Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

femei maritate cu barbati musulmani


Recommended Posts

Hannen a spus: arab crestin nu a spus crestin islamic. Nu e cazul sa le faceti ciorba de potroace. Sunt crestini si in tarile arabe, char daca in numar mic.

Cat despre Domnul Dumnezeu, Dumnezeu, Allah: este greu de inteles ca Allah in araba (care dialect o fi acela, sau in toate) inseamna Dumnezeu? God, Dieu, Gott,Dios....

 

Mama mandra de Dan Andrei (24/03/1996) si Thomas Adrian (18/01/2004)

http://community.webshots.com/user/lidia67

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 417
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
iti multumesc Lui ii multumesc si eu zilnic ca i s-a facut mila de mine-o pacatoasa, iar prin jertfa Domnului Isus pacatele imi sunt iertate si sufletul salvat. michelle
align="right" id="quote2">michelle, mie asta imi suna a bataie de joc, ceva in genul vinderii de penitente (biletele) pentru iertarea pacatelor. In primul rand, TU trebuie sa fii responsabila de ceea ce faci. NU mi se pare normal sa savarsesti nu stiu cate tampenii si apoi sa speri ca Iisus va zambi intelegator si te va ierta si mantui.Eu am un profund respect pentru Iisus si pentru ceea ce a facut El. Insa nu as putea spune ce ai spus tu.Blogul meu - de la noi, pentru ei!id="green">Bazar general - fiecare implicare conteaza!id="orange">
align="right" id="quote2">Sigur ca pacatele ne sunt iertate, doar de asta a venit D Isus si s-a jertfit, pt pacatele noastre. Orice om cat traieste pacatuieste. Diferenta intre pacatele unui necredicios si cele ale unui credincos consta in faptul ca necredinciosul face pacate si nu realizeaza ca e pacat impotriva lui Dumnezeu si celor din jur si nici nu-i pare rau si desigur ca nu cere iertare, iar la prima ocazie repeta.Un credincios cand pacatuieste o face pe moment din tentatie, fara premeditare, si isi da seama ca a pacatuit, ii pare rau din inima pt ce a facut, si se roaga sa fie iertat si nu mai repeta. Uneori da, plateste pt ceea ce face si nu inseamna ca Dumnezeu nu-l iarta.Rugaciunea este f importanta si e ca o unealta in mana crestinului. Prin rugaciuni suntem mai mult in concectie cu Dumenzeu si avem mai putine sanse sa gresim.Cum spunea si Apostolul Paul: fac ceea ce nu treb sa fac, si nu fac ce treb sa fac.By the way, nu numai ce faci rau este pacat dar si ceea ce nu faci poate sa fie pacat.michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui caro
Hannen a spus: arab crestin nu a spus crestin islamic. Nu e cazul sa le faceti ciorba de potroace. Sunt crestini si in tarile arabe, char daca in numar mic.Cat despre Domnul Dumnezeu, Dumnezeu, Allah: este greu de inteles ca Allah in araba (care dialect o fi acela, sau in toate) inseamna Dumnezeu? God, Dieu, Gott,Dios....Mama mandra de Dan Andrei (24/03/1996) si Thomas Adrian (18/01/2004)http://community.webshots.com/user/lidia67
align="right" id="quote2">Daca te opresti la traducere poate e simplu o accepti asa cum e. Dar pe mine ma surprinde caracterul cu care este descris acest Allah in Quran si asta ma face sa cred ca sutn 2 personaje cu totul si cu totul diferite.michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui hannen
Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
Pe de alta parte, raspunsul la intrebarea ta: "are Allah un fiu" este NU.Iar islamismul recunoaste ca Iisus s-a nascut din fecioara, dar nu ca ar avea un alt statut decat acela de profet, la fel ca Mohammed. Este un profet muritor, nu o divinitate intrupata, nemuritoare.Blogul meu - de la noi, pentru ei!id="green">Bazar general - fiecare implicare conteaza!id="orange">
align="right" id="quote2">Selene,corect dpdv islamic.Insa nu si crestin.Lui Michelle ii este greu sa inteleaga ca si arabul crestin crede la fel ca ea.are o Biblie scrisa in limba araba si ca acolo numele domnului este Allah,iar ei cred ca si ea (interpreteaza ca si ea,ca doar e aceasi religie,aceasi dogma) cum ca Allah are un fiu,el fiind Isa(adica Isus)Eu am mai explicat.Pt. mine e simplu,vorbim de doua religii diferite islam si crestinsm(fiecare cu dogmele si credintele ei) dar nu inteleg de ce ii este greu lui Michelle sa inteleaga ca si arabul crestin care zice Allah,crede la fel ca ea.Poate pt. ca imaginea despre Allah este echivalenta cu statuia lui Budha?Sau ceva in genul ,Allah=zeu pagan!Altfel nu pot sa-mi explic de ce ii este greu sa inteleaga.************************************Whatever happens don`t let go of my hand!
align="right" id="quote2">Hannen am spus clar in mesajul meu ca nu ma refer la acesti arabi crestini sau crestini arabi cum s-or numi.ma refer la musulmanii , cei care nu cred in Isus=Fiul lui Dumnezeu si Dumenzeu intrucchipat, care nu au Biblie si au Quran.Spune-mi de acesti musulmani. Te rog raspunde-mi la intrebarile care le-am pus in postul din pagina anterioara.michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui hannen
Din nefericire nicio carte sfinta nu a fost revelata in limba romana.Asadar romanul si alte limbi ale pamantului au tradus numele tuturor "celor impricinati".Ca si cum pe Mr. Black din engleza ,l-au numit domnul Negru!************************************Whatever happens don`t let go of my hand!
align="right" id="quote2">Numele nu conteaza ,cand vb de acelasi personaj caracterul lui e acelasi.michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

michelle, este interpretarea ta.

 

Gresesti ENORM cand spui asta:

 

Citat:
Diferenta intre pacatele unui necredicios si cele ale unui credincos consta in faptul ca necredinciosul face pacate si nu realizeaza ca e pacat impotriva lui Dumnezeu si celor din jur si nici nu-i pare rau si desigur ca nu cere iertare, iar la prima ocazie repeta.
align="right" id="quote2">

 

Eu nu sunt credincioasa. Asta nu ma impiedica sa constientizez cand fac o tampenie (pacat, daca vrei - din 10 porunci, am 9 incalcate) si sa imi cer scuze IN FATA CELUI caruia i-am gresit. Si copilului meu de 2,8 ani ii cer scuze, pentru ca exista situatii cand EA are dreptate.

 

Citat:
Un credincios cand pacatuieste o face pe moment din tentatie, fara premeditare, si isi da seama ca a pacatuit, ii pare rau din inima pt ce a facut, si se roaga sa fie iertat si nu mai repeta. Uneori da, plateste pt ceea ce face si nu inseamna ca Dumnezeu nu-l iarta.
align="right" id="quote2">

 

Serios? Pe moment? Fara premeditare? Si nu spune preotul "iarta-i lui/ei pacatele cele CU VOIE si cele FARA DE VOIE"?

 

Si pe mine ma surprind caracterul lui Dumnezeu din VT si caracterul lui Iisus din NT si ma fac sa ma gandesc ca sunt doua persoane diferite... [:D]

 

Blogul meu - de la noi, pentru ei!id="green">

 

Bazar general - fiecare implicare conteaza!id="orange">

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
Citat:
citat din mesajul lui hannen
Din nefericire nicio carte sfinta nu a fost revelata in limba romana.Asadar romanul si alte limbi ale pamantului au tradus numele tuturor "celor impricinati".Ca si cum pe Mr. Black din engleza ,l-au numit domnul Negru!************************************Whatever happens don`t let go of my hand!
align="right" id="quote2">Numele nu conteaza ,cand vb de acelasi personaj caracterul lui e acelasi.michelle
align="right" id="quote2">exact!Dumnezeu e numai UNUL.EL m-a creat si pe mine si pe tine.Daca tu crezi ca EL e "crestin" sau "musulman"...Eu nu cred asta.De fapt ma apuca de peruca cind aud "Dumnezeul crestin nu zice asa,nu face asa..."De parca Dumnezeu e proprietatea cuiva.Michelle,acesta nu este subiect religios.De ce nu citesti tu pe un site islamic de pilda.Poti intreba acolo si vei gasi raspunsuri bine documentate .Dar de ce zici ca te surprinde "caracterul" cu care este descris Allah in Quran?Ai citit vreodata aceasta carte?Cum este EL descris michelle?Ce te-a surprins in descrierea Lui?Faptul ca fiecare verset incepe cu "In Numele Lui Dumnezeu Cel Milostiv,Indurator"???Uite asta este una din descrierile Lui.Nu-ti place?Te surprinde?[:)]************************************Whatever happens don`t let go of my hand!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
michelle, este interpretarea ta.Gresesti ENORM cand spui asta:
Citat:
Diferenta intre pacatele unui necredicios si cele ale unui credincos consta in faptul ca necredinciosul face pacate si nu realizeaza ca e pacat impotriva lui Dumnezeu si celor din jur si nici nu-i pare rau si desigur ca nu cere iertare, iar la prima ocazie repeta.
align="right" id="quote2">Eu nu sunt credincioasa. Asta nu ma impiedica sa constientizez cand fac o tampenie (pacat, daca vrei - din 10 porunci, am 9 incalcate) si sa imi cer scuze IN FATA CELUI caruia i-am gresit. Si copilului meu de 2,8 ani ii cer scuze, pentru ca exista situatii cand EA are dreptate.
Citat:
Un credincios cand pacatuieste o face pe moment din tentatie, fara premeditare, si isi da seama ca a pacatuit, ii pare rau din inima pt ce a facut, si se roaga sa fie iertat si nu mai repeta. Uneori da, plateste pt ceea ce face si nu inseamna ca Dumnezeu nu-l iarta.
align="right" id="quote2">Serios? Pe moment? Fara premeditare? Si nu spune preotul "iarta-i lui/ei pacatele cele CU VOIE si cele FARA DE VOIE"?Si pe mine ma surprind caracterul lui Dumnezeu din VT si caracterul lui Iisus din NT si ma fac sa ma gandesc ca sunt doua persoane diferite... [:D]Blogul meu - de la noi, pentru ei!id="green">Bazar general - fiecare implicare conteaza!id="orange">
align="right" id="quote2">dar trebuie sa constientizezi ca gresesti nu numai fatza de fata ta, sotul...cunoscuti, necunoscuti, dar mai ales pacatul tau e fatza de Dumnezeu.Domnul Isus a spus ca cine incalca 1 porunca e ca si cum le-ar incalca pe toate.A fost greu si pt mine sa inteleg acest concept.Dar am inteles ca incalcand o porunca ne numim pacatosi, deci nu conteaza cate porunci incalcam tot pacatosi ne numim in fatza lui Dumnezeu. In VT se practica jertfa ca spalare a pacatelor acum nu mai e nevoie de jertfe...pt ca jertfa suprema a fost facuta pentru noi.Deci Selene, tu poate vei fi iertata de oameni, dar in fatza lui Dumnezeu nu esti iertata pentru ca nu ai primit/acceptat Jertfa.Eu cand m-am referit la 2 caractere m-am referit la caracterul lui Dumnezeu din intreaga Biblie si cel al lui "Dumnezeu" numit si Allah din Quran.michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui hannen
Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
Citat:
citat din mesajul lui hannen
Din nefericire nicio carte sfinta nu a fost revelata in limba romana.Asadar romanul si alte limbi ale pamantului au tradus numele tuturor "celor impricinati".Ca si cum pe Mr. Black din engleza ,l-au numit domnul Negru!************************************Whatever happens don`t let go of my hand!
align="right" id="quote2">Numele nu conteaza ,cand vb de acelasi personaj caracterul lui e acelasi.michelle
align="right" id="quote2">exact!Dumnezeu e numai UNUL.EL m-a creat si pe mine si pe tine.Daca tu crezi ca EL e "crestin" sau "musulman"...Eu nu cred asta.De fapt ma apuca de peruca cind aud "Dumnezeul crestin nu zice asa,nu face asa..."De parca Dumnezeu e proprietatea cuiva.Michelle,acesta nu este subiect religios.De ce nu citesti tu pe un site islamic de pilda.Poti intreba acolo si vei gasi raspunsuri bine documentate .Dar de ce zici ca te surprinde "caracterul" cu care este descris Allah in Quran?Ai citit vreodata aceasta carte?Cum este EL descris michelle?Ce te-a surprins in descrierea Lui?Faptul ca fiecare verset incepe cu "In Numele Lui Dumnezeu Cel Milostiv,Indurator"???Uite asta este una din descrierile Lui.Nu-ti place?Te surprinde?[:)]************************************Whatever happens don`t let go of my hand!
align="right" id="quote2">Nu am citit Quranul si nu intentionez. Dar vreau sa aflu de la tine.Ofera Allah salvarea sufletelor? Cum?Are Allah un Fiu care s-a jertfit pt pacatele noastre?Cum ne sutn iertate pacatele?Cum ajungem in Rai? Ce requirements sunt?michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...