Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea la Arcadia - Iasi (12)


Recommended Posts

Stefana, pentaxim are tymerosal, care e mercur, eu asa am gasit pe net.DAr si cel pt hep B ( EUVAX b) tot tymerosal are, in fine , nu vreau sa ma mai gandesc la asta..si pestele oceanic are mercur, si dac stam sa ne gandim multe produse din alimentatie pot avea urme de metale toxice.Una peste alta, orice vacccin/medicament poate avea efecte negative, dar tind sa cred ca balanta inclina mai mult spre beneficiu.Pacat ca nu s-au gasit alti stabilizatori/adjuvanti ai vaccinului. CAt despre Pentaxim, nu stiu inca daca sa il fac sau nu, dar am zis ca nu vreau sa le fac macar in aceasi sedinta,ca sa nu fortez sistemul imunitar al copilului.Asa ca zic si eu ca Iona lui Marin Sorescu, care tot spinteca burti de peste, ca " E tare greu sa fii singur"! Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Bine fac Clauditza, am intors casa cu fundu in sus, dam cu var, ordine, fac gem, compot, mai fac o tura cu carutul prin casa[:D][:D][:D][:D] Greu mai trec saptamanile astea[bang][bang] nu mai am rabdare parca[bibe][bibe] Pe 10 am programare la analizele obligatoriii, intalnirea cu anestezistul si controlul.........mi se par cam multe pt o zi, dar ma rog.O sa vin pe 9 sa mai sopingaiesc cate ceva, n-am luat patutul inca[bibe][bibe], botosei, eu stiu poate vreo rochie pt printesa [:D][:D] [mamica]de[baietel]Constantin Octavian 12 ani [gravi]de[fetita]Maria Sophia - cezariana Cacicovschi 34 sapt. Ai grija de noi Doamne [ruga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamici si burtici, daca va intereseaza la farmaciile Help net au promotie, la un bepanthene de 100 gr cumparat primiti un bepantho (lotiune de spalat) gratuit.E super, eu mia-m luat ofetrta, ca bepantholul oricum il foloseam, si costa 28 lei.Asa cu 43 lei le-am luat pe amandoua! Lalic, ai grija, nu te forta prea tare cu curatenia, am o prietena care in sapt 34 a intors casa cu fundul in sus, si i s-a dezlipit placenta de uter, a ajuns la spital cu contractii la 5 min, si au bagat-o de urgenta in cezariana..avea o hemoragie ceva de speriat, si din cauza ca bebe nu a mai primit prin placenta oxigen s-a nascut aproape mort, nu a rerspirat 5 min, a primit apgar 1.Dar a avut zile si cu ajutorul lui Dumnezeu si-a revenit si nici nu a avut urmari de pe urma asfixiei. Eu nu vreau sa te sperii, dar aveti grija, mai usor cu efortul!!![pup] Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prietene dragi, nu prea mai reusesc sa va prind din urma. Fetita e rozie, ochisorii clari, nu are icter. Azinoapte nu am dormit deloc. Pana la urma i-am facut un cuibusor in pat cu mine si asa am reusit pe la 4 sa dorm o ora. Ma doare inca operatia si mi-e ata de greu sa ma tot ridic din pat la orice miscare a ei. Cu alaptatul incerc sa nu o iau razna. Tot am impresia ca nu mananca destul, mi-e teama sa nu o tin flamanda. Am incercat sa ii dau completarea (lapte stors cu pompa) cu lingurita de silicon, si nu prea am reusit. La san trage uneori mai bine, alteori mai deloc. Astazi la pranz mi-a golit sanul stang care era pliiiiiin![pk] Atat de mandra am fost de ea! La urmatoarea masa, nu a mai subpt. Nu are de ce prinde la sanul drept si s-a enervat si s-a marait, si i-am dat pana la urma cu biberonul. Astazi a dormit iar binisor. Acum trebuie sa facem baita si mi-e mila sa o trezesc. La ultima masa i-am dat 50 ml lapte stors. E suficient oare? A tot facut caca, nu am numarat de cate ori, dar pare satula, hidratata, doar ca eu cred ca mananca prea putin. Poate ca e laptele meu exclusiv si e mai consistent... Voi ce credeti? Nu vreau sa va barai cu problemele mele, dar ma ajuta parerile voastre. Burticile, aveti grija de voi si menajati-va cat puteti! Claudita, am desfacut aseara cadoul de la tine. E frumi tare, superba , mii de multumiri, sunteti atat de draguti![pup] Mamica Mariei Antonia - nascuta la 22.07.2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oana.irinastai linistita ca nu o iei razna.Toate mamicile trec prin aceleasi stari si cu siguranta toate si-au pus la un moment dat intrebarea daca bebelusii lor papa suficient.Intr-o luna scapi de problema asta si nu iti vei mai face asa mari griji[:D] Daca a papat 50 ml. la o masa e perfect normal pentru varsta ei. Uite aici un tabelas orientativ cu lapticul ce trebuie consumat: 1 - 2 saptamani intre 50-70 ml/masa 7-8 mese/24h 2 - 6 saptamani 75-110 ml 6-7 mese/24h 2 luni 110-180 ml 5-6 mese/24h 3 luni 170-220 ml 5 mese/24h 6 luni 220-240 ml 4 mese/24h Cantitati pentru lapte matern scos cu pompa, luate de pe situl Philips avent. A mea la 2 luni papa 130 ml/ laptic matern masa.Nimic altceva in schimb.Fara apa, fara ceai.Insa are toane.Sunt zile cand sare peste 2 mese si recupereaza a doua zi.Eu normal ii dau la 3 ore sa pape insa nu mananca mereu tot si nici nu o fortez.Mananca exact cat ii trebuie si cat are chef.[:D]Atata timp cat la controlul lunar e ok cu greutatea, ea e vioaie, uda pampersi si face kk normal nu imi fac griji. Atentie un semn ca bebelusii sunt deshidratati e fontanela adancita! [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, imi apre rau ca inca te mai doare operatia...sper sa treaca repede.E bine sa o lasi cu tine in pat in cazul asta,plsu ca primele 2 sapt. sunt cele mai grele, pana te acomodezi si tu cu noul program de mamica, si ea cu tine.Dupa 2 sapt va fi mai usor, ai sa vezi! SA nu crezi ca bebelian ramane flamanda, un bebe in priam zi papa la o masa pana la 5 ml, ziua 2 pana la 10 ml, ziua 3 pana la 20, ziua 4 pana la 30 ml.A ta papa f bine, are 5 zile si papa 50 ml, e super! Incearca sa o pui cand e mai linistita la celalalt san, ca sa se formeze si acolo mamelonul, ca bebe oricum trage din san! Sunt convinsa ca MAria se satura, atata vreme cat schimbi 5-6 pempersi uzi/scaun, inseamna ca ea se satura si e hidratata! Sa nu uiti de calciu gluconic, trebuei sa bei fiola dupa ce o deschzii sa nu ii dai din aceasi fiola de 2 ori.Stiu ca lapticul matern are tot ce ii trbeuie, inclusiv calciu, dar vad ca medici recomanda, robabil preventiv. Si continua s aiei elevit sau alte vitamine, pt ca o sa terci printr-o stare de slabiciune, se acumuleaza oboseala, si ai nevoie sa nu te simti ametita. Te pup, o sa fie mai bine cu fiecare zi ce trece! Curaj![pup] Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lisa27
Despre dr Vieriu ce imi puteti spune? s-a inscris o prietena de a mea la el. e ok? Lisa cu fetitza Maria Sofia
E super ok, si ca medic, si ca persoana, iti explica f bine, si e tare de treaba si amabil! Nota 10! Dintre burtici claudita e la el, iti poate confirma si ea acelasi lucru.. Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Multumesc fetelor! Am mai trecut o noapte, ceva mai linistita. Bebelusa e cam somnorica, si nu prea reusesc sa impun programul de masa la 3 ore. Aseara a mancat in 3 ore de doua ori. Si numai la san plus o completare mica de 20 ml. Ce fericita am fost! O s-o las si in ritmul ei. De cate ori ma uit in pampers e ud.[:D]. Cam 6-7 scaune pe zi face, cel putin. De azi le numar. Fiola de calciu am aruncat-o, nu am stiut ca tre sa o beau , nici prin cap nu mi-a trecut. Elevit o sa iau de azi. Mi-a si prescris dr. Am hemoglobina cam mica si incerc sa iau fier din alimentatie si iau si feretab. In rest, incerc sa ma remontez. Psihic ma simt bine. Am parte de ajutor si ne bucuram de bebelusa cat putem! Nu ne vine parca sa credem ca e chiar a noastra, ca e atat de minunata, si ca ne aduce atata fericire. Va multumesc pt ca sunteti aici, atat de prompte mereu cu raspunsuri care ma ajuta atat![pup] O zi minunata! Mamica Mariei Antonia - nascuta la 22.07.2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...