Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

femei maritate cu barbati musulmani


Recommended Posts

Musulmanii nu sint nici mai rai, nici mai buni, nici mai cu coarne sau fara decit alti oameni. Sint oameni cu bune si rele, cu griji si bucurii. Eu m-am nascut intr-o familie musulmana, in Romania si pot spune ca in familia mea sint tot felul de caractere. Unora le merg casatoriile bine, altii vai de capul lor... Asa este viata, nimic nu este perfect. Dar daca nu le merg casatoriile nu religia este de vina, pe cuvint! Bunicul cu bunica mea au avut o casatorie exemplara. El a respectat-o toata viata, a muncit pentru familia lui modesta si si-a iubit copiii. Il chema Iacub, era frizer de meserie si cinta la mandolina la umbra smochinului din curte. Pe bunica mea o chema Emine. Era fata de ciobani care s-au stabilit la marginea orasului, sa isi creasca animalele. Era o femeie frumoasa si ambitioasa. A zis ca nu se marita cu un cioban pentru ca nu mai vrea sa miroasa a balegar. A refuzat toti petitorii care le-au venit la usa pentru ca stia ca vroia o viata mai frumaosa pentru ea. Cu toate ca ajunsese la 30 de ani, stia ce vroia si nu facea comprimis. L-a intilinit pe bunicul meu la 30 de ani si atunci s-a casatorit. La 31 a nascut-o pe mama mea careia i-a pus numele Sukran (multumesc in araba). Si apoi a mai facut 3 fete pe care le-a crescut cu dragoste. Bunicul lucra iar ea statea si avea grija de casa si de copii. Imi aduc aminte de ei lucrind in gradina lor de zarzavaturi, facind mincare impreuna, el cintind la mandolina seara iar ea impletind. In timpul Ramadanului tineau post impreuna iar seara se rugau impreuna. Si ca veni vorba de Ramadan, in weekendul asta incepe Ramadanul si intentionez si eu sa tin post. Din dragoste pentru Allah si pentru bunicii mei. Nu este numai retinerea de la mincare si bautura, dar si un comportament exemplar de calm, toleranta, intelegere, pace si iubire totala. Hannen, Ramadan Kareem! [flo] live and let live [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 417
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Happy_in_TO
Ah...eu m-am casatorit cu un crestin ortodox. [:D] live and let live [:)]
e interesant subiectul pacat ca unele persoane il distorsioneaza cu alte amanunte care nu sunt la subiect. am si eu citeva intrebari: este permisiv femeie muslam sa nu se casatoreasca tot cu un muslim? ce religie va avea apoi sotia, dar copiii? michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Tilia
Citat:
citat din mesajul lui Laura25 http://www.crestinortodox.ro/diverse/copilul-educatie-pedeapsa-corporala-69520.html Presupun ca nu o sa ai rabdare sa citesti, asa ca iti fac un rezumat. Articolul este scris de Arhiepiscopul Hrisostom de Etna si iti dau cateva citate: "Comportamentele inacceptabile si distructive sunt controlate prin asocierea lor cu ceva neplacut, incluzand una-doua palme sau forta fizica controlata. ... Nu vorbim aici, desigur, despre acea forta fizica care produce contuzii, taieturi sau vatamare permanenta. Vorbim despre aplicarea unei palme la fund sau peste obraji. Bataile, in sensul literal al cuvantului, nu isi gasesc locul in educarea copiilor si pot, intr-adevar, provoca sentimente de manie, amaraciune si emotii care impiedica procesul asocierii dintre ceva neplacut si comportamentul nedorit. " "Prin aplicarea unor masuri de disciplina, incluzand cateva palme, copiii pot deprinde inca de la 3 ani sa stea linistiti doua-trei ore, cat tine slujba. Ei pot fi scosi afara pentru cateva minute, iar apoi isi vor relua locul in biserica. inca de mici, fetele ar trebui sa stea in stanga, cu femeile, iar baietii in dreapta, cu barbatii. ...Tinerii care viziteaza manastirea noastra sunt foarte bine instruiti in comportamentul pe care trebuie sa il aiba in biserica, astfel ca toti isi amintesc, cu dragoste si pretuire, de faptul ca, atunci cand nu au fost cuminti si au facut galagie, au fost scosi afara din biserica de un adult care le-a tras cateva palme." Sunt 2 diferente: unul e musulman, celalalt e ortodox. unul da sfaturi despre cum sa bati nevasta, celalalt despre cum sa bati copiii. Ideea e aceeasi : da-i palme, dar sa nu ramana urme si sa nu o/il bagi in spital.
[url="http://bazar.desprecopii.com/search.asp?searchtxt=Laura25&searchtype=2&view=gallery&show=current"] Am marfa la bazar umanitar DC [/url] Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114871"]Cugetari gemene[/url], [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878"]Poveste cu shtrumphi [/url] 'Cos what I feel is the only truth for me
Stii care-i diferenta? Bataia ca mod de relationare umana nu apare intre invataturile Noului Testament, in timp ce e omniprezenta in coran. Niciodata nu o sa inteleg deviatiile astea de la subiect - pe care le au toate convertitele. Cand e vorba de critica islamului, in loc sa raspunda intrebarilor, au reactii de genul ,,da si in crestinism e asa si pe dincolo!". De parca daca-mi bat eu copiii, inseamna ca e ok sa-ti omori tu nevasta, sau ca fapta ta e mai putin grava.
In mesajul tau era un popa musulman care zicea cum sa iti bati nevasta. In mesajul meu era un popa crestin care zicea cum sa iti bati copiii. Nu, nu e absolut nici o diferenta. Amndoi sunt 2 personaje care se folosesc de fragmente dintr-o carte de capatai a religiei lor pt a-si sustine convingerile proprii. Atat. Nu e absolut nici o diferenta. Niste nemernici amandoi. Si niste batuti in cap cei ce se uita in gura lor si fac cum le zice ala.
[url="http://bazar.desprecopii.com/search.asp?searchtxt=Laura25&searchtype=2&view=gallery&show=current"] Am marfa la bazar umanitar DC [/url] Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114871"]Cugetari gemene[/url], [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878"]Poveste cu shtrumphi [/url] 'Cos what I feel is the only truth for me
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Happy_in_TO
Tilia, dezaprobi ceva ce nici nu cunosti. Daca ai cunoaste dragostea de Dumnezeu in adevaratul sens nu ai spune asa ceva. live and let live [:)]
Am citit coranul si am vorbit cu multi musulmani, deci vorbesc in cunostinta de cauza. Ma intreb, daca eu as fi membra a KKK-ului sau a partidului neo-nazist, s-ar mai pune problema de toleranta?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM
Citat:
citat din mesajul lui Tilia
Dimpotriva, mi se pare o dovada de sanatate mentala sa dispretuiesti raul. (...) intoleranta religioasa etc.
De parca prin postarea ta ai dat dovada de toleranta religioasa,ca si crestina(asa reiese din mesajele tale)...[:-@] Nu sunt musulmana,nici maritata cu unul,nici pe departe,insa de la a nu fi de acord cu o religie,cu o ideologie si pana la a afirma ca dispretuiesti pe cei care nu iti impartasesc convingerile religioase e cale lunga,iar numind rau tot ceea ce e diferit de tine sau de ceea in ce crezi tu,mie una nu mi se pare semn de sanatate mentala.[:D] Orice text scos din context e un pretext...de zazanie,de regula.Daca ar fi sa ma gandesc ca sutele de exemple din Biblie,care pot fi folosite impotriva crestinilor,daca sunt rupte de context...m-ar lua groaza! Se vorbeste despre nuiaua pentru spinarea copiilor,de crime justificate prin invatatura religioasa,sunt atatea masacre,violuri,cazuri de curvie,de poligamie...toate,scoase din contextul respectiv si proiectate in societatea moderna,ar face ca invatatura biblica sa fie una de neacceptat.Mai usor e sa vezi barna din ochiul vecinului,asta tot Biblia o spune,si dreptate are. De ce-mi place mie crestinismul?Pentru ca L-am intalnit pe Christos,nu pentru ca nu mi-au placut alte religii ori pentru ca sotul meu e crestin.Cred ca motivatia religioasa a fiecaruia e personala,foarte personala,si nu merita sa fie subiect de critica pentru altii,daramite de dispret. Mi-au placut multe postari la subiect,care au relatat despre cultura islamica in mod mai mult sau mai putin obiectiv,si totusi foarte interesant,fara valente personale,fara sa scuipe pe altii care nu-s ca ei.Am vecini turci,ma intalnesc mereu cu ei,sunt de acord cu stilul lor de viata,cu religia lor,intr-o masura mai mica sau mai mare,dar nimic nu-mi da dreptul sa ii consider inferiori ori vrednici de dispret.Nici democratia si libertatea religioasa,nici propria mea credinta,nici bunul simt.Dispretul e semn de decadenta pentru cel care il simte.
Sa intelg ca nu dipretuiesti nici criminalii, nici hotii, nici pedofilii? Iar citatele cu pricina din coran nu sunt scoase in niciun fel din context, daca asta te ingrijora. L-am citit oe tot, cu context cu tot, si m-am ingrozit.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
In mesajul tau era un popa musulman care zicea cum sa iti bati nevasta. In mesajul meu era un popa crestin care zicea cum sa iti bati copiii. Nu, nu e absolut nici o diferenta. Amndoi sunt 2 personaje care se folosesc de fragmente dintr-o carte de capatai a religiei lor pt a-si sustine convingerile proprii. Atat. Nu e absolut nici o diferenta. Niste nemernici amandoi. Si niste batuti in cap cei ce se uita in gura lor si fac cum le zice ala.
[url="http://bazar.desprecopii.com/search.asp?searchtxt=Laura25&searchtype=2&view=gallery&show=current"] Am marfa la bazar umanitar DC [/url] Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114871"]Cugetari gemene[/url], [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878"]Poveste cu shtrumphi [/url] 'Cos what I feel is the only truth for me
Evident ca sunt niste nemernici amandoi. Diferenta e ca musulmanul poate arata negru pe alb in coran unde zice ca e recomandabil sa-ti bati nevasta si dintre musulmani 90% il aproba, iar crestinul nu poate oferi pasaje din NT (care-i baza crestinatatii) pentru a-si sustine afirmatiile/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tilia,oamenii de alta religie decat a mea nu vor fi niciodata considerati de catre mine ca facand parte din tagma hotilor,a pedofililor si a criminalilor!! Cei pe care ii enumeri tu sunt oameni care abuzeaza de drepturile altora,facandu-le rau,pe o cale sau alta.Oamenii de alta religie sunt,CA SI MINE,cautatori a ceva mai bun,nu mai rau,sunt in cautarea lui Dumnezeu si Il gasesc,intr-o forma sau alta. Ce rau iti fac tie cei care Il venereaza pe Dumnezeu altfel decat o faci tu?Nu e destul soare pentru toti?! Prin atitudinea pe care o ai tu,te-ar inscrie din prima KKK sau neo-nazi,ai spiritul care le trebuie... Nici chiar asa nu te-as dispretui,doar mi-ar fi mila de tine,pentru ca un suflet ros de asa simtaminte e exclus sa fie fericit.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Tilia Evident ca sunt niste nemernici amandoi. Diferenta e ca musulmanul poate arata negru pe alb in coran unde zice ca e recomandabil sa-ti bati nevasta si dintre musulmani 90% il aproba, iar crestinul nu poate oferi pasaje din NT (care-i baza crestinatatii) pentru a-si sustine afirmatiile/
Ei nu...Ar spune ca scrie ca nevasta trebuie sa fie supusa,iar de ea nu se supune,lasa ca o supune el...[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...