Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mereu pic locul 2


Recommended Posts

Subscriu la mesajele Nemorei si Madai. Si eu cred ca Freud isi rade in barba. Iar faptul ca si-a luat rochie ca a ta...dar Rosie, arata ca femeia are niscaiva tigle sparte rau.[alcool]Brrr...ah si e o chestie clasica in ceea ce priveste soacrele de tipul asteia(adica plecate tai-tai pe durata nederminata), am mai auzit-o si nu o data. Explicatia ca te-ar admira(cu scuzele de rigoare pt ceea ce voi spune) si are incredere in gusturile tale e naiva. Femeia concureaza cu nora-sa. Mi-e egal dc sochez sau nu sunt crezuta. Marius, in conditii obisnuite, nicicarei femei nu-i convine sa fie la unloc cu o alta identic imbracata, e pur si simplu o chestie ce tine de noi. Rufus are dreptate, dar nu aici, aici e alta mai incalcita si cu nevoi de medicamenteee!.... In ceea ce priveste tipul de rochie ales ce tine, hokei, poate ca s-a vrut decenta sau soacra e ft indrasneata, cumva oricum si-a permis si ea s-o poarte. Insa la fel ca si Cleo, ce palarie de rochie ti-ai ales? Imbraca-te intr-un fel in care dansa nici cu gandul sa nu indrazneasca, nu vulgar, dar care categoric de la o varsta este total interzisa. Si ce tot te mangai cu ea pe spate? Nu va intelegeti... pai draga mea, as fi atat de rece incat mai mult de buna ziua si cum e vremea nu si-ar mai permite sa imi adreseze. Ce consultatii despre tzoale, mai ales in contextul dat, era evident rau intentionata si falsa, pregatise o mica sceneta de okii prostilor, scuze, dar asa va ia.[xx(] [mamica]in[9cer]de[fetita] "and the song became love and love became the egg" (Happy Feet) my little sunshine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cred ca a fost foarte deplasata ideea soacrei tale de a-si cumpara aceiasi rochie ca si tine.Presupun ca a vrut sa fie in competitie cu tine dar este clar ca pierdea detasat avand in vedere diferenta de varsta.Pacat ca sotul tau nu reuseste sa isi mentina parerea si in fata maica-sii si ii da tot ei dreptate.Eu daca eram in locul tau la fel as fi reactionat , nu cred ca a fost nimic deplasat in ceea ce i-ai spus.Imi pare bine ca ai luat decizia de a face si ceva pentru tine, iar despre divort gandeste-te bine ceea ce vei face, numai tu stii ce este intre voi. alexia_07 Imi place sa descopar ce nu spun oamenii prin cuvinte
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit pe sarite cele 4 (patru) pagini de discutii referitoare la problema rochiilor asemanatoare... Ma rog, poate niste poze ar fi fost mai relevante, ca sa ne putem si noi lua asa o rochie deosebita, de mai ai putin si ajungi la divort din cauza ei... Cu tot respectul, dar parca suntem intr-o povestire de Gogol, sau Ionesco, ca nici eu nu mai stiu :-) UC
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna clarmai, am citit si eu pe sarite ... dar esentialul l-am prins. E clar ca intre voi sunt niste frecusuri, iar ce i-ai spus probabil ca pt ea a fost picatura care a umplut paharul. Sotul tau probabil ca e prins la mijloc, se simte mai conformatib sa te atentioneze pe tine, pt ca isi permite (spunea cineva mai sus ca nu-si permite cu toata lumea ). Te-ai suparat degeaba, dar si eu crred ac lucru ca ai nevoie de atentie, pe care nu o capeti de la sotul tau atat cat ti-ai dori. Ce sa faci? e simplu cica: iti cauti un hobby ca te tina ocupata sau poate ca el isi exprima sentimentele altfel decat esti tu obisnuita. Astea's din carti, dar poate te ajuta. am fetita de 10 ani! si [url="http://diaet.abnehmen-forum.com/diet/tickerd/showimg-1guertP_i74P_67_64_52_abs.png"] :) [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sotul ei indeplineste cu succes sarcini casnice pt mamica lui, ce nu se intelege? In rest tot el e cel cu hobbyuri in afara casei. Clarmai a avut venituri personale are au ajuns pe mana sotului spre administrare. Poate sa se intoarca la munca, sa faca scoala cum intentioneaza ea, dar nimic din cele doua nu au nicio legatura cu neimplicarea sotului in casnicia lor si in cresterea copilului. Ce treaba are una cu alta? Pt ce sa ramana cu el dc el nu este acolo? Cu ce o consoleaza ca e casatorita? Ca ar un sot dpdv legal sau copilul un tata biologic, oficial si cam atat? Ca el traieste in alte parti, ca ai lui ii calca '''casa Clarmaiei incaltati cu bocancii, nu au niciun respect, consideratie, nimic...[bang] Cabotin, minimizezi ca atatia altii de pe aici un lucru ft serios! nu e vorba de o carpa, e vorba de altceva. Nu intelegi ca e vorba despre Queen Mother care tre sa fie cea mai frumoasa si mai frumoasa din tara? [mamica]in[9cer]de[fetita] "and the song became love and love became the egg" (Happy Feet) my little sunshine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clarmai, eu cred ca are sens sa mai deschizi subiecte dc doar asa reusesti sa defulezi, sa spui cuiva ce te apasa. In rest nu vad rostul, noi nu putem sa te ajutam cu nimic. Nu iti stim viata decat din crampeiele postate de tine. Nu avem cum sa te ajutam. Insa sunt convinsa ca tu stii de fapt ca nu e ok, esti un om normal, ba indraznesc sa spun ca esti prea buna. Oi fii tu surmenata, poate sunt si exagerari, insa sunt convinsa ca stii ft bine ce nu iti cade bine, ce nu e ok, adica stii ft bine sa faci diferenta si singura intre bine si rau. Aici nu e vorba ca sunteti de putin timp parinti pt intaia oara si tu cu probleme hormonale de proaspata mamica si cu oboseala noptinlor nedormite. Ai inceput deja sa te indoiesti de tine numai si numai pt ca traiesti de atata timp ceva urat si stramb, ceva pe care nu il gandeai, dar sa il doresti. Poate ca iti trebuie un pic de timp sa mai respiri, sa fie fata la gradi si sa iti aduni fortele ca sa stii cum sa procedezi pe mai departe, dar este clar ca acum esti nefericita, te simti pe buna dreptate neglijata si sunt convinsa ca stii ca nimic nu se va schimba de la sine, ca va trebui tu sa faci ceva ca sa schimbi starea de fapt. Iti repet si la acest topic, dc simti ca nu poti singura cere ajutorul fratilor tai, pt tine si pt fata ta cere-l[flo] [mamica]in[9cer]de[fetita] "and the song became love and love became the egg" (Happy Feet) my little sunshine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne, nu-mi revin! Ok, barbatii nu inteleg de-astea, chit ca nu e o chestie exclusiv feminina, dar chiar asa, adica visul oricarei nurori e sa-si vada soacra imbracata la fel ca ea? La o nunta[alcool], ma rog, unde e lume multa si se cere o altfel de tinuta decat cea de toata ziua? Si dc nu ideea de tinuta identica nu te deranjeaza personal, chiar nu se realizeaza ridicolul situatiei? Ca vei fii tinta datului din coate doar pt ca una, aka soacra, nu a realizat ridicolul si fara voia ta esti tarata in treaba asta? Nunta e ca un fel de bal pt invitate, iti iasa de multe ori pe ochi pana gasesti o rochie potrivita, care sa te faca sa te simti femeie, vrei sa fii admirata, in special de sot... [mamica]in[9cer]de[fetita] "and the song became love and love became the egg" (Happy Feet) my little sunshine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti dau dreptate, Lucia, cred ca nimeni nu vrea sa se trezeasca la un eveniment imbracat la fel ca un alt invitat (nici macar unui barbat nu cred ca i-ar conveni sa-l vada pe altul cu aceiasi pantofi, acelasi costum, aceeasi camasa etc.; dar sansele sa se intample asta sunt foarte mici, si pe de alta parte in cazul barbatilor varietatea e mult mai mica, practic sunt aceleasi piese de baza, si difera doar niste detalii). Daca se intampla asa, ok, nu ai ce sa faci, dar nu cred ca te si bucuri. Cred ca fiecare dintre noi, daca ar sti dinainte ca X va veni imbracat la fel, si-ar schimba optiunile vestimentare. Eu una nu cred ca exista vreo femeie care sa-si doreasca sa se imbrace la fel cu alta, in acelasi timp, si mai ales la un eveniment cu tinuta formala. Deci la mijloc clar e ceva dubios - soacra vazuse deja rochia lui Clarmai, iar relatia lor nu e tocmai armonioasa, deci nu cred ca a ales o rochie la fel doar din apreciere fata de nora. Daca era asa apreciativa, de ce nu i-a spus inainte de eveniment ca si-a luat rochie la fel? Ma rog, acolo sunt multe probleme, iar rochia in sine nu inseamna nimic, ceea ce conteaza e intentia si reaua-vointa. In plus nu mi se pare ca fata a reactionat deplasat, sau exagerat, normal ca a fost dezamagita cand a vazut rochia, si probabil cand a realizat ce se ascunde in spatele acestui gest. Ce sa mai zic, intre sotul care nu o ajuta, nu o sustine, nu-si petrece timpul cu ea si cu bebele, si familia sotului care are aceste "atentii delicate" fata de ea... situatia nu-i roz.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact, Salcia[flo] Ea si-a facut debutul ca mama cu o bebita cu probleme de sanatate care inteleg ca s-au intins ca timp. Te extenueaza sa fii 24 din 24 langa un bebe sanatos, dar asa. Ea a fost singura in toate astea. Nu a avut niciun suport. Insa Clarmai dc citesti ce scriem noi, vreau sa intelegi ca esti o femeie puternica, ca toate astea chiar dc te-au consumat, oricat, faptul ca esti acum aici intreaga si fetita sanatoasa, ca ai reusit tu singura toate astea ar trebui in mod cert sa iti dea incredere ca tu poti, orice, si sa fii mandra de tine![flo] Fiind mereu acasa, sotul iese singur, socializeaza singur, ea e in continuare faptic unic parinte...practic cred ca nunta asta era una dintre rarele si ft rarele ocazii cand ea putea sa fie femeie din nou, sa se faca frumoasa, cum toate o facem( chiar dc nu tremuram sa mergem la nunti, mai o facem si din obligatii nu?), dar intrate in hora, ne aranjam...si hop si soacra te fura si se face mai cu mot, rosie, clar sa te eclipseze...o ocazie rara cand poate vrei sa te simti bine, sau sa te vada sotul...sa realizeze ca nu esti doar cu nasul in pampersi, mopuri si aburii de la bucatarie. [mamica]in[9cer]de[fetita] "and the song became love and love became the egg" (Happy Feet) my little sunshine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Un_cabotin
Am citit pe sarite cele 4 (patru) pagini de discutii referitoare la problema rochiilor asemanatoare... Ma rog, poate niste poze ar fi fost mai relevante, ca sa ne putem si noi lua asa o rochie deosebita, de mai ai putin si ajungi la divort din cauza ei... Cu tot respectul, dar parca suntem intr-o povestire de Gogol, sau Ionesco, ca nici eu nu mai stiu :-) UC
nu e vorba numai de o rochie. aici problemele sunt vechi si mai adinci decat par la prima vedere. e vorba de lipsa de confidenta, de depresii, de jigniri...de sot care nu prea sta pe acasa, de soacra care nu are bun simt si consideratie...de multe. clarmai viatza poate fi frumoasa dar e nevoie sa depui efort pentru a fi asa cum iti doresti. cand nu faci nimic...nimic nu se va schimba. eu ti-as mai spune ca e vorba si de credinta in Dumnezeu si oricand daca vrei sa vorbim despre asta o putem face pe PM ca sa nu starnim aici polemici. michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...