Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea la Arcadia - Iasi (12)


Recommended Posts

Ionela, observ ca incep sa se formeze mameloanele. Fetita trage din ce in ce mai bine, sunt atat de mandra de ea! Nici nu imi mai vine sa ma mulg pt completare cand vad cum se goleste sanul.

 

Claudia, mai e atat de putin! Cu siguranta ca o sa va descurcati bine si fara tati. Al nostru e plecat in timpul zilei, uneori ajunge seara tarziu. De exemplu aseara a ajuns pe la 10 acasa, si la 2 noaptea a plecat la Buc, ca sa poata fi la 7 dimineata acolo. Mi-e mila de el cu naveta asta, dar zice ca ii e dor de Maria si nu poate sta singur la M. [olala]

Mama ma ajuta in sensul ca face ordine prin casa, mancare, spala rufe, calca, dar de fata numai eu ma ocup. O supravegheaza cat mai trag si eu un pui de somn. Azi a schimbat-o de pampers prima data si a uitat sa o dea cu crema la fundulet. [:D]

Daca ai nevoie de ajutor, cam acest tip de ajutor iti trebuie. De baiat o sa vezi ca numai tu o sa te ocupi. Si la mine nu va sta mama mereu. MAine dupa-amiaza pleaca acasa si se intoarce duminica sau luni. Apoi va mai lipsi alte cateva zile pt ca are tot felul de treburi de rezolvat.

 

Prima baita... regret ca nu am filmat-o din pricina ca a fost o adevarata scena. Am pus cadita pe pat, am pregatit toate cele si am adus apa. Deodata, vad cum se inunda patul. Curgea apa intr-o veselie din cada. Uitasem sa ii punem furtunul acela de evacuare.[alcool] Noroc ca am fost eu inspirata sa astern o folie de plastic sub cadita. Nu va puteti inchipui cum faceam toti trei, nestiind ce sa facem mai intai sa scoatem copilul afara din cada, sa scoatem cada cu totul, sa strangem apa de pe jos....[alcool]. Magic a fost![pk]

 

Acum am pus ceiucul de galbenele la fiert, e prima baie cu reteta Ionelei. Azi am primit si uleiul de migdale dulci pe care il comandasem pe net, si l-am neutralizat deja. Am combinat din ochi in parti aprox egale: ulei de migdale dulci presat la rece, ulei de galbenele organic (de acesta am pus mai putin) si ulei de masline extravirgin. Sper sa ii placa bebelusei. Am luat si unt de shea organic, si o sa amestec in palma si putin unt cu ulei in timpul masajului. Pana acum, adica 2 baite am spalat-o cu sampon Klorane si pe cap si pe corp si am masat-o cu ulei 0+ Chico.

La baita ii place, se mai maraie, dar cred ca tot de placere.[8D]

 

 

 

 

Mamica Mariei Antonia - nascuta la 22.07.2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am uitat sa te felicit Iulia, pentru baiat! Sa fie sanatos si sa stea in burtica atat cat trebuie.[pup]

 

Cori, sa stii ca ai dreptate cu miscarea. Astazi am iesit un pic, am mers la Carrefour si am trecut si pe la Posta. A fost cam obositor. M-am dus si cu masina si ma cam strangea burtiera asta intr-o parte, dar m-am descurcat. Dupa aceea, dupa ce m-am odihnit, a trecut durerea, mai am asa o jena cum spui tu. Cred ca sunt pe drumul cel bun. Mama ma panseaza in fiecare seara dupa dus, si zice ca arata ok taietura, eu nu am curaj sa ma uit.[:D]

 

Mamica Mariei Antonia - nascuta la 22.07.2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vai OANA iar am ras cu lacrimi pt a 2-a oara azi la povestioara ta despre prima baita !!! mersi de felicitari!ma bucur ca e mai bine cu lapticul ,vreau si eu! is cam stresata pe tema asta ,tot ma gandesc daca nu o sa am lapte ?,nici un semn pana acum[q]

[gravi]31+[baietel]Andrei (cred ca asa va ramane pana la urma)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, mamici si burtici!

Am fost si noi azi la ultimul control, totul e-n grafic, puiul are aproape 3100 g, colul e ok. Am stabilit si data cezarienei: joi 11 august, asa ca in 2 saptamani pe vremea asta nu voi mai fi 2 in 1. [:)]

 

[gravi] 37+ cu [baietel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Buna seara, mamici si burtici!
Am fost si noi azi la ultimul control, totul e-n grafic, puiul are aproape 3100 g, colul e ok. Am stabilit si data cezarienei: joi 11 august, asa ca in 2 saptamani pe vremea asta nu voi mai fi 2 in 1.
align="right" id="quote2">

Felicitari dragilor pentru rez controlului! Mult succes! Iti tinem pumnii stransi, stransi dar nu chiar de pe acum. Deocamdata, mai profita de burtica, mai fa-ti unele mofturi, ca dupa ce apare bebelusul, nu o sa mai ai timp de nimic.

Iulia, o sa iti vina laptele negresit. Eu sper sa ma adaptez destul de usor cu noua postura de ”sursa de hrana”. Furia laptelui cred ca a avut-o, dar am tinut-o sub control cu pompa si cu insistente la a suge bebelusa. Garmastanul ma ajuta f mult. Nu am facut ragade nici iritatii si il folosesc destul de rar. Simt o usturime mai mare cand suge fetita, dar e atat de placut cand vad ca trage bine! Nu mai simt nicio durere.

Am dat jos deja 10 kg!!![pk][pk][pk]
De la 83, am ajuns la 72,4 kg si sunt f fericita. M-am dezumflat aproape de tot, de-acum raman de topit grasimile. De cand am venit acasa mananc f sanatos si echilibrat si asa o sa continui. Am redus grasimile si carbohidratii si incerc sa mananc fibre asa incat sa nu ma balonez.

O zi minunata!



Mamica Mariei Antonia - nascuta la 22.07.2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mneata fetele

 

Oana, faina prima baita. Sa ne povestesti si cum fu cu baia de ceiut si masajul cu ulei

Cat despre alaptat... suuuuper! Atentie cu storsuul sa nu suprastimulezi sanul, ca iar e rau... eu as spune sa nu mai pompezi, tu faci cum simti. Problema e ca daca suprastimulezi s-ar putea sa se angoarjeze sanii si sa te doara de la prea mult lapte.... apoi parca te vad ca te plangi ca esti lac de lapte[:D][alcool] . Mai ai si optiunea cu bonuri de ordine sa mai alaptezi si alti copii[alcool] dar nu e o solutie"comoda"( asta cu bonurile de ordine se vrea gluma)

Eska, bravo pentru rezultatele bune si nastere fara peripetii[pup]

Iulia, stii deja ca nu aü legatura semnele din timpul sarcinii cu prezenta/absenta laptelui, nu?! Adica prolactina si ocitocina declanseaza lactatia/expulzia laptelui si astea ajung la concentratie maxima la nastere. Fii multumita ca nu esti lac de lapte de pe acum[pup]

 


Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] 26+ cu [baietel]id="blue">id="size1">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fetele![pup] Am venit si noi de la control. Am fost pana la urma si noi la dr Vieriu. E super dragut, foarte amabil si mi-a raspuns la toate intrebarile cu foarte mult calm. Suntem in saptamana 30. Fetita mea are 1 kg jumatate.[olala]

Bpd 7.55

HC 27.19

Ac 25.49

Fl 5.84

Heart Rate 140.

Colul este lung si inchis si placenta este posteriaoara, grad 0.

Eu zic ca la 30 de saptamani masuratorile sunt ok. Voi ce spuneti? la voi cum a fost?

 

Ps: Singura problema pe care o am acum este ca ma doare burtica un pic.... O fi de la controlul pe masa? Am niste dureri surde si intepaturi in partea de jos a buticii. :-?

Va doresc o zi minunata! [pup]

 

Lisa cu fetitza Maria Sofia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetelor, azi e zi de facut curat si mancare al noi!

 

Lisa, felicitari bebe, avd ca sta bien cu gramajul.Stai linistita ca durerile sunt dfe la consultatia pe masa, poti lua un no-spa, eu luam cate unul inainte de consult, ca ma durea rau tare dupa ce ma verifica cu mana..lasa ca trece repede.

 

Oana, bravo cu kg date jos, cred ca te simti tare bien ca nu mai ai edeme.M-a distrat si ep mine copios prima baita..nu vreau sa imi imaginez! :))

 

Eska, ma bcuur ca totul e ok cu tine si bebe, mai e un pic si iti tii comoara in brtae.Dr.Nemescu e f bun, a fost si dr meu o perioada buna. Nu stiu in schimb daca ar veni el sa asiste o nastere naturala caci e f ocupat, in rest e un f bun profesionist si dedicat meseriei!

 

Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...