Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

femei maritate cu barbati musulmani


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
Corect, si eu vorbesc despre doua religii diferite, cu dogme diferite, ca altfel, iese o harababura...Eu inteleg de ce lui michelle ii este greu sa creada. Din cate stiu eu, cuvantul "crestin" vine de la "Christos". Iisus Christos. NU Isa. Iisus Christos, Fiul lui Dumnezeu. NU al lui Allah.Vezi ca si michelle foloseste "DD", adica Domnul Dumnezeu. Nu Domnul Iahve, nu Domnul Iehova. Nu. Dumnezeu. Asta este numele si nu altul.Crestin islamic e o hibridizare. Ori, ori.Blogul meu - de la noi, pentru ei!id="green">Bazar general - fiecare implicare conteaza!id="orange">
align="right" id="quote2">Mda, la fel cum Jesus Christ este fiul lui God...______________________________http://pisigri.blogspot.com/id="size1">Mami de Ilinca (5.03.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 417
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

michelle, cand ma voi prezenta in fatza lui Dumnezeu, oricine ar fi El, voi vedea ce si cum va fi. DACA ma voi prezenta, tinand cont de factorul "credinta".

 

Ca am facut multe kkturi, stiu.

 

Insa experienta mea de viata a inclus si niste trairi mai... iesite din tipare. Care nu au legatura cu Dumnezeu.

 

De exemplu, Taina Cununiei nu imi spune nimic. Taina Botezului, insa, am perceput-o ca pe ceva magic, ceva prin care copilului ii este oferita o protectie subtila. Spune-i ingeri pazitori, spune-i scut de lumina, a contat, pentru mine, aceasta protectie. Cu toate ca nu a fost scufundata in apa, nu am avut crasma, panza si nu mai stiu ce.

 

Am intrat in biserica aceea cu gandul ca particip la ceva magic, nu crestin. [:D]

 

Blogul meu - de la noi, pentru ei!id="green">

 

Bazar general - fiecare implicare conteaza!id="orange">

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
michelle, cand ma voi prezenta in fatza lui Dumnezeu, oricine ar fi El, voi vedea ce si cum va fi. DACA ma voi prezenta, tinand cont de factorul "credinta".Ca am facut multe kkturi, stiu.Insa experienta mea de viata a inclus si niste trairi mai... iesite din tipare. Care nu au legatura cu Dumnezeu.De exemplu, Taina Cununiei nu imi spune nimic. Taina Botezului, insa, am perceput-o ca pe ceva magic, ceva prin care copilului ii este oferita o protectie subtila. Spune-i ingeri pazitori, spune-i scut de lumina, a contat, pentru mine, aceasta protectie. Cu toate ca nu a fost scufundata in apa, nu am avut crasma, panza si nu mai stiu ce.Am intrat in biserica aceea cu gandul ca particip la ceva magic, nu crestin. [:D]Blogul meu - de la noi, pentru ei!id="green">Bazar general - fiecare implicare conteaza!id="orange">
align="right" id="quote2">Selene,Atunci cand va fi, va fi prea tirziu...trebuie sa intelegi si sa nu neglijezi asta.Ai o viatza la dispozitie sa alegi. Ce te face sa refuzi sunt motivele tale.Nu conteaza ce ai facut, cat de mult ai facut, cat de rau, conteaza ca fiecare zi care o ai, e de la Dumenzeu si te poti schimba.Aceasta protectie care tu o simti pt copilasul tau este de la Dumnezeu si ea este si pentru tine valabila.Si ai nevoie de ea.Nu poti sa spui cred in Ingeri dar nu cred in Dumnezeu, cred in botiez dar nu cred in casatorie, cred in Rai dar nu cred in Iad...simplu, nu poti. michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
Nu am citit Quranul si nu intentionez. Dar vreau sa aflu de la tine.

Ofera Allah salvarea sufletelor? Cum?
Are Allah un Fiu care s-a jertfit pt pacatele noastre?
Cum ne sutn iertate pacatele?
Cum ajungem in Rai? Ce requirements sunt?


michelle
align="right" id="quote2">

N-ai citit si nu intetionezi dar stii si te surprinde (pe mine si mai mult!!) felul in care este descris Dumnezeu in conceptul Islamic!Tie iti da bine la socoteala?Recunosc ma mie imi da cu virgula.
Nu pot sa inteleg cum poate sa te surprinda,sa nu-ti convina,sa nu-ti placa ..and so on,ceva despre care nu stii.(???)

Ok,o sa vorbesc ca la gradinita ca altfel nu am cum.
1)Bineinteles!Ce religie ar fi aia care sa nu iti ofere nimic?Pt. ce am crede in ea?Pt. ce am crede in EL??
De florile marului?Ca sa ne numim si noi credinciosi in ceva?
2)NU,in conceptie/dogma islamica Dumnezeu NU are un fiu.De aceea a si fost revelat ultimul mesaj,ultima carte.Ca sa-i corecteze pe cei care au nascocit despre Dumnezeu ca ar avea un fiu si sa le vesteasca mincinosilor(cei care zic neadevaruri despre Dumnezeu) pedeapsa dureroasa.

Acestea NU sunt opiniile mele.Acesta este Islamul!Daca ma mai intrebi vreodata daca are Dumnezeu vreun fiu (potrivit Islamului NU are) cred ca fac POC.
Va rog sa nu va simtiti ofensati.Nimic din ce am scris nu-mi apartine.Nu-i ideea mea,nu-s vorbele mele.
Aceasta este baza credintei /dogma Islamica!Neaga orice fiu,asociat /partas etc la puterea Domnului.Islamul cheama la adorarea LUI si doar a LUI!Supunere si ascultare doar fata de EL.

3)Cum ne sunt iertate pacatele?Well,asta numai Dumnezeu stie pt. ca EL este cel care zice "fii" si lucrul acela " este".Pt. EL e ceva usor sa ne ierte pacatele.Daca nu i-a fost grea facerea lumii , a universului si a tot ce este intre ele de ce i-ar fi greun in vreun fel sa ne ierte pacatele?
Sau facerea lor a fost mai usoara decit stergerea pacatelor noastre?
EL iarta cui voieste si pedepseste pe cine voieste si nu avem noi nicio putere si niciun ajutor (impotriva a ceea ce EL a hotarit pt. noi)

Asa e ca ti-e greu sa accepti ca fara o jertfa a unui nevinovat EL nu ne poate ierta?Mie mi se pare trist!Si am mai scris de mii de ori pe forumul asta.Daca EL este bun si milostiv si iertator,cum ar putea sa pedepseasca un suflet curat pt. pacatele pe care nu le-a comis?Asta e dreptate divina?
Toata lumea trebuie sa munceasca ca sa-i fie iertate pacatele.Fiecare suflet cu ce a agonisit pt. sine!
Plus ca-i limitam puterea cind zicem ca fara jertfa unui nevinovat nu ne-ar fi iertat.Adica nu putea,sau cum?
Stiu ca e greu pt tine si poate blasfemiator pt. multi.
Dar asta este mesajul Islamului si ceea in ce cred.Am voie sa cred in ce vreau da?Cum nu va deranjeaza cei care se inchina la vaci,sper sa nu va deranjez nici eu cu credinta mea.
id="size1">


4)Nu e logic?Supunere,ascultare!O viata dreapta,morala.Un suflet bun,milostiv,facator de bine.
cum nimeni nu-i perfect,un om care se caineaza pt. faptele lui si nu le mai repeta.
Dar mai presus de toate.Sa crezi in unicitatea LUI.Insa degeaba crezi daca nu aplici ceea ce crezi,daca nu te supui in celelalte aspecte.Daca crezi ca EL e unic,asta nu iti garanteaza raiul.
Pt. rai trebuie sa muncesti!Ai auzit ca un lucru e rau?Atunci nu-l fa!
Ai auzit ca Domnul tau te-a chemat sa-L intilnesti de 5 ori zilnic?Atunci ,fa-o!Du-te la rugaciune!
Domnul tau te asteapta inainte de rasaritul zorilor ca sa-I ceri iertare!Rugaciunea e mai buna decit somnul!Deci trezeste-te si mergi sa-L intilnesti!
Domnul tau ti-a prescris o luna de post daca esti credincios !Si Domnul tau si-a pastrat DOAR postul din faptele tale ,pt. SINE.
Restul sunt ale tale,ale sufletului tau.Retine,din tot ce faci doar postul in faci pt. EL.Restul le faci pt. beneficiul sufletului tau.

Dumnezeu ne-a poruncit evlavia,curatenia (trupeasca si sufleteasca) .EL ne-a poruncit binele si ne-a oprit de la rau!
Ceea ce nu este foarte usor,evident.Omul se grabeste spre rau.Raul e mai placut decit binele (mai ales cind e frumos prezentat/ambalat).
Concluzia?Nu-i usor,nu-i deloc usor.Insa omul care se straduieste nu va ramane nerasplatit.Pt. ca nu-i asa,EL nu este nedrept.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Dumnezeule mare, Allahule milostiv si iertator, vacilor, cata PROSTIE...!!!__________________________________________________Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh
align="right" id="quote2">[:)]Vorbeai despre tine?Cum tare ma indoiesc,nu raman decit eu (mesajul meu te-a facut sa exclami asta)Multumesc frumos!************************************Whatever happens don`t let go of my hand!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui hannen

Vorbeai despre tine?Cum tare ma indoiesc,nu raman decit eu (mesajul meu te-a facut sa exclami asta)
Multumesc frumos!

align="right" id="quote2">


Oh, nu! Nu m-as fi temut sa ma adresez direct. Am avut doar o 'revelatie' asupra aspectului comun tuturor religiilor/religiosilor. Ar trebui sa va aveti toti ca fratii, zau! Dar prostia va si dezbina, e tare pacatoasa!





__________________________________________________

Gandeste, gandeste, gandeste!!! - Winnie The Pooh

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

dupa 4 avertismente la activ si dupa aceasta remarca, contul accept92 se inchide.

 

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

 

**************

Linkurile mele: Supereva.roid="purple"> | Blogul meuid="teal">id="navy"> | DC pe Facebookid="navy"> id="Georgia">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii
dupa 4 avertismente la activ si dupa aceasta remarca, contul accept92 se inchide.Sanatate si o zi cu soare va doresc!**************Linkurile mele: Supereva.roid="purple"> | Blogul meuid="teal">id="navy"> | DC pe Facebookid="navy"> id="Georgia">id="size1">
align="right" id="quote2">[asia]mdeh,asta e ,suntem niste prosti cu totii.Noroc cu accept care ne-a zis-o verde in fata![:D]************************************Whatever happens don`t let go of my hand!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...