Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dovlecelul cel minunat!


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui silvi_2005
Eu ador leguma asta, prefer dovlecelul verde inchis zucchini care se gaseste la tot pasul in Franta dar si pe cel clasic si pe cel galben. Eu fac : supa deasa de dovlecel, chiftelutze de dovlecel, taietei chinezesti cu zucchini si legume, tarta sarata cu dovlecel verde si galben[pk] o minunatie, dovlecel murat cu gogonele si castrevate, o minunatie de salata murata, dovlecel umplut, dovlecel la gratar. Daca va tenteaza vreo reteta vin cu detalii.[flo] [url="http://bucataria-sylviei.ro/"]BUCATARIA SYLVIEI[/url] Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde
Silvia,sunt curioasa cum faci taiteii chinezesti cu dovlecei si legume, supa deasa si salata murata.[flo][flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu fac o garnitura din dovlecel dupa o reteta adaptata dupa Jamie Oliver. Dovlecelul se taie felii subtiri (cu cutitul sau cu o razatoare speciala care taie felii). Intr-o tigaie antiaderenta se pune putin ulei, se pun feliile de dovlecel si pe deasupra se presara usturoi tocat marunt (sau taiat si el feliute). Se amesteca din cand in cand. Cand incepe sa se inmoaie putin se sareaza si se pipereaza dupa gust (sarea il va face sa lase mai mult lichid). Se lasa in tigaie doar cat sa ramana al dente (cam 5 minute in total). Secretul e sa nu fie multe felii de dovlecel, daca sunt prea multe mai bine impartiti in mai multe transe. Se transfera in farfurie si se mananca. Jamie punea si zeama de lamaie, eu n-am pus ca mi s-a parut suficient de aromat de la usturoi. Se face foarte repede si daca ramane al dente e foarte gustos.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...