebuie sa ii acordam fiecarui om libertatea de a alege cum vrea sa traiasca, atata timp cat nu vine in 'contraventie' cu legile societatii in care traieste. Legi, nu reguli religioase. Religia si ce alege fiecare sa creada si in ce religie alege fiecare sa creada, asta e treaba fiecarui om, nu a societatii in care traieste._____________________________________________Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...