Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mereu pic locul 2


Recommended Posts

Eu te inteleg perfect si as fi reactionat poate si mai dur decat tine... mai ales ca ii aratasem rochia si o stia bine! Invatare de minte sa nu i te mai destainui cu nimic! Fii mai rezervata si invata din greseli! Evita sa treci des pe la ea iar daca te solicita gaseste motive de treaba! In secunda urmatoare trebuia sa ii spui sotului ca mergeti la cumparat de ...rochie[:D]... evident pentru tine, una noua si diferita decat socrela si poate mai sexy![bang] Distanta face minuni si pentru tine si pentru sot... tine-l cat mai departe de ai lui... gasiti-va ocupatie mereu si mergeti cat mai rar pe la ei! Fruntea sus! Zambeste, iubeste, iarta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

sincer chiar m-a amuzat la prima vedere povestea. chiar pare o situatie comica scoasa din filme, insa iti inteleg sentimentele de frustrare. cred ca soacra ta este o prefacuta fara pereche care stie sa joace teatru f bine, astfel nu inteleg cum de poate sa planga intr-o astfel de situatie, cand se stia vinovata ca a cumparat cu intentie o rochie ca a ta. nu o sa ma leg de limbajul tau, pana la urma fiecare vb cum vb cu cei din jur, fiecare reactioneaza dupa temperamentul sau mai vulcanic sau mai potolit. probabil ca in situatia asta eu nu i-as fi adresat nici un cuvant soacrei (eu de obicei nu ripostez decat la cine imi permit, iar cu soacra nu imi permit chiar orice, poate cu mama mea da, ca e mama si ma iarta cand mai gresesc, insa scoara e... soacra). insa cu siguranta i-as fi spus sotului clar si raspicat ca nu sunt de acord ca venim amandoua imbracate la fel pt ca am fi ridicole, sau mai degraba ea. tinand cont ca ea se putea schimba mai repede, ca doar era la ea acasa, l-as fi rugat pe sot sa o convinga pe ea sa se schimbe. daca nu, m-as fi dus eu acasa si m-as fi schimbat! insa fara sa intru eu in polemica cu maica-sa (tinad cont ca rel dintre voi sunt incordate). oricum tu trebuie sa incepi sa iei atutidine fata de propria ta viata si sa pui mai mult pret pe ceea ce iti doresti tu de la sot si de la ceilalti, nu doar sa indeplinesti "sarcinile de serv", sotul sa fie multumit, copilul sa fie multumit, socrii la fel, si cu tine cum ramane? pe tine cine te multumeste?! trebuie sa il faci sa inteleaga ca el este stalpul casei tale, sa fie constient ca el trebuie sa iti tina partea tie, sa fie de acord si alaturi de tine, ca un sot iubitor, chiar daca era un moft pana la urma. trebuia sa fie alaturi de tine in orice moment si in orice imprejurare. da, iti ajuti parintii cand este nevoie, nu ii lasi la greu. insa cand este vorba de moftul maica-sii de a se imbraca cu o rochie ca a ta, atunci consider ca el trebuie sa te sustina pe tine, si nu pe ea! daca sotul isi cunoaste mama ca e ciudata, atunci macar putea sa iti zica ceva de genul "stii cum este mama, ca nu te poti intelege cu ea, ca sa nu ne mai certam cu totii, las-o pe ea cu rochia asta si haide sa te schimbi tu cu altceva daca vrei" macar asa te-ai fi simtit apreciata si sustinuta de sot, insa cand el iti da o replica de genul "A EI E ROSIE, A TA NEAGRA." ce sa mai zic... Rares (19 aug 2006) & Rebeca (4 iun 2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca clara a fost asa de suparata ca soacra-sa avea rochie aproximativ la fel, si daca asta e un motiv suficient de bun pentru o femeie ca sa-i sara tandara, soacra-sa de ce nu era la fel de suparata pe acelasi motiv? Si-acu, fie vorba intre noi, numarul modelelor de rochii e limitat, candva tot tre' sa se intample si de-astea [:)]. Si'acuma cum ar fi sa ma duc la o nunta si sa vad jumate din barbatii de acolo, imbracati in camasi albe (de ex) si ofticati ca au camasi la fel? Nu stiu, eu nu cred ca m-as fi suparat chiar asa. Poate mi-as fi pus un sal rosu si soacra-mii unul negru si m-as fi amuzat [:)]. Zau ca nu mi se pare asa mare motiv de suparare.
Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clarmai, se spune ca daca mananci multe colturi de paine te va iubi soacra. [;)] Tinand cont ca pe tine te mai altoieste sotul din cand in cand ca semn de iubire (eu una asa am inteles din alte postari de ale tale), faptul ca soacra si-a luat o rochie identica ca a ta este fix nimic. De asta te-ai impiedicat tu? [8D] Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mi se pare ca ai facut atata tam-tam aiurea rau de tot [alcool] pt o rochie ? ... [:-@] sau ati epuizat toate motivele de cearta ? [8D] ar trebui sa nu mai lasi pe nimeni sa te faca sa te simti pe locul 2. dar depinde de tine asta. nu e nimeni vinovat pt asta. _______________________________________________ Daria & felina fioroasa[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza]Sela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cred ca pe sotul tau l-a deranjat reactia ta violenta. Nu stiu cum as fi reactionat eu in locul tau: probabil ma suparam si nu puteam scoate o vorba. Cred ca o solutie muuult mai potrivita ar fi fost sa mergeti asa acolo. Si la oricine va intalneati, sa zici: "uite, aratam ca surorile! Mi-am luat rochia acum 2sapt, i-am aratat soacrei, i-a placut, si si-a luat si ea la fel - ca a vrut sa fim ca surorile!!! ". O faceai de kkt [:D] Data viitoare i-ati o rochie cu spatele gol [:-)))]. Zau asa, esti tanara. Imbraca-te nu cu rochii potrivite si pt 60 ani. Lasa modelul asta pt varsta 60 ani. E evident ca soacra ta nu e omul cu care sa te intelegi. Buna ziua si atat! ce cauti mai multe discutii cu ea???? Chiar daca iti cere parerea, poti sa ii ridici din umeri, si atat! Orice i-ai spune, tot prost iesi. Sincer, citind ce posturi ai mai pus aici, cred ca esti f. obosita si ai intrat intr-o pasa proasta ca orice te va deranja. Cauta gradinita, fie privata, cauta-ti job, cauta-ti hobby, tine cura de slabire, apuca te de sport, fa ceva. Orice pt tine. Te distrugi!!! daca ai ajuns sa te deranjeze si o rochie - o bucata de carpa, si sa ai discutii in casnicie de la asa ceva - sincer... Stiu ca ai avut o perioada grea, stiu ca nu a fost usor pt tine ultimii ani, ca lucrurile o iau la vale in viata ta si tu nu mai vezi luminita de la capatul puterii, dar .... e doar o carpa. Sunt lucruri minore, lumesti. Te-ai gandit sa stai de vorba cu un psiholog? Stiind prin cate ai trecut prin spital cu fetita ta, ma gangdesc la o depresie -soc postraumatic. Edit: tot zici ca nu te intelegi cu sotul. Te-ai gandit ce faci daca e sa va despartiti? Ai autonomie financiara? Nu ai fi prima mama singura, dar gandeste te ca si pt el este f. greu sa aiba presiunea de a fi singurul cu venit in casa. Incearca sa il degrevezi de asta.
[url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I%20love%20DC&page=2"]Victoria (des.1)[/url], fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui clarmai
MONICABO II zic mamaie dupa fimea, eu niciodata nu le-am zis nici pe nume nici in nici un fel si decand cu asta mica ii zic "mamaie",imi pare rau daca crezi ca scriu ca sa mint si imi pare rau ca sunt judecata atat de sever,de gen........daca am nevoie de atentie sa nu o cer voua ci sotului.etc.... .Situatia mi s-a parut ciudata si vroiam sa stiu si parerea voastra,daca a facut-o intentionat sau nu,si reactia sotului de a nu supara mama.Va multumesc la toate pt raspunsuri si nu caut atentia voastra,incerc sa vad lucrurile si prin ochii altcuiva.
stai linistita. eu nu vad nici un rau ca zici mamaie. si eu la parintii meinu le mai ziceam decat rar mama, tata de cand am venit cu nepotelul lor ca asa le zicea el. chestia cu rochia mi se pare de prost gust, dar ce sa te faci cu lipsa de educatie...stii cum e soacra-ta , nu mai pune la suflet. treb sa faci cat mai putine confidente. nu-i mai spuen si tu ce iti cumperi daca vrei sa nu ai asa surprize. cum a mai zis cineva treb sa o lasi sa mearga cu rochie rosie la nunta iar tu sa-ti iei altceva, ori sa mergi si sa nu-ti pese. nu mai pune asa la suflet, lasa-i in pace cu ale lor, viziteaza-i cat mai rar. tu, vezi-ti de familie, sot si copil. vb cu sotul spune-i ca tu treb sa fii pe primul loc in viatza lui nu maica-sa. apropo, ce ai facut, cu ce v-ati imbracat pana la urma? michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

clarmai, chiar atat de jos esti? speli, calci, faci curat, stai la bataie, esti a doua femeie in viata unui barbat, dementa de soacra-ta isi ia rochie rosie ca a ta sa mearga cu fie-su la nunta, la voi acolo e buba mare de tot... Freud cu complexul lui Oedip ar zambi satisfacut...acolo e Oedip din plin la barbatu-to si mami a lui. Asa a fost si taica-miu, mami lui era familia lui, nu noi, asemenea lucruri afecteaza puternic un copil. Ma-sii ii dadea sa manance, n-avea alta grija decat pe ea, Doamne fereste. Patologia acolo e clara, ei sunt simbolic inca un cuplu mama-fiu, iar tu esti sluga lor si persoana pe care ei isi descarca ura. Parerea mea e ca ori te detasezi de ei emotional, ori nu mai ai ce cauta acolo. Io o luam la misto pe socrella, ii ziceam "cu rochia asta rosie cred ca i-ar sta mai bine lu barbatumio cu matale de brat la nunta". Drama... Perlutele mele: K (10.06.2007) si M (14.05.09) Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze nu am mai avut cand sa intru acest week-end ca sa va multumesc de raspunsuri.O fac acum si am sa tin cont de toate sfaturile si parerile voastre.Nu-mi dau seama singura daca exagerez eu sau ceva chiar exista.Oricum viata mea acum e cam fara noima si aveti dreptate.Vreau sa ma inscriu la scoala ca sa mai fac niste cursuri,din toamna fata isi va incepe gradinita si sper ca lucrurile sa se mai aseze pt mine.Inca nu stiu daca sa iau o decizie de a divorta sau sa mai astept.De ex. astea doua zile nu mi-am vz sotul prea mult la culoare,a fost la peste ,la ai lui,oriunde numai acasa nu,voi mai vedea.[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hai ca sunteti tari de tot, sa spuneti ca pt atata lucru nu merita sa-ti faci nervi si mai are un idiot de barbat care numa' barbat nu e. Cel putin pt sotia lui, pt mama-sa probabil ca e cel mai cel si tata si barbat cand in definitiv el nici tata si nici sot nu este. Eu zic ca obraznica nu ai fost catusi de putin, din contra o reactie mult mai spumoasa erai indreptatita sa ai. Nu ma intelegeti gresit, nicidecum nu ma gandesc la mahalagisme si injuraturi. Dar asa ceva ... un singur lucru vreau sa-ti spun, ca totul este facut cu intentie si cu rea/vointa. Dn pacate, iti spun din experienta. Iar sotul tau... fara cuvinte si la aceste episod si la altele, se comporta oricum , numai nu ca un tata si sot. Este fix problema ta, daca mai stai in mocirla sau iesi. Esti tanara si nu ai de ce sa suporti asa ceva, peste 10 ani, probabil o sa te intrebi, de ce dracului am stat atat??? Cam dur mesajul dar poate te gandesti serios si la tine Mada, un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004 si cu Rares Daniel 19 dec 2008 [url="http://community.webshots.com/user/madaspa"]Ilinca si Rares [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...